Kaip išsaugoti atsargines iPhone ar iPad duomenų kopijas (backup)

Jei tikrai norite būti įsitikinę, kad neprarasite „iPhone“ ar „iPad“ esančių duomenų – saugoti atsargines šiuose įrenginiuose esančių duomenų kopijas tik „iCloud“ nėra pakankama apsauga.

Kažkada Steve Jobs sakė, kad dirbdamas „NeXT“ jis nė karto nedarė „backup'o“. Tačiau ne todėl, kad atsarginių duomenų kopijų saugojimas buvo nesvarbus, o todėl, kad jis buvo tiek svarbus, kad kiekvieno kompanijos darbuotojo atsarginės duomenų kopijos buvo kuriamos automatiškai.

Galbūt Jobs šį požiūrį atnešė ir į „Apple“, nes bendrovė palaipsniui stengėsi palengvinti atsarginių kopijų kūrimą ir jį automatizuoti. Tai matote kaskart, kai keičiate „iPhone“ ir visos aplikacijos ir jų duomenys rodomi naujame įrenginyje. Tačiau, kad ir kaip tai būtų patogu, tai taip pat verčia nepagrįstai manyti, kad jūsų duomenys yra saugūs. Taip nėra, nebent imsitės atitinkamų veiksmų ir juos atlikinėsite reguliariai.

Kaip saugoti atsargines iPhone duomenų kopijas

Atsarginės duomenų kopijos kūrimas reiškia, kad reikia išsaugoti visų vieno įrenginio duomenų kopiją ir saugoti ją kitoje vietoje, kuri yra saugi. Deja, tai nėra taip paprasta kaip skamba. Saugi saugykla yra ne tik ta, kuri apsaugota nuo įvairių nelaimių (vagystė, gaisras, potvynis ir panašiai), bet ir ta, kuri yra šalia kai reikia duomenis susigrąžinti.

Anksčiau buvo du labai aiškūs atsarginių duomenų kopijų kūrimo pasirinkimai. Dabar reikalai ne tokie aiškūs, iš dalies todėl, kad yra trys galimybės: galite automatiškai ir belaidžiu būdu sukurti atsarginę kopiją „iCloud“, galite tai padaryti prijungę „iPhone“ prie „Mac“ arba galite sinchronizuoti „iPhone“ su „Mac“. Anksčiau „iCloud“ sukurdavo pagrindines atsargines kopijas, kad ir ko jums prireiktų galėtumėte vėl pradėti darbą po duomenų atkūrimo. Ir anksčiau buvo taip, kad atsarginės kopijos kūrimas „Mac“ buvo tiksli visko kopija iš „iPhone“. Sinchronizavimas visada buvo trečias variantas, tačiau jis tapo aktualesnis, naudingesnis, nes kitos dvi labai patobulėjo, o riba tarp jų ir skirtumai labai sunyko.

Atsarginių duomenų saugojimas iCloud

Atsarginių „iPhone“ ar „iPad“ duomenų saugojimas „iCloud“ yra labai paprastas ir patogus, tačiau, priklausomai nuo to kiek duomenų turite savo įrenginyje – jums greičiausiai neužteks nemokamai suteikiamos „iCloud“ vietos ir teks įsigyti „iCloud+“ prenumeratą.

  • „iPhone“ ar „iPad“ atidarykite nustatymų aplikaciją.
  • Paspauskite ant savo vardo lango viršuje ir pasirinkite iCloud.
  • Tada pasirinkite iCloud Backup.
  • Įjunkite arba įsitikinkite, kad Back Up this iPhone/iPad nuostata yra įjungta.
  • Papildomai, jei turite didelį ar neribotą mobilių duomenų planą, galite įgalinti nuostatą Back Up Over Cellular.
  • Kadangi jau esate čia – spauskite ant Back Up Now.

Vos paspauskite Back Up Now - prasidės atsarginių įrenginio duomenų kopijų saugojimas. Jei norite, galite paspausti Cancel Backup ir atsarginių duomenų saugojimo procesas bus sustabdytas, bet galite tiesiog tęsti naudojimąsi įrenginiu ir palikti atsarginių duomenų kopijų saugojimą veikti foniniame režime – laukti ir žiūrėti kada jis baigsis nėra reikalo.

Atsarginės duomenų kopijos į „iCloud“ saugyklas siunčiamos periodiškai ir tam naudoja internetą, čia yra tai dėl ko turėtumėte pamąstyti ar įgalinti atsarginių duomenų kopijų saugojimą naudojant mobiliuosius duomenis.

Kokie duomenys išsaugomi atsarginėse duomenų kopijose iCloud

Saugant atsargines duomenų kopijas „iCloud“ išsaugomi ne visi įrenginyje esantys duomenys, nes kai kurie jų jau gali būti „iCloud“ saugyklose. Tačiau atsarginės duomenų kopijos „iCloud“ išsaugo bent jau:

  • Nuotraukas ir vaizdo įrašus;
  • Programėlių duomenis (ne pačias aplikacijas);
  • Žinutes;
  • Įrenginio nuostatas ir parinktis;
  • „Apple Watch“ atsargines duomenų kopijas;
  • Pagrindinį ekraną ir programėlių išdėstymą;

Atsarginėse duomenų kopijose taip pat išsaugomi įsigijimai visos „Apple“ paslaugose – ne patys filmai, knygos ar programėlės, o jų sąrašas ir susiję duomenys.

Jei turite ir naudojate „Visual Voicemail“ – išsaugomas ir šios paslaugos slaptažodis, tačiau „Apple“ teigia, kad norint jį atstatyti „reikalinga ta pat SIM kortelė, kuri buvo naudojama išsaugant atsarginę duomenų kopiją.“

„Apple“ taip pat rašo, kad jei turite „Apple Watch“ kuris naudoja „Šeimos grupę“ ir neturite „iPhone“ – laikrodžio duomenų kopija iš karto saugoma „iCloud“.

Kiti duomenys, tokie kaip kontaktai, kalendorius ir panašiai vis tiek jau yra „iCloud“.

Atsarginių iPhone duomenų kopijų saugojimas Mac kompiuteryje

Norėdami išsaugoti atsarginę „iPhone“ ar „iPad“ duomenų kopiją „Mac“ kompiuteryje:

  • Prijunkite prie kompiuterio savo įrenginį;
  • Jei būsite paprašyti – „iPhone“ ar „iPad“ patvirtinkite, kad pasitikite šiuo kompiuteriu – Trust This Computer ir įveskite savo įrenginio atrakinimo kodą;
  • Atidarykite Finder aplikacijos langą;
  • Jei reikia paspauskite ant Locations, kad būtų parodytas įrenginių sąrašas;

Jei aukščiau aprašytus veiksmus esate jau darę anksčiau ir esate įgalinę jūsų įrenginio rodymą „Finder“ aplikacijoje naudojant Wi-Fi (varnele pažymėję Show this iPhone/iPad when on Wi-Fi – jų daryti nereikia, nes įrenginį „Finder“ aplikacijoje matysite ir taip.

  • Finder aplikacijos lango kairėje pusėje esančioje juostoje paspauskite ant savo įrenginio pavadinimo;
  • Jei būsite paprašyti patvirtinti pasitikėjimą šiuo įrenginiu patvirtinkite tai „Mac“ kompiuteryje ir mobiliajame įrenginyje („iPhone“ ir „iPad“ patvirtinimo prašymas gali atsirasti po kurio laiko, ne taip greitai kaip „Mac“);
  • Įsitikinkite, kad Finder aplikacijos lange aktyvi General skiltis;
  • Pažymėkite ‌Back up all the data on your iPhone to this Mac;
  • Jei norite, kad atsarginė duomenų kopija būtų apsaugota slaptažodžiu ir būtų išsaugoti slaptažodžiai esantys jūsų įrenginyje pažymėkite ‌Encrypt local backup;
  • Spauskite Back Up Now;
  • Kai atsarginių duomenų kopijų saugojimas baigtas ir įrenginį prie kompiuterio esate prijungę laidu – paspauskite įrenginio atjungimo Eject simbolį esantį šalia savo įrenginio pavadinimo ir kai įrenginys išnyks iš „Finder“ įrenginių sąrašo – atjunkite „iPhone“ ar „iPad“ nuo kompiuterio.

Jei naudojate „Mac“ su įdiegta ankstesne nei „macOS Catalina“ 10.15 – veiksmai yra tokie patys, tiesiog vietoje „Finder“ reikia naudoti „iTunes“.

Kokie duomenys Mac ar iCloud neišsaugomi

Atsarginių kopijų kūrimas „iCloud“ yra patogus, o kuriant atsargines kopijas „Mac“ kompiuteryje bent jau žinote, kad jūsų duomenys saugomi pas jus.

Tačiau nei vienas, nei kitas variantas neišsaugo visų „iPhone“ esančių duomenų. Didžioji to dalis turi prasmę. Nei „iCloud“, nei „Mac“ nekurs filmų, kuriuos įsigijote iš „iTunes Store“, atsarginės kopijos, nes blogiausiu atveju visada galėsite juos atsisiųsti iš naujo vėliau. Praktiškai, tam tikras turinys kartais tampa nepasiekiamas net po to, kai juos įsigijote, tačiau teoriškai jie visada yra prieinami, todėl neverta kurti atsarginės kopijos.

Panašiai nė viena sistema nekuria tekstinių pranešimų atsarginių kopijų, nei „Apple Mail“ duomenų kopijų. Saugumo sumetimais nekuriamos „Apple Pay“ informacijos, „Face ID“ ir „Touch ID“ nustatymų atsarginės duomenų kopijos.

Tačiau yra pilkųjų zonų ir tokių, kurias reikia žinoti kad tai neišsaugota ar išsaugota atsarginėje kopijoje, nes niekada neatspėsi. Pavyzdžiui, „Apple“ palaikymo puslapiuose rašoma, kad „iCloud“ atsarginėse kopijose nebus „duomenų, saugomų kitose debesies paslaugose, pvz., „Gmail“ ir „Exchange“. Tuo tarpu tame pačiame puslapyje, skyriuje apie atsarginių „Mac“ kopijų kūrimą, apie kitos kompiuterinių debesų paslaugos visai neminimos. „Apple“ išskiria, kad „PDF failų, atsisiunčiamų tiesiai į Apple Books“, kopijos nebus kuriamos „Mac“ kompiuteryje, tačiau nieko nesako apie atsarginę duomenų kopiją „iCloud“.

Matyt teisinga būtų manyti, kad jei „Apple“ aiškiai nepasako, kad kažko atsarginė kopija kuriama „iCloud“ ar „Mac“ – ji nėra kuriama.

Laimei, yra ir trečias variantas.

Kada sinchronizuoti iPhone ir kada to nedaryti?

Sinchronizavimas nukopijuoja (beveik) visus „iPhone“ duomenis ir juos išsaugo „Mac“ kompiuteryje. Tiesa, tai vėlgi nėra absoliučiai visi duomenys. Vis dėlto, duomenų sinchronizavimo metodas yra arčiausiai visų duomenų kopijos, nes jame yra „iCloud“ duomenys, tokie kaip kontaktai ir kalendoriai, taip pat kopijuojami filmai, knygos ir pan. Natūralu, kad tai yra daug duomenų. Ir visa tai turi būti kažkur patalpinta, todėl naudojant sinchronizavimą gali prireikti daug disko vietos kompiuteryje ir tai gali užimti šiek tiek laiko.

Kaip sinchronizuoti duomenis

Norėdami sinchronizuoti „iPhone“ ar „iPad“ esančius duomenis su „Mac“ kompiuteriu:

  • Prijunkite prie kompiuterio savo įrenginį;
  • Jei būsite paprašyti – „iPhone“ ar „iPad“ patvirtinkite, kad pasitikite šiuo kompiuteriu – Trust This Computer ir įveskite savo įrenginio atrakinimo kodą;
  • Atidarykite Finder aplikacijos langą;
  • Jei reikia paspauskite ant Locations, kad būtų parodytas įrenginių sąrašas;

Jei aukščiau aprašytus veiksmus esate jau darę anksčiau ir esate įgalinę jūsų įrenginio rodymą „Finder“ aplikacijoje naudojant Wi-Fi (varnele pažymėję Show this iPhone/iPad when on Wi-Fi – jų daryti nereikia, nes įrenginį „Finder“ aplikacijoje matysite ir taip.

  • Finder aplikacijos lango kairėje pusėje esančioje juostoje paspauskite ant savo įrenginio pavadinimo;
  • Jei būsite paprašyti patvirtinti pasitikėjimą šiuo įrenginiu patvirtinkite tai „Mac“ kompiuteryje ir mobiliajame įrenginyje („iPhone“ ir „iPad“ patvirtinimo prašymas gali atsirasti po kurio laiko, ne taip greitai kaip „Mac“);
  • Įsitikinkite, kad Finder aplikacijos lange aktyvi General skiltis;
  • Jei „Finder“ aplikacijos lango apačioje-dešinėje yra mygtukas Sync – paspauskite jį;
  • Kai duomenų sinchronizavimas baigtas (gali užtrukti ilgai) ir įrenginį prie kompiuterio esate prijungę laidu – paspauskite įrenginio atjungimo Eject simbolį esantį šalia savo įrenginio pavadinimo ir kai įrenginys išnyks iš „Finder“ įrenginių sąrašo – atjunkite „iPhone“ ar „iPad“ nuo kompiuterio.

Gali būti, kad „Sync“ mygtuko nepamatysite – įprastai tai reiškia, kad įrenginys sinchronizuotas kitame kompiuteryje, pavyzdžiui tame, kurį naudojote anksčiau.

Tokiu atveju varnele pažymėkite Show this iPhone when on Wi-Fi ir spauskite Apply.

Prieš pradedant sinchronizavimą, geriausia kai aktyvi yra „General“ skiltis „Finder“ aplikacijoje, tačiau tai nėra reikalavimas, nes inicijuoti duomenų sinchronizavimą galima ir tada kai aktyvios kitos skiltys, pavyzdžiui „Music“ ar „Movies“.

Sinchronizavimo metodo privalumas yra tas, kad paspaudus Sync matysite kurios duomenų kategorijos bus arba nebus sinchronizuojamos. Pavyzdžiui paspaudus ant „Music“, jei esate „Apple Music“ prenumeratorius – matysite, kad muzikos sinchronizuoti negalite.

Pabaigai

Ko gero, norint kiek įmanoma geriau apsaugoti savo duomenis esančius „iPhone“ ir „iPad“ reikėtų kombinuoto duomenų saugojimo metodo: nuolat automatiškai kurti atsargines duomenų kopijas „iCloud“, tada kas savaitę arba kas mėnesį kurti atsarginę kopiją „Mac“ ir kas šešis mėnesius arba kasmet atlikti sinchronizavimą.

Tam, žinoma, reikia šiek tiek vidinės disciplinos ir gal net įrašų priminimų programėlėje ar kalendoriuje, nes jei atsarginės duomenų kopijos „iCloud“ saugomos automatiškai – kitus du variantus teks inicijuoti rankiniu būdu patiems.

Nors tai gali atrodyti bereikalingas vargas – pagalvokite kiek ir kuriuos duomenis esančius „iPhone“ ar „iPad“ turite prabangos leisti sau prarasti ir priimkite atitinkamą sprendimą dėl atsarginių duomenų kopijų saugojimo.

Apytikslis skaitymo laikas – 7 minutės.
Pasidalinkite straipsniu:
Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Privalomi laukai yra pažymėti*

*