Particijos Apple fusion diske

Dabar SSD[1] tipo diskai tampa vis labiau populiaresni, o jų kainoms krintant labiau ir prieinami platesnei kompiuterių vartotojų auditorijai. Tačiau, nors SSD tipo diskų kainos ir krenta, šiai dienai jie vis dar yra apie 10x brangesni už tradicinius HDD tipo diskus ir norint kompiuteryje saugoti daugiau duomenų SSD vis dar išlieka brangus malonumas.

Dėl Apple atliktų „Disk Utility“ aplikacijos pakeitimų, žemiau pateikta informacija netinka Mac kompiuteriams su įdiegta OS X El Capitan ar naujesne OS X versija.
Nors OS X El Capitan esančios „Disk Utility“ aplikacijos pagalba ir galima kurti ar naikinti diskų skirsnius (particijas) - vartotojo sąsajos elementai skirti diskų skaidymo valdymui stipriai pasikeitė.

Keliuose paskutiniuose savo Mac kompiuterių modeliuose (iMac ir Mac mini) Apple pradėjo naudoti Fusion[2] diskus, kurie yra gana sėkmingas SSD ir paprasto kietojo disko tandemas, leidžiantis tiek išnaudoti SSD disko privalumus, tiek turėti pakankamai vietos diske duomenų saugojimui neparduodant namų, vaikų, šunų ir sielos.

Apple teigia, kad Fusion tipo diskuose yra įdiegę loginį mechanizmą, kuris pats nusprendžia kur kokie failai turi būti priklausomai nuo to kaip dažnai jie naudojami. Nauji failai kuriami ir saugomi greitoje Fusion disko vietoje, o tie failai, kurie jau kuris laikas nebuvo atidaromi - automatiškai perkeliami į lėtesnę loginio disko vietą kuri yra kietajame diske.

Skaitant įvairius atsiliepimus apie automatinius failų perkėlimus, man pasirodė, kad tam tikrais atvejais Apple ir vartotojo nuomonė apie tai, kur tam tikras failas turėtų būti saugomas gali skirtis. Ypač kai į kompiuterį kopijuojami dideli duomenų kiekiai, kurie retai naudojami arba super-greitas tų failų atidarymas nėra aukščiausio prioriteto dalykas, o kartais tiesiog norisi turėti galimybę pačiam nuspręsti, kuriems failams nereikia aukoti brangios SSD Fusion disko dalies ir gal net kompiuterio greičio. Didelių galimybių vartotojui kontroliuoti šį procesą Apple nesuteikia. Tačiau, nors ir ribotos - šio proceso kontrolės galimybės vis tik yra.

Norėdami, bent kažkaip apsisaugoti nuo didelių, archyvinių duomenų, kiekio periodiško atsiradimo SSD Fusion disko dalyje galime sukurti vieną papildomą particiją Fusion diske (Apple leidžia sukurti tik vieną papildomą particiją loginiame Fusion diske).

Žemiau paaiškinsiu, kaip sukurti papildomą particiją Fusion tipo diske ir soft linko pagalba automatizuoti duomenų perkėlimą į ją.

Kaip papildomą šio straipsnio medžiagą, sukūriau video podcast’ą, kad vizualizuoti particijos ir soft link’o kūrino procesą. Tai mano pirmasis tokio tipo podcast’as, todėl laukiu pastabų, pasiūlymų ir pageidavimų. Labai griežti nebūkite - aš stengiausi :). Papildomai, Youtube galite užsiprenumeruoti mano (isapienslt) video pamokas.

Kuriame papildomą particiją Fusion diske

 1. Atidarome Disk Utility esančią (/Applications/Utilities)

  Turėkite omenyje: Apple Mac kompiuteriuose su Fusion tipo diskai naudoja specialią Disk Utility versiją. Dabar Disk Utility versijos, kompiuteriuose su Fusion tipo diskais, numeris yra 444.

 2. Kairėje Disk Utility lango pusėje pažymime diską „Macintosh HD“ ir dešinėje pusėje spaudžiame ant „Partition“.
 3. Norėdami pridėti papildomą particiją spaudžiame +
 4. Slankiodami tarp particijų esantį slankiklį pasirenkame norimą particijos dįdį.
 5. Name skiltyje įrašome pageidaujamą particijos vardą ir įsitikinę, kad particija bus suformatuota „Mac“ OS Extended (journaled) formatu - spaudžiame Apply
 6. Iššokusiame lange spaudžiame „Partition“

Atlikusi eilę patikrinimų ir jei reikia failų perkėlimų iš naujai particijai skirtos disko vietos į esamą particiją, OS X sukurs naują particiją Fusion diske ir suteiks jai tokį pavadinimą kokį nurodėme „Name“ laukelyje prieš paspausdami Apply.

Kuriame soft-link’ą

Soft linkų pagalba (soft linkai ir Alias’ai, kuriuos galima sukurti iš Finder’io nėra vienas ir tas pats, nors jų paskirtis ir labai panaši)

Viena iš visos eilės priežasčių įdarbinti soft-link pagalba naujai sukurtą particiją Apple Fusion diske, yra automatiškai nukreiti failus į tą „lėtesnę“ particiją ir išsaugoti Fusion loginiame diske kiek įmanoma daugiau greitos disko vietos.

Video medžiagoje parodau tik vieną iš daugelio galimybių - kaip Aplanką „Downloads“ sukurtą antrojoje particijoje automatiškai padaryti tuo aplanku į kurį dauguma OS X programų patalpina iš interneto atsisiųstus failus, nekeičiant nustatymų kiekvienoje iš programų atskirai. Tačiau šiuo - soft link - principu galima pasinaudoti ir kitų aplankų turinį nukreipiant į mažiau brangią vietą diske. Kaip pavyzdys gali būti iTunes muzikos ar video archyvai ar net visas iTunes aplankas ir nebūtinai iTunes, galima teoriškai bet nukreipti į tą diską, kur mums reikia. taigi, jei kompiuteryje laikote nemažus foto, muzikos, video ar kitokius archyvus, pagalvokite apie tai kaip organizuoti kompiuterio darbą taip, kad automatiškai tie failai atsidurtų ten kur reikia. Soft link pagalba sukurti Aplankai nepakeis jūsų Mac kompiuteriu naudojimosi įpročių - jūs talpinsite failus ten kur ir talpinote, jie tiesiog bus nukreipiami ten kur nurodėte soft link pagalba.

Kadangi video medžiagoje aiškinu kaip pasielgti su Downloads aplanku, tai čia paaiškinsiu, kaip pasielgti su iTunes aplanku nukreipiant visus jame saugomus failus (muziką, video, aplikacijas ir t.t.) į kitą particiją. Pradedam:

 1. Finder lange atidarykite „Music“ aplanką (Kadangi dirbsime su iTunes - įsitikinkite, kad iTunes aplikacija Mac kompiuteryje uždaryta).
 2. Atsidarykite naują Finder langą, nuspaudę Cmd-n klavišų kombinaciją klaviatūroje ir jame atidarykite naujai sukurtą particiją.
 3. Pažymėkite iTunes aplanką viename lange ir laikydami nuspaudę Cmd klavišą klaviatūroje, pelės pagalba, nutempkite iTunes aplanką į kitą Finder langą. Šis veiksmas turėtų nukopijuoti iTunes aplanko duomenis iš Fusion disko į naujai sukurtą particiją ištrindamas senoje vietoje.
 4. Atidarykite Terminal’ą (Applications/Utiliets)
 5. Čia kompleksinis veiksmas, todėl nespauskite Enter kol neatliksite visų reikiamų veiksmų. Enter spaudskite 7ame žingsnyje. Terminale parašykite:
   ln -s
  (po s padėkite tarpą) ir pele nutempkite į terminalo langą iTunes aplanką (iš ten kur jį nukopijavote žingsnyje 3) padėkite tada pele, į tą patį Terminal’o langą, nutempkite „Music“ aplanką esantį jūsų home aplanke (tą iš kurio žingsnyje 3 nukopijavome iTunes aplanką).
 6. Jei po Music, Terminalo lange yra tarpas - ištrinkite jį ir po Music/ parašykite iTunes.

  Visa komandos eilutė turi atrodyti maždaug taip (viena eilutė):

  ln -s /Volumes/HDD2/iTunes /Volumes/Macintosh\ HDD/Users/VartotojoVardas/Music/iTunes 

  kur VartotojoVardas yra jūsų vartotojo vardas, o HDD2 yra jūsų naujos particijos pavadinimas.

 7. Spauskite Enter

Dabar, jei viską padarėte teisingai senojoje iTunes aplanko vietoje pamatysite iTunes aplanką, kurio apatiniame kairiame aplanko ikonos kampe bus maža juoda rodyklė nurodanti, kad tai yra ne aplankas o nuoroda.

Atidarykite iTunes ir viskas turėtų veikti taip, kaip veikė iki tol, skirtumas tik tas, kad failai saugomi ne Fusion diske, o kitoje disko particijoje.

Kaip tai panaudoti su kitais aplankais čia jau kiekvieno vartotojo individualus reiklas. Jei turite klausimų, kas nors nesigauna - klauskite.

Soft link galite naudoti nebūtinai Fusion loginių diskų atveju. Jei pas jus keli vidiniai diskai ar diskas „perskeltas“ į vieną ar daugiau particijų - soft link pagalba galite organizuoti automatinį failų įkėlimą į juos taip pat.

Tikiuosi ši medžiaga naudinga. nepatingėkite „palaikinti“ video Youtube svetainėje, tai mane motyvuos kurti ir rašyti daugiau. Taip pat, jei turite pastabų ar komentarų - rašykite ar čia ar Youtube po video medžiaga. Ir žinoma „Subscribe“ :)

Visiems geros dienos.


 1. SSD (angl. solid-state disk) yra duomenų saugojimui skirtas įrenginys sudarytas iš mikroschemų skirtų nuolatiniams duomenų saugojimui. SSD naudoja sąsajas suderinamas su tradicine input/output (I/O) technologija. SSD diskai (nors realiai ten nėra jokio disko) neturi judančių dalių, kaip kad kietieji diskai (HDD). Lyginant su elektromechaniniais diskais SSD yra mažiau jautrūs mechaniniams sukrėtimams, yra tylesni ir duomenys juose pasiekiami greičiau.  ↩

 2. Fusion Drive yra duomenų saugojimo technologija sukurta Apple ir pristatyta 2012 spalio 23 dieną. Fusion Drive technologija apjungia kietąjį diską ir 128 GB SSD (NAND) į vieną loginį diską. Operacinė sistema dažniausiai ar neseniai naudotus, sukurtus failus laiko gretoje (SSD) loginio disko vietoje, tuo tarpu rečiau naudojami ar kurį laiką neatidaryti failai automatiškai perkeliami į lėtesnę (HDD) loginio disko vietą.  ↩

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 6 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Ramūnai, paprastumo dėlei imkim Downloads aplanką.
  O kas nutiks, jei jį nukreipsiu į išorinį USB diską, bet diskas kartais ir nebūna prijungtas. Suprantu, kad negalėsiu pasiekti info esančios tame diske, bet kaip elgsis sistema su naujais parsisiuntimais?

 2. gal žinote: ar Fusion jau palaiko APFS ?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų