Kokiuose Mac kompiuteriuose galima pakeisti RAM

Temos: Mac, Patarimai
Mac RAM keitimas

Daugelis „Mac“ naudotojų žino (kai kurie iš asmeninės patirties), kad perkant kai kuriuos „Apple“ kompiuterius geriau iš karto pirkti juos su tokiais techniniais parametrais, kokių reikia, nes vėliau, esant reikalui gali būti sudėtinga įsigytą kompiuterį patobulinti. Tačiau ši tiesa galioja ne visiems „Mac“ kompiuteriams.

Susiruošę pirkti „Mac“ kompiuterį neretai rauko nosis žvelgdami į jų kainas, nes „Apple“ kompiuteriai neretai kainuoja brangiau nei konkurentų. Jei išmanių telefonų rinkoje prie „iPhone“ kainų artėja ir kitų kompanijų pagaminti telefonai, tai „Mac“ kompiuterių konkurentai dažniausiai kainuoja pigiau. Tam yra savo priežastys, tačiau jos jau ne kartą aptartos kituose straipsniuose ir šį kartą ne apie tai.

Prieš įsigyjant „Mac“ kompiuterį reikėtų pasidomėti kokius komponentus jame vėliau galima pakeisti ir ar juos keičiant nebus pažeistos įrenginio garantinės sąlygos. Žinoma, visada geriausia pirkti technikai keliamus reikalavimus atitinkantį įrenginį, o ne vėliau užsiiminėti saviveikla ir ją modifikuoti. Tačiau „Apple“ komponentų kainos stipriai kandžiojasi ir ne vienas pirkdamas „Mac“ planuoja įsigyti prastesnę specifikaciją turintį modelį ir vėliau jame pakeisti RAM (laisvosios prieigos atmintį) ar padidinti kietąjį diską arba pakeisti jį į SSD (puslaidininkinį diską). Tai padaryti įmanoma, tačiau ne visuose „Mac“ modeliuose ir daugumoje „Apple“ kompiuterių atliekant tokį modifikavimą (bent jau ne autorizuotuose „Apple“ serviso centruose) bus pažeistos garantijos sąlygos. Tačiau jei kompiuteris jau ne garantinis…

Norint senesniuose „Apple“ nešiojamuose kompiuteriuose pakeisti ar praplėsti kompiuterio atmintį — tai padaryti buvo galima ir namų sąlygomis, neturinti didesnių technikos žinių, tereikėjo turėti tinkamą atsuktuvą: atsukti kelis varžtus, nukelti kompiuterio dugną ir keisk sau RAM į sveikatą. Vėliau, „Apple“ šį procesą apsunkino, o kai kuriuose „Mac“ kompiuterių modeliuose padarė tiek sudėtingu, kad galima jį drąsiai vadinti neįmanomu.

Tokio „Apple“ žingsnio neaptarinėsiu, o verčiau apžvelgsiu „Mac“ kompiuterius ir juose esančias RAM keitimo galimybes.

Žemiau „Mac“ kompiuterių sąrašas ir pastabos susijusios su RAM keitimu juose.

MacBook Pro

17″ MacBook Pro

Visuose 17 colių ekrano įstrižainę turinčiuose „MacBook Pro“ kompiuteriuose galima pakeisti RAM. Tačiau paskutinį tokią ekrano įstrižainę turintį „MacBook Pro“ kompiuterį „Apple“ išleido 2011 metų pabaigoje. Šiame kompiuteryje nesudėtinga nuimti ir kompiuterio dugną, ir net jo procesorius turi įprastą procesoriaus jungtį.

15″ MacBook Pro

2012 metų 15 colių ekrano įstrižainę turintis „MacBook Pro“ tapo paskutiniu šios klasės kompiuteriu, kuriame galima ne tik pakeisti, bet ir praplėsti RAM. Šiame modelyje tai padaryti yra paprasta — tereikia nuimti kompiuterio dugną ir RAM jungtus bus tiesiai priešais akis.

13″ MacBook Pro

2012 metų 13 colių ekrano įstrižainę turintis „MacBook Pro“, taip pat kaip ir jo didesnį ekraną turintis brolis tapo paskutiniu šios klasės kompiuteriu, kuriame galima pakeisti ir/ar praplėsti RAM.

MacBook Pro Retina

„Apple“ nepaliko galimybės pakeisti RAM bet kokiuose, bent jau iki 2017 metų vidurio išleistuose, „MacBook Pro“ kompiuteriuose atminties mikroschemas įlituodama tiesiai pagrindinėje kompiuterio plokštėje. Tai nereiškia, kad to padaryti nėra įmanoma, tačiau tokią užduotį atlikti apsiims tik labai retas „Mac“ kompiuterių meistras, o ir vargu ar tai apsimokės.

MacBook

Pačiuose pirmuosiuose, 2006 metų „MacBook“ kompiuteriuose turinčiuose juodą ar baltą plastikinį korpusą, RAM keisti buvo galima ir padaryti tai nebuvo sudėtinga. Tokia pati situacija ir su 2008–2010 metų „MacBook“ modeliais A1278 ir A1342.

2015–2017 metų „MacBook“ kompiuterių modeliuose su Retina ekranu A1534, A1534 ir A1534 — RAM yra įlituotas ir priskiriamas prie nekeičiamų.

MacBook Air

Kaip 11 taip ir 13 colio įstrižainę turinčiuose „MacBook Air“ kompiuteriuose, RAM yra nekeičiami.

iMac

17″ iMac

2006 metais „Apple“ išleido keturis 17″ ekrano įstrižainę turinčius „iMac“ kompiuterius. Juose pakeisti RAM yra labai paprasta: tereikia paguldžius kompiuterį ant minkšto paviršiaus ekranu žemyn, pakelti jo „koją“ ir atsukti dviem varžtais ekrano apatinėje dalyje pritvirtintą plokštelę, po kuria ir slypi RAM lizdas.

20″ iMac

20 colių ekrano įstrižainę turinčius „iMac“ kompiuterius „Apple“ išleido: du modelius 2006 metais ir po vieną 2007, 2008 ir 2009. Šiuose modeliuose RAM pakeisti paprasta tereikia nusukti vienu, dviem ar trim (priklausomai nuo pagaminimo metų) varžtais pritvirtintas ekrano apatinėje kraštinėje esančias dureles po kuriomis ir yra RAM lizdas.

RAM keitimas 2009 metų iMac

24″ iMac

2007, 2008 ir 2009 metais „Apple“ išleido po vieną 24 colių ekrano įstrižainę turinčius „iMac“ kompiuterius. Juose, kaip ir auščiau paminėtuose, kompanijos „viskas viename“ klasės kompiuteriuose RAM pakeitimas buvo numatytas ir jį atlikti, nepažeisdamas garantijos galėjo bet kas turintis tinkamą atsuktuvą ir noro.

21,5″ iMac

2009–2011 metais leistuose 21,5 colio ekrano įstrižainę turinčiuose „iMac“ kompiuteriuose „Apple“ buvo numačiusi galimybę pačiam kompiuterio naudotojui pakeisti laisvosios prieigos atminties modulius.

2012 metų pabaigoje išleisdama 21,5″ „iMac“ kompiuterį „Apple“ savo nuomonę dėl galimybės RAM keisti pačiam naudotojui pakeitė ir šiame bei 2013 pabaigos, 2014 metų vidurio, 2017 „iMac“ tiek paprastu, tiek ir turinčiuose „Retina“ ekraną „iMac“ kompiuteriuose RAM keitimą apsunkino paslėpdama laisvosios prieigos atminties modulius kompiuterio viduje.

2012 metų „iMac“ kompiuteriai pakeitė savo išvaizdą, tapo gerokai plonesni ir durelėms RAM keitimui ekrano apačioje vietos nebeliko, o pritaikyti tokio sprendimo kaip 27″ „iMac“ kompiuteriuose kompanija nepanoro. Papildomai, ekranas prie formą pakeitusios ir stipriai sulysusio „iMac“ ekrano yra klijuojamas, kas stipriai apsunkina kompiuterio ardymą ir jei jau nutarėte tai padaryti — geriau kreiptis į autorizuotą „Apple“ servisą arba prieš imantis šio veiksmo patiems — būti 120% įsitikinusiems, kad sugebėsite ekraną atlipdyti ir vėl tinkamai jį atgal pritvirtinti bei išardyti kompiuterį bei vėl jį surinkti. Norint pakeisti RAM šiuose kompiuteriuose reikia ekraną nuėmus jo išardyti gana daug.

2015 metų pabaigos „iMac“ kompiuteriuose paprastu ir 4K ekranu laisvosios prieigos atmintis yra neatnaujinama todėl būsite priversti likti su tuo ką nusipirkote.

27″ iMac

Visuose, nuo 2009 metų leidžiamuose didžiausią, 27 colių ekrano įstrižainę turinčiuose kompiuteriuose „Apple“ yra numačiusi galimybę pačiam kompiuterio naudotojui atnaujinti ar praplėsti RAM.

Priklausomai nuo 27″ „iMac“ modelio RAM lizdo durelių vieta ar modulių keitimo būdas skiriasi. 2009 pabaigos, 2010 vidurio ir 2011 metų vidurio modeliuose RAM keitimas organizuotas taip pat kaip tų metų 21,5″ ekraną turinčiuose „iMac“ kompiuteriuose — atsukant plokštelę esančią ekrano apačioje.

2012 pabaigos, 2013 pabaigos, 2014 pabaigos (Retina 5K), 2015 metų pabaigos (Retina 5K) ir 2017 metų (Retina 5K) modeliuose, nugarinėje „iMac“ dalyje „Apple“ įdiegė specialų mygtuką, kurį paspaudus atsidaro RAM skyriaus durelės.

RAM keitimas 2012-2015 metų iMac

Mac mini

„Apple“ mažyliuose „Mac mini“ iškeistuose 2006, 2009 ir 2010 metais RAM pakeisti galima, tačiau bandant prisikasti iki atminties lustų reikia būti atsargiems, kad stipriau paspaudus nesulaužyti laikiklių, kuriuos reikia nuimti kad išimti „AirPort“, o A1283 modelio atveju ir „Bluetooth“ antenas. Tačiau elgiantis atsargiai RAM galima pakeisti nieko nesulaužant.

2010 metų viduryje kompanija išleido „Mac mini unibody“ ir šiuose modeliuose 2010–2012 metų modeliuose paleisti RAM lustus yra gerokai paprasčiau nei ankstesniuose modeliuose. Nuimate dugną ir RAM lizdas prieš akis.

2014 metais „Apple“ nutarė RAM lustus įlituoti į pagrindinę plokštę ir… šių 2014 metų pabaigos „Mac mini“ modelyje laisvosios prieigos atminties pakeisti nepavyks.

RAM 2014 metų Mac mini įlituotas

Mac Pro

Visuose „Mac Pro“ kompiuteriuose pats naudotojas nesunkiai gali pakeisti RAM, nes tai yra numatyta kompiuterio dizaine.

RAM keitimas 2013 metų Mac Pro

Kaip matote, priklausomai nuo „Mac“ kompiuterio modelio, vienuose modeliuose nėra galimybės pakeisti (pvz. praplėsti) RAM, o kitus galima pirkti su minimaliu laisvosios prieigos atminties kiekiu ir nepermokant „Apple“ vėliau įsigijus pigesnį, bet nebūtinai prastesnį, RAM — paturbinti savo kompiuterį.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 4 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. Ar įmanoma iMac 27, mid 2017, kuriame dabar yra 2x4gb ram pridėti 1x16gb, o vėliau dar 16gb? Nemes kompas klaidos, jei vienas ram slotas bus laisvas?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų