Kokių aplikacijų Mac kompiuteryje diegti nereikėtų
Neretai, kai „Mac“ naudotojas kreipiasi pagalbos, nes jo „Mac“ pradėjo „strigti“ arba tai pakankamai naujas „Mac“ naudotojas ir nori patarimų — pažvelgus į jų kompiuterius randi tokią aplikacijų „Sodomą ir Gomorą“, kad tenka minutei susikaupti ir pabandyti susigaudyti „kur patekai“, kas čia per aplikacijų, be jokios tvarkos pridėliotų failų ir aplankų kratinys (ypač kodėl tokia galybė failų darbalaukyje).
Atsiprašau, kad bandau suskirstyti „Mac“ naudotojus į grupes, tačiau taip manau bus paprasčiau šio straipsnio rėmuose.
Yra kelios „Mac“ (o gal ir apskritai kompiuterių) naudotojų grupės. Pirmoji kuri diegia bet kokią programinę įrangą gautą iš bet kur. Antroji – diegia aplikacijas iš bet kur, bet prieš tai pagalvoja ar jų reikia. Trečioji — kaip įdiegė operacinę sistemą, kokios aplikacijos įdiegus ją buvo (beveik) — taip ją ir naudoja (neretai net neatnaujindama) ir ketvirtoji — diegia tik tas aplikacijas, kurių tikrai reikia ir tik iš patikimų šaltinių.
Sakyčiau visos, išskyrus ketvirtąją kompiuterių naudotojų grupę yra ekstremalios. Pirmosios trys, ko gero, kelią grėsmę savo ir/ar įmonės duomenų saugumui ir kompiuterio darbo našumui.
Šioms grupėms priklausančius „Mac“ naudotojus galima suskirstyti į kelis pogrupius (galima ir į daugiau pogrupių, bet paminėsiu tik porą). Tai naudotojai perėję iš kitos operacinės sistemos stovyklos ir įsigiję pirmąjį „Mac“ kompiuterį ir tuos kurie „Mac“ naudoja jau seniai.
Pirmieji neretai baigę „macOS“ diegimą netrukus, pabandę „kas ir kaip“ tuojau pat puola ieškoti aplikacijų, kurias naudojo „Windows“ aplinkoje ir paprastai pridiegia visokio nereikalingo šlamšto tiek, kad patys nebesusigaudo kas kur ir kodėl.
Antrajam pogrupiui galima priskirti seniai naudojančius „Mac“ kompiuterius, mėgstančius diegti bet kokias iš bet kur atsisiųstas aplikacijas, o įsigiję naują „Mac“ kompiuterį neišnaudoja puikios progos išsivalyti sistemą nuo nereikalingo šlamšto ir tiesiog migruoja „visą šiukšlyną“ iš seno kompiuterio į naują.
Dar yra naudotojai, kurie, pavyzdžiui, darbe naudoja „Windows“, o dirbdami iš namų savo „Mac“ kompiuterį, ir tokie, kurie įsigiję naują kompiuterį, aplikacijų diegimo požiūriu, viską pradeda nuo „tuščio popieriaus lapo“.
Elementari sistemos higiena
Daug naujų „Mac“ naudotojų įsigiję naują „Mac“ kompiuterį, stengiasi atkurti tą aplinką, kurią buvo susikūrę naudodami prieš tai naudotoje operacinėje sistemoje, pavyzdžiui „Windows“. Šis žingsnis iš vienos pusės suprantamas — jie siekia kiek įmanoma didesnio komforto naudojantis nauja sistema ir stengiasi kiek įmanoma atkurti jiems pažįstamą aplinką. Iš kitos pusės kyla klausimas — o kam tada reikėjo keisti sistemą jei naująją bandoma padaryti maksimaliai artima tai, kokia buvo anksčiau naudotame kompiuteryje? Gal reikėjo ir toliau naudoti senąją… bet čia jau klausimai, kuriuos naudotojas turi sau užduoti prieš įsigydamas kompiuterį — kodėl perku šį/tokį, o ne kitokį. Kas netenkina senajame kompiuteryje ar sistemoje?
Norint, kad kompiuteris veiktų gerai, reikia rūpintis jo sistemos higiena ir prieš diegiant aplikaciją į „Mac“ (ir netik „Mac“) reikėtų sau atsakyti į porą paprastų klausimų:
1. Ar tikrai man ši aplikacija reikalinga?
Prieš diegiant aplikaciją į kompiuterį reikia užduoti sau klausimą: ar tikrai man ši aplikacija reikalinga? Ar jos nebuvimas man kelia nepatogumą ir ar jos funkcionalumas jau nėra įdiegtas kompiuterio sistemoje? Ar ši aplikacija bus naudojama periodiškai ar tai vienkartinis „problemos“ sprendimas.
Nauji „Mac“ naudotojai (o neretai ir jau kuris laikas naudojantys „macOS“) nėra gerai susipažinę su „macOS“ galimybėmis ir funkcijomis ir neretai jas dubliuoja diegdami visiškai nereikalingas, kompiuterio darbą lėtinančias ir, neretai, naudojimosi sistema patirtį prastinančias aplikacijas.
Pavyzdžiui: „Adobe Reader“ — ši „Windows“ naudotojams įprasta turėti aplikacija tik labai nedaugeliui reikalinga „macOS“. „Apple“ kompiuteriai puikiausiai kuria, skaito ir daug kitų veiksmų atlieka su .pdf failais. „Preview“ nereikia diegti, ji yra sistemos dalis ir daugeliu atvejų ji puikiai susitvarko su .pdf failais, o kai kuriais atvejais net geriau nei „Adobe Reader“. Jei naudojate „macOS“ — jau turite „Preview“ aplikaciją.
2. Ar aplikacijos šaltinis yra patikimas?
Reikėtų vengti siųstis aplikacijas iš nepatikimų šaltinių: įvairių aplikacijoms atsisiųsti sukurtų serverių ir panašiai. Kadangi „nėra pietų veltui“ — neretai ten patalpintos aplikacijos yra skirtos patenkinti jas ten patalpinusių kėslus ir jie, daugeliu atvejų, nėra geri.
Jei aplikaciją siunčiatės ne iš „Mac App Store“ — reikėtų įsitikinti, kad svetainė priklauso aplikacijos autoriui ar ją oficialiai platinančiai kompanijai.
Net ir tada jei planuojate aplikaciją siųstis iš jos kūrėjui priklausančios svetainės, ypač mažiau žinomų aplikacijų atveju, reikėtų paskaityti įrašus toje svetainėje. Patikimi aplikacijų kūrėjai pateikia išsamius aprašymus ir galimus scenarijus, pvz. kaip iš sistemos aplikaciją pašalinti, o ne tik nuorodą į aplikacijos atsiuntimo failą ar apmokėjimo nurodymą. Vertėtų atsiliepimų apie aplikaciją paieškoti ir internete, tačiau tai nėra labai patikimas šaltinis, nes kai kurių aplikacijų atveju, kai jos pradeda savo masines reklamines kampanijas — paieška internete gali būti labai apgaulinga, nes atsiranda tūkstančiai straipsnių su tekstine ir/ar video medžiaga, beveik žodis-žodin liaupsinančių tą aplikaciją. Tai gali sukurti teigiamos aplikacijos iliuziją, tačiau tai nebūtinai bus tiesa.
Kokių aplikacijų į Mac diegti nereikėtų
Pastaruoju metu viešinama labai daug straipsnių ir video medžiagos, kuri būtinai pasitaikys tokios informacijos ieškantiems „Mac“ naudotojams: „Aplikacijos, kurias BŪTINAI turite įdiegti į savo Mac“, „10 Mac aplikacijų pakeisiančių jūsų gyvenimą“, „Aplikacijos, kurias tuojau pat privalote įdiegti Mac“ ir t.t. 99,9 proc. tokių straipsnių yra reklama ir nieko bendro neturi su „būtinumu“ ar „pokyčiais gyvenime“ (suprask naudojant „Mac“). Kai kuriais atvejais galima pastebėti, kad tas pats dabar reklamą skelbiantis pilietis, prieš kokius metus skelbė, kad X aplikacijos jokiu būdu nediekite į savo „Mac“ — tai blogis, o dabar tą įrašą panaikino ir jau visu balsu šaukia, kad X aplikaciją būtina įdiegti į „Mac“ ir kas svarbiausia pats ją jau „labai daug metų“ naudoja, nors pateikia paveikslėlius — ekrano vaizdus — kuriuos jam pateikė tos aplikacijos kūrėjas. Patyrinėjus atidžiau, su tokiomis remarkomis grūdamos aplikacijos dažniausiai yra niekinės, o neretai ir problemas sukeliančios.
Žemiau, kalbėdamas apie aplikacijas, neturiu omenyje tų naudotojų, kurių profesionaliai[1] veiklai reikalinga viena ar kita programinė įranga. Šie kompiuterių naudotojai, kaip taisyklė, žino ko jiems reikia ir dažniausiai nesisiunčia bet ko iš bet kur, naudoja legalią programinę įrangą ir patys ar jų kompiuterius prižiūrintys sistemos administratoriai rūpinasi kompiuterio „higiena“.
Spotlight patobulinimo aplikacijos-priedai
Sutinku, kad labai specifinius reikalavimus keliančiam „macOS“ naudotojui tokia aplikacija, gal, ir gali būti naudinga. Tačiau, „Spotlight“ yra kupina funkcionalumo, kuris patenkins 99 proc. „Mac“ naudotojų poreikius. Paskutinėse „macOS“ versijose „Apple“ papildė „Spotlight“ dar daugiau galimybių. Neretai tai ką daro „Spotlight“ patobulinančios aplikacijos yra mažai naudingi priedai.
Aplikacijų išdiegimo (Uninstall) aplikacijos
Aplikacijas „macOS“ išdiegti yra labai paprasta — jei aplikacija neturi savo specialaus išdiegimo varikliuko — tiesiog pertempi ją į šiukšliadėžę ir viskas.
Kai kurie „Mac“ naudotojai sako: „aš noriu išmesti visus su aplikacija susijusius failus“. Pirmiausia, tie failai po pačios aplikacijos pašalinimo likę failai, dažniausiai, yra tokie maži, kad aplikacija skirta jiems išmesti gali užimti daugiau vietos nei tie likę failai. Antra: jie niekaip nelėtina kompiuterio darbo, nes išmetus aplikaciją nėra kas juos naudoja.
Galiausiai, jei išties norite panaikinti visus su ištrinta aplikacija susijusius failus:
- Geriausias būdas yra apsilankyti internetinėje aplikacijos kūrėjo svetainėje ir paieškoti informacijos apie visišką aplikacijos pašalinimą. Patikimi aplikacijų kūrėjai atokią informaciją pateikia. Vieni pateikia failų sąrašą, kiti atskirą aplikaciją skirtą jiems iš kompiuterio pašalinus, kuria pasinaudojus galima iš kompiuterio pašalinti taip pat. Kartais jei aplikacija diegiama ne tiesiog ją pertempiant į „Applications“ aplanką, o per diegimo vedlį, kartu įdiegia ir aplikaciją skirtą panaikinti visus su aplikacija susijusius failus.
- Jei tokios informacijos aplikacijos kūrėjo svetainėje neradote - įprastai papildomi aplikacijų failai saugomi ~/Libray/Application Support, /Libray/Application Support (naujausiose „macOS“ versijose vis rečiau), ~/Library/Preferences (čia esantys failai gali būti naudingi jei kada nutarsite tą aplikaciją vėl įdiegti - juose saugomi aplikacijų nustatymai ir kartais licencijų informacija), ~/Library/com.<kūrėjas>.<aplikacijos pavadinimas> arba tiesiog ~/Library/<aplikacijos pavadinimas>.
Kaip ir rašiau, daugeliu atvejų tai maži failai, tačiau tam tikrų aplikacijų atveju, pavyzdžiui muzikos kūrimo ir panašiai gali būti saugomos muzikinių garsų bibliotekos, kurios gali užimti ir daug vietos kietajame kompiuterio diske.
Galiausiai, jei savo kompiuteryje diegiate tokį kiekį aplikacijų, kad joms pašalinti reikalinga atskira programinė įranga — turėtumėte susirūpinti, nes ko gero esate iš tų naudotojų, kurie diegia bet ką iš bet kur ir tokiu atveju likę aplikacijų failai gali būti mažiausias galvos skausmas, nes rizikuojate savo kompiuteryje apgyvendinti „kenkėjus“.
Sistemos priežiūros aplikacijos
Pastaruoju metu labai suaktyvėji kelių „Mac sistemos priežiūros“ aplikacijų reklaminė kampanija. „Mac“ naudotojams nereikia šio tipo aplikacijų. „macOS“ pati turi įrankius savimi tinkamai pasirūpinti.
Nežiūrint to, kad sistemos priežiūros (system maintenance) aplikacijos jums kainuos pinigų, jos lėtins kompiuterio darbą, o kai kuriais atvejais net sukels sistemos veikimo nesklandumų ar kitų problemų.
Labai daug naudotojų panaudoję sistemos priežiūros aplikacijas pradeda skųstis, kad nors vietos diske ir padaugėjo, tačiau kai kurios aplikacijos arba apskritai nustojo veikti, arba pradėjo veikti prastai.
Paskaičius sistemos priežiūros aplikacijų privatumo politiką neretai galima rasti informaciją apie tai, kad renka privačius duomenis. Gyvenimas taip pat rodo, kad jos ne tik ją renka, bet ir saugo, o kai programišiai jas nulaužia tai pasisavina visai neprastą asmeninių duomenų rinkinuką.
„macOS“ turi savo sistemos priežiūros servisų, kurie su užduotimi tvarkosi pakankamai gerai, kad palaikyti sistemos darbą optimaliame lygyje. Tačiau, jei vis tiek susidūrėte su problema… trečių šalių sistemos priežiūros aplikacijos nepadės jums labiau, nei pats paprasčiausias būdas — kompiuterio perkrovimas.
Antivirusinės aplikacijos
Nemažai iš „Windows“ operacinės sistemos perėjusių prie „macOS“, vienu pirmųjų žingsniu jaučia būtinybę įdiegti kokią nors „antivirusinę“ programinę įrangą. Be jos jie jaučiasi nesaugiai, pažeidžiami ir kaip vienas klientas man sakė „lyg nuogas“.
Galiu jus nuraminti - „macOS“ jos nereikia. Ne todėl, kad kenkėjų skirtų „Mac“ nėra, bet todėl, kad „macOS“ jau yra tokia įdiegta. „Apple“ daug apie ją nekalba, bet „macOS“ yra trys pagrindinės su apsauga nuo kenkėjų susijusios paslaugos „Gatekeeper“, „XProtect“ ir MRT (Malware Removal Tool)[2]. Naudotojas šių paslaugų veikimo nemato, nes jos veikia foniniame režime. Jų diegti nereikia — jos yra sistemos dalis.
Čia neaiškinsiu kaip jos veikia ir kodėl vienas iš interneto atsisiųstos aplikacijas diegiant iššoka langas su įspėjimu ir leidžia diegti, o kitas — ne. Jei domina šis procesas — parašykite komentaruose.
Tad galite nusiraminti ir ramiai naudotis „Mac“ kompiuteriu. Tiesiog, nesisiųskite bet ko iš bet kur, nediekite bet kokių aplikacijų į savo „Mac“, neatjunginėkite apsaugos paslaugų ir viskas bus gerai.
Ko gero vienintelis į „Mac“ įdiegtos papildomos „antivirusinės“ programinės įrangos poveikis bus tas, kad jūsų „Obuolys“ veiks lėčiau.
Žinoma, jei patys nesisaugosite, tikėtina, kad vėliau ar anksčiau pasigausite kokį kenkėją. Tačiau tikiuosi, kad bent elementarus kompiuterinis išprusimas leis apsaugoti savo duomenis.
Langų organizavimo aplikacijos.
Neretai internete galima sutikti pareiškimų, kad „Mac“ naudotojai „privalo“ savo kompiuteriuose įdiegti langų ekrane organizavimo aplikaciją. Dažniausiai pateikiama konkreti aplikacija. Mano galva jau pats teiginys „privalo/turi įdiegti“ yra klaidingas. Kiekvienas mūsų kompiuterį naudoja savaip, todėl pareiškimas nurodantis ką kiekvienas turi įdiegti savo „Mac“ jau yra klaidingas. Mano požiūris į langų išdėstymo aplikacijas yra toks:
- Aš langus galiu išdėstyti pats kaip man patinka.
- Vargu ar išdėstęs vienaip, jau netrukus nenorėsiu jų išdėstymo pakeisti.
- Net jei kokiam nors darbui skirtas aplikacijų langų išdėstymas užsibūna ilgėliau — išdėstau langus kaip man patogu ir tą išdėstymą naudoju atskiroje ekrano erdvėje, pavyzdžiui naudodamas „Stage Manage“ funkciją esančią „macOS Ventura“ ar atskirą langą sukurtą per „Mission Control“ funkciją esančią ir ankstesnėse „macOS“ versijose. Pavyzdžiui tokiame atskirame lange pas mane kartu veikia „Mail“ ir „Calendar“ aplikacijos, viena šalia kitos pilno ekrano režimu.
- Kam diegti aplikaciją tokiam paprastam, porą sekundžių užimančiam veiksmui?
Jei jau labai skubate ir reikia greičio permetant aplikacijų langus į vieną ar kitą pusę, pabandykite funkcijas prieinamas pačiuose languose, pavyzdžiui paspauskite ir palaikykite žalią mygtuką lango kairėje, ar tą patį veiksmą atlikite nuspaudę Alt/Option ⌥ ir pasirinkite reikiamą veiksmą iš pasirodžiusio kontekstinio meniu.
Homebrew
Kurį laiką mane stipriai stebindavo kai nauji „Mac“ naudotojai manės klausė: „kas yra tas Homebrew?“ Niekaip negalėjau suprasti kodėl žmogus, kuris nežino kas yra „Homebrew“ manęs to klausia. Iš kur jis tą „Homebrew“ ištraukė?
Pasirodo, kai nauji „Mac“ naudotojai klaidžioja po interneto platybes ieškodami „išminties“ kokias aplikacijas jiems „Būtinai“ reikia įdiegti „Mac“ kompiuteriuose, jie neretai susiduria su „Homebrew“ pavadinimu ir, neretai, tie kam šiaip ne taip pavyksta „Homebrew“ įdiegti, niekaip nesupranta kur ji yra ir kaip ja naudotis.
Nepradėsiu pasakoti apie „Homebrew“, kas tai yra ir kam reikalingas. Nežiūrint to, kad „Homebrew“ turi daug naudingų aplikacijų skirtų naudojantiems „Terminal“, absoliučiai daugumai „Mac“ naudotojų „Homebrew“ yra nereikalinga ir jiems tikrai neverta net gilintis į tai, kas čia per „namų raugas“. Tie kam jos reikia dėl veiklos ypatumų, puikiai žino kas tai yra.
Pašto aplikacijos
„Apple“ operacinės sistemos jau turi įdiegtą elektroniniam paštui skirtą aplikaciją „Mail“. Ji nemokama, jau yra sistemoje ir pavyzdžiui mane, visiškai tenkina. Man ji puikiausiai susidoroja su visu mano 8-ų elektroninio pašto paskyrų srautu, jį skirstydama, žymėdama skirtingomis spalvomis, dėliodama į aplankus ir pritaikydama mano „Mail“ aplikacijoje sukurtas taisykles.
Manau prieš pradėdami naudoti kitas elektroniniam paštui skirtas aplikacijas turėtumėte pabandyti „Mail“ ir neskubėti diegti visokių „Outlook“ ar kitų trečių šalių aplikacijų.
Tas pats liečia ir „Apple“ kalendoriaus aplikacija „Calendar“, priminimais „Reminders“ ar užrašų aplikacija „Notes“.
Teksto keitimo aplikacijos
Nors kai kurios teksto keitimo aplikacijos gali pasirodyti visai neblogos — „Mac“ kompiuteriams jų nereikia, nes sistemoje jau yra šis funkcionalumas: System Settings (ankstesnėse nei „macOS Ventura“ sistemos versijose System Preferences) → Keyboard → Text Replacements… (ankstesnėse nei „macOS Ventura“ sistemos versijose Text)
Naršyklės
Stengiuosi minimalizuoti trečių šalių aplikacijų pavadinimų paminėjimą, bet čia ko gero nepavyks nutylėti.
„macOS“ operacinėje sistemoje „Mac“ naudotojai jau turi „Apple“ ekosistemai geriausiai pritaikytą naršyklę - „Safari“. Daugeliui naudotojų to visiškai pakanka. Tačiau kai kurie naudotojai stengiasi jų įdiegti daugiau. Vieni tiesiog „kad būtų“, antri nes įpratę „Windows“ naudoti tą naršyklę, tretiems to reikia - pavyzdžiui kuriant interneto svetaines jas testuoti. Pačios populiariausios naršyklės „Mac“ kompiuteriuose yra „Safari“, „Chrome“ ir „Firefox“.
Mano rekomendacija būtų ne tik naudoti tik „Safari“, bet ir nediegti kitų naršyklių. Jei naudojate nešiojamą „Apple“ kompiuterį „Safari“ naudoja mažiau energijos nei kitos naršyklės ir ji labiausiai saugi naršyklė.
Jei tikrai reikia kitos naršyklės, sekanti, kurią galėčiau rekomenduoti yra „Firefox“. Ji taip pat pakankamai saugi, turi gerą funkcijų rinkinį. „Safari“ ir „Firefox“ turi „Reading List“ („Chrome“ reikia diegti papildomai) bei „Reader view“ ko neturi „Chrome“.
Yra ir daugiau naršyklių, tačiau jos mažiau populiarios.
Nežiūrint to, kad „Chrome“ yra pakankamai populiari ir „Mac“ naudotojų tarpe, ją aš rekomenduočiau mažiausiai (iš „Safari“, „Firefox“ ir „Chrome“ trijulės). Priežastis labai paprasta. Tai yra „Google“ naršyklė, o kaip žinia „Google“ yra reklamos kompanija ir pinigus uždirba iš reklamų rodymo. Tam, kad galėtų rodyti reklamą, kuri labiau tinkama vienam ar kitam naudotojui, ji renka naudotojo duomenis, naršymo ir paieškos įpročius, juos analizuoja, rūšiuoja, kuria naudotojo profilį ir virtualų paveikslą ir… parduoda. Toks jos verslo modelis ir kompanija to visiškai neslepia.
Apskritai, jei naudoti „Chrome“ tai rekomenduočiau išskirtinai tik tom paslaugom, naudojantis kuriomis reikia prisijungti prie „Google“ paskyros („Google Mail“, „YouTube“ ir panašiai) ir jokiu būdu prie tų paskyrų nesijungti „Safari“ ar kitoje naršyklėje.
Jei esate prie „Google“ paslaugos prisijungę, tarkim „Safari“ ir šią naršyklę naudojate kasdieniam naršymui — „Google“ žino kokia jūsų „Google“ paskyra ir kur naršote, ko ieškote, ką perkate ir t.t., nes daugelis svetainių lankytojų duomenų analizei naudoja „Google“ paslaugas, tos svetainės automatiškai siunčia duomenis „Google“, kad lankytojas X naudodamas naršyklę Y ir operacinę sistemą Ω, iš tokio IP, svetainėje 12:56 ieškojo „aaaa“, tada paspaudė ant nuorodos „bbb“ ir 13:30 nusipirko „ccc“, tada perėjo į „www.žžž.com“ ir t.t. „Safari“ įdiegtos apsaugos visaip kliudo tą informaciją susieti su jumis, tačiau priklausomai ir nuo to kiek jūs patys saugotės „Google“ vis tiek tam tikrą informacijos kiekį gauna ir gali susieti su jumis. „Chrome“ renka ne tik naršymo informaciją, bet ir balso įrašus. „Chrome“ gali prieiti net prie netoliese esančių įrenginių naudojančių „Bluetooth“. Tiesiog permeskite akimis „Google privatumo sąlygas“, jei to nepadarėte kažkada prieš paspausdami „Sutinku“.
Jei naudojate „Chrome“ — visi jūsų veiksmai „Google“ kaip ant delno, net jei nesate prisijungę prie „Google“ paskyros.
Kai kurie naudotojai teigia, kad naudoja „Chrome“ todėl, kad ten didesnis įskiepių pasirinkimas. Taip, tas tiesa, tačiau ar tikrai tiek tų įskiepių reikia (aš asmeniškai nenaudoju nei vieno ir nepasigendu). Įskiepių yra ir „Safari“, tiek jie platinami per „App Store“ ir turi praeiti „Apple“ patikrą. Tai ne šiaip sau sugalvota. „Apple“ tikrina ne tik kaip naršyklės įskiepis atitinka jos saugumo ir privatumo reikalavimus, bet ir kiek kompiuterio energijos įskiepis naudoja. Jei jis energijos naudoja daug — tai gali tapti priežastimi jį atmesti. Tuo tarpu „Chrome“ įskiepiams „Google“ tokių reikalavimų netaiko ir todėl daugelis nešiojamų kompiuterių naudotojų pastebi, kad naudojant „Chrome“ jų kompiuterių akumuliatorius sėda gerokai greičiau nei naudojant „Safari“. Žinoma, didelė dalis tų „Chrome“ įskiepių, nors sukurti kitu tikslu, padeda „Google“ rinkti duomenis apie naudotoją. Pastaruoju metu „Google“ stengiasi geriau optimizuoti „Chrome“ energijos sunaudojimą, tačiau jis vis tiek atsilieka nuo „Safari“. Kai kurie „Chrome“ įskiepiai žinomi kaip renkantys kiekvieną paspaudimą jūsų klaviatūroje bei vagiantys kreditinių kortelių duomenis bei kompiuteryje įdiegiantys kenkėjišką kodą. Jie tai daro foniniame režime kai ne foniniame atlieka tai dėl ko tą įskiepį ir įdiegėte[3]. „Google“ tuos įskiepius panaikino, tačiau nereikšia, kad tokie ir vėl nepatenka į naršyklę.
Taip pat rekomenduočiau susilaikyti nuo tokių naršyklių kaip „Brave“ ir „Opera“ diegimo ir naudojimo. Šios naršyklės taip pat turi neprastą su privatumu susijusių problemų bei teismų istoriją, neprastesnę nei „Google“ su jos „Chrome“.
Pabaigos žodis
Nepasikliaukite įvairiais „10 būtinų aplikacijų Mac“, „Be šių aplikacijų Mac aš negalėčiau gyventi“, „25 svarbiausios Mac aplikacijos“ ir t.t. Niekas negali žinoti kokių aplikacijų jums reikia, kokios jos svarbios, nes kiekvienas kompiuterį naudojame skirtingai, darome skirtingus dalykus ir skirtingais tikslais.
Prieš diegdami aplikaciją gerai pagalvokite ar ji tikrai reikalinga, ar bus įdiegta, vieną kartą atidaryta, pabandyta ir daugiau niekada nepanaudota. Ir tokių aplikacijų kompiuteryje dešimtys, o kai kuriais mano matytais atvejais ir šimtas+.
Jei aplikacija tikrai reikalinga — patikrinkite kokios alternatyvos jai yra ir įsitikinkite, kad atsisiunčiate ją iš patikimo šaltinio.
To, kad saugote savo kompiuterį iš išorės negana — saugokite jį ir iš vidaus. Taip jūsų naudojimo patirtys taps geresnės, o jūsų duomenys saugesni.
P.S. Man reikia sustoti rašyti, nes jei vis dar skaitote — esate nepaprastai kantrus :)
Tikiuosi bent krislą naudingos išminties radote.
-
Profesionalai — tai žmonės, kurių veikla susijusi su kokia nors konkrečia profesija ir jie iš tos veiklos gauna didžiąją dalį savo pajamų. ↩︎
-
Daugiau apie „Apple“ platformų saugumą galite paskaityti www.apple.com/ca/business/mac/pdf/aaw-platform-security.pdf ↩︎
-
2020 metais saugumo kompanija „Awake“ paskelbė 111 kenkėjiškų „Chrome“ įskiepių kurie buvo atsisiųsti 33 milijonus kartų. ↩︎
Dėkui už išsamią informaciją, kuri ypač naudinga pereinantiems iš Windows prie macOS. Dėl Safari naršyklės, tai ji ne visada (bent jau anksčiau buvo) mėgiama valdiškų įstaigų. Man yra ne kartą tekę pasirinkti kitą naršyklę, kad galėčiau elektroniniu būdu susitvarkyti dokumentus.
Jo, pritariu dėl to kad su Safari ne visada išeina susitvarkyti pas valdiškas įstaigas. Tam visai gerai tinka Edge :)
ačiū
Prieš kokius 10 metų ir aš pamenu siunčiausi naršyklę, kad kažkokią tai formą užpildyti. Bet po to, nepamenu, kad kas neveiktų Safari, gal ne tose ar ne tiek įnoringose valdiškose svetainėse lankausi, kad viskas veikia. Kažkur pamenu buvo išleistas reikalavimas valstybinių institucijų svetaines padaryti suderinamomis su visomis populiariausiomis naršyklėmis.
Ačiū
Po 20-ties metų windows naudojimo,pradėjau galvoti apie MacBook Air M2 🙂 nuo Windows 10 versijos,ko tais labai pradėjo pykinti windousai...
O,kaip žinoma,naujų kompų procesoriai nebepalaiko ankstesnių windows versijų 🫤 Todėl pradėjau svarstyti apie MacBook Air įsigijimą.
Šitas straipsnis,labai geras sutapimas tą tema.
Ramūnai,ar nieko prieš,jeigu užduosiu tau keletą klausimų,kaip „Obuolio“ veteranui ?😀
Pirmiausiai,tai mane domina,kaip Mac kompiuteriuose reikalai su Ofise packu?
Iš kur jį įsidiegti ir kiek jis kainuoja,ir,jeigu nusipirksiu,ar galėsiu juo pastoviai naudotis ar tai bus,kaip prenumerata,kaip daugumoje „Apple“ įrenginių,jei kažką nori naudoti,mokėk kas mėnesį...
Ir šiaip,kokių yra niuansų,kuriuos turėčiau žinoti,prieš perkant tokį daiktą?🙂
Pvz,šviečianti klaviatūra yra tik pas pro ar ir pas paprastus modelius,krausnasi per USB-C ar su specialiu laidu,pelė tinka,bet kokia ar tik „Apple“ ir pan.
Ai ir dar,PDF failų skaitymui programa nemokama ar irgi reikia mokėti,norint įsidiegti,o galbūt ji jau integruota?
Žodžiu,stipriai nepyk,jeigu klausimai atrodo durni,tiesiog Mac'u niekada nesinaudojau🙈
Žinau,yra Youtubas,daug info ir t.t.,nu bet čia tiesiog,padiskutuoti 😊
1. Spėju klausimas apie „Microsoft Office“. „Microsoft“ yra sukūrusi paketą ir „Mac“ kompiuteriams, kurį anksčiau Mac'ams išleisdavo anksčiau nei langinėms. Asmeniškai aš „MS Office“ nenaudoju jau apie 10 metų, tačiau kiek žinau, Microsoft'as pereina prie prenumeratos modelio ir „once-off“ paketus dabar platina su nuolaida (tuos kur nėra prenumeratos, o ką nusipirkai, tą ir turi), bet gal ne visose šalyse. Žodžiu kažkur mačiau kad senesnį paketą galima įsigyti gana nebrangiai, bet kadangi nėra aktualu tai ir neužfiksavau.
Žiūrint kokio specifiškumo „MS Office“ poreikiai, tačiau pradžioje rekomenduočiau išbandyti nemokamas „Apple iWork“ paketo aplikacijas „Pages“ (kaip „Word“), „Numbers“ (kaip „Excel“) ir „Keynote“ (kaip „PowerPoint“). Tada jei kažkas netiks ar truks, pasidomėti ar čia aplikacijos ar naudotojo žinių problema ir jei aplikacijos galima galvoti apie „Microsoft 365“. Jį nusipirkti (prenumeruoti) galima per „Mac App Store“ arba tiesiai iš „mažo ir švelnaus“ :) https://www.microsoft.com/lt-lt/microsoft-365/mac/microsoft-365-for-mac
2. Sunku pasakyti kokie niuansai. matyt priklauso nuo individualių poreikių. Matyt, jei netenkina kažkas sename ir aišku kas konkrečiai, reikėtų pasidomėti ar naujame nėra tos nepasitenkinimo priežasties taip pat.
3. Neturiu „Air“, bet kiek žinau visos „Apple“ nešiojamų kompiuterių klaviatūros turi pašvietimą.
Priklausomai nuo modelio metų, bet naujausi, man atrodo, vėl turi „Magsafe“ jungtį įkrovimui kuri yra magnetinė, jei kartais eidamas užkliudytum laidą tai jis atsijungia ir kompas lieka ant stalo, o ne po stalu. Taip pat galima įkrauti ir per USB-C.
4. „Mac“ kompiuteriai turi viską, kad skaityti, kurti, pasirašyti ir t.t. pdf. Nieko diegti nereikia. Na nebent kokias specialias formas norėtumėte kurti… bet čia jau specifika.
Jei nėra kažkokių super-specifinių poreikių, pvz. konkretaus žaidimo ar panašiai, tai Mac'ai puikūs kompiuteriai. Kita vertus ant jų „Windows“ sukasi neretai geriau nei ant PC jei yra toks specifinis poreikis.
Ačiū už atsakymą 🙂
Ačiū už informaciją. Labai naudinga. Visada galvojau, kad Opera yra patikima naršyklė.
O beja kaip dėl Avast premium antivirusinės. Nusipirkau, nes norėjau papildomo saugumo, vpn'o ir pan. Iš straipsnio panašu, kad švaistau pinigus ?:(
Manau, kad taip — pinigų švaistymas ir sistemos lėtinimas. VPN — „Avast“ VPN nenaudoju, bet teko girdėti, kad jis gana paprastas naudoti (nežinau kas galėtų VPN'e būti sudėtingo), tačiau pati čekų kompanija „Avast“ žinoma kaip ta, kuri pardavinėjo (2019 metais) duomenis surinktus jos antivirusinių produktų bei klasifikavo juos pvz. į pornografines svetaines kuriose lankėsi naudotojas, saugo VPN prisijungimų informaciją (logus) todėl jei kokia teisėsaugos organizacija pareikalaus turės juos pateikti, turi gana mažą serverių tinklą, gana sudėtinga atgauti pinigus jei staiga nutarei ja nebesinaudoti. Spręsti aišku Jums. :)
Ačiū už atsakymą. Deja VPN'ą naudoju kelionėse prisijungiant prie Public Wifi ir dar labai praverčia apsipirkinėjant vakarų Europoje, nes kai kada žinomi prekiniai ženklai suteikia labai gerą kainą pvz tik Italams, todėl tenka gudrauti ir pirkti kaip Italas.
O tai tuomet kokia antivirusine rekomenduotumėte?
Rekomenduočiau nediegti JOKIOS antivirusinės į „Mac“ kompiuterį. „Mac“ nereikia antivirusinių aplikacijų. Čia tas pats kaip automobilio bagažinėje įtaisyti antrą didžiulį variklį, kuris veiks, burgs, dūmins, lėtins automobilį, degins daugiau kuro, bet nebus pajungtas prie nieko. 4 dieną (19 val.) macarena.lt pasirodys straipsnis „Kaip macOS Ventura tikrina aplikacijų saugumą?“ gal ten rasite kokios nors informacijos naudingos.
Neturiu nieko prieš VPN. Pats naudoju VPN'ą, bet Avast man nekelia pasitikėjimo.
Ačiū, Ramūnai, už straipsnį.
Beje, kas geriau jungiantis prie google paskyros-tą daryti per safari ar idiegti chrome ir jungtis per ją?
Matyt kiekvienam savaip geriau. Jei jungiesi dažnai, ko gero nepatogu naudoti kitą naršyklę jungimuisi tik prie tam tikrų paslaugų. Tačiau jei tik kartais, tarkim, vakarais nori pažiūrėti „YouTube“ įrašus, ko gero geriau „Chrome“ — atsidarai, pažiūri, uždarai. Paprasčiausias tam būdas, kad kita naršyklė nesimakaluotų po akimis, yra „Script editor“ susikurti aplikaciją atidarančią tarkim youtube.com tam tikroje naršyklėje.
Kaip pvz. atsidarykite Script editor, ten įrašykite:
tell application "Google Chrome" to open location "https://youtube.com"
patikrinkite ar veikia paspausdami mygtuką, ir jei veikia — išsaugokite kaip aplikaciją kur nors kompiuteryje. Tada pakeiskite jos piktogramą, tarkim, į kokią , patalpinkite aplikaciją Dock juostoje ir naudokite.O, geras, ačiū!