Atnaujintas lietuviškų raidžių klavišų išdėstymo paketas Mac kompiuteriams

Smagu, kad vis daugiau tautiečių meta nepagarbų šveplavimą raštu ir pradeda rašyti lietuvišką tekstą lietuviškomis raidėmis.

Atnaujinau „Lietuvių (skaičių eilės) v3“ klavišų išdėstymo paketą skirtą Mac® kompiuteriams į versiją 3.1 praplėsdamas jo galimybes ir dabar jis tinka ir „raidžių gurmanams“, kurie teksto redagavimo aplikacijose tokiose kaip Pages, Microsoft Word, Textedit bei eilėje kitų palaikančių kombinacinius klavišus, gali rašyti net tokias raides, kurių nėra jokioje kalboje.

Tiems kas nežino, trumpai priminsiu ji privalumus. „Lietuvių (skaičių eilės)“ v3.1 leidžia:

 • rašyti tiek lietuviškas raides, tiek ir skaičius neperjungiant klavišų (lietuviškos raidės ir skaičiai yra įprastoje vietoje - klaviatūros skaičių eilėje)
 • rašyti lietuviškas kabutes - „“
 • naudotis klavišų kombinacijomis, kuriose yra skaičiai (naudojant standartinę Apple Lithuanian tokios klavišų kombinacijos kaip pavyzdžiui Cmd ⌘-Shift ⇧-4 neveikia.
 • kai kurie valiutų simboliai perkelti į jiems logiškesnes vietas, pavyzdžiui norint parašyti £ tereikia paspausti Alt ⌥-L, € - Alt ⌥-E, ¥ - Alt ⌥-Y. Tas pats ir su ®, ™.
 • yra galimybė rašyti nepertraukiamą tarpą
 • klaviatūrose su atskiru skaičių bloku, galima rašyti tiek tašką, tiek ir kablelį
 • galima rašyti kirčiuotas raides, tame tarpe ir lietuviškas
 • galima rašyti eile pasaulio kalbų visiškai nejunginėjant klaviatūros.

Kas naujo Lietuvių (skaičių eilės) v3.1

  Lietuvių (skaičių eilės) v3.1 leidžia naudoti kombinacinius klavišus ir todėl paprasta parašyti raides net ir nesusietas su klaviatūros klavišais ar visai  neegzistuojančias jokioje kalboje.
 • „Lietuvių (skaičių eilės)“ v3 papildyta galimybe rašyti naudojant kombinacinius klavišus ir todėl dabar paprasta rašyti raides su diakritiniais ženklais net ir nesusietas su klaviatūros klavišais ar net neegzistuojančias visai, pavyzdžiui Euro simbolį su nosine :)
 • Papildyta galimybe rašyti pėdos ′ ir colio ženklus ″.
 • Papildyta galimybe rašyti pilno dydžio JAV dolerio cento simbolį ¢- Papildyta galimybe rašyti didžiąją ir mažąją lotynišką „Thorn“ raides þ ir Þ .
 • Pakeistas paketo pavadinimas matomas OS X įgalinus „Show Input Source Name“ ir klaviatūros kodavimo parinkčių lange iš „Lietuvių (skaičių eilės)“ į „LT (skaičių eilės)“.
 • Supaprastintas paketo diegimas.

Tie kas dar nebandėte, išbandykite ir jei patiks prisijungsite prie ne vienatūkstantinės šį paketą naudojančių Mac vartotojų gvardijos. Naudojantys pilno dydžio Apple klaviatūras, skaičius rašyti gali naudodami skaičių bloką, o MacBook kompiuterių vartotojai ar tie, kas naudoja kompaktines Apple Wireless klaviatūras, skaičius parašyti gali nuspaudę Alt ⌥ klavišą ir reikiamą skaičių. Skaičius gi rašome rečiau nei raides… žinoma, jei nesate matematikas :)

Atminkite, kad rašydami šveplai ne tik rodote savo nepagarbą kitam žmogui, tačiau toks rašymas šį tą negero pasako ir apie jus, jau nekalbant apie kuriozines situacijas į kurias patenkama dėl tokios beraštystės.

Daugiau informacijos apie „Lietuvių (skaičių eilės)“ v3.1 rasite svetainėje: raides.blavasciunas.com.

Jei jau naudojate šį nemokamą lietuviškų klavišų išdėstymą ir tiesiog norite atnaujinti dabar turimą versiją, ją atsisiųsti galite paspaudę ant šios nuorodos.

Smagu būtų išgirsti jūsų pastabas ir įspūdžius. Gero naudojimo praeityje paliekant klaviatūrų kodavimo junginėjimą.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 15 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Pirmas dalykas kurį po fresh install'o padarau Mac'e, tai yra skaičių eilių įdiegimas.

 2. Naudojuosi šiuo paketu seniai, veikia puikiai, tikrai rekomenduoju. Dabar ir diegimas labai paprastas.

 3. Šaunuoliai - taip operatyviai!

 4. Gerai, kad atsinaujino tik to nepajutau kur rašė, kad nereiks LT įjunginėt, vistiek reikia, arba kažko nesupratau.

 5. Ramūnai, vienas dalykas, kurį pastebėjau ir gerai būtų supaprastinti yra 'bonding-space' kombinacijos padarymas į alt+space (kaip ir anglų layout'e). Dabar skaičių eilėse 'bonding-space'as' dėl man galbūt nesuprantamų priežąsčių yra shift+alt+space.

 6. Pastebėjau, kad kompiuteriui užmigus su įjungta lietuviška klaviatūra, po pažadinimo neįmanoma suvesti slaptažodžio - lietuviškos klaviatūros ženklas pradingsta ir nėra kaip pasikeisti į anglišką klaviatūrą, tam, kad suvesti skaičius. Tenka grubiai mygtuko pagalba išjungti...

  • Įmanoma, tik jūs greičiausiai nežinote būdų. Jei naudojate:
   - Apple standartinį Lithuanian klavišų išdėstymą (tą kur neturi € simbolio), tada skaičius veskite nuspaudę Ctrl+Alt+skaičius
   - jei naudojate „Lietuvių (skaičių eilės) v3“ - skaičius rašomas nuspaudus Alt+skaičius

   Jei norite prisijungimo lange turėti galimybę keisti klaviatūrų kodavimus: System Preferences → Users & Groups → Login Options → pažymėkite „Show Input menu in login window“.

   • Keista, bet panaudojus alt klavišą pavyko prisijungti. Šį veiksmą daug kartų bandžiau atlikti kitu savo kompiuteriu ir niekados nepavykdavo. Todėl su šiuo net nebandžiau... Taigi, situacija tokia: Kompiuteriui užsirakinus, kai nustatyta lietuviška klaviatūra, jį pažadinus viršuje klaviatūros ženklelio nesimato, todėl jo negalima pakeisti su pele į anglišką (tos problemos nėra, jei užmiegama su angliška klaviatūra). Taip pat neveikia alt+cmd+space kombinacija. Įdomiausia, kad kitas kompiuteris turi kitokių problemų su lietuviška klaviatūra (pvz. nepavyksta nustatyti, kad vedant slaptažodį pirminė kalba būtų anglų).

    • Kokią klavišų kombinacją naudoti norint parašyti skaičius, esant aktyviam LT klavišų išdėstymui priklauso nuo to koks išdėstymas naudojamas, standartinis Apple ar LT skaičių eilės v3.
     Gali būti, kad kitame kompiuteryje naudojate Apple Lithuanian.
     Apie tai kaip įjungti klaviatūros pakeitimo galimybę/piktogramą prisijungimo lange, rašiau praeitame savo komentare.
     Dėl pirminės kalbos, tai gal nesate parinktyse sistemos nurodę kitos kalbos arba lietuvių yra pirminė - pabandykite pakeisti.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų