Kas naujo iOS 18.2 ir macOS Sequoia 15.2, ir kaip Siri ChatGPT Mac prakalbinti lietuviškai

Viso pasaulio „Apple“ įrenginių naudotojai su nekantrumu laukė naujų operacinių sistemų versijų pasirodymo. Kas naujo jose ES naudotojams.

iOS macOS Siri

Nors „Apple“ yra viešai pasakiusi, kad didžiausias „iOS 18“ atnaujinimas – „Apple Intelligence“, Europos Sąjungos naudotojams taps prieinamas tik 2025 m. pavasarį, daug naudotojų naujų „Apple“ operacinių sistemų versijų laukė su nekantrumu. Pagrindinė to priežastis ta, kad didelė dalis „iPhone“ naudotojų taip pat naudoja ir „Mac“ kompiuterius, kuriuose dirbtinis „Apple“ intelektas, nors ir su tam tikrais apribojimais, bet veikia ir Europos Sąjungoje.

iOS 18.2

Tiesą sakant apie šį atnaujinimą nėra ką daug rašyti. Pagrindinės naujovės kame Europos Sąjungos naudotojams yra galimybė įrenginyje ištrinti pagrindines aplikacijas, tokias kaip „App Store“, „Safari“, „Messages“, „Camera“ ir „Photos“. Trečių šalių naršyklių aplikacijos dabar gali kurt web aplikacijas pagrindiniame „iPhone“ ekrane naudodamos savo varikliuką.

Dabar galima apriboti „iPhone“ garsumą: Nustatymai » Garsai ir haptika » Garsumo limitas. Įgalinus iOS nuostata įjungta šią nuostatą, slankiklio pagalba, galima pasirinkti maksimalų įrenginio garsą.

Nauja „iOS“ versija leidžia grąžinti garso reguliavimo slankiklį į sumažintus grotuvus rodomus užrakintame ekrane. Norintys tai padaryti turėtų apsilankyti: Nustatymai » Prieinamumas » Garsai ir vaizdas » ir įgalinti iOS nuostata įjungta Visada rodyti garsumo valdiklį nuostatą.

„Apple“ nustatymus papildė galimybe peržiūrėti, ir jei reikia pakeisti, numatytąsias aplikacijas. Apsilankę Nustatymai » Programos » Numatytosios programos rasite sąrašą paslaugų ir su jomis susietų aplikacijų. Paspaudę ant kurios nors iš paslaugų, galite pasirinkti kitą aplikaciją, jei tokia jūsų įrenginyje įdiegta.

Neturiu galimybės patikrinti, bet panašu, kad „Apple“ ir ES naudotojams įgalino pamestų daiktų buvimo vietos dalinimosi funkcija. Ši „Lokatoriaus“ („Find My“) funkcija leidžia, pasidalinti „Air Tag“ vieta su tais, kuriais pasitikite. „Apple“ taip pat planuoja bendradarbiauti oro linijomis, tad naudojantis jų paslaugomis, jei praradote bagažą, kuriame įdėtas „Air Tag“ bus galima nuoroda pasidalinti su tų oro linijų atstovais, kas teoriškai galės padėti greičiau susigrąžinti savo daiktus.

„Apple“ rašo: Per ateinančius mėnesius daugiau nei 15 oro linijų, aptarnaujančių milijonus žmonių visame pasaulyje, įskaitant Aer Lingus, Air Canada, Air New Zealand, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Delta Air Lines, Eurowings, Iberia, KLM Royal Dutch Airlines, Lufthansa, Qantas, Singapore Airlines, Swiss International Air Lines, Turkish Airlines, United, Virgin Atlantic ir Vueling – pradės priimti Lokatoriaus daiktų vietas kaip dalį savo klientų aptarnavimo proceso, skirto rasti netinkamai tvarkytą ar vėluojantį bagažą. Laikui oro linijų sąrašas bus papildytas.

iPadOS 18.2“ dabar reikalauja pasirinkti numatytą naršyklę kai atidaroma „Safari“. Tai Skaitmeninių rinkų akto reikalavimas ir jį „iPhone“ naudotojams „Apple“ įgyvendino išleisdama „iOS 18“.

Kol ieškote kitų pokyčių ir naujovių, rekomenduočiau apsilankyti „iPhone“ privatumo skiltyje: Nustatymai » Privatumas ir sauga » Vietinis tinklas ir patyrinėti ar tikrai visoms aplikacijoms, kurios paminėtos sąraše ir, kurioms įgalinta prieiga prie vietinio tinklo – tikrai jo reikia. Pavyzdžiui soc. tinklų aplikacijoms tikrai to nereikia, o ir jums vargu ar reikia, kad jos galėtų naršyti po jūsų namų tinklą. Prieigos prie vietinio tinklo reikalinga tik aplikacijoms, kurios skirtos valdyti kokius nors įrenginius esančius namų tinkle: šviesas, garso ir vaizdo įrenginius, buitinius prietaisus arba failų valdymo aplikacijoms, kurioms reikia prieigos prie serverių esančių jūsų tinkle (pavyzdžiui NAS).
Taip pat verta pasižvalgyti ir po kitus Privatumas ir sauga skirsnius ir patikrinti ar tikrai kai kurios aplikacijos neturi daugiau prieigos teisių nei joms reikia.

„iOS“ 18.2 atnaujinime taip pat ištaisyta nežanai saugos spragų. Kiek iš jų buvo išnaudojamos nėra aišku, tačiau visada yra smagiau žinant, kad žinomos saugos spragos yra užlopytos. Viena iš nemalonesnių saugos spragų buvo aplikacijoje „Slaptažodžiai“ („Passwords“). Aplikacija naudojo http – nešifruotą ryšį slaptažodžių įrašų piktogramoms atsisiųsti. Tai buvo potenciali saugumo spraga. „iOS“ 18.2 saugumo spraga pažymėta kaip CVE-2024-5449 – ištaisyta.

Taip pat nemažai „iOS“ 18.1 įdiegusių naudotojų skundėsi įrenginio akumuliatoriaus tarnavimo laiko sutrumpėjimu. Reikia tikėtis, kad šią problemą „Apple“ taip pat išsprendė. Bent jau daugelis beta testuotojų minėjo, kad jų įrenginiai, po „iOS“ 18.2 įdiegimo dieną ištverdavo lengviau.

Kompanija taip pat panaikino kai kurias funkcijas buvusias beta versijose, o gaila – viena jų tikrai būtų naudinga daugeliui naudotojų. Tikėkimės ji pasirodys naujesnėse „iOS“ versijose.

macOS Sequoia 15.2

Kadangi pagrindinis „Apple“ dėmesys sutelktas į „Apple Intelligence“, o „Mac“ naudotojai Europos Sąjungoje gali, nors ir su apribojimais, šia funkcija naudotis savo „Mac“ kompiuteriuose – pastebimų naujovių „macOS 15.2“ yra daugiau.

Ko gero laukiamiausia nauja funkcija „Mac“ naudotojams buvo „ChatGPT“ integravimas į Siri. Išmanioji Siri patektas užklausas bando atsakyti pati, tačiau jei užklausa jai tampa per kietas riešutėlis – ji gali ją nukreipti į „ChatGPT“ serverius, prieš tai atsiklaususi naudotojo leidimo (jei nustatymuose atsiklausimas nėra išjungtas).

ChatGPT

Norėdami „Mac“ kompiuteryje su įdiegta „macOS 15.2“ ir nustatyta viena iš „Apple Intelligence“ palaikomų kalbų, įgalinti „ChatGPT“:

  1. Atidarykite aplikaciją System Settings.
  2. Pasirinkite Apple Intelligence & Siri lango kairėje.
  3. Atsidariusio lango apačioje, Extensions skiltyje pamatysite ChatGPT užrašą – paspauskite ant jo.
  4. Naujo lango viršuje, šalia Use ChatGPT pamatysite mygtuką – paspauskite ant jo.
  5. Tada pora Next paspaudimų ir viskas – galite naudoti „ChatGPT“.

Norint naudotis „ChatGPT“ nereikia turėti paskyros, nebent naudojate išties specialias užklausas.

Aktyvuoti išmanią Siri su „ChatGPT“, jei nekeitėte, „Mac“ kompiuteriuose galima paspaudus ant Siri Siri piktogramos meniu juostoje arba paprasčiau, bent jau man, du kartus paspaudę command ⌘ klavišą.

Įrašius užklausą Siri laukelyje kalba, ji pasistengs pateikti atsakymą, o jei negalės – paprašys leidimo tai padaryti naudojant „ChatGPT“. Daugelio sudėtingesnių užklausų lietuvių kalba Siri nesupranta, o ir paprastesnėms pateikia sąrašą straipsnių iš interneto.

Yra vienas būdas, kaip apeiti Siri ir kreiptis tiesiogiai į „ChatGPT“, kuri lietuviškai supranta geriau. Jei Siri lauke prieš užklausą parašysite chatgpt ir tada užklausos tekstą – pateikta užklausa bus nukreipta tiesiogiai į „ChatGPT“ ir nereikės vargti su Siri labai ribotu gebėjimu suprasti kitas kalbas.

Pavyzdžiui Siri užklausos lauke parašius „palygink politinę situaciją Lietuvoje dabar ir prieš 10 metų“ – Siri nesupranta užklausos.

macoOS 15.2 Siri nesupranta užklausų lietuvių kalba

Tačiau kai prieš užklausą parašiau chatgpt – „chatgpt palygink politinę situaciją Lietuvoje dabar ir prieš 10 metų“ – Siri kreipiasi tiesiai į „ChatGPT“, o ši pateikia tokį atsakymą.

macoOS 15.2 ChatGPT supranta užklausas lietuvių kalba

Nesigilinau į atsakymų, pateikiamų „ChatGPT“ tikslumą, tačiau norint gauti atsakymą lietuvių kalba tiesiogiai iš „ChatGPT“, bent jau kol kas, matyt, prieš užklausą reikia parašyti „chatgpt“.

Image Playground

Kita didesnė naujovė „macOS 15.2“ yra nauja „Image Playground“ aplikacija, kurios pagalba galima sugeneruoti smagius paveikslėlius. Nors man atrodo tokios aplikacijos yra visiškas resursų švaistymas, bet ko gero jaunesniems ir labiau į infantilizmą linkusiems „Mac“ naudotojams ji patiks, o ir šiaip toks smagus laiko stūmtraukis.

Įdiegus „macOS Sequoia“ 15.2 atnaujinimą „Image Playground“ funkcionalumas yra išjungtas. Norint jį įjungti:

  1. Atidarykite System Settings aplikaciją.
  2. Pasirinkite Apple Intelligence & Siri lango kairėje.
  3. Atsidariusio lange, netoli jo viršaus rasite Image Playground — įgalinkite ją.
  4. Atidarę Image Playground aplikaciją (rasite /Applications aplanke) pamatysite kelis pradinius ekranus, vykdykite nurodymus juose.
  5. Jei paspaudus ant kurio nors aplikacijos pradinių langų ar mygtukų aplikacija užsidarys – tai reiškia, kad ji dar nėra įgalinta ir reikia luktelėti.
  6. Patikrinti ar „Image Playground“ įgalinta galite Sistemos nustatymų aplikacijos „Apple Intelligence & Siri“ lange. Jei šalia „Image Playground“ matote „In Progress…“ – reiškia aplikacija dar naudotis negalite, o jei „Image Playground“ įrašo nebematote – galite naudotis aplikacija. Apie tai, kad „Image Playground“ įgalinta – gausite ir „macOS“ pranešimą.
macOS 15.2 Image Playground įgalinimas - In Progress

Naudojimasis aplikacija paprastas. Galite aprašyti tekstu kokio paveikslėlio norėtumėte ir/ar naudoti pateiktas piktogramas iš bibliotekos. Taip pat galite naudoti nuotraukas ir su didesniu ar mažesniu sėkmės faktoriumi sugeneruoti animacijos ar iliustracijos stiliaus stilizuotą žmogaus portretą.

„Apple“ neįgalino „Genmoji“ naudojimo „macOS 15.2“ tačiau „Messages“ aplikacijoje integruotos „Image Playground“ dėka galima sugeneruoti paveikslėlį pagal aprašymą arba pasirinkti iš jau sugeneruotų ir išsaugotų sąrašo ir įterpti jį į pokalbį.

Aukščiau, „iOS 18.2“ skirsnyje aprašyta nauja „Lokatoriaus“ („Find My“) funkcija, leidžianti pasidalinti prarastų daiktų buvimo vieta, galimai, taip pat veikia ir atnaujintoje „macOS Sequoia“ operacinėje sistemoje.

„macOS Sequoia“ 15.2 atnaujinimas taip pat ištaiso nemažai sistemos ir aplikacijų klaidų, todėl, net jei ir neplanuojate naudoti „Apple Intelligence“ – operacinę sistemą atnaujinti vertėtų.

Apytikslis skaitymo laikas – 6 minutės.
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*