Kaip sužinoti ar prie iPhone“ pajungtų ausinių garsas gali pakenkti klausai?

Per garsiai ar per ilgai klausantis muzikos (nebūtinai tik muzikos) per ausines rizikuojama sugadinti klausą ar net apkursti. Kaip sužinoti ar prie „iPhone“ pajungtų ausinių garsas yra nesaugus?

„Pasaulio sveikatos organizacijos“ teigimu daugiau nei vienas milijardas paauglių ir jaunų žmonių rizikuoja apkursti dėl ilgai per garsiai klausomos muzikos, taip pat ir naudojant ausines susietas su mobiliais telefonais. Tai galėtų atrodyti nereikšminga, tačiau per garsiai klausoma muzika gali tapti negrįžtamu klausos sugadinimu ar net visišku jos praradimu.

Nors „Health“ aplikacija didžia dalimi skirta fiziniam aktyvumui, „Apple“ po truputį aplikaciją pildo ir kitu sveikatingumo kontrolės funkcionalumu, taip pat ir klausos. „iOS 13“ įdiegtas ausinių garso sekimo funkcionalumas. „Health“ aplikacija seka ausinių garsumą ir informuoja naudotoją kai muzikos, tinklalaidės, filmo ar bet ko kito klausomasi per garsiai.

Kaip pridėti ausinių garso lygį prie mėgstamų?

Jei niekada nenaudojote „Health“ aplikacijos, informacija apie ausinių garso lygį, greičiausiai, jums nebus prieinami aplikacijos Summary puslapyje. Norėdami pridėti ausinių lygio parodymus prie mėgstamų (taip šiuos parodymus bus paprasčiau pasiekti), savo aplikacijos profilio puslapyje paspauskite Edit (lango dešinėje viršuje po profilio nuotrauka) → paspauskite žvaigždės piktogramą esančią šalia „Headphone Audio Levels“ (rasite „Hearing“ skirsnyje.

Kaip peržiūrėti jūsų klausymosi įpročius naudojant ausines?

Kai „Health“ aplikacija surinks ausinių audio lygio duomenis ir juos parodys „Summary“ skirsnyje, norėdami pamatyto išsamesnę informaciją paspauskite ant šių parodymų. Puslapio viršuje pamatysite paragrafą, kuriame pamatysite valandomis, dienomis, savaitės dienomis, savaitėmis, mėnesiais ir metais suskirstytus jūsų naudotus garsumo lygius.

Jei vidutiniškai jūsų rodikliai yra neblogi — pamatysite žalią apskritimą ir OK šalia garso indikatoriaus. Tai reiškia, kad naudodamiesi ausinėmis neperžengiate 80 dB (decibelų) ribos. Jei garsumo lygis yra kenksmingas — pamatysite geltoną trikampį su Loud šalia indikatoriaus. Tai reiškia, kad periodiškai peržengiate 80 dB garsumo lygį arba naudodamiesi ausinėmis ilgą laiką klausėtės muzikos ar panašiai 74 dB ar didesniu garsu.

Svarbu žinoti koks garsumas yra saugus ir koks gali pakenkti jūsų klausai ir kaip ilgai galima klausytis tam tikru garsumu norint nepakenkti savo klausai:

  • 75 dB - 127 valandos per 7 dienas
  • 80 dB - 40 valandų per 7 dienas
  • 90 dB - 4 valandos per 7 dienas
  • 100 dB - 24 minutes per 7 dienas
  • 110 dB - 2 minutes per 7 dienas
  • 120 dB - 14 sekundžių per 7 dienas

Ausinių garsumo grafike rasite informaciją apie vidutinį jų garsumą decibelais bei trukmę. Paspaudę ant Exposure mygtuko esančio po grafiku galėsite peržvelgti garsumo informaciją pasirinktam laikotarpiui.

Paslinkę lange rodomą informaciją iki „Headphone Audio Levels“ puslapio pamatysite informaciją, kurioje palyginama ankstesnė ausinių garsumo informacija su dabartine. Pavyzdžiui galėsite palyginti ar šią savaitę muzikos klausėtės garsiau nei praėjusią.

Paspaudę ant „Show All Data“ mygtuko galite peržiūrėti visą surinktą ausinių garsumo informaciją suskirstytą dienomis, o kairiau datos bus tos dienos garsumo vidurkis. Paspaudę ant kurios nors dienos — pamatysite kaip buvote nustatę ausinių garsumą dienos bėgyje.

Garsumas dar ne viskas

Muzikos klausymasis garsiai dar ne viskas. Jei „pasuksite garso rankenėlę“ kiek daugiau, bet neilgam — tai neturėtų pakenkti jūsų klausai. Nors „Pasaulio sveikatos organizacijos“ duomenimis 80 dB yra sveikatai nekenkiantis garsumas, tačiau tai nereiškia, kad ilgas muzikos ar kito garso klausymasis tokiu garsu naudojant ausines yra visiškai saugus. „Pasaulio sveikatos organizacijos“ teigia, kad jei ausinėmis ilgam klausymuisi naudojamas 74 dB garsas — jis laikomas dideliu.

Geriausias dalykas yra nenaudoti ausinių ilgai ir jas naudojant neviršyti sveiko garsumo.

Stebėkite savo ausinių garsumo įpročius ir atminkite, kad ausinės, nors ir patogus įrenginys — gali tapti pablogėjusios klausos ar net visiško jos praradimo priežastimi. Reikalas tas, kad prarastos klausos, greičiausiai, jums nepadės susigrąžinti net medikai. Pablogėjusi klausa tai reiškia, kad galite nebegirdėti tam tikrų garsų (žadintuvo, durų skambučių ir panašiai), kitų žmonių balsų (ypač kalbant telefonu) ar bendraujant triukšmingoje aplinkoje (restorane, bare).

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Parašykite komentarą

Į viršų