1999 m. Steve Jobs pirmą kartą ištarė One More Thing. Ši frazė tapo nerašyta taisykle, reiškiančia, kad Apple kompanija sukūrė dar vieną technologiją, keičiančią vartojimo kultūrą. Milijonai vartotojų, programuotojų, ekspertų ir žiniasklaidos atstovų, kasmet tiesiogiai stebėdami Apple renginius, pašvenčia 2 valandas iKultui. Tokiu būdu, pirmą kartą po Steve Jobs mirties, 2014 m. Rugsėjo 9 d., Apple generalinis direktorius Tim Cook pasauliui paskelbė „One More Thing“ – naują produktų kategoriją – Apple Watch.
Apple nėra pirmoji, pristačiusi išmanaus laikrodžio kategoriją, tačiau būdama globaliai vertingiausiu prekės ženklu, turi nenuginčijamą svertą naujo kulto įvedime. Šiam įvaizdžio varomam diktatoriui technologiniai vandenys tapo per maži – su nauja produktų kategorija Apple drebina tradicinių laikrodžių sektorių, o pati kompanija – agresyviai veržiasi į prabangos ir mados industriją.
Dar praeitų metų liepos mėnesį didžiausio prabangos konglomerato LVMH vadovo Bernard Arnault papasakota istorija mane, technologijomis mintantį simbolistą, paruošė didiems virsmams:
„Steve Jobs kartą paprašė manęs patarimo apie mažmeninę prekybą, bet aš atsakiau: - Aš nesu tikras, ar išvis mes esame tame pačiame versle. - „Aš nežinau ar po 25 metų mes tebesinaudosime Apple produktais, tačiau aš neabejoju, jog mes gersime Dom Perignon“. ~ Bernard Arnault
Mintyse pradėjau piešti artimiausių metų projekcijas: Apple šmėkla jau nuo 2015 m. vasario siunčia signalus, kai Kinijoje šis ženklas tapo svarbiausia prabangos dovana, aplenkusia Hermès, Louis Vuitton, ir Chanel. Kas pradėjo knibždėti užkulisiuose, dabar eskaluojama plačiai spaudoje: taip tenka pripažinti, mes nežinome, kas bus po 25 metų, tačiau šiandien vienas faktas yra akivaizdus – su Apple Watch produktu Apple galutinai užbaigė transformaciją į prabangos prekės ženklą, kurį apibrėžia svarbiausi šios industrijos elementai:
MEISTRIŠKUMAS (angl. Craftsmanship)
Appledizainas, inovatyvūs sprendimai, funkcionalumas ir aukštos kokybės medžiagos įkūnija moderniosios prabangos meistriškumo lygį.
KŪRĖJAS – IKONA (angl. Iconic Founder)
Steve Jobs yra ne tik Apple kūrėjas-legenda, bet ir esminė DNR sudedamoji dalis – net ir šiandien Steve Jobs kabinetas yra nepakitęs lyg koks neliečiamas šventorius.
KAINA (angl. Exceptional Pricepoint)
Apple kainodara plačiausia ne tik technologijų, bet ir apskritai laikrodžių industrijoje: nė vienas prabangos prekės ženklas neturi tokio plataus masinės produkcijos kainų spektro nuo $349 iki $17,000, o specialiai deimantais inkrustuotas modelis, pagamintas Brikk kompanijos, kainuos visus $75,000 USD dolerius. Tai įrodo, kad Apple žengia į visus tris prabangos segmentus: prieinamą (angl. Accessible), tradicinę – aspiracinę (angl. Aspirational) ir absoliučią (angl. Absolute).
VERTIKALUS DISTRIBUCIJOS MODELIS (angl. Vertical distribution model)
Tokią pardavimų strategiją Apple pradėjo taikyti prieš 14 metų: 2001 m. gegužės 19 d. buvo atidaryta pirmoji oficiali kompanijos parduotuvė. Kompanijos sukurta ir pritaikyta integruota sistema, aprūpinanti inžinierius, marketingo specialistus, vadybininkus yra vienas geriausių vertikalaus tiekimo modelio pavyzdžių: Apple gamina optimizuotą operacinę sistemą, kuria specialiai pritaikytas techninę ir programinę įrangas.
GLOBALUMAS (angl. Global)
Globali Apple koncepcija reiškia ne tik produktų pasiekiamumą visame pasaulyje (vien tik tiesioginių parduotuvių yra 453 iš viso 39 pasaulio šalyse), bet ir globalų servisą.
SAVIRAIŠKOS NAUDA (angl. Self Express Benefit)
Prabangos industrija yra pastatyta ant įtakingų simbolių, į kurią įžengusi Apple kompanija jau turi susiformavusį turtingo ir išsilavinusio vartotojo simbolį. Būtent todėl premium kainas siekiančių iPhone išmaniųjų telefonų jau yra parduota per 700 mln. vienetų. Panašios prognozės piešiamos ir Apple watch:
Dėl tokių projekcijų Paryžiaus aukštoji mada keliasi į Silicio Slėnį, kurį šukuoja vis daugiau šios industrijos dalyvių: tai ateities epicentras. Naujosios kartos prabangos ženklo kūrimo frontas savo šaknis leidžia nebe Prancūzijoje, Šveicarijoje, Italijoje, o Silicio Slėnyje, sekdamas susibūrusią svajonių komandą – Apple surinko talentingiausius atitinkamų industrijų ekspertus: Paul Deneve, ikoninių Yves Saint Laurent mados namų vadovas, paskirtas vice-prezidentu; Angelai Ahrendts, prikėlusiai Burberry, buvo patikėtas e-komercijos ir mažmeninės prekybos vadovės vairas. Iki tol Apple turėjo du atskirus vadovus mažmeninei ir internetinei prekybai – apjungimas tik įrodo, kad Apple tikslas – prisijaukinti įvairius pardavimo kanalus apjungiantį prekybos modelį (angl. multi-channel retail model). Ir tai tik du vardai.
Prabangos Atgimimas – taip simboliškai galima įkalti į istoriją praeitos savaitės įvykius. Florencija tapo simboline vieta, naujam prabangos atgimimui – geresnės vietos Apple net ir negalėjo pasirinkti meistriška kokybe ir menu varomo verslo taisyklių perrašymui. Condé Nast International Luxury Conference 2015 – renginys, kuriame industrijos galingieji aptarė „Naująją Tvarką“: Apple, ne tik buvo nuolankiai priimta į „prabangos verslo šeimą“, bet ir pradėjo diktuoti taisykles taip perrašydama prabangos sampratą: techninių pasiekimų demonstravimas taps naujuoju aksesuaru.
„Mums mašinos, kaip įrankiai meistrui – mes visi naudojame kažką – skylių pirštais neišgręši: mums visiems reikia prietaisų pagalbos.“ – tokia yra masinio meistriškumo, pagrįsto technologija samprata.
Požiūrių analizė: judėti pirmyn ar žvalgytis atgal?
Technologijų posūkis į nešiojamus personalinius įrenginius (angl. Wearables) vyksta jau keletą metų, iškeliant sveikatos ir sporto svarbą žmogaus gyvenime, tačiau Apple yra pirmasis technologijų prekės ženklas, pabandęs save pozicionuoti laikrodžių rinkoje tarp prabangos produktų – unikalių meno objektų.
Apple kompanija oficialiai pozicionuoja Apple Watch produktą naudojant 3 esminius aspektus:
VISAPUSIŠKĄ SVEIKATOS IR SPORTO ĮRENGINĮ
SUASMENINTĄ KOMUNIKACIJĄ
NUOSTABŲJĮ LAIKO MATAVIMO OBJEKTĄ
Apple neabejotinai tiki jų pačių sėkme: Apple Watch pardavimų varikliu taps jaunesnės kartos atstovai, ypatingai millennials karta, užaugusi kompanijos ekosistemos inkubatoriuje. Ši karta nėra prisirišusi prie praeities, ilgaamžiškumo, juos labiausiai įtraukia inovacijos, dėl kurių yra pripratinti prie trumpo vartojimo ciklo.
Tobulėjančios technologijos įstatė į tokius vartojimo rėmus, aprūpindamos kasdienybę vis įmantresniais sprendimais. Millennials grupei reikia prekės ženklo, leidžiančio išgyventi patirtis „čia – ir – dabar“, o ne emocinio simbolio, apipinto legendomis, kuris užkrautų pečius perduoti estafetę nusipelniusiems palikuoniams.
Didžiausias kūrėjų iššūkis – įtikinti vartotojus, jog šis produktas yra nuostabus meno objektas, kuris moderniai Apple vartotojų grupei atrodo nepritaikytas. Apple Watch Edition modeliai prasidedantys nuo $10000 USD dolerių galima spėti taps lengvu jauku kylančiose ekonomikose. Prognozuojama, jog daugiausia bus parduota Kinijoje: pasak Business Insider, šie modeliai išparduoti greičiau nei per 1 valandą.
Būtent dėl šio prabangaus modelio viešame diskurse ekspertai nuo prabangos prekių analitikų iki technologijų apžvalgininkų pasidalino į dvi kontrastingas stovyklas – simbolistus ir funkcionalistus.
Pirmieji – simbolistai, dažniausiai konservatyvūs prabangos industrijos atstovai, pasisako už objektą – meno kūrinį, suteikiantį ilgaamžes simbolines reikšmes (angl. symbolic values) ir socialinį statusą. Jie vis aktyviau įsitraukia į Apple kritiką, teigdami kad technologijos ir išmanieji laikrodžiai, kurių egzistencinis pagrindas grįstas nuolatine kaita, negali tiesiogiai konkuruoti su tradiciniais mechaniniais laikrodžiais ir jų sukurtu paveldu.