Kaip naudoti Shortcuts aplikaciją ir kurti savo komandas

„Apple“ išleidusi naują, dvyliktą „iOS“ versiją išleido ir jai skirtą naują aplikaciją „Shortcuts“, kurios pagalba galima kelis veiksmus sujungti į vieną — greitai ir patogiai pasiekiamą.

Daugelis sekančių „Apple“ naujienas yra girdėję apie „Shortcuts“ aplikaciją leidžiančią kitu būdu aktyvuoti kokią nors paslaugą ar į veiksmų seką apjungti kelias komandas ir taip naudojimąsi įrenginiu padaryti dar patogesniu.

Jei įdiegę „iOS 12“ pradėjote ieškoti „Shortcuts“ aplikacijos savo įrenginyje ir jos neradote — nenusiminkite. Tai nauja aplikacija, nauja paslauga ir „Apple“ matyt nėra visiškai tikra dėl to, kad ji prigis ir ras savo auditoriją. Dėl šios priežasties ji kol kas ir nėra „iOS“ dalis. „Shortcuts“ aplikaciją galite atsisiųsti iš „iOS“ aplikacijų parduotuvės — ji nemokama.

Prieš pradedant naudoti Shortcuts komandas

Atsisiuntę „Shortcuts“ aplikaciją, pasirinkite „Gallery“ skirsnį ir patyrinėkite ten esančias jau sukurtas komandas. Jei kuri nors jums pasirodys naudinga — spauskite ant „Get Shortcut“ ir tas komandų rinkinys po poros akimirkų bus patalpintas jūsų komandų bibliotekoje „Library“. Jį galite modifikuoti ir labiau pritaikyti asmeniniams poreikiams.

Redaguoti komandų rinkinį galite paspaudę ant jo lange esančios piktogramos. Pritaikę komandas savo poreikiams ir patikrinę, kad jos veikia taip kaip norite — paspaudę ant jungiklius vaizduojančios piktogramos esančios lango viršuje, dešinėje — aktyvuosite rinkinio nustatymų langą kur galite komandų rinkinį pervadinti, pridėti jį prie Siri komandų, patalpinti „Shortcut“ įskiepyje ir nurodyti kokie duomenų pateikimo tipai gali būti naudojami (Accepted types). Nuo nustatymų čia taip pat priklausys ir kur ši komanda bus matoma: per „Share“ ar ir įskiepių lange. Komandą paleisti „Share“ aplikacijos „Library“ lange paspaudus ant sukurtos komandos lango — galėsite visada, tam nereikia kokių nors nustatymų.

Jei tik norite patyrinėti kaip tas komandų rinkinys atrodo, „Gallery“ skirsnyje pasirinkę komandų rinkinį paspauskite ant „Show Actions“.

Shortcuts kodo esančio atsisiuntimų bibliotekoje peržiūra.

Kaip sukurti savo komandų rinkinį

Neturintiems programavimo patirties, pradžioje „Shortcuts“ komandų įvedimas gali pasirodyti painus, tačiau jis tikrai nėra sudėtingas.

 1. Norėdami sukurti savo komandų rinkinį „Shortcuts“ aplikacijos „Library“ skirsnį.
 2. Paspauskite lango dešinėje viršuje esantį + mygtuką arba jūsų komandų rinkinio pabaigoje esantį „Create Shortcut“ langelį.
 3. Atsidariusiame komandų lange galite rinktis iš komandų sąrašo. „Shortcuts“ komandų rinkinys kiek ribotas. Tačiau jų yra daugiau nei matoma komandų sąraše. Norint surasti reikiamą komandą reikia naudotis paieškos lauku esančiu lango apačioje.
  Radę Jums reikiamą komandą — palieskite ją ir ji bus patalpinta komandų lange. Jei lange jau yra komandų ir norite pakeisti naujai patalpintos komandos vietą — palieskite jos lango viršų ir pertempkite į pageidaujamą vietą.

Kai kurioms komandoms reikia suteikti ar pasirinkti kintamuosius. „Sortcuts“ bent jau kol kas nepavyks sukurti savo funkcijų ar klasių. Komandos vykdomos eilės tvarka iš viršaus į apačią.

Patalpinę naują komandą galite patikrinti kaip jūsų kodas veikia (paspausdami trikampio „grojimo“ mygtuką). Kartais pravartu žinoti ką gražina komanda — tada po ja galima patalpinti komandą „Show results“ ir joje pamatysite koks rezultatas bus pateiktas sekančiai komandai esančiai žemiau.

Pavyzdys

Kad nesusidūrusiems su programavimu palengvinti šią komandų rinkinio kūrimo užduotį pateiksiu pavyzdį, kuris kai kuriems skaitytojams gali būti naudingas ir pritaikomas praktikoje.

Sukurkime interneto svetainės vertimo naudojant Google vertimo paslaugą komandų rinkinį.

