Kas naujo Apple iPhone 5S

Tema: iPhone 5s

Apple pranešė apie naują iPhone 5S telefoną, kuris yra stipriau nei iPhone 5C (pigesnio modelio) modifikuota iPhone 5 versija. iPhone 5S išvaizda nestipriai skiriasi nuo iPhone 5, bet atskirti jį galima: kitaip atrodantis „Home“ mygtukas, nugarinėje dalyje dvigubai didesnė blykstė. Panašu, kad neteisūs buvo tie, kas auksinę iPhone 5S spalvą priskyrė tik didžiausios talpos iPhone 5S. iPhone 5S spalvą galima pasirinkti nepriklausomai nuo to, kiek GB talpos yra naujausiame iPhone modelyje.

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad ir „iš vidaus“ iPhone 5S nedaug skiriasi nuo savo pirmtako, tačiau nors ir negausūs, bet keli pakeitimai naujajame iPhone modelyje yra gana esminiai ir net jei kai kurie jų ir nebus 100 procentų išnaudoti dabar, tai vis tiek didelis žingsnis į priekį.

iPhone 5S turi kelias pagrindines naujoves: pirštų spaudų nuskaitymo jutiklį, 64-bitų A7 procesorių ir M7 koprocesorių bei patobulintas fotografavimo ir filmavimo galimybes.

iPhone 5S iSight kamera

Naujajame iPhone 5S Apple patobulino fotografavimo bei filmavimo galimybes. Kai kurie iPhone 5S atlikti su fotografavimu ir filmavimu susiję patobulinimai atitinka Pro klasės fotoaparatus, o kai kurie yra panaudoti pirmą kartą ir net Pro fototechnika tokių neturi.

f/2,2 diafragma

Naujajame iPhone 5S, Apple patalpino naują f/2,2 diafragmą turintį penkių elementų objektyvą (iPhone 5S įmontuotas toks pats f/2,4 diafragmos penkių elementų objektyvas kaip ir iPhone 5). Naujas, „šviesesnis“ objektyvas leis ne tik fotografuoti ir turėti geresnės kokybės foto atsiminimus mažiau apšviestoje aplinkoje, bet „atviresnės“ diafragmos pagalba sutrumpins ryškumo gylį ir sufokusuotas objektas geriau išsiskirs iš toliau nuo jo nutolusių elementų patenkančių į kadrą.

Didesnis foto jutiklis

Naujajame iPhone 5S palikta tokio pačio dydžio, 8 Mpx matrica. Vietoje to, kad padidinti megapikselių skaičių, Apple pasirinko kitą kelią ir padidino matricos plotą 15 procentų. Tokiu būdu kiekvienas matricos megapikselis padidėjo 1,5 mikrono ir dabar yra laidesnis šviesai. Tokia, didesniais megapikseliais, matrica yra 33 procentais jautresnė šviesai ir leidžia kokybiškiau fotografuoti esant mažesniam apšvietimui bei atkuria platesnį spalvų spektrą.

True Tone blykstė

iPhone 5S įdiegta dviguba (dviejų LED) blykstė, apie kurią jau anksčiau buvo kalbama ganduose. Programinės įrangos ir jutiklių pagalba iPhone 5S nustato kokia yra aplinkos šviesos temperatūra ir atitinkamai „blyksteli“ šviesa, kurios temperatūra atitinka fotografuojamą aplinkos šviesos temperatūrą. Tokiu būdu išsaugomi natūralesni atspalviai.

Daugiakadris fotografavimas (Burst)

iPhone 5S daugiakadris fotografavimas (burst) Kartais fotografuojant būna situacijų, kai visai neblogai yra padaryti kelis, greitai vykstančio veiksmo, kurio dažniausiai taip pat neišeis pakartoti, kadrus. Naujas, daug greitesnis (40 kartų greitesnis jei lyginti su pirmuoju iPhone) Apple A7 procesorius turintis patobulintą auto-fokusavimo galimybę, leidžia fotoaparato automatiškai fokusuoti daug greičiau bei fotografuoti iki 10 kadrų per sekundę greičiu. Fotografuojan iPhone 5S stabilizuoja vaizdą ir tuo pačiu metu analizuoja padarytas nuotraukas bei atrenka tas, kurios yra labiausiai pavykusios pvz. kur žmogus nėra užsimerkęs, yra ryškus ir t.t. Vėliau galima peržiūrėti ir kitas nuotraukas, kurios nepateko tarp iOS atrinktųjų ir pačiam nuspręsti ar iOS pasirinkimas buvo teisingas ar ne.

Norint fotografuoti daugiakadriu režimu nereikia nieko perjunginėti ar nustatinėti - užtenka tik nuspausti ir laikyti nuspaudus fotografavimo mygtuką ir iPhone 5S fotografuos tol, kol mygtukas bus nuspaustas arba telefone nebeliks laisvos vietos.

Panoraminių vaizdų fotografavimas

Naujas iPhone 5S daugiau įkyriai nenurodinės greičiau ar lėčiau slinkti iPhone fotografuojant panoraminius vaizdus. Fotografuojant panoramas iPhone 5S fotografuoja 30 kadrų per sekundę bei automatiškai reguliuoja tiek ryškumą bei reaguoja į aplinkos apšvietimo pasikeitimus (pvz. kai vedant iPhone į šoną fotografuojamas vaizdas artėja saulės link).

Filmavimas 120fps

iPhone, be filmavimo 1080p 30fps gali filmuoti ir 120fps (kadrų per sekundę) režimu. Taip nufilmuotą vaizdą galima peržiūrėti sulėtintai. Baigus filmuoti 120fps režimu galima pasirinkti kurią nufilmuotos medžiagos dalį norime žiūrėti sulėtintai, o kurią natūraliu - tikru veiksmo greičiu.

3x zoom

Dabar iPhone 5S leidžia filmuojant iki 3 kartų priartinti vaizdą naudojant pinch-to-zoom techniką (kai ekrane dviejų, vienas nuo kito tolinamų, pirštų judesiu vaizdas artinamas).

Vaizdo stabilizavimas

iPhone 5S su naujuoju A7 procesoriumi kartu darbuojasi ir naujas Apple M7 koprocesorius. Tikriausiai jo pagalba iPhone 5S gali geriau stabilizuoti vaizdą.

Kartais, gerai fotografuoti paprasčiau išmokyti iPhone nei žmogų.

iPhone5S daryta nuotrauka
Pažiūrėti kaip atrodo iPhone 5S darytos (nekoreguotos) nuotraukos - galite Apple svetainėje

„Touch ID“ pirštų spaudų jutiklis

Iki iPhone 5S pasirodymo, jau kuris laikas, sklandė gandai, kad Apple pradės naudoti pirštų spaudų atpažinimo technologijas savo išmaniuosiuose telefonuose. Gandai pasitvirtino - Apple tai pavadino „Touch ID“. Tai galingas jutiklis skenuojantis paodinį sluoksnį leidžiantį tiksliai identifikuoti ant iPhone 5S identifikuoti ar tai žmogus kuriam leista šiame iPhone,vienu piršto prilietimu jį atrakinti, šio iPhone 5S pagalba klausytis muzikos, naršyti internete, fotografuoti ir net pirkti.

Apple iPhone 5S naudojamas 170 mikronų storumo 500ppi (pikselių colyje) skiriamosios gebos jutiklis galintis nuskaityti pirštų atspaudus 360˚ kampu - nesvarbu kokiu kampu padėtas pirštas ant iPhone „Home“ mygtuko padengto subraižymų nebijančiu safyro kristalu.

Jei atidžiau pažiūrėsite į iPhone 5S „Home“ mygtuką - pastebėsite, kad dabar aplink jį yra metalinis žiedas. Tai ne tik iPhone dizaino elementas - tai jutiklis leidžiantis nustatyti ar pirštas, padėtas ant iPhone „Home“ mygtuko ar per jį perbrauktas.

Pagrindinė Touch ID funkcija - pakeisti iPhone atrakinimo kodą. Apple sakė, kad jų tyrimų rezultatų duomenimis apie 50 procentų iPhone vartotojų savo telefonų ir juose esančių duomenų neapsaugo saugos kodu. Dabar iPhone 5S telefono atrakinimas daug paprastesnis ir greitesnis. Dabar, vietoje to, kad paspausti „Home“ mygtuką, perbraukti pirštu per ekraną ir įvesti atrakinimo kodą užteks paliesti iPhone 5S „Home“ mygtuką. Nežiūrint savo naudojimo paprastumo, Touch ID yra patikimesnė apsauga nei telefono saugos kodas.

TouchID

Kadangi iPhone 5S dabar gali identifikuoti savo savininką - Touch ID pagalba galima tiesiog nuskenuoti savo piršto atspaudą perkant aplikacijas ar muziką iTunes.

Apple sako, kad nuskenuoto piršto atspaudo duomenys užkoduojami ir saugomi pačiame telefono procesoriuje ir nėra prieinami nei trečių šalių aplikacijoms, nei siunčiami Apple nei išsaugomi darant atsargines iPhone 5S duomenų kopijas iCloud. Tačiau Apple nuomonė dėl leidimo trečių šalių aplikacijoms prieiti prie šių duomenų, su laiku gali pasikeisti.

Apple įspėja, kad Touch ID nėra tobulas ir kai kuriais atvejais gali neteisingai nuskaityti biometrinius duomenys, ypač jei pirštas yra drėgnas ar turi sužalojimų, kurių nebuvo skenuojant piršto atspaudą pradžioje. Šią problemą galima spręsti iPhone 5S išsaugant daugiau nei vieno piršto atspaudo duomenis.

Norėdamas aktyvuoti Touch ID, vartotojas turi įvesti iPhone apsaugos kodą ir nuskenuoti savo piršto ar pirštų atspaudus. Kaip apsauga nuo ilgapirščių, kurie gali stengtis apeiti šią apsaugą, po to kai Touch ID yra aktyvuota - perkrovus telefoną arba palikus jį neužrakintą daugiau nei 48 valandas, telefoną atrakinti galima tik įvedus tą kodą.

64-bitų A7 ir M7 tandemas

Kada nors ateityje iPhone turės tiek atminties kiek Mac ar Windows kompiuteriai, Apple iPad visiškai pakeis nešiojamus kompiuterius, o Mac kompiuteriuose „suksis“ iOS versija, o gal ir atvirkščiai - iPhone telefonuose suksis Mac OS X.

Apple procesorius A7Apple koprocesorius M7

Žinoma, taip gali ir nenutikti, tačiau norėdama sau palikti tokią galimybę Apple nusprendė iPhone 5S pradėti naudoti, savo sukurtą 64-ų bitų A7 procesorių su licencijuotu ARM branduoliu, nors dabar ši naujovė ir nelabai turi prasmės.

64-ų bitų procesoriai, lyginant su jų 32-jų bitų broliais gali išnaudoti daugiau atminties. Maksimalus atmintis kiekis prieinamas 32-ų bitų procesoriams yra 4GB, tačiau 64-ų bitų procesoriai gali dirbti su daug didesniais RAM kiekiais.

Šiuo metu, iš man žinomų mobilių įrenginių, tik Samsung „Galaxy Note 3“ turi 3GB RAM, tiesa, Apple nepasakė kiek atminties yra naujuosiuose iPhone 5S, bet šiuolaikiniuose telefonuose RAM kiekis yra 1–2GB.

Vien dėl perėjimo prie 64-ų bitų architektūros, naujasis Apple A7 procesorius veikia 10 procentų greičiau nei A6, bet esamoje situacijoje 64-ų bitų procesorius nesukuria jokios papildomos vertės. iPhone 5S varomas A7 procesoriaus, kuriam padeda M7 koprocesorius veikia 40 kartų, o grafinių vaizdų atvaizdavimas iki 56 kartų greitesnis nei pirmajame iPhone. Tiesa, jei aplikacijos išnaudos 64-bit procesoriaus pajėgumus, pvz žaidimai - Apple teigia, kad A7 procesorius palaikantis OpenGL ES versiją 3.0 leidžiančią žaidimų kūrėjams naudoti kokybiškesnius vaizdo efektus, veikia 2 kartus greičiau nei A6.

M7 dirbdamas kartu su A7 renka duomenis iš po telefoną išdėliotų jutiklių, net iPhone 5S miegant M7 renka informaciją iš giroskopo, akselerometro, kompaso ir kitų jutiklių matuodamas telefono vartotojo aktyvumą sunaudodamas daug mažiau elektros energijos nei A7.

M7 pagalba, kai kurios aplikacijos gali atitinkamai reaguoti pasikeitus tam tikros sąlygoms. Pavyzdžiui navigacijos aplikacijos važiuojant automobiliu gali rodyti kelią vairavimui, tačiau iš automobilio išlipus - automatiškai persijungs į kelio rodymą pėsčiajam. Nike sukūrė pirmąją aplikaciją, kuri išnaudoja M7 galimybes. Manau, kad Apple šį koporecesorių įdėjo į iPhone ne specialaus Nike prašymu, tačiau kol kas nėra aišku kokie tolimesni su M7 susieti Apple planai. Manau, Apple gali sėkmingai išnaudoti M7 galimybes dėvimoje elektronikoje kaip kad gandų nešiojamame iWatch, kuriame sakoma bus visa grupė biometrinių jutiklių leidžiančių tiksliai žinoti visą eilę žmogaus duomenų (temperatūrą, spaudimą, pulsą ir t.t.)

Kuriant programas, aplikacijas ar operacines sistemas visada norisi kiek mažiau galimų variantų ir šiuo atveju perėjimas prie 64-ų bitų turi „racijos“, o tendencijos, kad ateityje mobilūs prietaisai taps labiau reiklūs atminčiai ir turės jos daugiau jau dabar matomas. Tačiau žiūrint porą metų į priekį vargu ar tokioms aplikacijoms kaip „Angry Birds“, „RunKeeper“ ar „Candy Crush Saga“ reikės arkliškų 64-bitų procesoriaus pajėgumų, bet tai atveria papildomas galimybes aplikacijų kūrėjams. Procesoriaus pajėgumo poreikiai auga ne tik kompiuteriuose bet ir mobiliuose įrenginiuose. Gali būti, kad vieną dieną šis žingsnis taps reikšmingas, kaip tai buvo prieš keletą metų kai AMD pristatė PC skirtą Athlon64 procesorių ir mes iTunes Store išvysime iOS skirtas aplikacijas, kurių vienas iš reikalavimų bus 64-bit procesorius ir 8GB ar daugiau RAM atminties.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 9 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Ramūnai, gerai, suprantu, kai apple giriasi padidinta diafragma ir visais iš to išplaukiančiais privalumais, tačiau tas skirtumas tarp 2,4 ir 2,2 yra toks niekiškai mažas, kad išvis neverta apie tai kalbėti.... Pats supranti :) Norėtųsi kartais ir tavo nuomonę vienu ar kitu klausimu perskaityt.

  • Pilnai sutinku del tos diafragmos, bet cia marketinis ejimas dauguma visvien nesupras ka reiskia ta diafragma. O pasakymas, kad tai atitinka pro klases fotoapratus visiskas absurdas, gal cia turejo omeni pro muiliniu aparatus. Manau jau iPhone 6 tures diafragma 2,0
   Jei saziningai tai as noreciau to iPhone 5S su nauja ios, nors ten keleta dalyku labai pasigesciau. Uz samsunga pagal kaina tai tikrai geriau iphone.
   Na dabar vaikai gales lengviau isleisti teveliu pinigelius app parduotuvese :) Kai tevelis uzmigs gales tyliai priselines nuimti pirsto atspauda :) :) :)

   • Mindaugai, rašydamas tokio tipo straipsnius stengiuosi perduoti informaciją, ne išreikšti nuomonę nors kartais „pramuša“. Nuomones mes galime aptarti komentaruose. Apie ką būtent tave domina mano nuomonė?

    Kas link 0,2 diafragmos skirtumo, nesu kažkoks super-duper fotografas, bet man kartais fotografuojant ir su 1,4 „skyle“ pasidaro gaila, kad nepasiėmiau stiklo su f/1,2. Kartais, perkant objektyvą, tas mažas 0,2 f skirtumas kainuoja daugiau nei iPhone o kartais ir daugiau nei du iPhone. Kalbant apie Pro, atrodo nerašiau, kad būtent padidėjusi „skylė“ yra ta Pro funkcija.

 2. Dėl Omnitel 4G. Omnitel prekiauja 5S A1457 revizija, kai kitur pagrinde A1530, pas mane taipogi A1530, nes Omnitel negalima buvo įsigyti be sutarties. Klausiau ar veiks su A1530, tai atsakė, jog nėra garantuoti, kad tinkamai veiks.

  Model A1457*: UMTS/HSPA+/DC-HSDPA (850, 900, 1900, 2100 MHz); GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz); LTE (Bands 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20)
  Model A1530*: UMTS/HSPA+/DC-HSDPA (850, 900, 1900, 2100 MHz); GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz); FDD-LTE (Bands 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20); TD-LTE (Bands 38, 39, 40)

  Realiai yra skirtumas tarp šių revizijų, kas liečia LTE? o.O
  Nes kaip supratau, tai A1530 turi tuos pačius kanalus, tik užvadinta FDD-LTE, kai A1457 tiesiog LTE. o.O

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų