Turinio kešavimo funkcija macOS High Sierra
Jei turite daugiau „Apple“ įrenginių vertėtų pamąstyti apie naujai „macOS High Sierra“ atsiradusios turinio kešavimo funkcijos naudojimą.
Turinio kešavimas (Content Caching) tai nauja „macOS High Sierra“ funkcija į naudotojams skirtas darbo stotis atkeliavusi iš macOS serverio versijoje esančios „Server.app“ aplikacijos. Naujai „macOS High Sierra“ turinio kešavimo funkciją sukonfigūruoti daug paprasčiau nei „macOS“ serveryje, tačiau funkcionalumas yra toks pats — jis leidžia sukešuoti kompiuteryje „Apple“ ir „iCloud“ turinį ir suteikti prie jo prieigą kitiems tinkle esantiems kompiuteriams.
Turinio kešavimo funkcija tinka tiek namų naudotojams, tiek turimai „Apple“ įrangai įmonėse nenorinčiose mokėti už „macOS“ serverio versiją. Šio sprendimo dėka galima ne tik sumažinti interneto apkrovimą, bet ir pagreitinti įrenginiuose esančios programinės įrangos diegimą ar atnaujinimą. - Cache iCloud content: leidžia lokaliame kompiuteryje išsaugoti „iCloud“ duomenis, tokius kaip nuotraukos ir dokumentai. - Share internet connection: leis naudotis to kompiuterio prisijungimu prie interneto bei sukešuoti prie kompiuterio USB jungtimi pajungto „iOS“ įrenginio duomenis.
Kaip tai veikia
Sekantį kartą, kai atnaujinsite savo „Apple“ įrenginį, „Mac“ išsaugos atnaujinimo failą turinio keše. Tokiu atveju jei turite kelis įrenginius (pavadinkime juos klientais), kurie užprašys to paties atnaujinimo — šis atnaujinimas jiems bus pateiktas iš to kompiuterio (kuriame įjungtas turinio kešavimas). Įrenginiuose su „iOS 7“ ar naujesne „iOS“ versija bei „Mac“ kompiuteriai su „macOS 10.8.2 (Mountain Lion)“ ar naujesne „macOS“ versija nieko papildomai konfigūruoti nereikia — tinkle esantį turinio kešavimo serverį jie aptiks automatiškai ir atnaujinimus atsisiųs iš jo.
Geriausia jei „Mac“ kompiuteris, kuriame įjungtas turinio kešavimas būtų prie kompiuterinio tinklo pajungtas „laidu“ (ne per Wi-Fi) ir aišku būtų stacionarus (o ne toks, kuris periodiškai išsinešamas). Žinoma, galima prisijungimui naudoti ir „Wi-Fi“, bet tai gali turėti neigiamos įtakos priėjimo prie sukešuoto turinio spartai.
Kaip įgalinti turinio kešavimą
„Mac“ kompiuteryje su įdiegta „macOS High Sierra“: atidarykite System Preferences aplikaciją → pasirinkite Sharing → varnele pažymėkite Content Caching. Funkcijos aktyvavimui prireiks keleto sekundžių.
Aktyvavus funkciją paspauskite ant Options ir nurodykite kiek disko vietos skirsite sukešuotai informacijai. Jei naudojate kompiuterį su keliais diskais, tame pačiame lange, paspausdami ant Edit… mygtuko galite nurodyti kuriame diske bus saugomas kešuojamas turinys (jei kompiuteryje tik vienas diskas — „Edit…“ mygtuko nematysite).
Geriausia praktika
- Leisti „Apple“ push pranešimus
- Nenaudoti specifinių (savo įvestų/rankinių) įgalioto serverio (proxy) nustatymų
- Nenaudoti įgalioto serverio (proxy) klientų sukešuoto turinio užklausoms
- Apeiti įgalioto serverio (proxy) autentikacijas turinio kešavimui
- Nurodyti TCP jungtį (port) kešavimui
- Valdyti kešavimo srautus
- Blokuoti neteisėtas kešo registracijas
Palaikomas turinys
macOS
- „macOS“ atnaujinimai
- „macOS App Store“ (rekomenduojama „OS X Mountain Lion 10.8.4 ir naujesnė)
- kiti programinės įrangos atnaujinimai platinami „Apple“ (tame tarpe „iTunes“ ir spausdintuvų tvarkyklių atnaujinimai)
- „GarageBand“ atsisiunčiamas turinys
- Trečių šalių aplikacijos platinamos per „Mac App Store“ ir jų atnaujinimai
- „iCloud“ duomenys (nuotraukos ir dokumentai) — „OS X El Capitan“ ir naujesnėms „macOS“ versijoms.
iOS 7 ir naujesnės bei Apple TV
- „iOS“ atnaujinimai OTA (over the air)
- „Apple TV“ atnaujinimai OTA
- „iOS“ ir „Apple TV“ aplikacijos ir jų atnaujinimai
- Išnuomotas turinys „iOS 10“ ir „tvOS 10“ ir naujesnėms
- „iCloud“ duomenys (nuotraukos ir dokumentai) — „iOS 9“ ir naujesnėms
- „iTunes U“ paskaitų turinys iš „iOS App Store“ ir „iBooks Store“ bei įkeltas instruktorių turinys toks kaip audio, video, „iWork“ ir „iBooks Author“ failai
- Kai kuris mobiliems įrenginiams skirtas turinys, toks kaip Siri aukštos kokybės balsai, žodynai ir t.t.
- iTunes atsisuntimai gali nebūti kešuojami jei įrenginio IP adresas neatitinka „iTunes Store“ regiono (čia turėtų dėmesį atkreipti VPN naudotojai)
- „iTunes“ atsisiuntimai nėra kešuojami Brazilijoje, Meksikoje, Kinijoje ir Portugalijoje
- „iBooks“ turinys nekešuojamas Kanadoje
Norintiems tiksliau nustatyti įvairius su turinio kešavimu susijusius parametrus
Aukščiau pateiktų duomenų užtenka norint turėti funkcionalią turinio kešavimo paslaugą, tačiau jei norite tiksliau „sustyguoti“ jos veiklą, turite sudėtingesnę kompiuterinių tinklų konfigūraciją — žemiau rasite kelis papildomus patarimus ir pagalbinę informaciją.
Atidarę bendrinimo (Sharing) langą System Preferences aplikacijoje ir nuspaudę Alt ⌥ klavišą — pamatysite kaip Options mygtukas pasikeičia į Advanced Options.
Paspaudus ant Advanced Options atsidarys papildomas langas su keturiais papildomais skirsniais.
Clients
Clients skirsnis leidžia nurodyti kurie kompiuteriai gali būti klasifikuojami kaip šio turinio kešavimo serverio klientai — jiems yra leista naudoti sukešuotą turinį. Pagal nutylėjimą yra naudojamas nustatymas leidžiantis prie sukešuoti turinio prieiti visiems, vieną viešą IP adresą naudojančiame vietiniame tinkle esantiems kompiuteriams. Su tokiu nustatymu be papildomų konfigūracijų prie sukešuoto turinio gali prieiti visi vidiniame tinkle esantys įrenginiai, kuriuose įdiegta „iOS 7“ ar naujesnė arba „macOS 10.8.2“ ar naujesnių operacinių sistemų versijos.
Iš parinkčių galima rinktis ir kitus nustatymus, pavyzdžiui tokį kuris leidžia jungtis visiems tą patį viešą IP adresą naudojantiems įrenginiams nepriklausomai nuo vidinio tinklo kriterijų arba pateikti vietinio tinklo adresų aibę. Pastarasis leis nurodyti atsarginį turinio kešavimo būdą, kai kompiuteris kešuos duomenis tų įrenginių, kurie negali prieiti prie jų pagrindinio turinio kešavimo serverio.
Pasirinkus adaptuotą (custom) viešų IP adresų aibę reikės kiek daugiau pakonfigūruoti, nes automatinis DNS adresų išsprendimas čia neveikia — DNS įrašai turi būti įrašyti rankiniu būdu. Kai vieši IP adresai nurodyti, pasirinkite DNS Configuration ir pamatysite reikalingą DNS konfigūraciją.
- DNS type: BIND, TXT record:
_aaplcache._tcp 259200 IN TXT “prs=x.x.x.x-y.y.y.y”,
nukopijuokite TXT įrašą į jūsų tinklo DNS konfigūraciją. - DNS type: Windows, Command:
dnscmd . /RecordAdd
_aaplcache._tcp 259200 TXT “prs=x.x.x.x-y.y.y.y”,
pakeiskiteir paleiskite komandą .
Peers
Peers skirsnis yra panašus kaip ir Clients, tačiau jame nurodomas sukešuoto turinio dalinimosi su kitais serveriais, o ne klientais metodai. Nustatymų principas panašus kaip ir Clients skirsnyje.
Parents
Šiame skirsnyje galima nurodyti turinio kešavimo serverių hierarchiją. Nurodykite aukštesnius įgaliojimus turinčio (pagrindinio) kešavimo serverio IP adresą ir pasirinkite taisyklę (policy) kurį serverį naudoti:
- Round robin (numatytas) - standartinė apkrovos balansavimo procedūra (iš eilės pagal serverių sąrašą)
- First available — IP adresai yra bandomi iš eilės kol aptinkamas pasiekiamas serveris, kuris turėtų būti pirmas sąraše, nebent atsitiko kas nors nenumatyto.
- Sticky available — kaip ir First available, tik aptikus pirmą pasiekiamą serverį jis bus naudojamas iki taps nepasiekiamas, tada bus pereinama prie sekančio sąraše ir t.t.
- Random — serveris bus pasirenkamas atsitiktine seka
- Hash — sukuria maišą (hash) iš prieinamo URL. Ši parinktis leidžia išvengti sukešuotų duomenų persidengimo bei leidžia maksimaliai sutaupyti vietos duomenis kešuojančiuose kompiuteriuose.
AssetCacheManagerUtil
Nustatymai yra išsaugomi /Library/Preferences/com.apple.AssetCache.plist ir valdomi AssetCacheManagerUtil
komandos/aplikacijos. Norėdami pažiūrėti nustatymus:
AssetCacheManagerUtil settings
Norėdami pakeisti nustatymus:sudo -u _assetcache defaults write /Library/Preferences/com.apple.AssetCache.plist
sudo AssetCacheManagerUtil reloadSettings
Yra dar pora nustatymų, kuriuos galima nurodyti rankiniu būdu, bet manau juos bandantys sudėtingesniuose tinkluose įdiegti administratoriai susigaudys patys, arba gali paklausti manęs.
Labai suletejus Safari po High Sierra... Nenaudoju jokiu addons, svariai irasyta macOS... Ir visus puslapius krauna, atidaryneja leciau...
Turėtų būti priešingai, bet man irgi taip pat pasirodė. Tiesa, aš dėl to nelabai pykstu, nes suskaičiavau šiuo metu
4762 tabus atidarytus Safari.Tai gal megstate netvarka, jog laikote tiek tabu ? :))
Esme kad nesvarbu kiek ju atidaryti, Safari ir atidaro ir refreshina juos lagindama, viska daro daug leciau....
Netvarkos nemėgstu, tiesiog Barbė-devyndarbė esu :)
O kokia prasmė tiek Tabų atidaryti? Gi iš Bookmark pasirenkam kiekvieną dieną, kur einam ir nereikia nieko refrešinti :) Ar kažkokia paslėpta mintis dėl darbo? Pamąsčius. - jeigu iš karto visus Tabus atnaujinti kai prieinam prie kompo, tai net fiziškai per 10 min neaišku ar normaliai eitu peržiūrėti visus atidarutus Tabus. Tai tarkim, per tas 20 min jau gali būti pasenusi informacija, kol nuo pirmo Tabo iki paskutinio peržiūrėsim.
Skirtingi projektai. Vienuose reikia šokinėti iš psl. į psl. periodiškai ir refresh'inti info, kiti psl. informacija, kuri bus reikalinga vienam kartui, tad bookmark'inti jos neapsimoka, nes tada ten bus šiukšlynas. 60 tabų mano work flow ne lubos ir aš puikiai su tuo susidoroju. Tiesą sakant, kad kai kurie psl. atsidaro kokiu 0,3 sek. lėčiau man ne problema. :)
Sveiki, esu naujokė, kas gali paaiškinti, kaip iš icloud perkelti nuotraukas į mac kompiuterio atmintį, nes icloud jau yra pilnas ir nelbai žinau kaip, išanksto dėkoju.
Prisijungiate prie icloud.com, kairėje pusėje pažymite All Photos, tada pažymite nuotraukas kurias norite atsisiųsti, spaudžiate ant piktogramos kur iš debesėlio išeina rodyklė žemyn ir atsisiunčiate į kompiuterį, tada ištrinate tai ko nereikia iCloud'e.
Su high sierra bandau ikelti i fat32 flash 2,35GB video faila ir gaunu error kad flash netinka tam.
Mac OS tampa visiskas M......
High Sierra yra bugas neleidžiantis kopijuoti didesnių nei 2GB failų į FAT32. Per Pathfinder pabandyk.
Ka idomu veikia jie ten.... Kad siai dienai tokius bugus praleidzia ir dar tiek laiko uztrunka sutvarkyti juos... Netraukia kazkaip uzsiimti ieskoti Pathfinder....
Na netraukia, tada lauk kol pataisys, nors tai nebūtinai koks bugas. Gali būti, kad Apple nusprendė uždėti 2Gb failo dydžio limitą FAT32 ir jei nori didesnius failus kopijuoti — naudok exFAT.
A ka daryt kad exFAT dauguma prietaisu neskaito ? Kad ir paprasciausias LG smart tv
Perki Apple TV ir žiūri filmus.
Uz apple tv kaina man iseina LG smart tv 50 coliu :)) Kur logika uz priedeli...
Jei tavo 50″ Smart TV kainuoja 200€ tai keista, kad jis apskritai dar ką nors rodo :)
Kita vertus jei taip skaičiuoti tai vietoj tokio Smart TV (už 200€) galima kokius 10 radijo imtuvų nusipirkti. Kur logika… :)
O jei kainuotu 100 Euru, tai jis isvis neegzistuotu ? :)
Kalbant apie apple tv, tai is jo nulis naudos. Jei ji naudot tik del macbook vaizdo atvaizdavimo televizoriuje..... Tai cia isvis beprotiska... Daugiau ten Baltijos salims nulis naudos is jo.