Kaip OS X parašyti € simbolį ir sistemoje pakeisti litus į eurus

Apple lietuvių (Lithuanian) klaviatūroje nėra numatytas euro simbolio rašymas, o nuo 2015 metų sausio 1 dienos jį rašyti gali tekti gana dažnai.

2015 metų sausio 1, tai diena kada Lietuvoje oficialiai baigsis litinių santykių laikotarpis ir € (euro) simbolį teks rašyti vis dažniau ir dažniau. Mac kompiuteriuose esantis Apple lietuvių kalbos klavišų išdėstymas nenumato paprasto € simbolio rašymo būdo.

Lietuvių kalboje paprastai vartojami lietuviški valiutų pavadinimai arba jų tarptautiniai kodai, pvz., 100 eurų arba 100 EUR. Taip yra, greičiausiai, todėl, kad iki litas neturėjo savo atskiro simbolio, kokius turi eilė pasaulio valiutų: , , , , , , , , , , ƒ, ₦, ₱, ₮, , ₡, ir t.t.

Lietuvių kalbos komisijos 2014 m. balandžio 10 d. posėdyje nutarta teikti euro santrumpą – Eur, o prireikus galima vartoti tarptautinį kodą EUR arba simbolį €. Anglų kalboje valiutos simbolis dažnai rašomas prieš skaičių, tačiau lietuvių kalboje jis visada rašomas po skaičiaus, skaičių ir valiutos pavadinimą ar simbolį atskiriant tarpu.

Euro centai neturi savo simbolio, kaip pvz, JAV dolerio centai gali būti žymimi simboliu ¢, ir turi būti rašomi „euro centai“, „euro ct“ arba „Eur ct“ (po ct nededant taško). Nežinau ar parašymas 2 € ct būtų nusižengimas lietuvių kalbos taisyklėms.

Lietuvoje dažniausiai parduodami U.S. klavišų išdėstymą turintys Mac kompiuteriai, todėl € simbolio ant klavišų nerasime.

Žemiau esančioje lentelėje € simbolio rašymas naudojant kai kurių Apple klaviatūras/klavišų išdėstymus:

Mac klavišų išdėstymas/klaviatūraklavišų kombinacija
Lietuvių-
Lietuvių (skaičių eilės v3)[1]Alt ⌥-E
AmerikiečiųAlt ⌥-Shift ⇧-2
AustrųAlt ⌥-Shift ⇧-D
BelgųAlt ⌥-$
BritųAlt ⌥-2
KataloniečiųAlt ⌥-U
OlandųAlt ⌥-2
SuomiųShift ⇧-4
PrancūzųAlt ⌥-$
Prancūzų (num)Alt ⌥ -Shift ⇧-R
VokiečiųAlt ⌥-E
ItalųAlt ⌥-I
Italų - ProAlt ⌥-E
PortugalųAlt ⌥-3
SlovakųAlt ⌥-R
IspanųAlt ⌥-U
Ispanų - ISOAlt ⌥-E
Šveicarų (prancūzų)Alt ⌥-E
Šveicarų (vokiečių)Alt ⌥-E

Paprasčiausias būdas

Mano galva paprasčiausias būdas rašyti lietuviškai ir neperjunginėjant klaviatūrų turėti galimybę greitai ir patogiai parašyti € simbolį, kaip ir eilę kitų simbolių yra Mac kompiuteryje įdiegti nemokamą „Lietuvių (skaičių eilės v3)“ klavišų išdėstymą.

Naudojant „Lietuvių (skaičių eilės v3)“, euro simbolis € rašomas Alt ⌥-E klavišų kombinacijos pagalba.

Jei dar nesate savo Mac kompiuteriuose įdiegę „Lietuvių (skaičių eilės v3)“ - atsisiųsti šį nemokamą, Mac kompiuteriams skirtą klavišų išdėstymą galite iš raides.blavasciunas.com svetainės.

Būdas naudojant automatinį teksto keitimą

OS X ir iOS yra funkcija leidžianti tam tikrą parašytą tekstą automatiškai pakeisti kitu tekstu ar simboliu.

Mac kompiuteryje:

 • atidarykite System Preferences aplikacija ir paspauskite ant Keyboard ir aktyvuokite Text skirsnį
 • paspauskite lango apačioje esantį [+] simbolį
 • kairiame laukelyje įveskite tekstą, kurį norite automatiškai keisti į € simbolį, pvz. EUR, o dešinėje pusėje parašykite € simbolį (galite įklijuoti prieš tai nukopijavę šiame tekste). OS X automatiškai keičiamo teksto nustatymai

Šį būdą galima naudoti kartu su auščiau aprašytu „Paprasčiausiu būdu“, tačiau tam tikrose situacijose tai gali sukelti nepatogumų reikalaujančių papildomų veiksmų, kai norima parašyti keičiamą tekstą ir jo nekeisti.

Jei Mac ir iOS įrenginys naudoja tą pačią iCloud paskyrą - teksto pakeitimo nustatymai bus pritaikyti ir iOS įrenginiui.

Sistemoje naudojamos numatytos valiutos keitimas

Atliekant paskaičiavimus, pildant elektronines lenteles bei eilėje kitų situacijų patogu, kai sistemoje numatyta valiuta atitinka tą, kurioje atliekami paskaičiavimai.

OS X 10.10.3 Yosemite, Apple pakeitė numatytą Lietuvos valiutą iš lito į eurus.

Norėdami pakeisti sistemoje numatytus valiutos priskirtos Lietuvai nustatymus pakeisti į eurus:

 • atidarykite System Preferences aplikaciją
 • paspauskite ant Language & Region
 • atsidariusiame lange paspauskite ant Advanced Atsidariusiame „System Preferences“ lange paspauskite ant „Advanced“
 • Currency laukelyje, iš sąrašo pasirinkite Euro (€) Currency laukelyje, iš sąrašo pasirinkite Euro (€)

 1. Lietuvių (skaičių eilės v3) yra ne Apple sukurtas klavišų išdėstymas skirtas Mac kompiuteriams ir jį reikia įdiegti atskirai. Šis klavišų išdėstymas leidžia paprastai ir greitai, neperjungiant klaviatūros kodavimo, parašyti ne tik € simbolį, bet ir skaičius, lietuviškas raides bei eilę kitų simbolių ir diakritinių raidžių naudojamų kitose kalbose (tame tarpe ir kirčiuotas lietuviškas raides: ė́, ų̃ ir t.t.). Atsisiųsti „Lietuvių (skaičių eilės v3)“ galite iš raides.blavasciunas.com svetainės.  ↩

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 13 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Labai geras daiktas skaičių elės. Pradžioje naudojau savo klavišų kombinaciją, atrodo buvo įprasta ir patogu, kol neįsidiegiau Skaičių eilės v3 programėlę. Pradžioje gan skeptiškai žiūrėjau, palengva pratinausi, tačiau šiuo metu tai programa kuri liks visam laikui mano Mac.

 2. Centus aprašyt gi galima skaičiais po kablelio €0.23

  • Galima jei kalbėti ne apie žymėjimą, o apie išraišką. Tik (kalbant apie pačio €0.23 parašymą):
   - Lietuvių kalboje dešimtainės ir šimtainės skiriamos kableliais, bet ne taškais, pvz.: 1,5 kg (ne 1.5 kg), 0,25 g (ne 0.25 g), 0,23 euro (ne euro0.23).
   - Tarp skaičiaus ir žymėjimo dedamas tarpas
   - Žymėjimas, šiuo atveju €, rašomas po, o ne prieš skaičių (amerikonai dažnai rašo žymėjimą prieš skaičių ir net dažnai nerašo 0 jei prekė kainuoja centus, pvz $.99 (reikštų devyniasdešimt devyni centai).
   - Anglakalbėse šalyse (ypač Amerikoje) taškais atskiriamos dešimtainės skaičiaus dalys. Tačiau, lietuvių kalboje jos atskiriamos kableliais; Amerikonai taip pat mėgsta ilgus skaičius suskaidyti į grupes dėl patogumo ir kablelius naudoja grupių atskyrimui: $1,000,000,000.00 (milijardas dolerių ir 0 centų). Tuo tarpu lietuvių kalboje, jei reikia atskirti skaičių grupes - jos atskiriamos tarpu: 1 000 000 000,00 € (vienas milijardas eurų ir 0 euro centų).

 3. O kaip pakeisti iphone kad numatyta valiuta butu eur? Nes Numbers programoj ir kitose siulo vis dar litus

 4. O ka tai keicia ? Tarkim rodo Eur. O kas toliau ? Kur tai pritaikyti ir t.t.. ?

 5. Gal yra kokia klavišų kombinacija, kad renkant lietuviūką tekstą galima būtų parašyti ženklus $, %, @, !, nes jų dažnai reikia.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų