Norvegų policija vers kaltinamąjį atrakinti jo iPhone „Touch ID“ pagalba

Temos: iOS, iPhone, Saugumas

Norvegų policija 27-erių metų kaltinamąjį kaltina narkotinių medžiagų turėjimu ir verčia jį atrakinti jo iPhone „Touch ID“ pagalba, tačiau net ir privertus tai padaryti gali būti „tuščias Ramsas“.

Norvegų svetainė „Bergensavisen“ rašo, kad Norvegijos policininkai sulaikė 27-erių metų vyrą ir kaltina jį narkotikų turėjimu. Rašoma, kad vyras savo kaltę pripažino. Tyrėjai mano, kad sulaikytojo telefone gali būti daugiau su byla susijusios informacijos, tačiau vyras, tyrėjams pareikalavus, atsisakė atrakinti savo iPhone. Nordhordland regiono teismas priėmė sprendimą, kad policija gali priversti kaltinamąjį pirštu paliesti „Touch ID“ jutiklį.

Nėra aišku ar Norvegijos policija žino, kad nenaudojus „Touch ID“ 48 valandas ar tokį jutiklį turintį iOS įrenginį perkrovus arba po trijų „klaidingų“ pirštų prisilietimų - norint atrakinti „Touch ID“ turintį iPhone ar iPad reikia įvesti apsaugos kodą. Kaltinamasis suimtas sausio 25 dieną, tad labai tikėtina, kad net ir jėga prispaudus kaltinamojo pirštą ant „Touch ID“ – norimo efekto pasiekti jiems nepavyks.

Nežinau ką apie slaptažodžių ar saugumo kodų pasakymą teigia Norvegijos įstatymas. Tiesa pasakius nežinau ką teigia ir Lietuvos įstatymas, tačiau JAV Virdžinijos valstijos teismo teisėjo Steven C. Frucci sprendimu pirštų atspaudai, priešingai nei slaptažodžiai ir saugumo kodai, nėra apsaugoti „Penktosios pataisos“ ir yra prilyginami DNR pavyzdžio paėmimui ar rašymo ranka testo atlikimui, tad JAV toks teisėsaugos fokusas nesuveiktų, nes jie neturi teisės reikalauti pasakyti slaptažodį.

Gal yra gyvenančių Norvegijoje ir žinančių kuo pasibaigė šis teisėsaugos bandymas?

O kaip Lietuvoje? Gal yra skaitančių teisininkų ir žinančių ar Lietuvoje kaltinamasis privalo pasakyti slaptažodžius, ar ne?

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 5 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Kad ir kokie tie istatymai lietuvoje. Cia amnezija tokiam dalykui kaip passwordui manau nera kas gauti :) Cia net telefono nesugeba rasti. Gali pareigunas skambineti ir prasyti ateiti i policija, viskas.... :D Tai ka jie gali cia isvis prasyti.

  • Na, vienas dalykas kai kokio nors „pamesto“ daikto atgavimu suinteresuotas „tu“, o kitas, kai kažką iš „tavęs“ gauti reikia jiems.
   Taip, su pamestų daiktų ar smuklių nusikaltimų ieškojimu pas mus prastai, įtariu jau tik padavus pareiškimą parašomas atsakymas, kad „nusikaltėlis nerastas todėl byla nutraukta“, tiesiog padedama į specialų aplanką, kur nurodyta kurią dieną išsiųsti, o ieškoti niekas net nesiruošia, nes kai susiruošia - tai kartais net keista, kad tokius dalykus randa.
   Yra ištisas „aparatas“ informatorių ir kitokių būdų gauti informaciją, tiesiog visiems „dzin“, o už tiek kiek jie gauna ir kokias saugumo bei socialines garantijas turi jie ir jų šeimos nariai – „dzin“ būtų ir man – kad tik ramesnė diena ir greičiau darbo dienos pabaiga…

 2. Aš tik nesuprantu, kodėl neatsiranda tokių, kurie darytų apčiuopiamą tvarką ir augantį gerbūvį. Nejaugi nėra tokių ar tiesiog tokia sistema? O gal ta pati kultūra arba mentalitetas neleidžia mums judėti link gerbūvio. Kontrolės mechanizmas-verslas arba politika?
  Jaunasis G. Landsbergis kažką kalba į tą pusę, jeigu tai pasiteisins-tokių tik daugiau reikėtų, nepaisant to, kad trūksta jaunimo politikoje arba jaunų politikų.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų