Pasiruoškite pavasariniam Mac kompiuterių švarinimuisi
Naudojantis kompiuteriu, per laiką, jame prisikaupia visokiausios nereikalingos informacijos. Ji ne tik užima vietą diske, bet neretai ir lėtina sistemos darbą ar trukdo ją gretai rasti.
Nors galėjo pasirodyti, kad šiemet žiema nebeateis – ji atėjo. Gal ne su braškančiomis nuo šalčio tvoromis ir ausis raitančiu speigu, bet sniego yra. Ir ji praeis. Tokios žiemos kaip dabar, matyt, daugeliui vaikų kelia liūdesį, bet man ne. Aš džiaugiuosi atšilimu. Bet ne apie tai tema.
Daugeliui pavasaris – apsivalymo laikotarpis. Nors valymosi ar kitus darbus, tikslų siekimus ir žalingų įpročių atsikratymą galima pradėti bet kada, nebūtina laukti pirmadienio, pavasario ar naujų metų – puikiai gali tikti koks nors vasario mėnesio viduryje esantis trečiadienis, žmonės dažnai ko nors pradžią bando susieti su kokiu nors kitu įvykiu. Padarykite taip ir jūs. Pasiruoškite „Mac“ kompiuterių sanitarinei valandai.
Sistemos darbo našumas priklauso ne nuo to kaip meistriškai galite sukurti aplanką ar failą ir galite parašyti 80 ar 120 ženklų per minutę nežiūrėdami į klaviatūrą. Sistemos našumas priklauso nuo pasirinktos sistemos ir to kaip jūs gerai suprantate naudojimosi kompiuteriu higieną, taip pat ir susijusią su kibernetine sauga. Ko gero, jei kompiuteryje ieškotumėte kokio nors failo ir paieškos rezultatuose rastumėte jų 10 ar dar daugiau, išsaugotus tais pačiais pavadinimais skirtingose kompiuterio vietose, vargu ar pavadintumėte tai mokėjimu naudotis kompiuteriu. Gali būti ir dar blogiau – ieškomos informacijos apskritai nerastumėte.
Idealiu atveju, kiekvieną mėnesį reikėtų skirti kelias minutes tvarkos „Mac“ kompiuteryje įvedimui. Nors ši nedidelė laiko investicija tikrai atneštų naudos, dažnai toks apsitvarkymas yra ignoruojamas. Jei jums nepavyksta po truputį bet dažnai tvarkytis, raskite laiko tai padaryti bent kartą metuose.
Ką reikėtų sutvarkyti
Nors kiekvieno kompiuterio naudotojo informacija, jos saugojimo ir archyvavimo principai yra individualūs, egzistuoja bendros taisyklės ką reikėtų padaryti.
- Senų, nenaudojamų aplikacijų trynimas.
- Aplankų ir failų sutvarkymas tokiose vietose kaip ~/Documents bei drastiškas ~/Downloads ir kitų, laikinam informacijos saugojimui, sukurtų aplankų valymas. Taip pat reikėtų ištrinti ar į kitur perkelti kompiuterio darbalaukyje esančius failus paliekant ten tik tą informaciją, kuri reikalinga dabar – įpraskite, pamatysite tai visai nebaisu ir padės kompiuterio darbo našumui.
- Elektroninio pašto laiškų trynimas, archyvavimas ir žinutėse gautų failų peržiūra.
- Media failų peržiūra, taip pat ir saugomų „Photos“ aplikacijoje ar kitose aplikacijose ir vaizdų bibliotekose.
- Našlaičiais paliktų atvaizdų (snapshots) šalinimas.
- Sistemos nustatymų peržiūra.
Didelę dalį šių darbų galima patikėti mokamoms trečių šalių aplikacijoms, tačiau didelė dalis jų dabar reikalauja prenumeratos bei pasitikėjimo jomis ir jų kūrėjais. Kadangi aš niekada nekviečiu svetimų žmonių knaisiotis po mano daiktus ar dokumentus ir juos tvarkyti bei už mane nuspręsti ko man reikia ir ko ne – sistemą aš taip pat linkęs prižiūrėti pats. Gal aš nesu toks išmanus, kaip tvarkymui skirtos aplikacijos, bet bent jau pats būsiu atsakingas už savo klaidas ir turėsiu galimybę tobulėti. Mano galva tai kur kas geriau, nei pasigesti ištisų aplankų po kokios nors „CleanMy…“ aplikacijos „prasiėjimo“ per sistemą.
Apsivalykite nuo senų aplikacijų
Jei nešalinsite dešimčių aplikacijų – darbo turėtų būti nedaug. Dažniausiai daugiausia darbo būna migravus iš seno „Mac“ į naują, kai iš senojo „Mac“ perkeliama visa galybė senų aplikacijų. Dalis jų jau ir jame nebuvo naudojamos ir kai kurios jau daug metų inertiškai keliauja iš vieno kompiuterio į kitą.
Jei aplikacija turi jos išdiegimui skirtą programėlę ar funkciją – šalinant aplikaciją geriausia pasinaudoti ja. Kitu atveju aplikacija tiesiog pertempiama į šiukšlių „viedrelį“ ir tada bandoma išrankioti kitus sistemoje esančius jos paliktus failus.
Pagrindinės vietos, kuriose reikėtų patikrinti ar liko tos aplikacijos failų (net ir panaudojus aplikacijos išdiegimui skirtą programėlę) yra naudotojo ~/Library, ~/Library/Application Support, ~/Library/Preferences ir ~/Library/Cashes aplankai. Taip pat reikėtų peržvelgti ir ~/Library/Logs aplanką, kuriame, didele dalimi, bet kuris metus neatnaujintas aplankas ar failas turėtų būti trinamas. Jei nepasitikite savo jėgomis, galite pabandyti į pagalbą pasitelkti nemokamą aplikaciją „AppCleaner“, kuri gali padėti ištrinti su trinama aplikacija susijusius failus, tiesa – ji nepadės jei aplikacija jau ištrinta.
Beveik visos iš „App Store“ atsisiųstos aplikacijos, kaip ir daugelis kitų, dabar veikia savo „smėlio dėžėje“, o „macOS“ sukuria joms talpyklos aplanką, saugomą ~/Library/Containers. Tai sudėtingas tikrų ir simbolinių aplankų ir failų, sudarančių aplikacijos smėlio dėžės turinį, hibridas. Kai kuriais atvejais juose gali būti dokumentų ir kitų ilgalaikę vertę turinčių failų, todėl neturėtumėte jų pašalinti ar sugadinti, nebent esate tikri, kad žinote, ką darote. Prieš trindami tokius aplankus įsitikinkite, kad ten nėra informacijos, kurios gali jums kada nors prireikti. Panašios talpyklos esančios ~/Library/Daemon Containers yra skirtos pagalbinėms paslaugoms, o grupės aplankuose esantys konteineriai bendrinami su programomis.
Jei yra aplikacija, kurią anksčiau naudojote intensyviau ir dabar ją pakeitėte kita – įsitikinkite, kad jei ta aplikacija naudojo specifinius, tik jai pačiai suprantamus failų formatus, tie jūsų failai yra išsaugoti kitoms aplikacijoms suprantamais formatais.
Sutvarkykite darbinius aplankus
Pasikartojančių failų radimas ir jų pašalinimas jau seniai yra vienas pagrindinių „Mac“ tvarkymo darbų. Jie ne tik išeikvoja vietą diske, kuriame yra saugomi, švaisto atsarginių duomenų kopijos vietą, bet ir apsunkina dokumentų paiešką, nes kartais sunku suprasti kuris iš taip pat užvadintų failų yra „tas“. Ši veikla netgi turi savo pavadinimą: „dedublikacija“, bet kai „Mac“ kompiuteriuose buvo pradėta naudoti APFS failų sistema, tai pasikeitė. Viena iš subtilesnių jos savybių yra klonavimo failas, dėl kurio „deduplikacijos“ svarba, geriausiu atveju, yra abejotina, jei ne laiko ir pastangų švaistymas apskritai.
Skirtingai nuo kietųjų nuorodų, klonavimo failai yra atskiri failai, turintys savo inodus, tačiau pirmą kartą sukurti jie dalijasi tais pačiais duomenimis. Jei pakeisite originalą arba kopiją, išsaugomi tik pakeisti duomenys. Kuo daugiau klono pakeitimų, tuo daugiau naujų duomenų blokų jis naudoja, kol galiausiai visi jo duomenys gali skirtis, o abu failai užima savo vietą, lygią tų dviejų failų dydžių sumai.
Tačiau klonuoti failai gali egzistuoti tik tame pačiame tome. Nukopijuokite vieną iš jų į kitą tomą ir visas failas bus nukopijuotas. Failų klonavimas neužima papildomos vietos momentiniame atvaizde (snapshot), o „Time Machine“ atsarginės kopijos turėtų atpažinti klonuotus failus ir sukurti tik vieno duomenų rinkinio atsarginę kopiją. Taigi klonavimo failai ne tik neeikvoja vietos savo apimtimi, bet ir neeikvoja jos atsarginėse kopijose.
Geriau praleiskite laiką tvarkydami savo darbo dokumentus ir kitus failus efektyviau, nei bandydami panaikinti dublikatus APFS. Jei norite nustatyti, kurie failai užima daugiausiai vietos diske, programėlė „DaisyDisk“ yra pagrįstai populiari.
Atminkite, kad jei tą patį failą aplikacijoje išsaugote skirtingose disko vietose jis traktuojamas kaip kitas failas ir netik užims vietą diske, bet kartais gali sukelti ir nepatogumų, kai vieną kartą pakeičiama informacija viename tuo pavadinimu išsaugotame faile, kitą kartą – kitame ir galiausiai „krapštomasi kaukolė“ ir bandoma suprasti kur dingo anksčiau atlikti pakeitimai. Dažniausiai tada būna kaltas „Mac“, „macOS“, „Apple“, kaimynas, bet tik ne pats naudotojas.
Archyvuokite ir išvalykite el. laiškus ir žinutes
Daugelis iš mūsų turi sukaupę tūkstančius senų pranešimų savo el. pašto programose, pvz., „Apple Mail“. Nors nenorime prarasti prieigos prie tų senų el. laiškų, nieko nedarome, kad tinkamai juos archyvuotume ir pašalintume iš aktyvių el. laiškų sąrašo. Visos geros elektroninio pašto aplikacijos palaiko senų pranešimų archyvavimą, kad būtų galima juos peržiūrėti ir pašalinti iš dabartinių gautųjų ir išsiųstų pašto dėžučių. Taip pat yra tam skirtų trečių šalių sukurtų aplikacijų.
Žinoma, jei el. pašto neprižiūrite galite, nesate sukūrę sistemos, kuri laiškus suskirsto automatiškai – yra labai paprasta, tai darant retai, kai galiausiai trūksta kantrybė „lesinėti“ juos po vieną – vienu mostu ištrinti jų daug, tuo pačiu ištrinant ir keletą reikalingų. Pasistenkite sukurti taisykles ir kitus laiškų žymėjimo principus, kurie leistų lengviau tuos laiškus tvarkyti jei ne automatiškai, tai bent jau lengvai identifikuoti kuris laiškas turi būti trinamas, o kuris saugomas.
Taip pat yra daug laiškų, kurių nenorime archyvuoti – jie neturi jokios išliekamosios vertės. Turėtumėte žinoti, kad jei naudojate „Google“ elektroninio pašto paslaugą „Gmail“ ir šios paslaugos nustatymuose nesate nurodę trinamus laiškus trinti – jie, pagal nutylėjimą, bus archyvuojami… ir visas tas šlamštas, kurio esate nusprendę atsikratyti vis tiek užims vietą jūsų elektroninio pašto dėžutėje. Įsitikinkite, kad „Gmail“ nustatymai atitinka jūsų poreikius ir tada, greičiausiai, nereikės kovoti su kažkodėl tai vis trūkstama vieta el. paštui.
„Žinučių“ („Messages“) aplikacija, daugeliui gali pasirodyti sukelianti daugiau problemų, nors didele dalimi tai yra senų filmų, vaizdų ir kitų didelių priedų pašalinimas. „macOS“, „iOS“ ir „iPadOS“ teikia naudingų pagalbinių priemonių, leidžiančių atpažinti didžiausius ir juos pašalinti, neperkratant šimtų senų pranešimų. „macOS“ sistemos nustatymuose atidarykite „General“ („Bendra“) skiltyje esantį skyrių „Storage“ („Saugykla“) ir spustelėkite informacijos mygtuką esantį dešiniau „Messages“ („Žinutės“). „Saugykla“ dažnai nėra tikslus diske naudojamos vietos matas, todėl turėtumėte pasikliauti „Disk Utility“, atskiri jos įrankiai gali būti naudingi. Failus esančius kitose aplikacijose, taip pat ir „Messages“ („Žinutės“) galite patikrinti bei pašalinti ir kitomis priemonėmis.
Sutvarkykite media failų bibliotekas
Nors APFS gali būti neverta ieškoti pasikartojančių failų, labiau tikėtina, kad dublikatų, kuriuos galima pašalinti iš daugialypės terpės bibliotekų daugiau rasite tarp nuotraukų ir vaizdo įrašų, pavyzdžiui „Photos“ aplikacijoje. Naujausiose versijose yra dublikatų funkcija nuotraukų paslaugų kolekcijoje, kuri siūlo sujungti, atrodo, identiškus vaizdus ir taip sutaupyti vietos taip padarant bibliotekos darbą efektyvesniu. Taip pat yra trečiųjų šalių programų, kurios teigia, kad tai daro dar geriau.
Periodinis media failų peržiūrėjimas ir tvarkymas šį procesą padarytų paprastesniu ir labiau patikimu, nes leistų jums nuspręsti ką palikti, o darant tai dažniau nei kartą metuose, nereikėtų peržiūrinėti tūkstančių vaizdų, nors kartais tai gali tapti visai smagiu užsiėmimu atgaivinančiu prisiminimus, tačiau rankinis darbo metodas gali reikalauti nemažų laiko investicijų.
Patikrinkite, ar nėra našlaičiais paliktų momentinių atvaizdų (snapshots)
Visos programos, kurios daro momentines atvaizdus, turėtų juos pašalinti automatiškai, „Time Machine“ atveju po 24 valandų. Kartais, dažniausiai dėl nedidelės juose esančios klaidos, vienam ar keliems momentiniams atvaizdams pavyksta to išvengti. Palikus jį ilgiau nei dar vieną ar dvi dienas, jo dydis nuolat didės, kol galiausiai galės užimti visą tą konteinerį.
„Disk Utility“ leidžia greitai ir paprastai patikrinti ar yra senų momentinių atvaizdų. Jei dar neįjungėte jų rodymo, „Disk Utility“ aplikacijos meniu pasirinkite „View“ ir tada paspauskite ant „Show APFS Snapshots“. Tada paeiliui pasirinkite kiekvieną prijungtą tomą, o pagrindiniame lange bus pateikti visos to tomo momentiniai atvaizdai. Jei kuris nors yra senesnis nei numatyta, galite juos pasirinkti ir ištrinti. Nebandykite ištrinti jokio tomo, kurį „Time Machine“ naudoja atsarginėms kopijoms saugoti, nors momentiniai atvaizdai yra atsarginiai ir juos turėtų palaikyti „Time Machine“.
Patikrinkite sistemos nustatymus
Tvarkydami „Mac“ taip pat turėtumėte pasinaudoti proga ir patikrinti kai kuriuos sistemos nustatymus, kad įsitikintumėte, jog jie atitinka jūsų poreikius. Tai ypač pasakytina apie privatumą ir saugą: Privacy & Security ir General » Login Items & Extensions.
Privacy & Security (Privatumas ir sauga) leidžia programoms pasiekti apsaugotus duomenis nuo kalendorių iki priminimų arba funkcijų, kuriomis galima piktnaudžiauti, tokių kaip kamera ar garso įrašymas. Viena iš svarbesnių nuostatų yra prieiga prie disko, kur pamatysite keistus įrašus, tokius kaip „XProtect“, kurių nepridėjote ir kuriems vis tiek nereikia visos prieigos prie disko, nors šiai programai galite palikti jį ir suteiktą – ji tikrina failus ar šiė neturi žinomų kenkėjų požymių. Nepamirškite patikrinti tų programų, kurioms suteikta prieiga prie vietos nustatymo paslaugų (Location Services) viršutiniame skyriuje.
Login Items & Extensions (Prisijungimo elementai ir plėtiniai) valdo, kurios programos ir jų paslaugos atidaromos automatiškai, kai prisijungiate. Kai kurių jų (bet nebūtinai visų) piktogramos matomos dešinėje meniu juostos pusėje.
Allow in the Background (Leisti veikti fone) yra kitos paslaugos, veikiančios fone, tačiau jas gali būti sunku atpažinti.
Extensions (Plėtiniai) yra įvairių įrankių rinkinys, kurio pagalba galima atlikti bet ką – nuo kontekstinių meniu punktų iki „Quick Look“ ar „Spotlight“ papildymo. Norėdami pamatyti, kurie jų yra įgalinti, turite spustelėti dešiniau kiekvieno jų esantį informacijos simbolį.
„Apple“ įdiegdama sistemos atnaujinimus, neretai nuostatas papildo naujomis galimybėmis, o kartais ir pati nusprendžia ką nors įgalinti, taip neseniai nutiko su „Apple Intelligence“, kai „macOS 15.3“ atnaujinimas šią funkciją įgalino automatiškai nepriklausomai nuo to, kad prieš tai jos nebuvote įgalinę ar buvo te išjungę. Periodinė nuostatų peržiūra padės jums ne tik geriau pažinti ką „macOS“ gali, moka ir kur tai pakeisti, bet ir kompiuterio darbą labiau pritaikyti savo poreikiams ir pasirūpinti saugumu.
„Mac“ kompiuterio „švarinimas“ tai ne tiek vietos atlaisvinimas kompiuterio diske, kiek sistemos našumo ir efektyvumo palaikymas. Taip pat sistemai veikiant efektyviai, kai nėra dešimčių failų tuo pačiu pavadinimus skirtingose vietose (atsarginės duomenų kopijos nesiskaito) leis kompiuteriu efektyviau naudotis ir jums.