Ką darys šis komandų rinkinys? 1. Jis gaus svetainės url adresą. 2. Patikrins ar adresas yra ir jei jo nėra — parodys atitinkamą pranešimą. Jei URL adresas yra — parodys langą, kuriame bus galima pasirinkti į kokią kalbą svetainės puslapį versti (šis žingsnis nebūtinas jei norite versti tik į vieną kalbą). Tačiau, kadangi į kai kurias kalbas kai kurie puslapiai būna išversti taip, kad jei tai būtų kulinarinių receptų svetainė ir gamintum pagal „Google translate“ išverstą informaciją — galėtum nejučiom ir kokį sprogmenį pasigaminti. 3. Pasirinkus kalbą paruoštas vertimui URL adresas bus pasiųstas į naršyklę, kuri ir parodys rezultatą.

 1. „Shortcut“ bibliotekos lange paspauskite ant „Create Shortcut“.
 2. Komandų paieškos lange įveskite „Get Url“ ir iš sąrašo pasirinkite Get URLs from input.
 3. Komandų paieškos lange įveskite „if“ ir sąraše pasirinkite If.
 4. If komandos lauke paspauskite dešiniau Value - ten kur parašyta example ir iš virš klaviatūros pasirodžiusiose parinktyse pasirinkite URLs ir paspauskite klavišą Done. Šiuo žingsniu patikrinama ar URL adresas pateiktas.
 5. Paieškos lauke įrašykite „Choose“ ir sąraše pasirinkite Choose from Menu.
 6. Pertempkite „Choose from Menu“ langą, kad jis būtų tarp „Value“ (iš „if“) ir „Otherwise“ (virš jo).
 7. „Choose from Menu“ lange:
  1. paspauskite ant One ir „One“ pakeiskite į „Lietuvių“.
  2. paspauskite ant Two ir įrašykite kitą kalbą, pavyzdžiui „Rusų“
  3. jei norite pridėti dar kalbų — spauskite ant „Add new item“ ir įrašykite kitą pageidaujamą kalbą, aš savo pavyzdyje įrašiau „Anglų“.
  4. Šis žingsnis nėra būtinas, tačiau norėdami suteikti savo kodui išbaigtesnį vaizdą, „Choose from Menu“ lange paspaudę šalia „Prompt“ galite įrašyti kokį nors tekstą, pavyzdžiui „Į kokią kalbą versti?“.
 8. Spauskite Done klaviatūroje.
 9. Komandų paieškos lange įveskite „URL“ ir pasirodžiusiame sąraše pasirinkite URL
 10. Pertempkite „URL“ komandos langą žemiau norimos kalbos komandos.
 11. URL komandos lange įrašykite:
  https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=lt&u=
  1. padėkite žymeklį įvesto adreso gale, po &u= ir virš klaviatūros esančiuose parinktyse spustelėkite ant URLs. Tai nurodyto adreso gale nurodys svetainės, kurios turinį norime versti adresą ir klaviatūroje spauskite Done.
 12. Pakartokite 9–11 ir 11.1 žingsnius kiekvienai nurodytai kalbai, jų URL laukus pertempdmi po tos kalbos pavadinimu, o įrašomame URL adrese, po tl= įrašydami kalbos į kurią norite versti svetainės puslapį dviejų raidžių kodą, pavyzdžiui aukščiau pavyzdyje buvo lt – lietuvių, ru - bus rusų, en - anglų ir t.t.
 13. Komandų paieškos lauke įveskite „Show Web“ ir sąraše pasirinkite Show Web Page komandą.
 14. Pertempkite „Show Web Page“ komandą aukštyn, kad ji būtų tarp „End Menu“ ir „Otherwise“.
  1. Jei interneto svetaines mėgstate skaityti „Reader“ režime — „Show Web Page“ komandoje galite įjungti „Enter Safari Reader“ jungiklį, tačiau to daryti nėra būtina.
 15. Komandų paieškos lauke įveskite „Show Alert“ ir iš sąrašo pasirinkite Show Alert komandą.
 16. Pertempkite „Show Alert“ komandos langą, kad jis būtų tarp „Otherwise“ ir „End If“. Ši komanda bus vykdoma jei pradžioje esanti patikra nepatiks pateikto svetainės URL adreso.
  1. prie „Title“ įveskite „Dėmesio!“
  2. žemiau, vietoje „Do you want to continue?“ įveskite „Nepateiktas svetainės adresas!“.
  3. išjunkite „Show Cancel Button“ jungiklį.
  4. spauskite ant Done mygtuko klaviatūroje.
 17. Spauskite ant jungiklių piktogramos lango dešinėje viršuje ir atsidariusiame lange:
  1. prie Name įrašykite kodo rinkinio pavadinimą, pavyzdžiui „Verčiame svetainę“.
  2. „Icon“ — galite pakeisti rodomą kodo piktogramą ir jos spalvą.
  3. prie „Accepted types“ nuimkite visus variantus ir palikite tik URLs. Galite pažymėti ir Safari Web Pages.
  4. spauskite Done ekrano viršuje.
 18. Spauskite Done ekrano viršuje.

Visas kodas turėtų atrodyti maždaug taip: iOS 12 Shortcuts kodas skirtas versti interneto svetainės turinį į nurodytą kalbą.

Jei nenorite rinktis kalbų, o visada svetaines pageidaujate versti į vieną ir tą pačią kalbą — 5-8 ir 12 žingsnius galite praleisti, 10-ame žingsnyje URL komandą pertempkite, kad ši būtų žemiau „if“ komandos lango.

Kaip naudotis aukščiau sukurtu komandų rinkiniu

 • Naršydami internete ir radę svetainę, kurios turinį norėtumėte išversti — spauskite dalinimosi piktogramą ir sąraše pasirinkite „Shortcuts“.
 • Atsidariusiame komandų rinkinyje pasirinkite norimą komandą, pavyzdžiui „Verčiame svetainę“.
 • Pasirinkite į kurią kalbą svetainę norite išversti.
 • Baigę naršyti verstą svetainės variantą spauskite Done esantį kairiame viršutiniame lango kampe.

Paspaudus ant nuorodos esančios verstame straipsnyje, pateksite į svetainę, kurios turinys taip pat bus išverstas į nurodytą kalbą.

Kaip naudotis sukurtu Shortcuts komandų rinkiniu iOS 12

Komandą iškvietus ne iš interneto svetainės, ar per Siri — ekrane matysite pranešimą apie nepateiktą svetainės adresą, nes šią komandų seką reikia aktyvuoti iš interneto svetainės.

Paskutinis šansas :)

Jei kartais programavimas yra per kietas riešutėlis ar nėra visiškai jokio noro pramokti ko nors naujo — paspaudę ant paveikslėlio apačioje galite į savo „iPhone“ ar „iPad“ atsisiųsti jau paruoštą interneto svetainės vertimo „Shortcuts“ komandų rinkinį, kurį galėjote susikurti ir patus vykdydami instrukcijas pateiktas aukščiau, ir jį naudoti.

Atsisiųsti: Atsisiųsti „Verčiame svetainę“ Shortcuts komandų rinkinį

Atsisiuntę failą atsidariusiame lange spauskite Open in "Shortcuts", o sekančiame lange Run Shortcut. Jei viskas tvarkoje — gausite pranešimą apie nenurodytą svetainės adresą.

Po iOS 12 Shortcut aplikacijos komandų rinkinio importavimo pasirinkite Open in Shortcuts

Kadangi komandų rinkinio pavadinimas yra failo pavadinimas, savo bibliotekoje paspauskite ant simbolių esančių komandų rinkinio lange ir tada ant spauskite ant jungiklių piktogramos lango dešinėje viršuje ir atsidariusiame lange, prie Name įrašykite kodo rinkinio pavadinimą, pavyzdžiui „Verčiame svetainę“.

Sėkmės! ir kaip sako prancūzai — have fun :)

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 3 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Laaabai jau sudėtinga😝 kaip maždaug: pašokinėk, apsisuk, suplok, verskis kulio, tada padaryk atsispaudimų, pritupimų... Greičiau per google translate'orių išsiversi. Sakysite, kad čia tik vieną kartą nusistatysi ir paskui versies patogiai... nu ne, tas vienas kartas toks nepatogus, kad geriau ir toliau versiu su google translate. Spėju, kad neprilips tas shortcuts.

  • Gal su programavimu nieko bendro neturinčiam žmogui tai gali pasirodyti ir kiek painu. Bet, kad žmogui naudojančiam išmanius įrenginius būtų sudėtinga paspausti ant jau sukurto kodo atsisiuntimo mygtuko… įsivaizduoju tokią galimybę, bet jei parašėte savo komentare tiek teksto, manau, tai ne Jūsų atvejis.

   Nežinau kodėl Jums patogiau kiekvieną kartą kopijuoti svetainės adresą, tada įvesti vertimo svetainės adresą, tada tame puslapyje įterpti nukopijuotą url ir spausti mygtuką, bet nepatogu yra naršant svetainėje paspausti ant dalinimosi mygtuko ir pasirinkti Shortcutą vertimui.

   Visokių žmonių būna…

   • Visgi su programavimu nieko bendra neturinčiam žmogui visas Shortcuts komandų naudojimo aprašymas yra per daug sudėtingas:), juo labiau, kad dabartinė iOS versija Shortcuts komandas vizualiai rodo kitaip. Gal, esant galimybei, detalų naudojimo aprašymą pateiksite jau su iOS veikiančia Shortcuts komandų aplikacija.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų