Permatomi saulės elementai iPhone gali paversti energijos generatoriumi

Šiuolaikiniuose išmaniuose telefonuose ekranas yra didžiausia elektroninė dalis. Mokslininkai sukūrė naują, 100% permatomą saulės energijai jautrią plokštę, kuri gali būti naudojama telefonuose, languose ar kituose permatomuose paviršiuose juos paversdama energijos generatoriais.

Permatoma saulės šviesai jautri panelė.

Mičigano valstijos universiteto mokslininkai sukūrė visiškai permatomą saulės koncentratorių, kuris gali būti įdiegtas bet kokiame skaidriame paviršiuje: tiek namų, butų ar biurų languose, tiek ir mobilių telefonų ekranuose ir generuoti elektros energiją visiškai neblokuojant vaizdo matomo pro tuos paviršius.

Naują technologiją sukūrė Mičigano valstijos universiteto „College of Engineering“ mokslininkų grupė. Ši technologija susijusi su mažomis organinėmis molekulėmis galinčiomis absorbuoti tam tikro ilgio saulės šviesos bangas nematomas žmogaus akiai. „Mes galime sukurti medžiagą, kuri bus jautri tik ultravioletinio ir artimo infraraudonam bangos ilgiui ir tada švies kitu infraraudonų bangų ilgyje“, - pasakojo universiteto cheminės inžinerijos ir medžiagų profesorius Richard Lunt. Absorbavus šviesą, jos bangas būna pagaunamos ir nukreipiamos į plastinį saulės koncentratorių kur fotovoltaikinės ląstelės jas paverčia elektros energija.

Vienas iš šios technologijos privalumų - jos lankstumas. Nors pati technologija dar tik pradinėje stadijoje, ji teikia daug vilčių ir nebrangiai gali būti pritaikyta ją naudoti tiek komerciniais tiek ir industriniais tikslais. Ši technologija yra ir pigesnė ir efektyvesnė už dabar naudojamus fotovoltaikinius metodus, nes saulės šviesos koncentratoriai gali rinkti šviesą iš didelių plotų be poreikio sekti saulę.

Ši technologija taip pat turi ir trūkumų. Jos efektyvumas tėra 1%, lyginant su 25% dabar naudojamų saulės plokščių efektyvumu. Tačiau universiteto mokslininkai nenusimena ir sako, kad tinkamai optimizavus jų sukurtas plokštes galima efektyvumą padidinti iki 5%.

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 8 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. vargu ar telefonui duotų juntamos naudos...
    bet jei tai sąlyginai pigu... koks ofisų pastatas visai galėtų panaudoti... :)

  2. Vis labiau populiarejant elektromobiliams, tai visai nebloga technologija.

  3. Senai cia viskas sukurta, Hologramos ir nemokama wifi energija, bei saules energijos. Tik mums kaip bezdzioniukams is eiles viska duoda naudotis, kad atsipirktu jiems visos technologijos. Naudingumas 1% ir zada padidinti iki 5%... Tai visi supranta kad nenaudinga butu 100% energijos gaminimas... :) Negi isleidus apple 5s, tik po isleidimo pradeda kurti iphone 6 ? Garantuootai jau ir iphone 7 ar 8 gal net sukurtas, padetas kazkur gyliai...

    • Manau, kad kuriančiose (o ne kopijuojančiose) kompanijose tikrai yra paruošti ateities modeliai ir ne po vieną. Apple taip pat tikriausiai jau turi ir iPhone 7 ir iPhone 8 po kelis, o gal net keliasdešimt modelių ir juos ruošia jų debiutui. Su modelių tobulinimu kuriančios kompanijos dirba iki paskutinio momento, ką rodo ir nesenos naujienos susijusios su iPhone 6. Daugelio novatoriškų kompanijų ateities produktų modeliai savyje jau numatę naudoti ateities technologijas ir laukia, kol tas technologijas kuriančios kompanijos juos ištobulins iki tokio lygio, kai jas jau bus galima pateikti vartotojams. Tačiau ne viskas iš karto. Kad ir hologramos, taip jos yra sukurtos ir to niekas neslepia, tačiau su jomis dirbantys mokslininkai ieško efektyvaus būdo jas atvaizduoti, nes sėdėjimas su „garuojančiu puodu“ leidžiančiu garuose atvaizduoti holograminį vaizdą nėra pats efektyviausias šios technologijos panaudojimo būdas.
      Nemažas, naujausių technologijų patekimo į vartotojų rankas stabdis yra karinė pramonė, kuri įdomesnes technologijas pasiima sau ir neretai įslaptina. Tokiu būdu pas vartotojus jos patenka gerokai vėliau, tiesa neprastai ištobulintos, nes karinėje pramonėje dirbantys mokslininkai turi rimtą finansavimą.

Parašykite komentarą

Į viršų