„Mac OS X“ virusų/kenkėjiškų programų sąrašas

Tai, kad Mac kompiuteriams yra mažiau virusų arba jie ne taip mielai šiuos blogiečius įdarbina pas save, nereiškia, kad toks pavojus neegzistuoja.
Žemiau pateiktame sąraše išvardinsiu žinomus Mac „Trojos arklius“. Paspaudę ant galėsite paskaityti trumpą su juo susijusią informaciją. Jei žinote kokį nors Mac „kenkėją“, kurio nėra žemiau pateiktame sąraše - parašykite man, gali būti, kad būsiu ką nors praleidęs, nes apie Mac kompiuteriams skirtus virusus informacijos nėra daug ir realioje situacijoje su virusais Mac kompiuteriuose susidūrusius žmones rasti yra gana sudėtinga.

Informacija atnaujinta:
2018-01-15

Pavojaus lygis
Kenkėjo pavadinimas
Mažas
Word macro virusai
Atsirado 1990-taisiais

Šie virusai egzistavo dar iki atsirandant Mac OS X ir kėlė pavojų tiek Windows tiek ir Mac kompiuteriams su įdiegtomis Mirosoft Office aplikacijomis. Macro virusai sukurti naudojant skriptų kalbą leidžiančią automatiškai atlikti veiksmus atidarant Word, Excel ar PowerPoint failus. Dar iki atsirandant X prie Mac OS pavadinimo iš visų Mac virusų šio tipo virusai buvo labiausiai paplitę ir pavojingi, ypač po to kai buvo nutrauktas Disinfectant palaikymas. MS Office 2004 pagal nutylėjimą Microsoft įdiegė įspėjimą apie macro kodo buvimą faile prieš jį atidarant, o MS Office 2008 Microsoft, macro palaikymą savo Office produktuose panaikino visai.

Išleidusi Office for Mac 2011, Microsoft vėl leido naudoti macro grąžindama papildomą pajėgumą savo aplikacijoms taip vėl atidarydama „vikšrų skardinę“. Jei naudojate Microsoft Office aplikacijas, įsitikinkite, kad nustatymuose yra nurodyta įspėti apie failuose esančius macro kodus. Jei manote, kad įdarbinote macro virusą, skaitykite Microsoft instrukcijas kaip kovoti su tuo virusu.

Jokio
MW2004
Atsirado 2004 pradžioje

Pirmą kartą šis AppleScript Trojos arklys buvo pastebėtas 2004 metų pradžioje, kai apsimetęs Microsoft Word 2004 įdiegimo aplikacija pasirūpindavo, kad iš Mac kompiuterio būtų ištrintas vartotojo „Home“ aplankas su visais jame buvusiais vartotojo dokumentais bei kitais failais. Kita vertus tai buvo gera pamoka tiems kas mėgsta į savo kompiuterius diegti piratinę programinę įrangą ir šio viruso jie pilnai nusipelnė.

Labai mažai tikėtina, kad kas nors galėtų pasigauti šį virusą šiais likais.

Jokio
Renepo, žinomas kaip Opener
Atsirado 2004

Šis „Trojos arklys“ - shell skriptas turėjo būti specialiai paleistas Mac kompiuterio vartotojo turinčio root teises. Įdiegtas jis atverdavo „galines duris“ leisdamas programišiams pro jas įeiti į kompiuterį.

Jei šis kenkėjas, šiuo laiku ir apsigyventų pas ką nors Mac'e - vargu ar kas nors įeitų pro tas atvertas „galines duris“ Mac kompiuteryje, nes visi su šiuo virusu susiję programišiai arba nėra aktyvūs, arba seniai užsiima kita veikla.

Jokio
Cowhand
Atsirado 2005 balandį

Šis virusas yra labai menkai aprašytas ir aptinkamas tik viename Sophos aprašyme todėl nėra labai aišku kuo užsiėmė šis piktadarys. Greičiausiai tai yra vienas iš Sophos Mac virusų konceptų, kuris niekada nebuvo paplitęs ar užkrėtęs kokio nors Mac kompiuterio.

Jokio
Exploit.OSX.Safari, žinomas kaip OSX.Exploit.Metadata
Atsirado 2006

Šis piktybinis kodas naudojosi Safari saugumo, kuri buvo užlopyta atnaujinimo 2006-001 praktiškai vos tik virusas pasirodė.

Jokio
Leap, žinomas kaip Oompa Loompa
Atsirado 2006

Šis „Trojos žirgas“ apsimesdavo paveikliuku, nors iš tikro buvo aplikacija. Vos tik paleistas šis „Trojietis“ tuojau pat save išplatindavo per iChat, kaip virusas. Yra mažai tikėtina, kad kas nors šiuo metu galėtų pasigauti šį piktadarį.

Jokio
Inqtana
Atsirado 2006 pradžioje

Tai viruso konceptas Mac OS atnaujinimo dėka numarintas dar iki tada kai kas nors spėjo jį pamatyti klaidžiojantį kompiuterinių tinklų klystkeliais.

Jokio
OSX.Exploit.Launchd
Atsirado 2006 viduryje

Viruso konceptas, kuris niekada nebuvo aptiktas nei viename Mac kompiuteryje. Šio viruso paskirtis buvo suteikti užpuolikui root'o teises. Jei savo Mac kompiuteryje esate įdiegę Mac OS X 10.4.7 ar naujesnę, tikimybė įdarbinti savo kompiuteryje šį virusą yra lygi 0.

Jokio
Macarena
Atsirado 2006 pabaigoje

Panašų į šios svetainės pavadinimą vardą turintis virusas Macarena buvo tik konceptas, prie kurio buvo pridedama instrukcija kaip jį susikompiliuoti ir dėl tos priežasties, norint juo užsikrėsti, reikėjo: „Macarena“ virusą atsisiųsti, išsiarchyvuoti, tada perskaityti pridėtą instrukciją apie tai kaip susikompiliuoti tą kodą savo kompiuteryje, jį susikompiliuoti ir suprantant ką darai sukompiliuotą programą paleisti. Ir net tada, jį paleidus - jis nepadarys nieko blogo, tiesiog padaugins savo kodo versijų. Nėra žinoma, kad kas nors būtų užsikrėtęs „Macarena“.

Jokio
RSPlug, žinomas kaip DNSChanger, Jahlav ir Puper
Atsirado 2007 pabaigoje

Šis „Trojos arklys“ pagerbdavo savo apsilankymu Interneto svetainių skirtų suaugusiems lankytojus. Jis plisdavo tokių svetainių lankytojams paspaudus ant nuorodos teigiančios, kad norint matyti svetainėje patalpintą video medžiagą jie turi atsisiųsti specialų priedą (video codec'ą), kuris iš tikro būdavo „Trojos arklys“. Ne per seniausiai šis „žirgas“ buvo pastebėtas apsimetantis, kad yra nemokamas žaidimas. RSPlug pakeičia DNS serverio nustatymus ir įdiegia programėlę, kuri pasirūpina, kad tie nustatymai išliktų pakeisti. Užkrėsti kompiuteriai naudoja „pakištą“ DNS serverį, kuris nukreipdavo užklausas į bankų svetaines, eBay ir panašiai į „phishing“ serverius ir taip pasisavindavo vartotojų prisijungimo duomenis. Nuo šio „Trojos arklio“ piktos veiklos gali jaustis saugūs visi, kurių kompiuteriuose įdiegta OS X 10.6 ar naujesnė OS X versija.

Pastaba: kadangi už šio piktybinio kodo veiklą atsakinga grupuotė sulaikyta 2012 metais, šio kodo „pavojaus lygis“ sumažintas iki „Jokio“

Jokio
MacSweeper, žinomas kaip Immunizator
Atsirado 2008-01-15

MacSweeper aptikusios F-Secure ji buvo klasifikuota kaip išdykėliška aplikacija. Ji labai panaši į vėliau pasirodžiusį MacDefender serijos piktybinį kodą. Nei MacSweeper nei jo Interneto svetainė nebeegzistuoja.

Jokio
AsTHT, žinomas kaip Hovdy ir AplS.Saprilt
Atsirado 2008 viduryje

Šis AppleScript'as išnaudojo ARDAgent saugumo spragą ir leido valdyti kompiuterį nuotoliniu būdu. Ši saugumo spraga buvo greitai užlopyta saugumo atnaujinimo 2008-005.

Jokio
PokerStealer, žinomas kaip Corpref
Atsirado 2008 viduryje

Naudodamas nestandartinį langą šis pokerio žaidimu apsimetantis „Trojos arklys“ prašydavo įvesti kompiuterio slaptažodį . Gavęs slaptažodį „žirgas jį nunešdavo“ atakuotojui, kuris galėdavo nuotpliniu būdu valdyti kompiuterį. Kadangi šis piktybinis kodas naudojosi ta pačia spaugumo spraga kaip ir AsTHT, kuri yra ištaisyta - jis daugiau nekelia pavojaus.

Atminkite, kad kompiuterio slaptažodį galite įvesti tik tipiniame OS X vartotojo sąsajos lange.

Jokio
Lamzev, žinomas kaip Malev
Atsirado 2008 pabaigoje

Iš tiesų tai nėra piktybinis kodas, tai programišių įrankis, kuris gali atidaryti „galines duris“ jūsų sistemoje ir sutekti programišiams prieigą prie jos. Norint programišiui pasinaudoti šiuo kodu ir atverti „galines duris“ į jūsų sistemą, jis jau turi turėti prieigą prie sistemos, o jei programišius turi galimybę fiziškai čiupinėti jūsų kompiuterį, ši programa nėra didžiausia problema, kurią turite. Bet kuriuo atveju, labai mažai tikėtina, kad kas nors iš programišių šiais laikais vis dar naudoja Lamzev.

Jokio
iServices, žinomas kaip iWorkServices ir Krowi
Atsirado 2009 pradžioje

Šis „Trojos arklys“ priklauso, tikriausiai, labiausiai paplitusiai į Mac kompiuterius nusitaikiusiai kenkėjų grupei. Pradžioje jis apsimetinėjo, kad yra iWork, bet vėliau pradėjo imituoti ir kitas aplikacijas. Daugiausia jis plito P2P paslaugų pagalba (torentų) ir užkrėstą kompiuterį pavesdavo botnet tinklo, skirto atakuoti kitus kompiuterius, dalimi.

Nuo šio parazito saugūs visi įdiegę Mac OS X 10.6 ar naujesnę OS X versiją.

Jokio
Tored
Atsidaro 2009 viduryje

Šis „trojietis“ plito kaip virusas prisegdamas save prie el. pašto laiškų. Kadangi jis buvo labai prastai suprogramuotas ir pats kentėjo nuo begalės klaidų, jis sunkiai galėjo atlikti tai kam buvo skirtas ir nėra kategorizuojamas kaip pavojingas. Saugumo ekspertai jį vadina "lame."

Labai mažas
HellRTS, žinomas kaip Pinhead ir Hellraiser
Atsirado 2010 pabaigoje

Šį „trojietį“ Apple patyliukais nukenksmino 2010 metų birželio viduryje išleisdama Mac OS X 10.6.4 atnaujinimą. HellRTS plito apsimesdamas kaip iPhoto, pagrinde per torentus.

Yra labai nedaug informacijos apie šį kenkėją, o esamą galima aptikti tik kai kuriose antivirusus kuriančių kompanijų svetainėse.

Jei nesate tiek kvaili, kad siųstis iPhoto iš torentų arba net jei ir esate, bet savo Mac kompiuteriuose įdiegėte Mac OS X 10.6.4 ar naujesnę versiją - esate saugūs.

Jokio
OpinionSpy, žinomas kaip Premier Opinion ir Spynion
Atsirado 2010-06-01

Apie OpinionSpy, dar vadinamą Premier Opinion, pirmą kartą buvo paskelbta Intego2010-06-01. Pasak Intego, šis piktas kodas buvo platinamas vienos kompanijos (7art) kartu su ekrano užsklandomis ir video konverteriu. Pilną sąrašą rasite čia.

Šis vargšas šnipelis iš tiesų įspėdavo vartotoją, kad rinks jo asmeninę informaciją ir tada reikalaudavo su tuo sutikti norint jį įdiegti. 2011 kovo 21 dieną Apple patalpino jį į OS X karantino sąrašą.

Jokio
Koobface, žinomas kaip Boonana
Atsirado 2010 spalį

Koobface - piktybinis Java apletas paprastai plitęs per socialinius tinkus tokius kaip Facebook bei Twitter ir Windows pasaulyje sukinėjosi nuo 2009. Deja, bet 2010 spalį jis įžengė ir į Mac pasaulį. Jis dažniausiai apsireikšdavo pranešimu „Is this you in this video?“. Pradžioje buvo pranešta, kad jame per daug klaidų, kad jis dirbtų „taip kaip reikia“, bet vėliau buvo pranešta ir apie pilnai veiksmingas jo formas.

Blogiausia yra tai, kad šis „trojietis“ nereikalaudavo administratoriaus slaptažodžio, nors ir reikėdavo paspausti „Allow“ mygtuką kai jis bandydavo prieiti prie kompiuteryje esančių duomenų, tačiau dauguma ne labai su technika draugaujančių Mac kompiuterių vartotojų, manydavo, kad čia viskas gerai. Šis „trojietis“ pažymėtas kaip nepavojingas, nes jau kuris laikas nėra Koobface ženklų.

Aš primygtinai rekomenduoju, jei nėra būtinybės naudoti Java - ją išinstaliuoti (jei tokia yra įdiegta).

Labai mažas
BlackHole RAT, žinomas kaip MusMinim ir DarkHole
Atsirado 2011 vasarį

BlackHole RAT (Nuotolinio valdymo įrankis) yra sudėtingas kenkėjiškų kodų rinkinys. Paprastai jis platinamas per kenkėjiškas Interneto svetaines naudojančias skirtingus mechanizmus kenkėjams įbrukti. Mac kompiuteriai gali būti užkrėsti BlackHole RAT jei sistema turi šio nenaudėlio naudojamų saugumo spragų. Jei savo sitemoje naudojate naujasias trečių šalių sukurtų įskiepių versijas (Java, Flash ir t.t.) ar dar geriau jei jų visai nenaudojate, rizika užsikrėsti - minimali. Paskutinius atnaujinimus įdiegusioms Mac sistemos yra apsaugotos nuo BlackHole užpuolimų.

Jokio
MacDefender, žinomas kaip MacSecurity, MacProtector, MacGuard, MacShield ir Defma
Atsirado 2011-04-30

MacDefender yra „Trojos arklys“, kuris į Mac kompiuterius patenka patiklių Mac vartotojų, perskaičiusių Interneto svetainėje informaciją, kad jų kompiuteris yra apkrėstas virusu, dėka. Šie pranešimai rodomi normaliose svetainėse ir javascript pagalba vartotojai nukreipiami į kenkėjišką svetainę apsimetančia platinančia antivirusinę aplikaciją, dažniausiai pavadinta „Apple Security Center“. Paspaudus ant nuorodos tokioje svetainėje atsisiunčiama aplikacija ir Mac'uose kur Safari naršyklėje pažymėta atidaryti saugius failus po atsiuntimo - atsisiųsta aplikacija atidaroma. (Safari vartotojams aš rekomenduoju šią funkciją atjungti Safari > Preferences > General ir lango apačioje…) Įdiegus „trojietis“ kas kelias minutes atidarinėja pornografinių svetainių langus „įrodinėdamas, kad virusas yra“ ir reikalaudamas vartotojų sumokėti už aplikaciją, kad virusas būtų pašalintas. Šis kodas pasirodydavo keliais skirtingais vardais. Kadangi 2011 metais Rusijos kalėjime pritūpė už šiuo būdu iš žmonių vilioję pinigus programišiai ir kiti susiję asmenys ir šio žirgo jau kuris laikas nesimato jodinėjant internete - pavojus panaikintas.

Mažas
QHost, žinomas kaip HostMod-A
Atsirado 2011 rugpjūtį

Apie šį „Trojos arkį“, 2011 metų rugpjūčio 1 dieną pranešė F-Secure. QHost apsimeta Flash player'io įdiegimo programa. Kodas iš tiesų neįdiegia Flash, bet modifikuoja hosts failą taip, kad būtų galima naudoti kitus DNS. Į failą įrašoma daug skirtingų Google domenų nukreipiančių į piktybinius IP adresus. Nors originalus kodas yra neveiksnus, kitus jo variantus (pvz Sophos aptiktą OSX/HostMod-A) dar galima aptikti internete.

Labai mažas
Revir, aka Imuler, žinomas kaip Muxler
Atsirado 2011-09-23

Revir aptiko ir 2011 metų rugsėjo 23 dieną pranešė F-Secure. Šis „trojietis“ sudarytas iš dviejų dalių or apsimeta esąs PDF failas. Jį atidarius pirmoji jo dalis „Revir.A“, kuri yra aplikacija, o ne PDF failas, norėdama suklaidinti vartotoją atidaro PDF failą, ir foniniame režime įdiegia „Imuler.A“, kuris veikia kaip foninis procesas atidarydamas „galines duris“ į sistemą ir apie tai informuodamas serverį. Šiuo metu serveris yra neveiksnus, tačiau jis gali pradėti veikti bet kuriuo momentu.

Norėdami įsitikinti, kad jūsų sistemoje šio užkrato nėra patikrinkte aplanką ~/Library/LaunchAgents/ ir jei ten rasite failus „checkvir” ir „checkvir.plist“ - juos ištrinkite. Norėdami apsisaugoti nuo PDF ar kitais failų tipais apsimetančių aplikacijų Mac OS X sistemoje įjunkite failų plėtinių (extensions) rodymą Finder > Preferences > Advanced ir uždėkite varnelę ant „Show all filename extensions“.

Jokio
Flashback, žinomas kaip Flashfake
Atsirado 2011-09-26

Šis kodas pasirodė 2011 metų rugsėjį. Flashback trojos arklys į Mac kompiuterius patekdavo vartotojus suklaidinus pranešimu, kad jų Flash player'is lūžo ir reikalingas atnaujinimas.

Apple užlopė šio „Trojos arklio“ naudotą skylę bei pašalino jį iš kompiuterių, kuriuose jis buvo apsistojęs. Jei turite savo kompiuteryje Flashback, greičiausiai jau senokai nesate atnaujinę savo sistemos.

Kadangi jau kuris laikas nėra Flashback ženklų - pavojus panaikintas, tačiau yra galimybė, kad vieną dieną atsiras modifikuota Flashback versija ir pradės siausti vėl.

Jokio
DevilRobber, žinomas kaip Miner-D
Atsirado 2011 spalį

2011 metų spalio 28 Intego paskelbė atradusi „Trojos arklį“, kurį jie vadina DevilRobber. Išsamų šio kodo aprašymą rasite Intego svetainėje. Aš žymiu šį virusą kaip nepavojingą ne todėl, kad jis negali padaryti bėdos, bet todėl, kad jis plinta piratinių aplikacijų pagalba, o žmonės naudojantys piratinę programinę įrangą (vagiantys) nusipelno to ką gauna.

Labai mažas
FinFisher
Atsirado 2011

FinFisher yra teisėsaugos ir vyriausybinėms organizacijoms šnipinėjimui skirtas įrankis ir dėl jo atsiradimo šiame sąraše galima ginčytis, bet kadangi jis yra platinamas privačios kompanijos Gamma International ir nėra žinoma ar jis nėra platinamas ir neteisėtiems atstovams ir jų naudojamas - nutariau FinFisher čia paminėti net jei ir jos pėdsakų buvo aptikta tik Windows kompiuteriuose , o Apple šią saugumo spragą užlopė su iTunes 10.5.1 atnaujinimu.

Mažas
FileSteal, Hackback, KitM
Atsirado 2012 sausį

Apple patyliukais įdėjo apsaugą nuo FileSteal į XProtect, bet jokios informacijos apie šį kenkėją nėra ir viešai jokios kompiuterių saugume besispecializuojančios kompanijos apie jį nešneka. Praėjus daugiau nei metams po FileSteal atradimo, F-Secure paskelbė atradusi „KitM“, kuris susijęs su dar vienu mistiniu kenkėju „Hackback“. Galų gale paaiškėjo, kad „FileSteal/Hackback“ yra „Trojos žirgas“ persiunčiantis tam tikrus failus iš vartotojo kompiuterio į kontrolinį kompiuterį/serverį. Naujesnis „KitM“ kenkėjas daro ekrano vaizdo kopijas ir kaip paveiksliukus siunčia į serverį bei yra senesnio savo giminaičio atmaina.

Šis kenkėjas yra labai tiksliai nutaikomas į konkretų žmogų, todėl dauguma mūsų jo niekada neišvysime.

Labai mažas
Tibet, žinomas kaip MacControl, MaControl ir MacKontrol
Atsirado 2012 kovą

Tibet.A įdiegia save labai panašiu būdu, kaip ir Flashback, ir yra priklausomas Java saugumo spragų. Šis negerietis yra skirtas Tibeto aktyvistams. Saugumo kompanijos pateikia labai nedaug informacijos apie šį Trojos arklį. bet kuriuo atveju, šio kodo galima išvengti labai paprastai: arba išmetus Java iš kompiuterio, arba atjungus ją naršyklėje. Jei Java reikalinga OS X 10.6 ir naujesnių versijų vartotojai turi atnaujinti Java versijas nes jos panaikiną šio Trojos žirgo naudojamas saugumo spragas. OS X 10.5 vartotojams saugumo spragų ištaisymas nėra išleistas ir vienintelė išeitis jiems apsisaugoti nuo šio kenkėjo - atjungti Java.

Mažas
Sabpab, žinomas kaip Sabpub, Mdropper, Lamadai ir Olyx
Atsirado 2012-04-13

Sabpab, kaip ir Flashback ar Tibet kenkėjas įsigauna pasinaudodamas senesnių Java ar Microsoft Office versijų saugumo spragomis ir nereikalauja iš vartotojo jokių veiksmų. Naujose aplikacijų versijose ši spraga yra ištaisyta. Šis kenkėjas nutaikytas prieš Tibeto kovotojus. Sabpab atidaro „galines duris“ ir leidžia programišiams persiųsti ar atsisiųsti failus iš ir į kompiuterį, daryti ekrano vaizdo kopikas bei nuotoliniu būdu valdyti kompiuterį. Mdropper vardas susijęs su kenkėjišku Microsoft Office dokumentu, kuris įdiegia Sabpab.

Labai mažas
FkCodec/Codec-M
Atsirado 2012 balandžio 23

Apie šį kenkėją nėra daug informacijos ir nėra aišku ką jis daro. Jis įdiegiamas kaip įskiepis naršyklėje žiūrėti video failus, įdiegtas vieną kartą prisijungia prie update.codecm.com svetainės 80 portu ir patikrina ar jis yra naujausios versijos. Įtariate, kad tokį pasigavote patikrinkite ar neturite: ~/Library/Safari/Extensions/codec-M.safariextz ~/Library/Application Support/Codec-M ~/Library/LaunchAgents/com.codecm.uploader.plist /Applications/Codec-M.app ~/Library/Application Support/Mozilla/Extensions/{ec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384}/{EEF73632-A085-4fd3-A778-ECD82C8CB297}.xpi /Applications/Google Chrome.app/Contents/Extensions/codec-M.crx ~/Library/Application Support/Google/Chrome/Default/Extensions/gmmhejnionfamfddcdbffhceihkmbdfc ir jei turite išmeskite tuos nereikalingus failus.

Labai mažas
Maljava
Atsirado 2012 balandį

Symantec pranešė apie Maljava, internetu plintantį ir tas pačias Java saugumo spragas kaip ir Flashback išnaudojantį piktybinį kodą. Kodas veikia tiek su Mac tiek ir su Windows kompiuteriais, atsisiųsdamas reikalingus komponentus priklausomai nuo operacinės sistemos. Nėra aišku ką daro šis kodas taip pat kaip ir nėra daug informacijos apie jį nes vienintelė Symantec, panašu, yra jį patikusi.

Jokio/Mažas
GetShell, žinomas kaip SET.gen, ShellCode, MetaData, TESrel
Atsirado 2012-07-12

GetShell naudoja socialinius tinklus siekdamas gauti prieigą prie jūsų kompiuterio (Mac, Windows ar Linux) ir atidaryti jame „galines duris“. Nors pirmasis piktybinio kodo variantas veikė tik PowerPC aplikacijose, vėlesnės jo kartos buvo pritaikytos veikti ir Intel procesorius turinčiuose kompiuteriuose. Išjungus Java Interneto naršyklėje būsite saugūs.

Labai mažas
Crisis, žinomas kaip Morcut, DaVinci
Atsirado 2012 liepos 24

Crisis yra vyriausybės užsakymu sukurtas trojietis (kurios vyriausybės nėra žinoma) išnaudojantis Java saugumo spragas. Net jei ir nesate Maroko žurnalistas Java išjungus bus ramiau.

Labai mažas
NetWeird, žinomas kaip Wirenet
Atsirado 2012-08-22

NetWeird yra prastai parašytas ir juodojoje rinkoje už $60 parduodamas Trojos arklys.

Jokio/Labai mažas
Jacksbot
Atsirado 2012 spalį

Jacksbot yra Java aplikacija, kurią galima aptikti kenkėjiškame Minecraft žaidimo mode, kuris gali užkrėsti skirtingas platformas ir Mac tame tarpe. Pagrindinis kenkėjo tikslas pavogti Minecraft slaptažodžius nors turi ir kitokias nuotolinio valdymo galimybes, kelios kurių gali veikti arba ne Mac kompiuteriuose, nes pagrindinis taikinys yra Windows vartotojai. jei nežaidžiate Minecraft - greičiausiai niekada jo nepamatysite.

Labai mažas
Dockster
Atsirado 2012 lapkričio 30

Dockster ir „galinių durų“ aplikacija įdiegimiui išnaudojanti Java saugumo spragas (tas pačias kaip ir Flashback). Šios spragos seniai užlopytos, todėl jei periodiškai atnaujinate turimą programinę įrangą - esate saugūs. Šis kenkėjas pastebėtas tik vienoje vietoje - svetainėje skirtoje Dalai Lama.

Labai mažas
SMSSend
Atsirado 2012 gruodžio 11

SMSSend apsimeta kita aplikacija ir diegimo metu prašo įvesti telefono numerį ir išsiųsti žinutę nurodytu numeriu ir tada telefono sąskaita pasipildo tam tikra suma. Tai tipiškas tokio tipo kenkėjų elgesys. Įdomu tai, kad šalių į kur siųsti žinutę pasirinkimas labai ribotas: Lietuva, Albanija, Armėnija, Baltarusija, Brazilija, Estija, Vokietija, Kazachstanas, Kirgizija, Latvija, Moldavija, Rusija, Ukraina ir Vietnamas. Šio kenkėjo neaptinka eilė antivirusų ir jis sugeba pasislėpti ir nuo Apple apsaugos naudojamos Mac OS X žinomos kaip XProtect.

Vidutinis
Pintsized
Atsirado 2013 sausio 30

Šis kenkėjas naudoja Java saugumo spragas ir gali atidaryti programišiams „galines duris“ jūsų Mac kompiuteryje. Kenkėjas aprašytas Intego svetainėje, ir panašu, kad gali būti kaltas dėl įsilaužimų į eilės kompanijų tinklus.

Labai mažas
CallMe
Atsirado 2013 vasario 13

CallMe yra Trojos arklys nusitaikęs į Tibeto aktyvistus. Kodas plinta Microsoft Word documento pagalba ir išnaudoja Microsoft Office saugumo spragą (CVE-2009-0563) ištaisytą 2009 birželį Nemanau, kad kas nors iš jūsų jį sutiks.

