15-osios 2025 metų savaitės naujienų ir gandų apžvalga

15-osios 2025 metų savaitės naujienų ir gandų, skirtų „Apple“ entuziastams bei kompanijos įrangos naudotojams, apžvalga.

  • „Apple“ WWDC25 loterijoje laimėjusiems kūrėjams išsiuntinėjo informuojančius laiškus apie tai, kad jie birželio 9 dieną galės asmeniškai dalyvauti specialiame konferencijos renginyje. Laiškus su apgailestavimu gavo ir tie kūrėjai, kuriems loterijoje nepasisekė.
  • „Reddit“ ir kituose interneto šaltiniuose pasirodė nemažai nusiskundimų „CarPlay“ jungiamumu iš naudotojų savo įrenginiuose įdiegusių „iOS“ 18.4 operacinės sistemos versiją. Vieni naudotojai skundžiasi, kad „CarPlay“ nerodo atliekamo muzikinio kūrinio pavadinimo, o kiti – kad apskritai gali prireikti iki 5 bandymų, kol pavyksta įrenginį prijungti prie „CarPlay“. Skundžiasi įvairių automobilių savininkai, bet daugiausia skundų iš vairuojančių 2025 m. „Honda Civic Hybrid“, 2025 m. „Mazda CX-30“, įvairius 2024 m. „Honda“ ir „Volkswagen“ modelius, 2023 m. „Audi S3“ ir 2023 m. „Nissan Frontier“.
  • Jei kam reikia greito ir patikimo išorinio SSD – „Samsung“ siūlo neblogas nuolaidas savo „Samsung 990 PRO SSD NVMe M.2 SSD“ diskams, tai puiki proga jį įsigyti. Jei reikia ir dėžutės šiam diskui – galiu rekomenduoti „ANYOYO“ dėžutę palaikančią 40Gbps Thunderbolt 4/3 ir USB-4.
  • Praėjusią savaitę „Apple“ išleido „Apple Music“ skirtos „Windows“ operacinei sistemai atnaujinimą. Naujausioje versijoje PC naudotojai dabar gali klausytis „Spatial Audio“ muzikos „Dolby Atmos“ kokybėje.
  • Po to kai Donald Trump paskelbė apie daugybę muitų, įvestų produktų importui į JAV, nuo kurių pirmoje eilėje nukentės daugelis JAV kompanijų, tokių kaip „Apple“, nes dauguma jos produktų yra iš Kinijos, „Apple“ svarsto galimybę išplėsti „iPhone“ surinkimą Brazilijoje ir taip apeiti JAV tarifus.
  • BBC JK antimonopolinei institucijai apskundė, kad „Apple“ ir „Google“ naujienų paslaugos, pvz., „Apple News“, mažina jos prekės ženklo matomumą, pažemindamos naujų istorijų gavimo vietą. Nauji kaltinimai, dėl dviejų technologijų milžinų dominavimo interneto naršyklių varikliuose ir išmaniųjų telefonų operacinėse sistemose, pateikti JK Konkurencijos ir rinkų tarnybos vykdomam tyrimui.
    Kadangi BBC biudžetą gauna iš unikalaus „licencijos mokesčio“ modelio, jis priklauso nuo pasaulinio prekės ženklo pripažinimo ir pagarbos jos pastangoms pateisinti savo finansavimą. Jos pajamos didžiąja dalimi gaunamos iš mokesčio, kurį moka visi JK gyventojai, turintys televizorių ar radiją. Licencijos mokestis šiuo metu kiekvienam britų namų ūkiui kainuoja apie 13 £ per mėnesį, o nuo 2025 m. balandžio 1 d. BBC naudoja šį finansavimą naujienų ir kitų programų, pasiekiamų įvairiose platformose, teikimui, įskaitant pasaulinius naujienų reportažus internete.
  • Kas gautųsi jei į vieną apjungti filmų „Indiana Jones“ ir „National Treasure“ siužetus? Ko gero tai, kokio rezultato tikisi Guy Ritchie savo „Fountain of Youth“ – filme, kuriame vaidina John Krasinski, Natalie Portman, Eiza González ir Domhnall Gleeson ir, kuris „Apple TV+“ prenumeratoriams bus rodomas nuo gegužės 23 d. Filmo, pasakojančio apie šaltinio iš kurio atsigėrus gali grįžti jaunystė paiešką, anonse gausu greitų automobilių ir skraidančių peilių. Panašu, kad filmas gali patikti veiksmo ir nuotykių žanro filmų gerbėjams.
  • 37-metis UPS darbuotojas Teksase buvo suimtas už daiktų, taip pat ir „Apple“ įrangos, kurių bendra vertė 200 000 USD, vagystes.
  • Pirmadienį JK Tyrimų įgaliojimų tribunolas (Investigatory Powers Tribunal – IPT) patvirtino, kad „Apple“ apskundė JK vyriausybės įsakymą, reikalaujantį sukurti „galines duris“ įmonės šifruotoms debesų saugyklų sistemoms. Šis patvirtinimas reiškia, kad JK Vidaus reikalų ministerija negalės nuslėpti visų savo reikalavimo detalių nuo visuomenės. Anksčiau, šiais metais, JK pasinaudodama savo Tyrimų įgaliojimų įstatymu, slaptai reikalavo prieigos prie šifruotų vartotojų duomenų įkeltų į „iCloud“ visame pasaulyje. „Apple“ į tai sureagavo pašalindama savo patobulintą duomenų apsaugos funkciją JK naudotojams ir išsaugodama savo saugumo standartus.
    Anot IPT nutarties, Britanijos vyriausybė siekė išlaikyti bylos detales paslaptyje, o šalies Vidaus reikalų ministerija argumentavo, kad apeliacijos fakto paviešinimas gali pakenkti nacionaliniam saugumui, tačiau teisėjai Rabinder Singh ir Jeremy Johnson šį teiginį atmetė. Po kovo mėnesį Londone vykusio slapto posėdžio, pirmadienio nutartis buvo paskelbta viešai. „Apple“ anksčiau aiškiai pareiškė, kad verčiau pašalins „iCloud“ funkcijas JK naudotojams, nei kompromituos savo vartotojų saugumą, ir nors tai kol kas susiję tik su patobulinta duomenų apsauga, tai gali baigtis prieigos prie tokių svarbių funkcijų kaip „FaceTime“ ir „iMessage“ pašalinimu šalies naudotojams. JK siekia prieigos prie „iCloud“ duomenų kovai su terorizmu ir vaikų seksualinio išnaudojimo tyrimams.
    JK nutarimas sukėlė ypač daug prieštaravimų, nes reikalavo, kad „Apple“ suteiktų prieigą ne tik prie Jungtinės Karalystės, bet ir kitų šalių naudotojų duomenų be jų vyriausybių žinios. Be to, Tyrimų įgaliojimų įstatymas draudžia įmonėms atskleisti tokių vyriausybės reikalavimų egzistavimą. Pranešama, kad JAV vyriausybė tiria, ar JK reikalavimas nepažeidžia CLOUD akto, kuris draudžia JK prašyti JAV piliečių duomenų.
  • Pirmasis „iPhone“ buvo pristatytas 2007 m. birželio mėn., o tai reiškia, kad 2027 m. bus minimas „iPhone“ 20-asis gimtadienis. „Bloomberg“ žurnalistas Mark Gurman teigia, kad jubiliejui „Apple“ ketina iš esmės pakeisti savo svarbiausio įrenginio dizainą. Pranešama, kad „Apple“ 2027 m., kartu su nauju „iPhone 19 Pro“ modeliu, išleis savo pirmąjį sulenkiamą „iPhone“. Gurman teigia, kad „Pro“ modelyje bus „daug kur naudojamas stiklas“. Žurnalistas nedetalizuoja, ką tai reiškia, tačiau tai, matyt, reiškia, kad didesnė korpuso dalis bus pagaminta iš stiklo. Tai gali būti apgaubiantis ekranas, kaip „Xiaomi Mix Alpha“ ar kas nors panašaus.
  • Anot „The Information“ pranešimo, „OpenAI“ svarsto galimybę įsigyti buvusio „Apple“ dizaino departamento vadovo Jony Ive ir „OpenAI“ CEO Sam Altman įkurtą dirbtinio intelekto aparatinės įrangos startuolį – žinomą „io Products“ vardu. „io Products“ kuria dirbtinio intelekto pagrindu veikiančius įrenginius, kurie galėtų būti „telefonas“ be ekrano ir kiti buitiniai gaminiai su dirbtiniu intelektu. Tačiau su projektu artimai susiję žmonės tvirtina, kad tai „ne telefonas“.
    Ive ir Altman bendradarbiauti pradėjo daugiau nei prieš metus ir daugiausia dėmesio skyrė balsu valdomam dirbtiniam intelektui. Projektas vis dar ankstyvoje stadijoje ir neturi užbaigtų koncepto produktų.
  • „Apple“ išleido naują aplikaciją „Apple Immersive Video Utility“. Kaip galima atspėti iš pavadinimo ši aplikacija skirta darbui su „Immersive“ vaizdo įrašais. Ji leidžia importuoti, rūšiuoti ir žiūrėti įtraukiančius 180˚ apžvalgos kampo 8K vaizdo įrašus su juose įrašytu erdviniu garsu. Aplikacijoje taip pat prieinami anksčiau „Apple“ išleisti vaizdo įrašai skirti „Vision Pro“. Aplikacija leidžia vienu metu prijungti kelis „Vizion Pro“ akinius ir taip kartu su draugaus ar šeimos nariais mėgautis vaizdo įrašais.
  • Anot „Times of India“, likus trims dienoms iki įsigaliojant Trump įvestiems muitų tarifams, „Apple“ iš Indijos į JAV parsisiuntė 5 lėktuvus – daugiau nei milijoną vienetų „iPhone“, anot „Reuters“ 600 tonų, pripildytus savo telefonų. Kiek anksčiau, kalbama, „Apple“ atsisiuntė penkis lėktuvus pripildytus „iPhone“ iš Kinijos. Žurnalistams pavyko sužinoti, kad „iPhone“ krovinius „Apple“ iškrovė Čikagoje, Los Andžele, Niujorke ir San Franciske. Taip kompanija stengiasi sukaupti didesnes savo įrangos atsargas šalyje nemokant drakoniškų muito mokesčių ir taip, bent kurį laiką patenkinti JAV naudotojų poreikius.
    Anot „Counterpoint Research“ per metus visame pasaulyje „Apple“ parduoda daugiau nei 220 milijonų „iPhone“, kurių penktadalis pagaminti Indijoje, o likę – Kinijoje.
  • Pirmadienį UBS analitikai apskaičiavo, Trump abipusiai tarifai gali paskatinti „Apple“ padidinti „iPhone 16 Pro Max“ kainą JAV net 350 USD. „iPhone 16 Pro Max“ yra aukščiausios klasės „Apple“ telefonas rinkoje ir šiuo metu jo mažmeninė kaina yra 1 199 USD. UBS prognozuoja, kad Kinijoje pagamintų telefonų mažmeninės kainos išaugs beveik 30 %. UBS analitikai taip pat teigia, kad „Apple“ 999 USD kainuojančio „iPhone 16 Pro“ kaina gali išaugti 120 USD, jei bendrovė jį gamins Indijoje.
    Praėjusią savaitę „JPMorgan Chase“ analitikai prognozavo, kad „Apple“ gali 6 % pakelti savo įrenginių kainas visame pasaulyje, kad kompensuotų JAV tarifus.
  • „Apple“ nutraukė „iOS“ 18.3.2 sertifikatų pasirašymą, tad jei planavote grįžti prie šios „iOS“ versijos – galite nebeplanuoti.
  • Pagaliau „Apple“ išleido „Murderbot“„Apple TV+“ serialo, paremto septynių Martha Wells knygų „Murderboto dienoraščiai“ serija, anonsą. Jame Alexander Skarsgård vaidina saugos įrenginį, kuriam nelabai rūpi žmonių apsauga ir jam labiau patinka žiūrėti muilo operas. Kaip anonse sako Skarsgård personažas: „Aš buvau sukurtas apsaugoti ir paklusti žmonėms. O žmonės yra idiotai. Tačiau dabar, kai nulaužiau savo programą, galiu daryti ką noriu. Kol jie to nesužinojo.“ Tačiau viskas pasikeičia, kai jis pasirenkamas pavojingai užduočiai. Jis save vadina „Murderbot“ (galėtų būti verčiama kaip „Žudymo mašina“), o tai tampa daugiau nei nepriimtina, kai apie tai sužino žmonės. Dešimties serijų serialas, „Apple TV+“ prenumeratoriams taps prieinamu nuo gegužės 16 d.
  • Didžiosios bendrovės, tokios kaip „Amazon“, „Apple“, „Goldman Sachs“, „JP Morgan“ ir „Tesla“ siekia savo darbuotojus grąžinti į biurus, todėl darbuotojams sumažėja nuotolinio darbo galimybių. Nepaisant spaudimo grįžti į darbo vietą, sausio mėn. atliktas 1 000 JAV darbuotojų tyrimas parodė didelį pasipriešinimą grąžinimui dirbti į biurą visai darbo dienai.
    Naujas 1000 darbuotojų tyrimas, atliktas darbo kūrimo ir paieškos svetainėje Career.io parodė, kad per pastaruosius dvejus metus 60 % organizacijų reikalavo, kad darbuotojai grįžtų į biurą, tačiau daugelis darbuotojų mano, kad tai kenkia jų gyvenimo kokybei, o kai kurie teigia, kad jie pasitrauks iš darbo, jei bus priversti grįžti atgal. Nustatyta, kad vienas iš šešių darbuotojų (16 %) išeitų iš darbo, jei būtų priverstas grįžti į biurą, o 40 % mano, kad grįžimas sumažintų jų pasitenkinimo darbu lygį.
  • „Apple“ išleido 5293 „XProtect“ versiją skirtą visiems palaikomiems „Mac“ kompiuteriams.
  • „Apple“ paskelbė, kad savo antrojo 2025 fiskalinių metų ketvirčio finansinius rezultatus paskelbs gegužės 1 dieną. Ši ataskaita leis užmesti ankstyvą žvilgsnį į tai, kaip kompanijai sekasi šiuo iššūkių kupinu laikotarpiu ir naujo „iPhone 16“ pardavimais.
  • „Apple“ išleidusi „Vision Pro“ pristatė ir naują valdymo įrenginiu būdą – gestus. Tačiau dabar, panašu, „Apple“ nori šį valdymo būdą pritaikyti ir kitiems savo įrenginiams, bent jau tokia mintis kyla pažiūrėjus naują užregistruotą kompanijos patentą.
  • Europos Sąjunga ruošiasi paskelbti sprendimą dėl to, kaip „Apple“ laikosi Skaitmeninių rinkų akto (SRA) reikalavimų, o tai gali reikšmingai paveikti bendrovės „App Store“ veiklą Europoje. ES antimonopolinės politikos vadovė Teresa Ribera teigia, kad ilgai laukto nuosprendžio tikimasi sulaukti „per kelias savaites“.
    Tyrimas ar „Apple“ verslo modelis riboja konkurenciją ir ypač tai, kaip kūrėjai pasiekia „App Store“ vyksta jau ilgiau nei metus. Nepaisant ankstesnių delsimų, pareigūnai dabar siūlo imtis veiksmų.
    2024 m. kovo mėn. pradėtas tyrimas skirtas tariamam „Apple“ SRA nesilaikymui. Šiuo aktu siekiama užkirsti kelią tokioms kompanijoms kaip „Apple“, nesąžiningai kontroliuoti skaitmenines rinkas. Komisija ne kartą užsiminė, kad „Apple“ gali grėsti baudos, tačiau sprendimas buvo kelis kartus atidėtas, įskaitant numatytus sprendimus 2024 m. birželio ir lapkričio mėn. ir dar kartą 2025 m. kovo mėn. Nors oficiali bauda dar nepaskirta, pranešimai rodo, kad ji gali būti „kukli“. Taip yra todėl, kad bet kokie pažeidimai galėjo būti trumpalaikiai, nes SRA įsigaliojo tik 2023 m.
  • Nauja „Pew“ atlikta apklausa rodo kaip suaugusieji JAV žiūri į dirbtinį intelektą (DI) ir atskleidžia respondentų išsakytą baimę ir skepticizmą. Tyrimo, pavadinto „Kaip JAV visuomenė ir DI ekspertai žiūri į dirbtinį intelektą“ metu, praėjusių metų rugpjūtį buvo apklausta daugiau nei 5 000 suaugusiųjų, o šiais metais apklausta 1 000 DI ekspertų.
    Daugeliu atvejų su DI dirbančių žmonių požiūris į dirbtinį intelektą buvo optimistiškesnis. Net 43 % žmonių mano, kad augantis DI naudojimas gali jiems pakenkti, 24 % mano, kad jiems tai naudinga, 33 % nėra tikri kaip DI juos paveiks.
    Paklausti apie DI poveikį JAV per ateinančius 20 metų, 35  % teigia, kad dirbtinis intelektas turės neigiamą poveikį, 17  % galimą poveikį įvertino teigiamai, likę nebuvo tikri dėl galimo poveikio pasekmių arba manė, kad poveikis bus vienodai tiek teigiamas, tiek ir neigiamas.
  • Naujuose, Sonny Dickson paskelbtuose vaizduose su, tariamai, „iPhone 17 Pro“ apsauginiais dėklais matoma, kad dėkluose žiojėja milžiniška skylė skirta galinėms „iPhone“ kameroms. Tai rodo, kad „Apple“ keičia nugarinės telefono dalies dalį.
  • Šią savaitę „Apple“ išleido atsargines „iPhone 16e“ dalis, kurias galima užsisakyti „savitarnos taisymo“ programos svetainėje.
  • „Apple“ kompanijos viduje testuoja „iOS“ 18.4.1 operacinės sistemos versiją. Tai ženklas, kad po savaitės ar dviejų, o gal ir anksčiau, šis atnaujinimas turėtų tapti prieinamu visiems suderinamų įrenginių naudotojams.
  • Per eilę metų „Apple Watch“ išgelbėjo daugybę gyvybių, o naujame „Apple“ vaizdo įraše paaiškinama, kaip laikrodis padėjo išgelbėti Australijoje į jūrą nuneštą vyrą.
    Trečiadienį „Apple“ išleido reklaminį vaizdo įrašą „Riko gelbėjimas“, kuriame parodoma, kaip „Apple Watch“ SOS funkcija gali gelbėti žmonių gyvybes. Vaizdo įraše pasakodama istorija apie Rick Shearman, kurį vandenyno srovė nunešė į tolyn.
  • Štai dar viena istorija apie tai, kaip „Apple Watch“ padeda žmonėms. Amanda Faulkner, psichiatrė konsultantė, dirbanti Napier mieste, Naujojoje Zelandijoje, ilgus metus naudojusi savo vyro senąjį „Apple Watch“, praėjusiais metais jį pakeitė nauju „Apple Watch Series 10“. Viena iš „Apple Watch Series 10“ funkcijų yra „Vitals“ programa. „Vitals“ nakties metu stebi sveikatos rodiklius, tokius kaip širdies ritmas, kvėpavimo dažnis, kūno temperatūra, deguonies kiekis kraujyje bei miegas ir kiekvieną rytą pateikia ataskaitą, įspėdama, jei kuris nors rodiklis tą naktį buvo nenormalus.
    Interviu „The New Zealand Herald“ Faulkner sakė, kad kelis kartus jos „Apple Watch“ parodė įspėjimus, kad jos širdies ritmas ramybės būsenoje buvo padidėjęs nuo įprasto maždaug 55 dūžių per minutę iki 90. Iš pradžių ji manė, kad jos „Apple Watch“ „ko gero sugedo“. Vis dėlto, kai perspėjimai nesiliovė, ji nusprendė apsilankyti pas gydytoją ir pasidalyti savo laikrodžio duomenimis.
    Faulkner bendrosios praktikos gydytojas nukreipė į skubios pagalbos skyrių, kur jai buvo atlikti tyrimai ir diagnozuotas retas kraujo vėžys, vadinamas ūmine mieloidine leukemija. Gydytojai jai pasakė, kad jei ji būtų atvykusi po kelių dienų, „ji galėjo mirti nuo negydomo vėžio ir jo sukeltų komplikacijų“.
  • Trečiadienį „Apple“ atnaujino palaikymo dokumentą, kuris papildytas informacija, kad internetinė „Apple Maps“ versija dabar veikia ir „iPhone“. Ankstesnėje dokumento versijoje buvo minimi tik „Mac“, „iPad“ ir PC. Kai praėjusiais metais „Apple“ išleido maps.apple.com – svetainėje esančius žemėlapius buvo galima peržiūrėti tik naudojant naudojant tam tikras naršykles ir funkcija neveikė „iPhone“ – apsilankius svetainėje „iPhone“ buvo automatiškai atidaroma jame esanti „Žemėlapių“ aplikacija.
    Gali būti, kad naujas funkcionalumas susijęs su „iOS“ 18.4 ir ES reikalavimu leisti naudotojams pakeisti numatytąsias aplikacijas. Tokiu būdu, naudotojai, kaip numatytą nurodę kitą aplikaciją, prie „Apple“ žemėlapių vis tiek gali prieiti naudodami internetinę jų versiją.
  • Donald Trump kliedi apie tai, kad „Apple“ turėtų perkelti „iPhone“ ir kitos savo įrangos gamybą į JAV. „Wedbush Securities“ analitikas paskaičiavo, kad „iPhone“ gali pabrangti tris kartus, jei būtų gaminami Amerikoje. Naujų gamyklų statybos „Apple“ kainuotų maždaug 30 milijardų USD ir galėtų trukti apie tris metus. Analitikų manymu kompanijai į JAV pavyktų perkelti tik apie 10 % gamybos, tačiau jie nemano, kad „Apple“ perkels „iPhone“ gamybą į JAV, o pačią idėją vadina išgalvota.
    Minėdamas ne tokius drastiškus skaičius, tačiau taip pat pabrangimą, „iPhone“ gamybos perkėlimo į JAV atveju, prognozuoja ir „Bank of America“ analitikas Wamsi Mohan. Anot jo vien dėl brangesnės darbo jėgos JAV, „iPhone“ kaina išaugtų 25 %. Tačiau, net ir radus darbo jėgą, didžioji dalis „iPhone“ komponentų vis tiek būtų gaminama Kinijoje.
Apytikslis skaitymo laikas (neskaičiuojant vaizdo įrašų žiūrėjimo)9 minutės.
Jei įsigyjate prekę „Mac Arena“ svetainėje paspaudę ant nuorodos į „Amazon“ svetainę — „MacArena“ gauna nedidelį mokestį, o jums tai nieko papildomai nekainuoja.
Pasidalinkite straipsniu:
Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Privalomi laukai yra pažymėti*

*