Kodėl Europa, Apple Pay greičiausiai pasakys „meh“

Paskutinio Apple renginio metu didžiausias dėmesys buvo skiriamas iPhone 6 ir Apple Watch, tačiau didelė renginio dalis praėjo aptariant Apple Pay - bekontaktę mokėjimo sistemą suteikiančia papildomą vertę Apple iPhone 6 ir Apple Watch įrenginiams.

Apple Pay atsiskaitymai

Iš principo, naujoji mokėjimo sistema Apple Pay yra gera, patogi ir saugi, tačiau ji daug labiau aktuali JAV nei Europoje ar kitose pasaulio šalyse. Taip yra todėl, kad Europoje kreditinės ir debetinės kortelės yra lustinės ir jų autorizacijai naudojama PIN (angl. personal identification number) sistema., priešingai nei JAV, kur daugumoje atvejų naudojama magnetinės juostelės esančios ant kortelių ir parašo apsauga.

Dėl šios, prieš 20 metų pirmą kartą Prancūzijoje panaudotos, lustinių kortelių technologijos Europoje naudojamos kortelės yra daug saugesnės nei JAV, kur vien 2013 metais falsifikuojant korteles, jų duomenis, parašus ar naudojant vogtas buvo atlikta operacijų už 5,3 milijardo JAV$.

Europiečiai yra apsaugoti nuo dviejų dažniausiai pasitaikančių sukčiavimo panaudojant kreditines korteles būdų: kai panaudojama svetima kortelė ir sufalsifikuojamas parašas arba kai kortele, perkant parduotuvėje ar restorane tos įmonės darbuotojas kortelę perbraukia kelis kartus - vieną jūsų pirkiniui, o kitus savo pirkiniams apmokėti. Europoje jūsų kortelės nenusineša ir nebrauko - ji įstatoma į dažnai mobilų kortelių skaitytuvą ir įvedamas PIN kodas ir neturite savo kortelės kam nors atidavinėti.

Tai, kad Europoje naudojamos lustinės kortelės nereiškia, kad jos yra 100% saugios. Didžiausia joms kylanti grėsmė yra automatinėse pinigų išdavimo mašinose nusikaltėlių įdiegiami griebtukai (skimmer’iai), kurie surenka informaciją esančia kortelėje. Nusikaltėliai per atstumą stebi kokį PIN kodą įvedate: kartais iš toli su binokliais, kartais per petį, kartais įdiegia pinhole kameras arba pasinaudoja šilumai jautriais davikliais.

Apple Pay

Apple Pay sistema yra panaši į Europoje naudojamą PIN apsaugą, skirtumas tik tas, kad lustas yra telefone, o PIN apsaugos funkciją atlieka Touch ID. Visos JAV pirkimo grandinės sistemos pritaikymas lustinėms kortelėms su PIN kodu vėluoja dėl šio pakeitimo kaštų, ne tokių kortelių gamyba kainuoja brangiau bei brangesni yra ir lustinių kortelių skaitytuvai. Vos 2,4% JAV parduotuvių turi lustines korteles nuskaityti gebančią įrangą. Tačiau planai įdiegti pakeitimus JAV nėra palaidoti ir didieji rinkos žaidėjai jau pasirašė Apple Pay sutartis.

Savo svetainėje Apple rašo, kad Apple Pay leis sutaupyti laiko, nes nereikės ieškoti piniginės ir ją radus raustis ieškant reikiamos kortelės. Šie privalumai taip pat yra būdingi tik JAV. Vidutiniškai vienas europietis turi 1,46 mokėjimo kortelės (du trečdaliai kurių yra debetinės), tuo tarpu JAV vienam amerikiečiui tenka dvigubai daugiau kortelių, o 14% JAV gyventojų kreditinių kortelių turi po daugiau nei dešimt. Europoje kreditinės kortelės yra mažiau populiarios (populiarumas, žinoma, skiriasi priklausomai ir nuo šalies) ir daugelis žmonių turi tik savo bankų mokėjimo korteles.

Apple Pay saugumo elementai yra įspūdingi ir natūralu, kad ateityje šios paslaugos galimybės sudomins ir Europos bei kitų šalių bankus, tačiau čia ši nauja sistema susidurs su konkurencija, nes panašias paslaugas jau siūlo ir daugiau kompanijų. Tačiau vargu ar bankai skubės pasidalinti su Apple, kaip šios paslaugos tarpininke savo pinigais, kai jau naudojama išties saugi (lustinių kortelių) sistema.

Kai Apple Watch pradės puošti daugelio riešus, kontaktiniai mokėjimai taps daug patogesni perkant kavos puodelį, laikraštį ar butelį pieno. Tačiau laikas, kurį tokio mokėjimo pagalba bus galima sutaupyti yra nereikšmingas ir jis nepasaugos nuo poreikio nešiotis pinigines, kreditines ar debetines korteles, nes telefoną galima prarasti, jis gali sugesti, jo baterija nusėsti, kortelių skaitytuvas parduotuvėje neveikti ar nebūti pritaikytas tokiam atsiskaitymo būdui, kita vertus, man nesunku įkišti ranką į kišenę ir išsitraukti piniginę.

Taigi pasvarsčius Apple Pay privalumus skirtinguose regionuose tampa aišku, kad JAV, kur žmonės nešiojasi daug kortelių ir atsiskaitymo sistemų saugumas užtikrinamas praeito šimtmečio (1970 metų) technologijų pagalba, ši nauja paslauga išties bus didelis žingsnis šių dienų link, tačiau Europoje tai nebūtų kokią nors ypač didelę pridėtinę vertę turinti paslauga.

Apple Pay

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 7 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Na dauguma prancuzu atsiskaitineja israsinedami cekius.
  O lietuvoje su kortemis nevisi megsta atsiskaitineti, kai kur net nera galimybes su kortele atsiskaititi.

  • Nežinau kur tu Lietuvoje perki, kad nėra galimybės kortele susimokėti, bet jau aš nežinau tokios vietos... (gal kur kokiame turguje pas močiute saulėgrąžas pirkdamas ir neatsiskaitysi kortele).
   Aš grynus pagrinde nešiojuosi tik tam, kad galėčiau arbatpinigių palikti, nes Lietuvoje ko nėra galimybės padaryti, tai arbatpinigių sumokėti kortele. Jei ne arbatpinigiai tikriausiai jau būčiau pamiršęs kaip grynieji atrodo.

 2. Dar grynuju pinigu reikia tam, kad pareigunams ant spurgu pinigeliu butu.

 3. Parduotuvių savininkam yra patogiau gaut pinigus grynais, nes nereikia mokėt papildomų procentų bankui už tai kad klientas atsiskaitė banko kortele. Niekur Lietuvoj neatsiskaitau banko kortele, visur grynais

  • Na, gal parduotuvių savininkams būtų patogiau, kad sumokėję už prekes jiems, jas mes pasiimtumėme tiesiai iš tiekėjo - mažesni kaštai, bet nemanau, kad mums tai turėtų rūpėti, kaip ir pardavėjo ir jo banko tarpusavio santykiai. Tas banko atskaitymas yra toks niekinis, kad jei savininkui tai sukelia problemų - jam greičiausiai reikėtų pamąstyti apie užsiėmimą kitokiu verslu...

   Andriau, spėju tvarkei kokiame nors „garažiuko“ tipo servise...

Parašykite komentarą

Į viršų