Jokio/Labai mažas
Minesteal
Atsirado 2013 kovo 1

Trojos arklys, kuris apsimeta, kad suteiks papildomų galių, bet iš tikro pavogia slaptažodį. Nėra pavojingas jei nežaidžiate Minecraft ir neturite įdeigę Java. Daugiau informacijos rasite straipsnyje „Naujas Minecraft slaptažodžius vagiantis Trojos arklys“ (anglų kalba).

Jokio
KitM
Atsirado 2013 gegužės 13

Pirmasis Mac piktybinis kodas sugebėjęs apeiti Gatekeeper apsaugą įdiegta Mountain Lion (Mac OS X 10.8). Šis kenkėjas periodiškai darydavo ekrano vaizdo kopijas ir jas persiųsdavo į serverį. Jis nebepavojingas nes Apple atšaukė jo naudotą sertifikatą.

Jokio
Janicab
Atsirado 2013 liepos 15

Janicab naudojo sertifikatą taip apgaudamas OS X Gatekeeper ir pasimesdamas PDF failu trojanas darė ekrano vaizdo kopijas ir įrašinėjo garsą bei šią informaciją persiųsdavo į serverius. Per 24 valandas nuo jo pasirodymo Apple atšaukė sertifikatą taip padarydamas tolimesnį kenkėjo plitimą neįmanomu.

Mažas
Leverage
Atsirado 2013 rugsėjo 17

Trojos arklys siejamas su Sirijos Elektronine Armija. Nėra visiškai aišku prieš ką jis nutaikytas, tačiau jis naudoja metodą kai aplikacija apsimeta vaizdo failu ir naudoja įtarimo nesukeliančius failų pavadinimus. Šiuo atveju Leverage apsimeta, kad yra Nikon kameros kadras, o paspaudus atidaro Preview, tačiau nieko ten neparodo, o vartotojo bendrinamame aplanke „Public“ atsiranda UserEvents.app aplikacija ir atitinkamas įrašas LaunchAgent, kurio pagalba pasirūpinama, kad aplikacija visada būtų atidaryta.

2013 metų rugsėjo 19 dieną Apple atnaujino XProtect biblioteką neleisdama šiam kodui būti paleistam.

Mažas
Icefog
Atsirado 2013 rugsėjo 25

Trojos arklys apsimetantis aplikacija Img2icns. Mac kompiuteriams skirta versija yra naujas Windows skirto kenkėjo variantas naudotas atakose iki 2011 metų, daugiausia Japonijoje ir Pietų Korėjoje. Vėliau šis kenkėjas buvo aptiktas ir AppDelete ir CleanMyMac aplikacijų pavidalu. Žinoma, pačios aplikacijos nėra kenkėjos, tačiau nelygu iš kur jos atsisiųstos, jos gali turėti arba neturėti šį užkratą.

Keista, bet Apple iki šiol nėra užlopiusi šios saugumo spragos. Nesu tikras, bet man atrodo, kad jei nuėjus į ~/Library/LaunchAgents aplanką ten yra failas apple.launchd.plist - kompiuteris gali būti užkrėstas.

Mažas
LaoShu
Atsirado 2014 sausio 21

Trojos arklys plintantis per el. paštą. Elektroniniu paštu atsiunčiamas laiškas su nuoroda į PDF failą, kuris iš tiesų yra aplikacija. Užkrėstame kompiuteryje kodas ieško įvairios informacijas ir siunčia ją į kontroliuojantį serverį.

Jokio/Mažas
OSX/CoinThief.A
Atsirado 2014 vasario 14

SecureMac aptiktas naujas OS X Trojos žirgas, kuris stebi interneto naršymo srautą tam, kad pavogtų Bitkoin’us.

Trojos žirgas pavadintas „OSX/CoinThief.A“ maskuojasi kaip nepavojinga Bitkoin aplikacija StealthBit skirta anonimiškai siųsti ir gauti Bitkoin mokėjimus.

Daugiau informacijos apie šį kenkėją rasite straipsnyje: „Aptiktas Bitkoin vagiantis OS X Trojos žirgas“

Suteikiau „Jokio/Mažas“ pavojingumo lygį, nes sąlyginai nedidelė žmonių dalis naudojasi Bitkoinais ir šis užkratas susijęs tik su viena aplikacija bei nesunkiai pašalinamas.

Labai mažas
XSLXCmd
Atsirado 2014 spalio 2

XSLCmd tai iš linux į Mac OS X portintas virusas. Kaip jis veikia ar naudojamas daug informacijos nėra. Nera žinomas ir jo nešėjas. Labai galimas dalykas, kad jis yra skirtas atakoms nukreiptoms prieš konkrečius individus. Jis nėra paplitęs, todėl didelė tikimybė, kad su juo niekada nesusidursite.

Jokio/Mažas
Mac.BackDoor.iWorm
Atsirado 2014 rugsėjo 29

Dr.Web aptiktas naujas OS X kenkėjas „iWorm“, kuris įdiegtas kompiuteryje jį padaro botnet kenkėjiško tinklo dalimi.

kenkėjo nešiotojas (aplikacija, kuri įdiegia kenkėją) jo paleidžiamą failą patalpina /Library/Application Support/ aplanke pavadinimu „JavaW“, tačiau nereiškia, kad Java yra kaip nors su tuo susijusi - šis aplanko pavadinimas gali būti parinktas ir maskavimosi tikslu.

Daugiau informacijos apie šį kenkėją rasite straipsnyje: „Dr. Web pranešė apie naują kenkėją Mac kompiuteriams“ ir Išsiaiškinta kaip „iWorm“ užkrečia Mac

Suteikiau „Jokio/Mažas“ pavojingumo lygį, nes „iWorm“ kenkėjas plinta per piratinę programinę įrangą.

Jokio/Labai mažas
Ventir
Atsirado 2014 spalio 28

Tai Kaspersky Lab aptiktas virusas skirtas OS X. Šis virusas, jei turi root teises įdiegiamas /Library aplanke, o jei neturi tokių teisių, tada vartotojo ~/Library aplanke.

Patikrinti ar turite šį kenkėją galite paieškoję ~/Library/LaunchAgents/ ir /Library/LaunchDaemons/ aplankuose failo com.updated.launchagent.plist

Jei tokį failą radote - vadinasi turite ir virusą. Deja, kadangi šis virusas atidaro „galines duris“ kitų kenkėjiškų aplikacijų įdiegimui - norint jo atsikratyti teks ištrinti ir sufotmatuoti visą siską, o duomenis atsistatyti iš atsarginės duomenų kopijos neatstatant nustatymų, aplikacijų ir t.t.

Jokio/labai mažas
WireLurker žinomas kaip Machook
Atsirado 2014 lapkričio 5

Tai virusas, kuris buvo aptiktas 467 Mac skirtose aplikacijose platintose Kinijos Maiyadi aplikacijų parduotuvėje. Tokį pavadinimą virusas gavo, nes turi galimybę apkrėsti net ir ne jaibreak'intus iOS įrenginius pajungtus prie Mac kompiuterio laidu.

Apple, lapkričio 6 dieną atnaujino savo XProtect biblioteką ir dabar šis virusas yra blokuojamas OS X sistemos.

Daugiau informacijos apie virusą skaitykite straipsnyje „Aptiktas naujas kenkėjas galintis užkrėsti iOS įrenginius“

Mažas
Thunderstrike
Pademonstruotas 2014 metų pabaigoje

Saugumo eksperto Trammell Hudson aptikta ir 2014 metų gruodį Hamburge vykusioje „Chaos Communication Congress“ konferencijoje pademonstruota saugumo spraga pavadinta „Thunderstrike“. Pasinaudojant Thunderbolt saugumo spraga, per Thunderbolt jungtį, galima modifikuoti Mac kompiuterių UEFI. Kadangi Apple užtaisė šią saugumo spragą išleisdama OS X 10.10.2 atnaujinimą - jos pavojingumo lygį pažymiu kaip „mažas“, nes senesnes OS X versijas naudojantiems jis vis dar išlieka.

Apsisaugojimo nuo šio kenkėjo nediegiant atnaujinimo kaip ir nėra ir norint jo išvengti reikėtų vengti duoti savo kompiuterį bet kam ar prie jo jungti svetimus Thunderbolt įrenginius.

Paprasto būdo aptikti pažeistą kompiuterį ar panaikinti kenkėjišką kodą iš UEFI - nėra. Kenkėjas liks užkrėstame kompiuteryje net ir pakeitus jame kietąjį diską.

Vidutinis/Mažas
Backdoor.MAC.Eleanor
Atsirado 2016 liepą

Užkratas platinamas kaip, neva dokumentų konvertavimui skirta aplikacija „EasyDoc Converter“. Per trumpą laiką, įdiegta „Mac“ kompiuteryje aplikacija gali gauti pilną „Mac OS X“ sistemos kontrolę ir jį sunku aptikti.

Vidutinį/Mažą pavojaus lygį priskyriau, nes „EasyDoc Converter“ nėra populiari aplikacija ir nėra žinoma šiuo užkratu užkrėstų „Mac“ kompiuterių atvejų.

Daugiau informacijos apie virusą skaitykite „BitDefender svetainėje.“

Jokio/Labai mažas
OSX.Backdoor.Quimitchip
Tiksli užkrato atsiratimo data nežinoma, tačiau spėjama, kad apie 2014 metus

Kenkėjo plitimo būdas nėra žinomas. Kenkėjas gali daryti ekrano vaizdo, prie kompiuterio pajungtos kameros fiksuojamo vaizdo kopijas bei rinkti informaciją apie visus tinke, prie kurio pajungtas užkrėstas kompiuteris, esančius įrenginius.

Pavojaus lygis kaip „Jokio/Labai mažas“ pažymėtas, nes aptiktas tik vienas viruso atvejis ir, panašu, kad virusas yra nutaikomas į labai siauroje sferoje (mokslinių tyrimų) naudojamus kompiuterius bei jo naudojami „slapstymosi“ metodai yra stipriai pasenę.

Daugiau informacijos apie virusą rasite straipsnyje „Naujai aptiktas senas Mac kenkėjas veikia ir Linux sistemoje“.

Vidutinis/Mažas
OSX/MaMi
Aptiktas 2018 metų sausio mėnesio viduryje

Pirmasis pranešimas apie šį naują, kaip „DNS Hijacker“ klasifikuojamą „macOS“ kenkėją pasirodė „Malwarebytes“ forume, kur naudotojas paskelbė įrašą apie kenkėją apkrėtusį jo draugo kompiuterį ir patyliukais pakeitusį DNS nustatymus. Kompiuterio DNS nustatymai buvo pakeisti taip, kad kompiuteris naudotų 82.163.143.135 ir 82.163.142.137 DNS serverius.

Daugiau informacijos apie virusą rasite straipsnyje „Naujai aptiktas senas Mac kenkėjas veikia ir Linux sistemoje“.

Viso piktybinių kodų: 54

Jei manote, kad jums Mac kompiuteryje reikia įdiegti antivirusinę aplikaciją, apie tai kokios antivirusinės Mac aplikacijos yra efektyviausios informacijos rasite straipsnyje „ Populiarių Mac OS X skirtų antivirusinių aplikacijų testo rezultatai “.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 17 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Sveiki, pasigavau savo Macbook'e virusą pavadinimu MPlayerX. Esu užversta reklamomis. Gal gelėtumėte patarti, kaip jo atsikratyti, esu ant išprotėjimo ribos :)

 2. -------------

  Naršyklėje. Pvz noriu atsidaryti macarena.lt. Suvedu į paieškos langą ir vietoj šio puslapio, man atidaro kelis puslapius visiškai su tuo nesusijus. Naršyklėje pilna spaminės informacijos - ir rezultatuose ir šonuose. Viskas mirksi reklmomis. Čia žmonės diskutuoja lyg apie tai : https://discussions.apple.com/thread/6025636, bet vistiek nesupratau, ką daryti reikia:)
  Ar kažką grybauju? :)

  • Tai reikia manyti kažką siunteisi iš torentų svetainės ir atsisiuntei kokią nesąmonę, kuri turėtų būti aplikacija ir gal net ir yra aplikacija, bet kartu turėjo ir „džiugesio“ paketą tau.

   Prisijunk kaip kompiuterio administratorius ir permesk šiuos failus, jei tokie yra, „Trash'ą“
   /Library/Application Support/VSearch
   /Library/LaunchAgents/com.vsearch.agent.plist
   /Library/LaunchDaemons/com.vsearch.daemon.plist
   /Library/LaunchDaemons/com.vsearch.helper.plist
   /Library/LaunchDaemons/Jack.plist
   /Library/PrivilegedHelperTools/Jack
   /System/Library/Frameworks/VSearch.framework

   tada perkrauk kompą ir išvalyk trashą.

 3. Ačiū, Ramūnai. Jaučiuosi ramiau, kad tą tekstą buvau supratusi gerai. Viską pagal šią instrukciją padariau jau kokį šimtą kartų (nehiperbolizuojant). Nepadeda. Torentais, beje, niekada nesinaudoju. Ot, bjaurybė, kirmėlė...

 4. Ar Java nėra įdiegta kompiuteryje. Torrent'ai tai tik šiaip pasakymas, kuris reiškia daugumoje atvejų nelegalią programinę įrangą.
  pabandyk gal kokį Sophos atsisiųsti ir praskanuoti kompą.

  Aišku, tokie dalykai gali į kompą patekti ir per Flash, bet tikiuosi, kad jo neturi...

  Beje, jei 100x tai darei ir ten vis atsiranda tie failai, vadinasi kažkur yra motinėlė, kuri juos užveisia... įsitikink kad tikrai sėkmingai ištrini tuos failus iš /Library/LaunchAgents/, taip pat atjunk visus naršyklės priedus/įskiepius, išmesk Java iš kompo ir Flash'ą jei tokius turi.

 5. ir Java ir Adobe Flash yra blogiai?
  Galvojau tik Java?

 6. Sveiki, savo macbooke pasigavau virusa nuejus i kazkokia netinkama svetaine(nors ji ir atrode normali) paskui man ismete svetaine macupdate.com-apple.club ir praso skanuoti. Ka man daryti?

 7. O kas per daiktas yra pornvirus? Niekada nebuvau ilindes i joki porn saita, o vakar ismete lentele kad reikia skambinti nurodytu numeriu ir jie sutvarkys viska, paskambinau jiems, tai sako hakeriai bando ar jau pavoge tavo prisijungimo kodus. Ir kad uzkardinti tu hakeriu darba pasiule man paslauga uz £199.99. Tas pasakiau aciu ir pokalbis baigesi. tai kad per š tas pornvirus?

  Aciu

  • Manau, kad jokio viruso neturite, tačiau esate įdiegę arba kokią nors aplikaciją (arba iš nepatikimų šaltinių, arba kokį nors „scam'ą), arba įskiepį, kuris nėra visiškai „švarus“ ir rodo tokias klaidinančias reklamas ar nukreipia į tam tikras svetaines tam, kad viruso buvimas kompiuteryje atrodytų įtikinamesnis.
   Sunku pasakyti kas būtent verčia atsirasti tokio pobūdžio pranešimams konkrečiai Jūsų kompiuteryje, tačiau dažniausiai panašiais pranešimais skundžiasi įdiegę „MacKeeper“ aplikaciją. „MacKeeper“ traktuojama, kaip labai invazinis kenkėjas destabilizuojantis kompiuterio darbą ir įvairiais būdais siekiantis iš vartotojo „išsiurbti“ pinigų, kad ir tokiais klaidingais pranešimais. Kartais kai kurie naršyklių įskiepiai gali rodyti tokius pranešimus, net jei „MacKeeper“ ir nėra įdiegta kompiuteryje.
   Jei tai „MacKeeper“ reikalai:
   - „How to uninstall MacKeeper from your Mac“ I-a dalis
   - „How to remove MacKeeper Part II (the pop-up edition)“ II-a dalis.
   Taip pat išvalykite visų naršyklių sausainius, istoriją ir kešą.
   Atsikratę šio kenkėjo venkite nelegalios programinės įrangos diegimo bei šlamštą grūdančių svetainių tokių kaip Softonic, Softpedia, Soft32 ir CNET atsisiuntimo paslaugų - jos tinkamai netikrina per jų serverius tiekiamos programinės įrangos ir neretai ten įdėtos aplikacijos turi paslėptą reklamuotojų kodą.

 8. Laba diena ,Ramunai,manau pasigavau virusa,nes nebegaliu atidaryti savo emailo.Til pajungiu kompiuteri,tuoj meta BTWif-with-FON,.Nepasinaikina,ir pasileido per visus kompus.Patarkite ,kad tureciau daryt? Aciu :)))

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų