Kodėl Safari mėgsta naudotojai ir nekenčia reklamų kompanijos

MacBook Pro ir darbo stalas

Praėjusią savaitę retargetingo kompanijos „Criteo“ finansinės ataskaitos metu buvo išsakytas pastebėjimas, kad „Apple“ veiksmai reklamų rodymo rinkoje turi didesnį neigiamą poveikį nei buvo tikėtasi.

Retargetingo kompanijos „Criteo“ vadovybė piktai pareiškė, kad „Apple“ trukdo tikslinės reklamos rinkos vystymuisi. Kompanijos atstovai teigia, kad atnaujinta „Safari“ naršyklė stipriai pakenkė kompanijos verslui. „Criterio“ užsiima vartotojų poreikių tyrimu ir surinktų duomenų pardavimu reklamos tiekėjams. Principas paprastas, naršant unikalių ID ir slapukų pagalba, sekama kokiose svetainėse lankosi ir kuo domisi tos naršyklės naudotojas. Tokiu būdu sukuriamas jo individualus interesų portretas, kuris parduodamas reklamos tiekėjui ir tada šis, tam naudotojui lankantis interneto svetainėse „pakiša naudotoją dominančių temų reklamas“. Informacija renkama įvairi: nuo raktinių žodžių paieškose, svetainių adresai, jų temos iki informacijos kas atvaizduota paveikslėlyje ant kurio buvo paspausta. Visa tai yra tokių kompanijų kaip „Criteo“ renkama, išmanių algoritmų apdorojama ir vėliau parduodama reklamos paslaugas teikiančioms kompanijoms.

Rugsėjo mėnesį „Apple“ išleido atnaujintą „Safari“ naršyklės versiją. Nežiūrint naudotojo sąsajos pasikeitimų nebuvimo, nematoma naršyklės dalis atnaujinta ganėtinai stipriai. Viena iš aplikacijos naujovių yra naudotojo saugumą ir privatumą pagerinanti funkcija, neleidžianti sekti naršyklės naudotojo veiksmų ilgiau nei 24 valandas. Tai yra: tokios kompanijos kaip „Criterio“, neturi galimybės žinoti ar tai tas pats ar jau kitas naudotojas naršo internete, nes surinkta naršymo duomenų istorija apima tik vieną parą, kuriai pasibaigus su naudotoju susiejama informacija tampa nevalidi.

Dar iki pasirodant naujai „Safari“ naršyklės versijai, „Apple“ paskelbė apie savo ketinimus padidinti naršyklės naudotojų privatumo lygį. Rugsėjį, šešios reklamos industrijos grupės paskelbė atvirą laišką, kuriame teigiama jog galimybių sekti „Safari“ naršyklės naudotoją apribojimas yra interneto ekonomikos sabotažas.

„Apple“ nekala pinigo iš reklamų, kaip tai daro tokios kompanijos kaip „Facebook“, „Google“ ar „Amazon“. „Apple“ uždirba pardavinėdama savo įrenginius ir paslaugas, o ne reklamą. Kompanijos abejonės reklama viešai pasireiškė kai kompanijos vadovas Tim Cook 2014 metais kritikavo reklamos išlaikomą verslą ir kai pernai „Apple“ uždarė jos pačios mobilių reklamų platformą „iAd“.

Paaiškėjus, kad „Apple“ įdiegtos, jos įrenginių naudotojų internete naršančius „Safari“ naršykle, privatumą saugančios priemonės yra veiksmingos, „Criteo“ akcijos per porą valandų nukrito net 26 procentais. „Criteo“ kompanijų-konkurenčių reikalai ne ką geresni.

„Apple“ žingsniai apsunkinantys „Safari“ naudotojų sekimą nebūtinai apsunkina gyvenimą visoms reklamos kompanijoms. Daugiausia „nepatogumų“ pajuto tos reklamos kompanijos, kurių verslas yra priklausomas nuo slapukų ar trečių šalių pateiktų duomenų. Šiuo metu keletas konsorciumų, kurie bando sukurti milžinišką duomenų bazę paremtą prisijungimų (loginų) prie svetainių duomenimis ir vykdyti naudotojų veiksenos internete sekimą šios informacijos, o ne trečių šalių pateiktų duomenų pagrindu.

Safari“ naršyklei tenka apie 4 proc. kompiuterių ir 29 proc. mobilių įrenginių generuojamo naršymo internete duomenų srauto dalis ir kol reklamų kompanijos niršta ant „Apple“ — ši ir toliau stiprina jos įrangos naudotojų privatumą.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 15 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Išsitrina lai galva ta „Criteo” :)

 2. Man vienodai kokia narsykle naudoti. Naudoju ta kuri siuo matu patogiausia. Kazkada naudojau Safari dabar Chrome. O reklamas panaikinu su blokatorium. Jokios naudos is safari jei nemoka reklamas naikinti.

  • Safari adblockai puikiai naikina tas reklamas. Kuo konkrečiai tau patogesnė Chrome?

   • Gal Ramūnas galėtu pasidalint informacija,kaip ir kur ijungt Safari adblocka,gal čia reikia atskirai ji idiegt?Būčiau dėkingas:)
    Ar čia turima omenyje block pop-ups Safari setinguose?
    Nes kartais iššoka reklama kokiam nors laikraštyje,nervina...

    • macOS Safari naudoju „AdBlock“ extension'ą. Jis yra konfigūruojamas tad jei ko nors nepagauna ar šiaip reikia patiuninti — galima padaryti įskiepio priemonėmis. Papildomai esu susirašęs šiek tiek reklaminių paslaugų IP adresų hosts faile, kad svetainės, kurios pyksta ant ad block'ų nesinervintų, bet tuo pačiu nenervintų reklamomis ir manęs. Diegimas vyksta per Settings > Preferences > Extensions.

     iOS Safari reklamų neblokuoju, nes naršymas telefone man labiau toks avarinis reikalas nei įprastas. Aišku, jei stipriai kokioje svetainėje nervina reklamos įsijungiu „Reader View“ režimą ragelyje. Tačiau jei yra poreikis blokuoti reklamas — galima ir „iPhone“ ar „iPad“.
     Principas taip pat paprastas: reikia įdiegti tam skirtą aplikaciją iš „iOS App Store“ (pavyzdžiui „Crystal“ ar „AdBlock“), tada leisti „Safari“ naršyklėje tai aplikacijai blokuoti turinį: Settings > Safari > Content Blockers (jei nėra įrenginyje įdiegta turinio blokavimo aplikacijų, šio nustatymo gali ir nebūti — reikia prieš tai įdiegti tokią aplikaciją).
     „Crystal“ ir „AdBlock“ paminėjau tik kaip pavyzdį, nes jos turi neblogą reputaciją. Daugelio tokio tipo aplikacijų kūrėjai jas sukuria ir palieka likimo valiai, o šios — panašu yra prižiūrimos, bet tokių gali būti ir daugiau. Niekada specialiai nesidomėjau jomis. Jei užsiimsite paieška — gerai būtų rasti kokią nors konfigūruojamą apps'ą, nes plačiajam pasauliui skirtos aplikacijos savo db gali ir neturėti reklamos serverių, kuriuos naudoja tautiečiai adresų.

   • Na kad adblockai pluginai naikina ta as zinau, taciau pats safari to nedaro, tai kaip ir jokio skirtumo jau nebera, pagrinde as nenoriu matyti reklamu kruvas, o tai daro tik pluginai bet kurioje nersykleje.
    Vienas is pagrindiniu patogumu Chrome tai Zymekliai (bookmark), patogiau vaikcioti po juos, Chrome reikia pastoviai spaudineti ant kikvieno katalogo, kai chrome juos atidaro uzvdus pele. Kartais keistai atidarineja puslapiu safari, nors kitos narsykles rodo taip kaip ir turi buti.

     • Na man taip nedaro. Pabandyk prikurti katalogu ir ten sudeti favotitus.
      Paspaudi atidaro, persokii ant kito katalogo vel spausti reikia ir viena karta net neuztenka reikia du kartus spaust kad atidarytu kita kataloga, labai nepatogu tai jau kazkoks iskrypymas, kai ant chrome viena karta paspaudei ir persokus pele ant kito automatiskai atsidaro.

      • Aš kalbėjau apie bookmarkus prieinamus iš meniu. Jei favoritus išrikiuoji Favorites juostoje (po adresų juosta) tai tada jie atsidaro jei yra subfolderiai. Pvz susikuri ten folderį „mano favoritai“ tada jame „Fotografija“, „blah blach“, „Apple“ ir t.t. ir juose susikuri arba kitus folderius arbe dedi linkus - tada jie atsidarinėja vedžiojant pelę (aišku pirmą kartą reikia paspausti ant to „mano favoritai“.
       Aš favorites juostos nenaudoju. Svetainės, kurias skaitau dažnai pas mane atidarytos visada kaip ir tos kurias esu atsidėjęs skaityti (šiuo metu 73 tabai Safaryje). Man pilnai užtenka rečiau bet gana dažnai lankomoms svetainėms Favoritai, kuriuos gauni paspaudęs adresų juostą, o rečiau lankomiems iš Meniu Bookmarks > Favorites ir t.t.
       Kita vertus jei ir reikia paspausti — pelės resursų netaupau. Per dieną tiek kartų pirštu paspaudžiu klaviatūros, pelės ar wacom'o mygtukus, kad keli paspaudimai iškviečiant svetainę iš bookmarkų nieko nepakeis.

       • Is meniu atidarineti tai cia jau mazohizmas :) tas pats kas su kokia programa dirbti per meniu o ne su irankiu juosta.
        Na pas mene daugiausia kokie 2-5 tabai buna atidaryti. Tai visas patogumas ir yra favoritai irankiu juostoje, cia panasiai kaip tu darai atidarai atidares virs 70 tabu tik tiek kad as juos sukatolagaves ir juos graitai randu ir atidarineju, nereikia paskiau ieskoti per visus 73 tabus.

        Ne peles resursuose esme o patogume. Man tai isvis vienodai kokia narsykle naudoti as siuo metu naudoju 4. Pagrindine yra chrome kitos atlieka kitus antraeilius darbus.

 3. Man pats patogiausias Safario dalykas tai Favorit'ai, kai paspaudi žymeklį adreso rašymo laukelyje ir išoka visi favorit puslapiai. Tuo pačiu monitoriaus lange neužima jų ikonos kaip kitų naršyklių.
  Taip pat manau Safaris yra kur kas geriau suderinamas su Mac os tad aš bent jau nematau prasmės kažko ieškoti geriau..

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų