Naujos Apple iWork aplikacijų versijos verčia niršti

iWork: Pages, Numbers, Keynote

Prieš kelias dienas prisėdau tvarkyti vieno, anksčiau sukurto, Pages failo ir jau po minutės pradėjau niršti. Išnaršęs visus Pages 5.0 meniu punktus - pasidaviau ir paleidau seną Pages aplikacijos versiją, džiaugdamasis bent jau tuo, kad Apple susiprotėjo neištrinti senesnių iWork paketo aplikacijų, o perkėlė jas į atskirą „iWork'09“ aplanką ir jos veikia taip pat gerai, kaip ir anksčiau.

Daugelis laukė Apple iWork paketo aplikacijų atnaujinimo ir Apple jį išleido. Tiesa, manau laukta buvo patobulinimų, o ne Mac kompiuteriams skirtos aplikacijos supaprastinimo ir jos galimybių pažeminimo iki internetinės ar iOS versijos.

Kai kurie analitikai, Apple iWork paketo aplikacijų Pages, Keynote ir Numbers platinimo bei jų internetinių versijų atsiradimą vertina, kaip smūgį konkurentams: Microsoft Office ir Google interneto pagrindu veikiančiam biuro aplikacijų paketui. Mano galva atnaujintas iWork, ne tik nekelia grėsmės konkurentams, bet tampa mažas ir nereikšmingas jų fone.

Naujausio iWork paketo aplikacijos įgijo naują vartotojo sąsają, iCloud sinchronizavimą, galimybę keliems žmonėms vienu metu tvarkyti tą patį dokumentą bei kelias kitas galimybes. Dalies iš šių naujovių atsiradimas yra sveikintinas ir tai būtų galima vertinti, kaip žingsnį į priekį jei ne anksčiau buvusiose versijose egzistavusių galimybių panaikinimas.

Aplikacijos supaprastinimas ir daugumos anksčiau buvusių galimybių panaikinimas iWork paketo aplikacijų atnaujinimą, vienoms aplikacijoms daugiau - kitoms mažiau, bet padaro dideliu žingsniu atgal ir dabartinėje aplikacijų versijų situacijoje tai regresas.

Apple iWork skirto Mac paketo aplikacijas pavertė riboto funkcionalumo aplikacijomis skirtomis iOS.

Tai nėra pirmas atvejis, kai Apple taip pasielgia su aplikacijomis. Įrodymų nereikia toli ieškoti, tereikia prisiminti kas nutiko su iMovie’08 ar, ne taip seniai, su Final Cut Pro X. Abiem atvejais Apple gerai veikiančias, reikalingas funkcijas turinčias aplikacijas supaprastino tiek, kad šių aplikacijų vartotojai buvo šokiruoti ir daugelis jų negalėjo jomis naudotis.

Po kurio laiko, profesionalių Final Cut Pro vartotojų garsių protestų dėka, Apple grąžino panaikintas Final Cut Pro funkcijas Final Cut Pro X aplikacijai. Žinoma iMovie ir Final Cut Pro vartotojų poreikiai stipriai skiriasi, o ir skirtumas tarp šių produktų kainų didelis, todėl nekelia nuostabos, kad Apple išgirdo tik profesionalų, Apple metų metus laikytų po savo skvernu, Final Cut Pro X vartotojų ašaras.

Tiesa reikia pripažinti, kad Apple nevertė atnaujinti aplikacijų ir senosios versijos puikiai veikė, taip pat kaip ir iWork'09 paketo aplikacijos veikia OS X Mavericks.

Neturėjau progos daugiau panagrinėti Keynote ir Numbers aplikacijų. Atidaręs jas pastebėjau, kad jose pasikeitė vartotojo sąsaja ir galimybių pasirinkimas gerokai skurdesnis.

Keynote nėra formatavimo juostos, neveikia sąsajos su Numbers failais, pristatymo eksportavimas į QuickTime dabar išeksportuoja ir tas pristatymo dalis, kurias nurodyta praleisti, neveikia nuorodos į kitus pristatymų failus.

Kiek patyrinėjau Numbers, tai šioje aplikacijoje galimybės taip pat abskabytos. Nebeliko galimybės atlikti rūšiavimo pažymėtoje dalyje, dabar rūšiuojamas visas stulpelis.

Pages 5.0

Bent kiek daugiau funkcijų naudojančiam Pages vartotojui (nekalbu apie tuos, kurie paprasčiausiai rašo tekstą - tam puikiai tinka ir Notepad aplikacija), atsidarius Pages 5.0 ir pradėjus dirbti, iš karto pasijunta labai ribotomis galimybėmis suvaržytas darbas.

Naujos iWork aplikacijų versijos nepasivargina informuoti, kad atidarant ankstesnių iWork aplikacijų pagalba sukurtus failus šie bus sukonvertuoti į naują formatų, kuris nėra suderinamas su ankstesnėmis Pages, Keynote ar Numbers aplikacijų versijomis.

Atidarius, naudojant ankstesnę Pages versiją, sukurtą failą, jis tuojau pat sukonvertuojamas į naują, su senesne versija nesuderinamą formatą ir jei nepasirinkti dokumento dublikavimo ir originalo grąžinimo į pradinę būseną, galima stipriai pasigailėti, ypač jei to dokumento originalas nėra išsaugotas darant atsarginę duomenų kopiją.

Žemiau paminėsiu kelis Pages 5 padarytus pakeitimus: Papildyta:

 • Kai kurių kalbų, kurios rašomos iš dešinės į kairę (Arabų, Hebrajų ir Farsi) palaikymas
 • Fonetinis vedlys Kiniečių ir Japonų kalboms
 • Vieno modelio šablonai
 • Galimybė dalintis už iCloud ribų

Panaikinta:

 • Galimybė pažymėti besiliečiantį tekstą
 • Eksizinis (Outline) vaizdas
 • Lygiavimo gairės
 • Stilių juosta
 • Galimybė sujungti laukus
 • Galimybė numatyti puslapio stilių, kuris bus pasirenkamas atidarant aplikaciją
 • Vertikali liniuotė
 • Galimybė ištrinti puslapį
 • Galimybė savo poreikiams pritaikyti įrankių juostą
 • virš 135 dokumentų ruošinių panaikinta (rečiausiai dėl dokumento tipo pakeitimo)
 • Puslapių tvarkos reorganizavimas juos pertempiant
 • Puslapių dublikato sukūrimo galimybė
 • Apatinio ir viršutinio indekso (Subscript/superscrip) mygtukai
 • Galimybė pažymėti visus stiliaus pavyzdžius
 • Galimybė išsaugoti nustatytą dokumento padidinimo lygį
 • Tituliniai puslapiai
 • Baigiamojo žodžio (Endonte) galimybė
 • Media inspektorius neranda iPhoto bibliotekos esančios išoriniame diske
 • ir t.t

Pakeista:

 • Kalbos nustatymas galioja visam dokumentui (nepatogu rašant dokumentą, kuris yra keliomis kalbomis)
 • Norint naudoti „Subscript/Superscript) reikia Format > Krumpliaratis > Advanced options > Baseline > Subscript/Superscript
 • Antraštės dalis dabar multikoloninė
 • Failo formatas išliko .pages, bet jis nėra suderinamas su ankstesnėmis aplikacijos versijomis
 • Pakeistas puslapių numeravimo būdas
 • TOC (Automatinis turinio formavimas) dirba klaidingai
 • Importuoti senesni .pages puslapiai dažnai neteisingai suformatuojami
 • ir t.t.

Be visų aukščiau išvardintų netekčių, Pages 5 tragiškai bendrauja su Apple Script (Pages'09 taip pat turėjo bėdų dirbant su Apple Script, bet ta versija bent jau kažkiek dirbo…)

Panašu, kad Apple inžinieriams, lietimui jautrių ekranų epochoje sunku suvokti, kad dokumentų rašymu užsiimantys žmonės liečia klaviatūras gulinčias ant jų stalų ir šios funkcijos palaikymas yra jiems nepaprastai svarbus.

Be galo liūdna, kad Apple pasirinko tokį „atnaujinimo“ kelią. Nežiūrint į Pages trūkumus Pages naudojau kaip pagrindinę dokumentų kūrimo aplikaciją, kol Microsoft Word darėsi vis nepatogesnė ir baisesnė aplikacija su savo monstriška vartotojo sąsaja. Microsoft Office įsigijau tik dėl Excel, nes Apple Numbers gerokai per silpna mano poreikiams.

Manau, kol kas naudosiu senesnę Pages versiją ir stebėsiu kokius pakeitimus Apple darys naujojoje. Bent jau nereikėjo mokėti už Pages 5.0.

Jei paprastam iWork aplikacijų vartotojui, naujoji vartotojo sąsaja gali pasirodyti suprantamesnė ir paprastesnė, ypač kai ji labai panaši į tą, kurią jis ras internetinėje iCloud iWork versijoje ar savo iOS įrenginiuose, tai daugiau nei paprasčiausiai rašančiam tekstą - naujosios iWork aplikacijos ir ypač Pages yra didžiulis regresas.

Mano trumpas Apple Pages 5 įvertinimas būtų: „Katastrofa“.

Pasidalinkite komentaruose, kaip Jums naujosios iWork paketo aplikacijos, kas patinka, kas ne...

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 19 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Prie to pacio, vakar kaip tik reikejo Page programoje parasyti teksta vertikaliai lenteleje ir neradau kaip tai galima padaryti.

 2. Kadangi naudojuosi pages 'sausainio' stiliumi, tai kad tekstas atrodytų malonus skaityti dažniausiai yra šriftų ir lygiuočių klausimas, tai kas ties šituo - viskas Ok.

  GUI man irgi patinka.

  Bet su visa kritika besąlygiškai sutinku. Daug minų paliko Apple.

  Papildyčiau dėl bendro darbo: tai dirbti įmanoma tik turint greitą internetą abiems vartotojams, jeigu pas kažkurį vieną internetas lėtas (kieki lėtesnis?) - geriau neprasidėti, nes prasideda lentelių mėtymas "kuri gi versija yra toji tikroji/paskurinioji", etc.

 3. Aha, dabar jau ir pats isitikinai, kokio šlamšto sulaukėm... Rašiau prieš kelias savaites savo patirtį su Numbers. Košmaras, ne update...

  • Panašu, kad paskutiniu metu Apple arba laiko savo vartotojus dundukais ir daro jiems suprantamas aplikacijas (tuoj pradės dėti mygtukus per pusę ekrano, kad anie rastų kur paspausti) arba tokiu būdu nutarė optimizuoti savo išlaidas ir sutaupyti resursus, mažiau jų skiriant aplikacijų palaikymui - kuo paprastesnė aplikacija, tuo paprasčiau ją palaikyti ir mažesnė tikimybė, kad kas nors neveiks… (iš serijos: nereikia kovoti su tuo, kad neteisingai paruošia dokumentą spausdinimui, nes galimybės spausdinti nėra visai).

   Keista tik tiek, kad šitiek metų po savo sparnu liūliavusi įvairius profesionalus: rašytojus, muzikantus ir kompozitorius, video ir foto menininkus ir redaktorius, Apple staiga pakeitė strategiją ir nutarė iš aplikacijų išmėtyti viską, ko nereikia eiliniam vartotojui.

   Reikia tikėtis, kad funkcijos grįš į iWorks paketo aplikacijas ir čia tėra laikinas nesusipratimas - „Work in progress“ šalutinis reiškinys.

 4. Tikėtis... ir gryžti vėl prie microsofto ofiso.

 5. As manau kad apple per daug demesi sukoncentrave i iOS, o kitos programos uzmirstos.
  Jau kokie 4, o gal jau ir 5 metai Aperture negali atnaujinti, kazkada ji buvo geriausia, bet dabar po konkurentu atnaujinimo Aperture tampa kaip paprasta programele, vos ne iPhoto lygio jei lygintume su Lightroom.
  Na nebent jie tikrai greitu laiku kazka kosmisko parodys, kas pateisintu.

  • Manau nėra vienareikšmio sprendimo, kuri iš jų Aperture ar Lightroom yra geresnė. Viskas priklauso nuo to kam ją naudoji ir kokių funkcijų reikia.
   Jei yra svarbu viską padaryti vienoje aplikacijoje neperjunginėjant režimų, bei reikalingos tokios funkcijos kaip veidų atpažinimas ir t.t. tada Aperture
   Jei reikalingas struktūrizuotas darbo procesas su specifinėmis stiklų ar geometrijos korekcijomis, tada gal Lightroom.
   Aš Aperture naudoju foto archyvų informacijos saugojimui ir nuotraukų, bei jose esančios informacijos taginimui: meta duomenys, veidai, geolokacija ir t.t. bei fotografiniam patvarkymui. Jei man reikalingos sudėtingesnės manipuliacijos tam tikslui turiu įsigijęs Photoshop ir dirbu jame, nes jis būtent tam ir skirtas ir puikiai bendrauja su Aperture. Mane šių dviejų aplikacijų tandemas ir jų galimybės pilnai tenkina.

 6. Kai pamaigai abi programas tai ir pamatai skirtumus ir kiek Aperture jau atsiliko, o juk tai skirta profesionalams, o jie uzmirsti. Yra nemazai dalyku kas Aperture patinka, bet kai truksta labai svarbiu dalyku tai tenka persokti ant kito.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų