iTunes 15 metų

2001 metų sausio 9 dieną, Steve Jobs pristatė iTunes ir pakeitė mūsų muzikos pirkimo ir klausymosi įpročius. Tai ko gero pati svarbiausia aplikacija kokią Apple yra sukūrusi.

Prieš 15 metų, 2001 metų sausio 9 dieną, San Franciske vykstančios „Macworld Expo“ metu, stovėdamas ant scenos Steve Jobs pristatė naujus Apple produktus. Pakalbėjęs apie nuobodžius techninius dalykus , naują geležį ir programinę įrangą, Steve pakeitė temą ir pristatė Apple skaitmeninio centro konceptą ir pradėjo kalbėti apie revoliuciją.

Steve Jobs prezentacija 2001 metų Macworld metu, kurioje buvo pristatyti iTunes ir PowerBook G4 Titanium

Dabar vyksta muzikos revoliucija.

Jobs aptarė muzikos padėtį: kaip žmonės perkelia muziką iš CD į kompiuterius, kuria grojaraščius ir vėliau tuos grojaraščius vėl rašo į CD, kad galėtų klausytis savo sukurtus muzikos rinkinius automobiliuose. Žmonės net kopijuodavo muziką į mp3. Jobs sakė, kad mp3 grotuvų aplikacijos yra per daug sudėtingos, o naudojimais jomis komplikuotas.

Tada Jobs pristatė iTunes – be abejonės vieną svarbiausių Apple kada nors sukurtų aplikacijų, neskaitant jos operacinių sistemų. iTunes nušvietė Apple kelią visam dešimtmečiui ir prikėlė ją iš „apgultyje“ esančios kompiuterinės ir programinės įrangos kompanijos, paversdama ją industrijos lydere - kokią ji yra iki šiol.

Šiandien iTunes sukako 15 metų ir nuo jos pristatymo 2001 metais, iTunes yra neatsiejama Apple dalis. Praėjus mažiau nei metams po iTunes pristatymo, Jobs pristatė iPod - grotuvą, kuris buvo susietas su iTunes ir pelnė milžinišką sėkmę Apple. Vėliau, kompanijai pristatant naujus iPod modelius, būdavo papildomas ir iTunes galimybių sąrašas. Trečioje iTunes versijoje atsirado sumanūs grojaraščiai ir audible.com audio knygų palaikymas. 2003 metų balandį, iTunes 4 buvo pristatyta „iTunes Music Store“, AAC kodekų palaikymas ir t.t. Vėliau, tais pačiais metais, Apple išleido ir iTunes versiją skirtą Windows operacinės sistemos vartotojams.

Startavusi su kuklia 200 000 muzikos kūrinių biblioteka, „iTunes Music Store“ milijoną dainų pardavė per pirmą savaitę, o tų pačių metų birželį buvo parduotas milijoninis iPod ir pasaulį užvaldė asmeniniam skoniui pritaikyti muzikos rinkiniai, kurių simboliu tapo baltos ausinės.

Turėti iPod reiškė - būti „kietu“, baltos ausinės tapo mada, lygiai taip pat kaip 80-ais praeito šimtmečio metais, pirmosios „mobilios“ muzikos revoliucijos piko metu, madinga buvo turėti „Walkman“ grotuvą, kurie nugalėdami geležinių sienų užkardas vienaip ar kitaip prasimušdavo ir patekdavo į Tarybų Sąjungą visomis išgalėmis besipriešinančią bet kokiam supuvusio kapitalizmo technologijų progresui.

iTunes 4
iTunes 4

2004 metais, iTunes 4.5 įgavo dar daugiau funkcionalumo ir be eilės kitų naujovių iTunes atsirado tokios galimybės, kaip iMix ir „kokteiliai“ (shuffle). Vėliau, besivystant iTunes 4, joje atsirado „AirTunes“ - dabartinio „AirPlay“ senelis leidžiantis „stream’inti“ muziką vietiniame tinkle, nuotraukų ir video palaikymas. 2005 metų birželį iTunes galimybių sąrašą Apple papildė podkastais su milžiniška šio turinio biblioteka iTunes Music Store - tai buvo vienas didesnių stimuliatorių šios naujai užgimusios technologijos populiarumo augimui.

iTunes 5 ir 6 versijose, išleistose tarp 2005 metų rugsėjo ir 2006 metų birželio, buvo jaučiams šioks toks naujų funkcijų štilis, nes Apple šios aplikacijos nepapildė jokiomis reikšmingesnėmis funkcijomis ir daugiau dėmesio skyrė klaidų taisymui, suderinamumui bei mažiau svarbiems patobulinimams. iTunes 7 išgyvenusi du metus – nuo 2006 metų rugsėjo iki 2008 metų rugsėjo – vėl įgavo nemažai patobulinimų, iPod žaidimai, muzikos kūrinių atlikimas be pauzių tarp kūrinių, Cover Flow (dabar šios funkcijos iTunes nebeliko) bei 2007 metų pradžioje naujojo Apple TV palaikymą.

iTunes 5
iTunes 5

iTunes progresas žengė koja kojon su skaitmeninės medijos progresu. Pradžioje tai buvo tik muzika, tačiau tobulėjant technologijoms – tobulėjo ir iTunes, palaikydamos vis naujus skaitmeninio turinio formatus ir tipus: nuotraukas, video, aplikacijas, kurios veržte veržėsi iš kompiuterių į mobiliuosius vartotojų įrenginius. Ilgus metus Apple produktų pristatymuose didžiausias dėmesys buvo skiriamas iPod ir skaitmeninei muzikai, o likę kompanijos produktai likdavo šešėlyje. Kompanija gyveno ir kvėpavo iPod, o Apple akcijos triuškino konkurentus. 2006 metų vasario 23 dieną iTunes parduotas milijardinis muzikos kūrinys.

2007 metų vasarį, Jobs sukūrė esė pavadintą „Pamąstymai apie muziką“ (keista, tačiau ją dabar galima aptikti tik Korėjos Apple puslapyje), kuri visiems laikams pakeitė muzikos industriją. Šiame savo rašinyje Steve apverkė DRM (digital rights management) naudojimą atsisiunčiamuose muzikos failuose ir pasiūlė alternatyvą. Tų pačių metų gegužę, iTunes Store buvo pristatyta iTunes Plus paslauga leidžianti už kiek didesnę kainą atsisiųsti 256 kbps DRM neapsaugotus muzikos kūrinius ir tokiu būdu įgalindama tų muzikos kūrinių suderinamumą su kita programine įranga ar grotuvais. Tuo metu džagernautiškoji iTunes buvo nesustabdoma ir Apple galėjo diktuoti sąlygas muzikos industrijai nurodydama kaip jai pardavinėti savo produktus. …ir muzikos industrija pradėjo vengti DRM.

Žinoma, kalbant apie 2007 metus būtų akibrokštas nepaminėti iPhone - tai buvo iPhone metai. Šis naujasis įrenginys taip pat buvo susietas su iTunes ir pavertė Apple didžiausia visų laikų technologijų kompanija. Tuo metu iTunes jau palaikė visą eilę mobilių įrenginių: iPod classic, iPod touch, iPod nano, iPod shuffle ir iPhone, o aplikacijoje atsiradusi „App Store“ padėjo iPhone populiarėti.

iTunes 8 ir 9 toliau atspindėjo Apple skaitmeninę strategiją - atsirado galimybė nuomotis filmus ir serialus, vėliau juos pirkti, atsisiųsti pamokas iš „iTunes U“ bei įsigyti elektronines knygas. iTunes atsirado ar evoliucionavo ir daugiau funkcijų: „Genius Mixes“, „Home Sharing“, „Party Shuffle“ tapo iTunes DJ (dabar jau panaikinta ir pakeista painia „Up Next“).

Pirmojo iTunes pristatymo metu, Steve Jobs sakė, kad tuo metu egzistavusios muzikos aplikacijos „yra per daug painios ir sudėtingos ir yra sunku išmokti jomis naudotis“. Su laiku iTunes tapo painus, tarpusavyje neaiškiomis sąsajomis susietų, funkcijų ir galimybių lydinys. Apple iTunes buvo „prifarširavusi“ tokių funkcijų kaip „Genius“ šoninė juosta ir „iTunes MiniStore“, kurios nepadarė aplikacijos suprantamesne, tačiau viliojo vartotojus patekti į „iTunes Store“, kur jie galėjo pirkti muziką - vėliau iš iTunes šios funkcijos buvo pašalintos.

Marketingo padiktuoto dizaino kulminacija buvo iTunes 10 su jos „Ping“ socialiniu tinklu, kuris ne vieną vartotoją privertė gūžtelėti pečiais. Apple, žinoma, su „Ping“ siejo daug vilčių ir ateities vizijų, tačiau paslauga neprigijo ir 2010 metų spalį buvo pakeista „iTunes Sidebar“, kuri taip pat kaip ir „Ping“ neužsibuvo.

2011 metais pradėjo gyvuoti „iTunes Match“, kuri niekada taip ir neiškeliavo toliau JAV, Kanados ir Australijos, o sekančiais metais atsiradusi „iTunes in the Cloud“ įsigyto turinio sinchronizavimui bei pakeitusi iTunes vartotojo sąsają, įnešė dar daugiau painiavos vartotojams. Vėliau atsiradusi „iTunes Radio“, per du metus buvo visaip taisoma ir tobulinama, tačiau tai niekaip aplikacijos nepadarė paprastesne naudoti. Kai 2014 metų spalį pasaulį išvydo iTunes 12, Apple pakartotinai ištraukė stabilų pagrindą iš po vartotojų kojų pakeisdama navigavimo aplikacijoje principus ir padarydama norimo turinio aptikimą gausiame galimybių labirinte dar sudėtingesniu.

Kaip jau ne vienas pastebėjome, pagrindinės pastarojo laikotarpio muzikos tendencijos linksta link srautinių (streaming) paslaugų plėtojimo. iTunes 2015 metais šią žinią pasitiko pačiai išskėstomis rankomis su „Apple Music“ ir „iCloud Music Libray“, kurios yra kruopščiai muzikos mylėtojų puoselėtų muzikos bibliotekų mirties pranašai, nes kiekvienas muzikos kūrinys yra nepastebimai susietas su „iTunes Store“.

iTunes atsirado dėl didelio muzikos mylėtojo Steve Jobs sukeltos „muzikos revoliucijos“. Einant metams skaitmeninis turinys brendo ir iTunes tapo viso turinio centru ir tai nėra blogai, tačiau tie kas nori iTunes naudoti tik jos pirminiam tikslui - muzikai - yra priversti klaidžioti begalinių aplikacijos galimybių ir funkcijų klystkeliais, nes jau kuris laikas pagrindine iTunes funkcija tapo ne muzikos bibliotekų valdymas, tačiau skaitmeninio turinio pardavimas.

Kai Apple išleido iTunes 1.0, ji sakė: „iTunes mylių mylias lenkia kitas muzikines aplikacijas ir mes tikimės, kad jos vartotojo sąsaja yra gerokai paprastesnė ir tuo daugelį žmonių pakvies prisijungti prie muzikinės revoliucijos“. O, jei tik šie žodžiai būtų tiesa ir šiandien…

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 8 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Mano nuomone kas nuo seniau naudojasi iTunes (pradėjau kažkur nuo 2007 metų su pirmuoju iPhone) spėjo keliauti su visais pakitimais daromais. Kažkaip nekilo jokių pastebimų problemų ar papildomų neaiškumų šia programa naudojantis. Tik va gal kiek erzina kad naujausioji versija neiškelia aplikacijų iš prietaisų. O šiaip tai mano kasdieninis muzikos grotuvas asmeniniame kompiuteryje, nebent tenka naudotis langinėmis, deja iTunes ten nenoriai veikia.

  • Aš taip pat jau iTunes jau naudoju begalę metų ir nors man ji nėra visiškai nesuprantamas funkcijų kratinys, stebėdamas kaip kai kuriose versijose anksčiau patogiai pasiekiamos galimybės pasislepia aplikacijos funkcijų gausoje visiškai nenustembu kai koks žmogelis rašo man: „o kaip iTunes rasti…?“ ir visiškai suprantu naujų iTunes vartotojų vargą.
   Kalbant apie langines, tai ten visiškas košmaras, bent jau buvo tais laikais kai pačiupinėdavau Windows, nežiūrint to, kad 2003 metais Steve pristatinėdamas iTunes skirtą Windows (17:15 žemiau esančiame video) sakė, kad „iTunes tai ko gero geriausia kada nors Windows'ams sukurta aplikacija“ (18:18 žemiau esančiame video) manau jis stipriai perlenkė lazdą, nes jei jam tektų naudotis iTunes skirta Windows, net ir langinių suteikiamame košmare, iTunes atrodytų dar blogiau už bendrą langinių girgždėjimą, bet čia tada… gal dabar kitaip.


   Pristatymas įdomus norintiems prisiminti tuos laikus ir Steve.

 2. Kotais man el capitanas girgzda labiau uz windows 10 :))

 3. pritariu - šiukšlynas kažkoks itunes palikęs... kokiais 2009-2011 dar naudodavau ją kaip muzikos grotuvą, o dabar nebent iOS prietaisų back-up'ams daryti - muzikai yra spotify ;)
  absoliučiai nenuliūsčiau, jei sekanti os x versija visai nebeturėtų itunes

 4. Normali programa, naudoju kasdien :)

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų