Jei MacBook kompiuterio baterija laiko trumpai

Nors OS X Mavericks ir patobulino aplikacijų darbą taip, kad MacBook kompiuterio baterija tarnautų ilgiau, tačiau kartais kai kurie procesai baterijos „laikymą“ gali gerokai sutrumpinti.

OS X Mavericks patobulino neaktyvių aplikacijos (kai jas dengia kitų aplikacijų langai) darbą taip, kad jos neeikvoja baterijos. Papildomai OS X Mavericks naudoja atminties suspaudimą taip sumažindamas RAM turinio rašymą į kietąjį diską, kas taip pat gerokai pailgina baterijos tarnavimo laiką. Tačiau nežiūrint visų šių naujovių, kartais galite pastebėti, kad jūsų nešiojamo Mac kompiuterio baterija laiko trumpai. Žinoma, jei žiūrint filmą turėtumėte žinoti, kad tokiu atveju Mac baterija „laikys“ trumpiau nei kad rašant dokumentą.

Priežasčių paieška

Jei pastebėjote, kad nešiojamo Mac kompiuterio baterija greitai senka, pirmasis žingsnis, kurį turėtumėte padaryti yra atidaryti „System Preferences“ aplikaciją ir „Energy Saver“ skirsnyje įjungti baterijos būsenos rodymą meniu juostoje. Tai padarius, meniu juostoje, šalia WiFi, garso ir datos atsiras baterijos piktograma leidžianti stebėti baterijos būseną. Nuspaudus Alt ⌥ klavišą ir paspaudus ant šios piktogramos pamatysite kelias eilutes apibūdinančias baterijos stovį ir labiausiai ją sekinančias šiuo metu atidarytas aplikacijas. Kitoks nei „Normal“ baterijos stovis reiškia, kad baterija yra pažeista ir ją reikia pakeisti. Šiuo būdu galite stebėti kokios būklės yra jūsų MacBook kompiuterio baterija ir kokios aplikacijos ją sekina bei jas uždaryti arba kitu būdu valdyti jų veiksmus.

Papildomai prie baterijos meniu punkto naudojimo, galite atidaryti „Activity Monitor“ aplikaciją (rasite Applications/Utilities aplanke) ir „CPU“ bei „Energy“ skiltyse surūšiuokite procesus pagal „%CPU“ ir „Energy Impact“ stulpelius. Šios aplikacijos pagalba galėsite papildomai stebėti ne tik aplikacijas bet ir procesus, kurie gali būti akumuliatoriaus sekinimo kompiuteryje kandidatais.

Standartiniai būdai

Papildomai kol ieškote priežasčių sekinančių MacBook akumuliatorių, galite imtis papildomų žingsnių akumuliatoriaus tarnavimo laiko prailginimui: išjungti Bluetooth ar WiFi kai jie nėra reikalingi. Papildomai, nereikalingų aplikacijų uždarymas taip pat gali suteikti galimybę kompiuteriu maitinamu elektros energija iš baterijos naudotis ilgiau. Reikia paminėti, kad tokios aplikacijos kaip tinklo ar kompiuterio būsenos monitoringo ar skenavimo aplikacijos, bei trečių šalių sukurtos būsenos parodymo aplikacijos taip pat gana intensyviai sekina baterijos energiją. Nors tokias aplikacijas, tame tarpe ir „Activity Monitor“ kartais smagu turėti veikiančias - jos reguliariai naudoja procesoriaus ciklus, todėl naudokite jas tik problemos paieškos atveju, o kitais atvejais laikykite uždarytas.

Jei neturite įkroviklio ar šalia nėra elektros rozetės, o kompiuterio dar labai reikia - sumažinkite ekrano ir klaviatūros apšvietimą - tai gerokai pailgins naudojimąsi kompiuteriu. jei naudojate papildomus periferinius įrenginius naudodami MacBook kompiuterį „iš baterijos“ atjunkite visus papildomus įrenginius ir pajunkite juos tik tam momentui kai jų reikia ir perkopijavę reikalingus failus vėl juos atjunkite.

Jei jūsų kompiuteryje yra galimybė padidinti RAM kiekį - padarykite tai iki didžiausio lygio, kurį leidžia jūsų piniginė. Didesnis RAM kiekis sumažins sistemos poreikį dažnai kreiptis į disko „paging“ failus. Pakeitus paprastą HDD į SSD, ne tik pagreitins senesnes sistemas, bet ir suteiks papildomo laiko naudotis kompiuteriu naudojant baterijos elektros energiją.

System Preferences“ aplikacijos „Energy Saver“ skirsnyje nurodykite užmigdyti kietąjį diską kai tai padaryti yra galimybė „Put gard disk to sleep when possible“ bei įgalinkite automatinį grafinių kortų perjungimą „Automatic graphics switching“ - šie nustatymai nurodys sistemai naudoti didesnių pajėgumų ir atitinkamai elektros energijos naudojančias funkcijas tik tada kai jų reikia.

OS X mavericks Activity Monitor aplikacijos Energy skirsnyje galite rasti visas aplikacijas suskirstytas pagal Apple įtakos elektros energijos sunaudojimui paskaičiavimus
OS X mavericks Activity Monitor aplikacijos Energy skirsnyje galite rasti visas aplikacijas suskirstytas pagal Apple įtakos elektros energijos sunaudojimui paskaičiavimus

Jei norite, kad informacija Activity Monitor aplikacijoje atsinaujintų dažniau: iš „View“ meniu pasirinkite „Update Frequency“ ir norimą intervalą.

„mds“ ar „mdworker“ procesų valdymas

Pora kitų dažniau pasitaikančių didesnių procesoriaus resursų reikalaujančių užduočių OS X yra „mds“ ir „mdworker“ kurie indeksuoja diskų turinį Spotlight paieškai ir kitiems panašiems tikslams.

Kai disko turinys turi būti iš naujo suindeksuotas, didelį procesoriaus aktyvumą galite kompiuteryje jausti kelias valandas ir tuo metu baterija gali „sekti akyse“. Kartais po sistemos „lūžio“, priverstinio perkrovimo arba jei atjungiate išorinius diskus prieš tai nepadarę „unmount“ sistema iš naujo indeksuos visą diską ir tai gali užtrukti. Indeksavimo metu matysite „progreso“ juostą OS X Spotlight meniu ir „Activity Monitor“ matysite „mds“ ir „mdworker“ procesus. Jei aukštą procesoriaus apkrovimą jausite/stebėsite ilgesnį laiko tarpą yra tikimybė, kad arba duomenys diske arba Spotlight indeksas yra sugadinti.

Šios problemos pašalinimui pirmoje eilėje visus pajungtus kompiuterio diskus perkelkite į SpotlightPrivacy“ skirsnį („Spotlight“ nustatymuose pertempkite visus diskus į „Privacy“ skirsnį). Patikrinkite „mds“ ir „mdworker“ aktyvumą „Activity Monitor“ aplikacijoje. Jei ne iš karto tai po trumpo laiko, šių procesų aktyvumas turėtų sumažėti, jei taip neįvyksta - galite arba priverstinai nutraukti šių procesų darbą arba perkrauti kompiuterį.

Kai sistema „nurimo“, atidarykite „Disk Utility“ aplikaciją, kairėje jos lango pusėje pažymėkite diską, tada paspauskite Cmd ⌘ - A tam, kad pažymėti visus diskus ir paspauskite „Verify Disk“ mygtuką esantį „First Aid“ skirsnyje. Šis veiksmas patikrins visus pažymėtus diskus ir parodys juose esančias klaidas jei tokias aptiks. Jei „Disk Utility“ aptiko klaidą - pažymėkite diską su klaida ir spauskite „Repair Disk“. (jei tai yra diskas iš kurio pakrautas kompiuteris, norint ištaisyti jame esančias klaidas reikės kompiuterį pakrauti iš „Recovery“ skirsnio (perkrauti kompiuterį laikant nuspaudus Cmd ⌘-R ir paleisti „Disk Utility“ iš naujo.

Kai diskas patikrintas ir klaidos ištaisytos, perkraukite kompiuterį įprastu būdu ir panaikinkite iš SpotlightPrivacy“ sąrašo anksčiau ten patalpintus diskus. Kai tai padarysite Spotlight vėl pradės diskų turinio indeksavimą ir priklausomai nuo diskų tipo, failų juose kiekio indeksavimas gali trukti nuo kelių minučių iki kelių valandų, tačiau kai jis bus užbaigtas turėtumėte nejausti didesnių „mds“ ir „mdsworker“ procesų aktyvumo pasekmių.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Komentarų: 30 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Pas mane MacBook'e prie baterijos rašo kažką tai kitką(nepamenu, bet žodžiu ne Normal). Ar galėtų būti ji kalta dėl to, kad Mac'as kartais pastringa ir nebereguoja?

 2. Aptikau šį straipsnį beieškodamas informacijos apie tai, kiek kainuos pakeisti bateriją. Straipsnis įdomus, bet atsakymo taip niekur ir neradau. iShop Serviso skiltyje jie tik nurodo, jog pakeitimo kaina nustatoma tik atlikus diagnostiką. Gudriai sumanyta. Vis tiek sumokėsi daugiau.

  Mano yra MBP non-Retina 15.4", 2012 vidurio, 724 ciklų išnaudota, bet vis dar "Normal". Gal bent apytikriai galima būtų pasakyti, kiek galėtų kainuoti?

 3. Vakar buvau iDeal - MBP, early 2011, baterijos pakeitimas - 179 Eur.

 4. MBA 2015 m. užmigdžius, pilnai neužmiega,kažkoks procesas naudoja bateriją.Per naktį nukrenta keli procentai baterijos.Activity nerodo,kokia programa neleidžia miegot :) kaip patikrinti?

 5. gaunu ataskaitą :
  Assertion status system-wide:
  BackgroundTask 0
  ApplePushServiceTask 0
  UserIsActive 1
  PreventUserIdleDisplaySleep 0
  PreventSystemSleep 0
  ExternalMedia 1
  PreventUserIdleSystemSleep 0
  NetworkClientActive 0
  Listed by owning process:
  pid 66(powerd): [0x0000000500088006] 07:44:52 ExternalMedia named: "com.apple.powermanagement.externalmediamounted"
  pid 118(hidd): [0x000055030009869e] 00:38:59 UserIsActive named: "com.apple.iohideventsystem.queue.tickle.4294968090.11"
  Timeout will fire in 177 secs Action=TimeoutActionRelease
  No kernel assertions.
  Idle sleep preventers: IODisplayWrangler

  bet nematau,kad veiktų per miegą :)

 6. žiūriu,Bluetooth nustatymuose yra nuimta varnele nuo:
  Allow Bluetooth devices to wake this computer.
  teks tikriausiai švariai perrašyti MacOS.....

 7. labas Ramunai ziurekit kas gali but uzkraunu macbook pilnai,ryte atlenkiu ekrana like tik 45 procentai baterijos..

  • Sveiki,

   priežasčių gali būti ne viena nuo pajungtų kokių nors išorinių įrenginių iki servisų ar aplikacijų, kurios neleidžia miegoti.
   Pabandykite Terminal'e parašę pmset -g assertions pažiūrėti ar prie „PreventUserIdleDisplaySleep“ ir „PreventUserIdleSystemSleep“ yra 0 (nuliai). Jei ne - paskaitykite komandos grąžintą rezultatą ir pažiūrėti kas trukdo kompiuteriui snausti.

 8. Sveiki, kiek turėtų laikyti nauja originali Mac'o baterija (naujas), dirbant pvz dvi valandas per dieną? Pakrautas budėjimo režime laiko 48 val, dirbant dvi val per dieną, išsikrauna per apytiksliai 36 val. Tai normalu?
  Dėkoju

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų