OS X nebėra tokia saugi, kokia buvo anksčiau

OS X vartotojai mėgstantys pasišaipyti iš vargstančių Windows aplinkoje dėl juos puolančių nenuilstančių kenkėjų pulkų, dabar galėtų pristabdyti arklius, nes per pastaruosius kelis mėnesius kenkėjų skirtų OS X kiekis stipriai išaugo.

Nors OS X sukurta Unix pagrindu, kuri savaime turi apsaugą nuo pačių bjauriausių virusų, tačiau šiais laikais virusai, kurie visiškai „nugriauna“ kompiuterio sistemą nėra problema, dabar kur kas daugiau rūpesčių sukelia visokie „spyware“, „crapware“ ir „adware“ slapčia įsliūkinantys į kompiuterį, įsiintegruojantys į naršykles ir bombarduojantys jus reklaminiais skelbimais ar tiesiog tyliai sekantys ką jūs naršote. Reikia pastebėti, kad didelės dalies šių kenkėjų veikla yra legali, nes patys vartotojai diegdami aplikacijas sutinka su šių priedų įdiegimo sąlygomis.

Daugeliu atvejų aplikacijos įdiegiančios visus šiuos nors ir legalius, bet kenkėjiškus priedus yra atsisiunčiamos iš torentų ar specialiai atsisiuntimams sukurtų serverių tokių kaip CNET. Atsiųstos ir įdiegtos aplikacijos, kartu įdiegia ir „spyware“, „crapware“ ar „adware“.

Kiek plačiau apie tai galite pasiskaityti How-To-Geek straipsnyje, o mano patarimai norint apsisaugoti nuo tokių kenkėjų patys elementariausi:

 • Daugelis pavojų šiais laikais plinta per interneto naršykles todėl reikėtų vengti bet kokių įskiepių į jas diegimo ir niekada nediegti aplikacijų žadančių pagerinti jūsų naršyklę;
 • Niekada nesisiųsti ir nediegti jokių aplikacijų jei jos nėra būtinos ir aplikacijos patiekimo šaltinis žinomas bei patikimas;
 • Niekada nepulkite siųstis nemokamos aplikacijos apie, kurią tik ką perskaitėte internete;
 • Niekada iš karto nediekite to ką jums atsiuntė draugas. Prieš tai patyrinėkite nuorodų adresus ir įsitikinkite, kad tą aplikaciją siuntė tikrai draugas nepriklausomai nuo to, kad laišką gavote iš jo elektroninio pašto adreso.
 • Naršyklėje atjunkite Java (atminkite, kad tai ne tas pats kas java script. Java script reikalingas daugelio svetainių veikimui, tame tarpe ir Mac Arenos) ir iš kompiuterio išmeskite Flash;

Žinoma, patarimų gali būti visa virtinė, tokių kaip nedirbti naudojantis administratoriaus paskyra ir panašiai, tačiau jei nesilaikysite elementaraus saugumo ir diegsite bet ką, iš bet kur - nepadės jokios apsaugos užtvaros ir kaltinti galėsite tik patys save.
Kitaip tariant: neimkite, o jei paėmėte nevalgykite saldainių, kuriuos jums siūlo nepažįstami piliečiai gatvėje.

Žymos

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 5 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Windowsiniams pc rekomenduoju nepagailet pinigu (o jei kam gaila crackinta versija) isirasyt antiviruso ESET Antivirus 8 pas mane, ideali antivirusine, visada blokuoja visus iejusius "virusiukus" pradzioj nesupratau kodėl amziais meta pranesima, kad "adress blocked: ir ilgas ilgas url" po to supratau, slapcia tyliai pasislepe chrome viduj reklameris, kuris nuolat skirtingus adresus generavo, antivirusas visus juo blokavo, o uzlindes buvo net i AppData/Roaming folderi... Žodžių, niekaip plika akim nerasi, ir šiaip, ji viska blokuoja ir perspeja, net prie mano teamviewer prisijungti negalejo, kol jos neatjungiau, ziauriai geras antivirusas

  • Nežiūrint gana aukšto įvertinimo, ESET NOD32 Antivirus 8 dirba gana prastai, ką galima pastebėti ir iš tavo aprašymo. Jis blokuoja url, bet neranda kenkėjo tuos url generuojančio, o ir šiaip ESET vienas prasčiausiai aptinkančių phishing ir kenkėjiškus url. Jei pas patį ESET randa piktybinės veiklos požymių tai galima tik įsivaizduoti koks kenkėjų knibždėlynas tame PC yra iš tikro.
   Ačiū dievams, kad ant Mac dar nereikia jokių antivirusų.

 2. Niekas nuo virusu dar nenumire

  • Čia kaip pažiūrėsi...
   Net kalbant apie kompiuterinius virusus manau galima rasti mirtinų atvejų. Kai kuriems piliečiams gyvenimas pasibaigė čempionišku šuoliu nuo tilto, kai virusas sunaikino jų viso gyvenimo darbo vaisius. Buvo toks Stuxnet, kuris Irano branduolinės elektrinės turbinas įsuko taip, kad nedaug truko iki globalios katastrofos, tačiau vietos darbuotojų tarpe galėjo būti ir aukų. 2010 metų Ispanijos lėktuvo katastrofa nusinešusi 154 gyvybes siejama su kompiuteriniu virusu. Jei skaitai (ir supranti ką perskaitei) ispaniškai, šiek tiek informacijos apie šią katastrofą ir jos priežastis rasi čia.
   Taigi, aš nedrįsčiau teigti, kad nuo kompiuterinių virusų dar niekas nemirė (jau nekalbant apie virusus apskritai).

 3. Detalias AV programų palyginimo ataskaitas galima rasti čia: http://www.av-comparatives.org

Parašykite komentarą

Į viršų