Ir kosmose tapo saugiau

„United Space Alliance“ – kompanija, kartu su NASA, teikianti paslaugas tarptautinėje kosminėje stotyje pranešė, kad Tarptautinėje kosminėje stotyje esančių kompiuterių operacinė sistema buvo pakeista iš Windows XP į Linux.

„Mes migravome pagrindines funkcijas iš Windows į Linux, nes mums reikalinga stabili ir patikima operacinė sistema“, – sakė „United Space Alliance“ atstovas Keith Chuvala .

Visos eilės nešiojamų kompiuterių, skirtų naudoti tarptautinėje kosminėje stotyje, operacinė sistema buvo pakeista į Linux Debian 6 ir greitai šie kompiuteriai papildys visos eilės kitų įrengimų kosminėje stotyje naudojančių Linux RedHat ir Scientific Linux šeimą. Po šio pakeitimo, Tarptautinėje kosminėje stotyje nebeliks kompiuterių su Windows operacine sistema. Be stabilumo ir patikimumo, Keith Chuvala sakė, kad jie nori operacinės sistemos „leidžiančios ją kontroliuoti iš kompanijos vidaus ir jei reikalingas atnaujinimas ar norima padaryti pakeitimus – būtų įmanoma tai padaryti“.

2008 metais, Tarptautinėje kosminėje stotyje esantys Windows kompiuteriai, buvo užkrėsti W32.Gammima.AG worm[1] virusu, kurį su savo nešiojamu kompiuteriu į kosminę stotį atsinešė Rusijos kosmonautas. Šis virusas greitai paplito po kitus stotyje esančius nešiojamus kompiuterius.

Atnaujinti nešiojami kompiuteriai yra stoties OpsLAN dalis. Kosmonautai naudoja OpsLAN kasdieniniam darbui: patikrinti stoties inventorių, kontroliuoti mokslinius eksperimentus ar patikrinti esamą stoties padėtį. Anksčiau naudotos aplikacijos perrašytos ir dabar tinka Linux operacinės sistemos pagrindu veikiantiems kompiuteriams. Naudotis Linux, kosmonautus apmokys Linux Foundation.

Tiesa pasakius, šis pasikeitimas išmetant Windows iš kosmoso, per daug nestebina ypač žinant, kad Linux yra mokslininkų bendruomenės pasirinkta operacinė sistema. SpaceX ir NASA žemės stotys taip pat naudoja Linux. Nėra abejonės, kad aplikacijoms, kurioms reikalingas stabilumas ir duomenų saugumas, Unix (pačios sėkmingiausios visų laikų operacinės sistemos) pagrindu veikianti operacinė sistema yra puikus pasirinkimas.


  1. W32.Gammima.AG worm yra su žaidimais plintantis virusas. Jis vagia vartotojų, žaidžiančių tinklinius žaidimus, prisijungimo informaciją.  ↩

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 2 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. Jei man lieptų išsirinkti OS išskyrus OS X, tai šiandien imčiau linux mint. Windows jau peržengė visas įmanomas ribas, tai yra, vietoj to, kad prisitaikytų prie vartotjo, tai jie bando praitaikyti vartotojus prie savęs. Tai vyksta nuo B. Geitso atsistadynimo. Tai akivaizdžiai kvaila strategija arba visiškai nemoka įvertinti vartotojų poreikių. Bet kokiu atveju, tai yra blogai.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų