Trumpa Mac mini istorija

Prieš dvidešimt metų, 2005 m. sausio 11 d. „MacWorld Expo“ parodoje San Franciske, „Apple“ pristatė savo pirmąjį „Mac mini“, o praėjus 11 dienų nuo pristatymo pirmieji jo modeliai pateko į pirkėjų rankas.

Žemiau, trumpa vienintelio labai sėkmingo „Apple“ pigaus kompaktiško „Mac“ istorija.

Nuo pat pirmojo „Macintosh“ pasirodymo 1984 m., „Apple“ kompiuteriai buvo inovacijų ir aukščiausios kokybės sinonimai. Buvo teigiama, kad pirmais „Mac“ yra įperkamas, nors kainavo 2 495 USD, o ir vėlesni modeliai mažai viliojo naujų kompiuterių pirkėjus. 1987 m. „Macintosh II“ buvo pirmasis modelis su atskiru ekranu, tačiau jis buvo dar brangesnis – jo kaina prasidėjo nuo ​​3 898 USD.

Su „Macintosh LC“ serija buvo žengtas žingsnis prieinamesnio kompiuterio kūrimo link. Jo kaina prasidėjo nuo 2 400 USD. Tačiau nei jam, nei LC įpėdiniams nepavyko užimti rinkos, kurios buvo siekiama. Ilgus metus šie įrenginiai buvo skirti profesionalams ir entuziastams, o ne plačiajai visuomenei. 1998 m. sukurtas „iMac“ buvo daug sėkmingesnis, tačiau laikėsi pirmojo „Mac“, integruoto ekrano, koncepcijos.

2005 m. sausio 11 d., su Steve Jobs žodžiais: Mac mini, kurio kaina prasideda nuo 499 USD, yra pats prieinamiausias būdas mėgautis Mac OS X ir iLife, – „Apple“ atvėrė naują asmeninių kompiuterių erą. Tiesiog prijunkite ekraną, klaviatūrą ir pelę ir gausite neįtikėtinai kompaktišką „Mac“ už tokią kainą, kurią gali sau leisti beveik kiekvienas. Pirmuosius šio naujo „Mac“ kompiuterių pirkėjų namus JAV, jie pasiekė sausio 22 d., o po savaitės „Mac mini“ tapo prieinami ir likusioje pasaulio dalyje.

Tai buvo „Power Mac“ klestėjimo laikai. Pirmuosius „Mac mini“ buvo galima rinktis su 1,25 ir 1,42 GHz „PowerPC G4“ procesoriais, o kompiuterio kaina prasidėjo atitinkamai nuo 499 USD ir 599 USD. Pagal užsakymą galima buvo išplėsti RAM iki 1 GB atminties ir kompiuterį įsigyti su optiniu „SuperDrive“ diskų skaitytuvu, „AirPort ExtremeWi-Fi plokšte, vidiniu „Bluetooth“, klaviatūra ir pele.

Kompaktiškas dizainas, kartu su galingu „PowerPC G4“ procesoriumi, leido "Mac mini" konkuruoti su brangesniais staliniais kompiuteriais.

2006 m. vasario mėnesį, dvi šio 2005 m. modelio versijas, pakeitė „Mac mini“ su „Intel“ procesoriumi. Čia „Apple“ padarė nedidelę, bet esminę klaidą bazinį „mini“ modelį išleisdami su vieno branduolio „Yonah“ procesoriumi, todėl tai buvo vienintelis kada nors parduotas vieno branduolio „Intel Mac“ modelis. Klaida netrukus buvo ištaisyta ir „Mac mini“ turėjo „Intel Core 2 Duo“ procesorius.

Dėl savo kompaktiškumo ir universalumo, „Mac mini“ greitai tapo populiariu pasirinkimu ne tik namų vartotojams, bet ir verslui. Jis buvo naudojamas kaip serveris, multimedijos centras, ir net kaip pagrindinė daugelio mažų įmonių darbo stotis. 2009 m. spalio mėn. „Apple“ išleido pirmąjį „Mac mini Server“ su „Mac OS X Server“ operacinės sistemos versija. Šie ankstyvieji modeliai taip pat turėjo naudingą dalyką – procesorius juose buvo įstatomas į lizdą, todėl jį buvo galima, esant poreikiui, pakeisti naujesniu ir greitesniu.

2009 metų 4-tos kartos Mac mini

Šis 2009 m. pabaigoje išleistas „Mac mini“ yra paskutinis originalus dizaino modelis. Jis buvo gerai aprūpintas įvairiomis jungtimis: viršutinėje eilėje, iš kairės į dešinę, yra maitinimo mygtukas, ventiliacijos angos, Kensingtono užrakto anga, garso įvestis ir garso išvestis. Apatinėje eilutėje yra nuolatinės srovės maitinimo įvestis išoriniam maitinimo šaltiniui, Gigabit Ethernet, „FireWire 800“, „Mini DVI“, „Mini DisplayPort“ jungtys ir penki USB 2.0 prievadai.

Po to buvo atliktas pirmasis „Mac mini“ pertvarkymas ir naujas, plonesnis, kompaktiškesnis aliuminio Unibody „mini“ buvo išleistas 2010 m. birželio mėnesį.

Šiame 2010 m. vidurio „Mac mini“ modelyje – naujos kartos prievadai, įskaitant RJ-45 gigabitinė „Ethernet“ jungtis, „FireWire 800“, HDMI, „Mini DisplayPort“, keturi USB 480 Mb/s prievadai, SD kortelės lizdas, analoginė/optinė garso įvestis ir analoginė/optinė garso išvestis. Dar vienas pastebimas pokytis buvo tas, kad kompiuterio maitinimo blokas dabar buvo kompiuterio viduje.

Kitų metų modelyje buvo atlikti pakeitimai, kad būtų palaikomas „Thunderbolt 1“ ir buvo pašalintas vidinis optinis diskas.

Nuo to laiko „Mac mini“ išliko labai populiarus ir klestėjo dėl greitesnių ir galingesnių „Intel“ procesorių. Jis buvo montuojamas specialiuose stelažuose, prie jo buvo tvirtinami specialūs laikikliai skirtus mini serverių rinkiniams ir stipriai aplenkė pradinę įperkamo kompaktiško „Mac“ koncepciją. 2018 m. asortimente buvo 4 arba 6 branduolių „Intel Core i3“, i5 ir i7 procesoriai, kuriais prekiauti kompanija nustojo tik prieš du metus. „Mac mini“ buvo ir vienu paskutiniųjų „Intel Mac“.

Pereinant nuo „PowerPC“ prie „Intel“ procesorių, įrenginys tapo dar galingesnis ir lankstesnis. „Apple Silicon“ revoliucija, prasidėjusi 2020 m., suteikė „Mac mini“ naują gyvybę, pasiūlydama neįtikėtiną našumą ir energijos efektyvumą.

Pirmasis „Apple Sillicon“ „Mac mini“ buvo išleistas 2020 m. pabaigoje. Jame buvo įdiegtas bazinis M1 lustas ir nebuvo galimybės rinktis kitą – galingesnį variantą. Ši pasirinkimo nebuvimo klaida buvo ištaisyta 2023 m. sausio mėn., kai „Mac mini“ buvo galima rinktis su baziniais M2 ir „M2 Pro“ lustais.

„Apple“ neišlaido „Mac mini“ su M3 lustu, o 2024 m. spalio 29 d. iš karto perėjo prie „M4“ ir „M4 Pro“ lustų naudojimo ir netikėtai pakeitė „Mac mini“ dizainą, padarydama mažą kompiuterį dar labiau „mini“.

Mac mini evoliucija, jungtys 2005-2024

Nepaisant to, kad per visus savo gyvavimo metus „Mac mini“ populiarumas augo, kritikai retai kada apdovanodavo jį pelnytomis pagytomis… iki pirmojo „Apple Sillicon“ modelio pasirodymo.

„Mini“ tarnavo beveik visose aplinkose ir buvo naudojamas daugeliui paskirčių: jie buvo naudojami kaip serveriai, namų kinui, žiniasklaidos bibliotekos bei tokiuose sektoriuose kaip smulkusis verslas ir švietimas. „Mac mini“ taip pat naudoja kelios kompiuterinių debesų paslaugų tiekimo kompanijos ir kolokacijos paslaugos, tokios kaip „MacStadium“.

Mac mini“ istorija yra nuolatinės inovacijos ir prisitaikymo prie besikeičiančių vartotojų poreikių istorija. Su kiekviena nauja karta, „Mac mini“ tampa vis galingesnis, efektyvesnis ir lankstesnis. Nors sunku tiksliai numatyti ateitį, galima drąsiai teigti, kad „Mac mini“ siūlydamas vartotojams kompaktišką, galingą ir ekonomišką sprendimą ir toliau bus svarbi „Apple“ ekosistemos dalis.

Apytikslis skaitymo laikas – 4 minutės.
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*