Kaip macOS pamatyti paslėptus failus
Nors didesnę dalį failų „Mac“ kompiuterių naudotojai mato — ne visi failai yra jiems matomi ar prieinami be papildomų veiksmų. Taip yra stengiamasi apsaugoti sistemą nuo galimų neapdairių pakeitimų.
Operacinės sistemos turi failų paslėpimo funkciją ir „macOS“ nėra išimtis. Didelė dalis „macOS“ failų, kurie yra sistemoje nematomi naudotojui, tokiais paversti pagrinde yra siekiant apsaugoti juos nuo smalsių, neatsargių ar kompiuterinėse sistemose silpnai besigaudančių naudotojų akių, idant šie tų failų ar aplankų neištrintų, nepakeistų ir taip nepakenktų sistemos stabilumui ir vientisumui.
Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad ne visi paslėpti failai yra būtini ar svarbūs sistemai ar jos stabilumui. Yra eilė failų, kuriuos ištrynus žalos sistemai padaryta nebūtų, tačiau dingtų tam tikri nustatymai ar pakeitimai. Pavyzdžiui ištrynus (įprastai nematomą) failą Icon?, kuris tarp mūsų kompiuteristų šnekant iš tikro yra „Icon\r“ viso labo, perkrovus kompiuterį pastebėsite, kad tam aplankui, kuriame buvo tas failas, priskirta piktograma vėl tapo numatytąja. Icon? failas esantis aplanke rodo, kad to aplanko piktogramai yra nustatyta naudotojo paveikslėlis, o ne sistemos numatytas. Kai kurios aplikacijos taip pat kuria laikinus failus ir juos paslepia nuo naudotojo akių. Tai gali būti dabar naudotojo redaguojamų failų laikinos kopijos, ar failas nurodantis, kad kitas failas ar aplankas turi būti apsaugotas nes yra naudojamas kur nors kitur.
Smalsiems ir norintiems pasižiūrėti kokie failai slypi šalia kasdien naudojamų failų ir aplankų, žemiau pateiksiu instrukcijas kaip tuos failus pamatyti. Paslėptų failų parodymo procesas skiriasi priklausomai nuo naudojamos operacinės sistemos versijos.
Klavišų kombinacija
„macOS Sierra“ ir naujesnių „macOS“ versijų naudotojams „Apple“ „Mac“ kompiuteriams skirtoje operacinėje sistemoje įdiegė klavišų kombinaciją leidžiančią patogiai ir greitai įjungti paslėptų (hidden) failų rodymą ar tuos failus ir aplankus paslėpti.
- Atidarykite Finder aplikaciją.
- Atverkite aplanką, kuriame norite pamatyti paslėptus failus (ar juos paslėpti jei jie rodomi).
- Paspauskite klavišų kombinaciją Cmd ⌘-Shift ⇧-. (taškas).
Ši klavišų kombinacija leis perjungti paslėptų failų rodymo būsenas aplanke (rodomi/slepiami).
Terminal aplikacijoje
Šis būdas labiau tinka tiems, kieno kompiuteriuose įdiegta „OS X El Capitan“ ar senesnė „Mac“ kompiuteriams skirtos operacinės sistemos versija.
- Atidarykite Terminal aplikaciją.
- Atsidariusiame „Terminal“ aplikacijos lange įveskite žemiau esančią komandą ir paspauskite return ⏎.
defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles true; killall Finder
Ši komanda atliks dvi užduotis. Pirma — nurodys sistemai rodyti visus failus, o antra — perkraus „Finder“ aplikaciją ir jos procesus.
Šios komandos pakeitimai galios visuose aplankuose.
Jei norite grįžti prie numatytų sistemos nustatymų, kai kai kurie failai yra slepiami:
defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles false; killall Finder
Pabaigai
Atminkite, kad slepiami (hidden) failai yra nematomi ne šiaip sau — tam yra labai svari priežastis. Kai kurių iš šių slepiamų failų ištrynimas ar modifikavimas gali turėti katastrofines pasekmes sistemai ar naudotojo paskyrai. Kitaip tariant, pažiūrėjot ir paslėpkit, nebent turite pakankamai žinių ir patirties bei labai rimtą priežastį tuos failus modifikuoti ar trinti ir žinote ką darote.
Jei jums tik atrodo, kad „gal šis failais ir nereikalingas“ — ir tai yra „atrodo“ lygmenyje — geriau palikite jį ramybėje, o jei nusprendėte paeksperimentuoti ir patikrinti kurią kūno dalį jums atsukusi deivė Fortūna — įsitikinkite, kad prieš pradėdami eksperimentą esate išsaugoję visų duomenų kopijas išorinėje laikmenoje.