Kodėl Apple technika JAV kainuoja pigiau

Temos: Apple, Mac, Patarimai
„Apple Store“

Neretai tenka pastebėti tai vieną, tai kitą tautietį kokiame nors forume pradedantį purkštauti apie aukštas „Apple“ technikos kainas Lietuvoje, kad čia visi vagys ir kad „JAV viskas pigiau.“

Socialiniuose tinkluose periodiškai atsiranda koks nors tautietis pareiškiantis, kad tuoj skris į JAV specialiai pirkti „iPhone“ ar „Mac“, nes čia jis jaučiasi apgaudinėjamas ar šiaip negalintis atsistebėti kodėl „Apple“ technika Jungtinėse Valstijose tokia pigi lyginant su jos kainomis Lietuvoje.

Daugelis tokių tautiečių — emocinių pirkėjų (ar šiaip pirmą kartą) nuskridusių į JAV ir pirmą kartą įžengusių į parduotuvę ir ten ką nors perkančių (nesvarbu ką) nustemba, kad mokėti reikia ne tiek kiek parašyta lapelyje po preke, o daugiau. Reikalas tas, kad JAV ir Lietuvoje mokesčiai renkami skirtingai.

JAV nėra PVM ar kito panašaus mokesčio — yra tik pardavimo mokestis (sales tax), kuris mokamas į vietinį valstijos biudžetą ir kiekvienoje valstijoje nustatomas individualiai. Todėl, kaina internetinėje „Apple“ parduotuvėje, kaip ir kitose ne tik internetinėse parduotuvėse JAV nurodoma be mokesčių, na o kai už daiktą moki reikia dar priskaičiuoti valstijos, o kartais dar ir miesto mokesčius. Pavyzdžiui, perkant 1 499 JAV dol. „Apple“ interneto svetainėje kainuojantį „13″ MacBook Pro“ (2,3GHz/8GB/256GB/Intel Iris Plus 640) Niujorke – už jį teks sumokėti 1 632,11 JAV dol., nes prie nurodytos kainos reikia pridėti 4 proc. valstijos mokesčių, 4,5 proc. miesto mokesčių ir dar šiek tiek nedidelių procentukų. Taigi kaina nuo tos kokia rodoma internete ir į kurią „atsiremia“ daugelis kainas lyginančių tautiečių ir ta kurią tektų sumokėti iš tikro „13″ MacBook Pro“ atveju skiriasi 133 JAV doleriais.

Sales tax (mokesčiai skaičiuojami nuo pardavimo) JAV, 2017 metų liepa.
Šaltinis: Tax Foundation

Daugiau informacijos apie mokesčius JAV rasite „State and Local Sales Tax Rates, Midyear 2017“ ataskaitoje.

Kiek gi toks pats MacBook Pro kainuoja Lietuvoje?

Lietuvoje „13″ MacBook Pro“ (2,3GHz/8GB/256GB/Intel Iris Plus 640) kainuoja 1 799,00 €. Kainą JAV doleriais (be mokesčių) pavertus kaina eurais, šis kompiuteris kainuotų apie 1 222 €. Jei iš pardavimo kainos atimti PVM, kuris Lietuvoje 21 proc. tai kaina iš 1 799 € taptų 1 487 € — tik 256 € didesnė už kainą JAV (1487–1222). Šie (šio „MacBook Pro“ atveju) 256 € apima, transportavimą, sandėliavimą, logistikos išlaidas, muitinės procedūrų kainas, personalo išlaidas, valiutų kursų svyravimų riziką ir t.t. Taip pat teisingumo dėlei reikėtų paminėti: kadangi Lietuvoje nėra oficialios „Apple Store“, įgalioti „Apple“ atstovai neretai „Apple“ įrangos kainas nustato tokias kokios yra Suomijos „Apple Store“. Suomijoje kaip žinia PVM yra 24 proc. — šiek tiek didesnis nei Lietuvoje.

„13″ MacBook Pro“ (2,3GHz/8GB/256GB/Intel Iris Plus 640) kaina

„13″ MacBook Pro“ (2,3GHz/8GB/256GB/Intel Iris Plus 640) kaina
Vokietijoje
19% PVM
Suomijoje
24% PVM
Lietuvoje
21% PVM
Ispanijoje
21% PVM
1 749,00 €
1 799,00€1 799,00 €1 755,59 €

PVM dydis Europoje

USD/EUR kursas visą laiką svyruoja todėl šie paskaičiavimai yra apytiksliai. Tačiau ir iš jų nesunku suprasti, kad vargu ar verta į JAV skristi specialiai tam, kad įsigytumėte „Apple“ kompiuterį, jau nekalbant apie tik metų garantiją, o JAV įsigytų „iPhone“, „iPad“ ir „Apple TV“ atveju ir apskritai Europoje galite susidurti su garantinio patarnavimo problemomis ypač tose šalyse kur nėra oficialios „Apple“ atstovybės.

Net ir šiaip lankantis Jungtinėse Valstijose vertėtų labai gerai pasvarstyti ar verta pirkti kokią nors „Apple“ techniką vien dėl garantinio aptarnavimo subtilybių.

Jei esate pirkę „Apple“ techniką JAV — pasidalinkite savo pastebėjimais komentaruose.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 17 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. verta, be jokios abejonės, kai tik lankausi USA, visada ieškau atnaujinto produkto. Paskutini karta pirkau Louisiana valstijoje ir dar susigrazinau mokescius. Nuo geros MacbookPro komplektacijos kompiuterio pavyko sutaupyti daugiau negu 1000 doleriu, lyginant su LT kainomis. Tuo tarpu bilietai kainavo 850 dol. Ypac, kai vykstama ne del kompiuterio – tikrai apsimoka.

 2. Imac 27 2017 1600dol best buy akcija plius shipzee 150 mokesciai, total 1750dol, apytiksliai gaunas 1500e su viskuo, LT min 2000e :))

 3. shipzee muitas ir siuntimas isskaiciuota i tuos 150 ir dar iki namu atveza :)), na taip garantija prarandama , bet kiekvienas renkasi kas jam geriau :)

 4. Pats pirkau Macbook pro (15" i7 16GB RAM, 512SSD) 2014 m versija. Mokejau 1600€. Atitinkamai Lietuvoje kaina tuo metu buvo ~3149€. 2017 metais nunesiau i iDeal del nusidevejusio ekrano reflektoriaus. Turiu namu turo draudima, maniau tai padengs islaidas. Bet pakeite visiskai nemokamai visa kompo virsu. Tipo Apple garantija tuo klausimu neribota laika. Daugiau jokiu problemu nebuvo. Apsimoka ir dar kaip. Tėvukas įsigijo 2017 metų modelį, su Touch bar. Tik iš Vokietijos, bet ir gerookai pigiau. Numire motininė. IDeal vėl keitė nemokamai. Nu bet dar galiojo ta metų garantija.. bet kokiu atveju perkant užsienyje apsimoka labiau.

 5. "256 € apima, transportavimą, sandėliavimą, logistikos išlaidas, muitinės procedūrų kainas, personalo išlaidas"
  Teisingumo dėlei reikėtų nepamiršti, kad JAV lygiai taip pat yra reikalinga logistika, sandėliavimas, personalas ir t.t. Dar reikėtų nepamiršti kad lietuvoj personalas uždirba ko gero kelis kart mažiau negu JAV (tiek parduotuvėse, tiek logistikoje, tiek sandėliuose).
  Paprastai visos kainos yra lyginamos be mokesčių, tad lyginti su Suomijos APP store kainomis kurios yra su mokesčiais yra neteisinga. Visa tai yra pardavėjų nevykęs pasiteisinimas, nes tuos 3 papildomus procentus nuo mokesčių skirtumų pasiima pardavėjas.

  • Lietuvoje Apple prekių, kiek man žinoma, nesandėliuoja ir jos į Baltijos šalis patenka iš sandėlių Europoje.

   Aukščiau, jei paskaitysite dėmesingai, palyginime kainų su JAV iš Europinės/Lietuviškos kainos yra atimtas PVM.

   • Tai kad nesandeliuoja lietuvoje tai viskas ok tai ir turi manau buti. Bet JAV jos i parduotuves patenka irgi is kaskokiu sandeliu ir t.t. Nemanau kad is vieno sandelio viskas tiesiai i visas parduotuves keliauja. Plius palyginkim JAV ir Europos plotus, tad logistikos kastai manau cia tikrai nevaidina esmines roles. Dar idomu ar i europa produkcija patenka is JAV ar is ten kur jos yra pagaminamos.
    Kas del PVM tai pats raset kad lietuvoj kainos yra lyginamos su suomijos kainomis kurioje PVM yra 24%.
    Net ir Lidl sugeba dvigubai brangiau negu vokietijoje LT parduodamas prekes “pakisti” po logistikos sanaudomis. Tai tapo labai madinga.
    As suprantu, kad kaina gali buti lietuvoje didesne, bet tai turetu buti 3-8% ribose o ne 20%.

 6. bhphotovideo.com nerenka mokesčių jei pirkėjas yra ne NY ar NJ valstijose. Dažnai mėnesio gale ten būna nuolaidos. Shipzee yra IL. Pirkau 15” MBP 2017 metų, B&H buvo nuolada -200 USD. Galų gale sumokėjau 1000 € mažiau nei jei būčiau tokios komplektacijos pirkęs LT.

 7. o perkant iš USA Apple watch ar tabletą, nebūna problemų su softu ir kokiais nors regionų reikalais jau? Veikia ir Lietuvoje? (kaip seniau būdavo kad Lenkijoje Windowsai lenkiški tik, ir niekaip kitaip ir t.t.)

 8. Kaip susipirkti is JAV iphone xs? Nuejau i apple.com ir suvedu bet neduoda salies pakeisti i lithuania, rodo tik united states. Perckur galima uzsakyt?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų