„Facebook Messenger“ ir „Apple Messages“ žinučių šifravimas, kas geriau?

„MacBook“ kompiuteris, „macOS Sierra“, „Messages“ aplikacija ir Siri

Nors „Facebook“ sukurta „Messenger“, panašiai kaip ir „Apple“ žinučių aplikacija „Messages“, naudoja duomenų šifravimą - tai, kaip šios dvi aplikacijos saugo mūsų privatumą – skiriasi.

Nauja „Secret Conversations“ funkcija „Facebook“ „Messenger“ aplikacijoje leidžia susirašinėti taip, kad šios žinutės yra prieinamos tik pokalbio dalyviams. Tokie pokalbiai yra užšifruoti privačiais raktais prie, kurių „Facebook“ neturi priėjimo. Tai reiškia, kad socialinio tinklo kompanija negali jų iššifruoti ir tikėtina to negali padaryti ir vyriausybinės organizacijos užsiimančios šnipinėjimu. Tokiu pačiu principu veikia ir „Apple“ sukurtą „Messages“ aplikacija.

Vienas didelis skirtumas tarp „Facebook’o“ „Secret Conversations“ ir „Apple“ „Messages“ yra tas, kad „Facebook“ end-to-end šifravimas pradžioje nutylėjimą yra išjungtas. „Facebook Messenger“ naudotojai turi kiekvienam pokalbiui atskirai įjungti šią funkciją ir šifravimas galimas tik naujiems pokalbiams, tad jei pokalbis jau pradėtas - jie nebus šifruojamas.

„Apple“ pokalbiai „Messages“ aplikacijoje su „iMessage“ naudotojais šifruojami visi, nereikia nieko įjunginėti. Jei „Apple“ „Messages“ aplikacijoje pokalbio oponento ir Jūsų žinučių fono palva mėlyna - pokalbiai šifruoti. Jei oponento ir pokalbio žinučių spalva žalia, vadinasi kontaktas su kuriuo susirašinėjate ar jei tai grupinis pokalbis - bent vienas iš kontaktų nenaudoja „iMessage“ ir tokiu atveju susirašinėjimas nešifruotas.

„Facebook“ pokalbiuose „Secret Conversations“ yra ribojamos vienu mobiliu įrenginiu, kurį reikia autorizuoti ir tam reikalinga nemokama „Messenger“ aplikacija. Žinučių šifravimas neveikia naudojantis pokalbių funkcija „Facebook“ interneto svetainėje taip pat ir trečių šalių aplikacijose leidžiančiose pliurpti su „Facebook“ draugais. Tad jei norite kalbėti slaptai - net negalvokite apie kompiuterio naudojimą.

Priešingai nei „Facebook“, naudojantys „Apple“ „Messages“ aplikaciją gali būti ramūs jog jų „iMessage“ žinutės yra šifruotos susirašinėdami iš bet kurio tą patį „Apple ID“ naudojančio įrenginio. Tai reiškia, kad galite pradėti pokalbį „Messages“ aplikacijoje esančioje „iPhone“, vėliau jį tęsti „iPad“ ir galiausiai susirašinėti „Mac“ kompiuteryje esančia „Messages“ aplikacija ir visi šie pokalbiai bus ne tik sinchronizuojami visuose tą patį „Apple ID“ naudojančiuose įrenginiuose, bet bus ir šifruoti. „iMessage“ žinutės apsaugotos kiekviename įrenginyje unikaliais šifravimo raktais.

Matyti visą susirašinėjimo istoriją visuose įrenginiuose yra patogu, tačiau „Facebook“ vieno įrenginio politika kai kuriems naudotojams gali pasirodyti saugesnė. „Secret Conversations“ pokalbiai yra šifruojami viename įrenginyje, tuo tarpu „iMessages“ žinutės yra šifruojamos paskyrai. Vienintelis būdas perskaityti šifruotą „Facebook“ žinutę pašaliečiui yra gauti prieigą prie to autorizuoto įrenginio, tuo tarpu norinčiam paskaitinėti svetimus „iMessage“ susirašinėjimus reikia gauti prieigą prie vieno iš tą pačią paskyrą naudojančių įrenginių. Tad kuris būdas yra slaptesnis priklauso nuo to kaip esate organizavę savo įrenginių apsaugą. Pavyzdžiui jei viena „Mac“ kompiuterio paskyra naudojasi visa šeima, kas mano galva yra ne tik nepatogu bet ir ganėtinai neprotinga, kiti šeimos nariai gali matyti „iMessage“ pokalbius susietus su tuo „Apple ID“. Tai nereiškia, kad „Apple“ žinučių aplikacija yra mažiau saugi, greičiau tai reiškia, kad tie kas nesirūpina savo saugumu yra labiau pažeidžiami, bet čia visur taip[1] („durnių ir bažnyčioje muša“).

Kuri iš susirašinėjimo aplikacijų geresnė: „Facebook“ ar „Apple“ – sunku pasakyti, čia matyt vertinimas gali būti tik subjektyvus. Paprastam „iPhone“ naudotojui end-to-end šifravimas visada įjungtas ir tai geras sprendimas, nes nereikia dėl to sukti galvos. Silpnoji „Apple“ susirašinėjimo programėlės „Messages“ pusė yra ta, kad šifruojami pokalbiai vykstantys tik tarp „Apple“ įrenginių.

„Facebook“ „Secret Conversations“ privalumas yra tas, kad tai nesusiję su tuo kokią platformą naudoja pokalbio dalyviai tol kol jie naudoja „Facebook Messenger“ aplikaciją mobiliems įrenginiams. Silpna vieta yra ta, kad kiekvienas iš pokalbio dalyvių turi būti prisijungęs prie „Facebook“, naudoti specialią aplikaciją, būti įjungęs tam pokalbiui „Secret Conversations“ kiekvienam pokalbiui – tai pakankamai daug jei paprašyti tai padaryti žmogų su kuriuo nori susirašinėti ir ypač jei tas žmogus nelabai gaudosi skirtumuose ir, pavyzdžiui neskiria kuo skiriasi naršymas internete nuo naršymo „Facebook“.

Aišku, galime rinktis ir naudoti abi programėles. Asmeniškai aš pirmenybę atiduodu „Apple Messages“. Gal todėl, kad visi žmonės su, kuriais bendrauju turi „iPhone“, na o jei kas parašo į „Facebook Messenger“, tai kai pamatau – atsakau ir ten, bet tai tikrai nėra man pirminė ir net antrinė komunikacijos priemonė.

O kokiai pokalbių programėlei pirmenybę atiduodate Jūs, „Facebook Messenger“ ar „Apple Messages“?


  1. Galiu pasakyti iš savo praktikos, kad dažniausiai pagalbos į mane kreipiasi ne tik dėl saugumo, bet ir eilės kitų priežasčių tie, kas pavyzdžiui „Mac“ kompiuteriuose naudoja vieną paskyrą turinčią administratoriaus teises ir ta paskyra naudojasi visa šeima. Tada tuose kompiuteriuose galima rasti tokių stebuklų (gerokai daugiau nei, kad apie tai žino savininkas), kad neretai atrodo reikėtų gerai pasukti galvą, kad tiek visko pridirbti.  ↩

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 2 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. O kaip Viber, WhatsApp? Jos irgi šifruojamos tokiu pačiu principu?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų