Perjungiame kalbas OS X

Dažnas mūsų naudoja daugiau nei vieną kalbą ar kodavimą savo kompiuteriuose. Dėl šios priežasties tenka perjungti klaviatūros kodavimo rėžimus. Senieji „Mac“ vartotojai žino kaip tai padaryti, tad ši informacija, greičiausiai, tiems kas neseniai įsigijo pirmą Mac'ą.

Jums taip pat gali būti aktuali lietuvių kalbos klavišų išdėstymo programėle leidžianti rašyti lietuviškai bei visa eile kitų kalbų nelaužant pirštų –  neperjunginėjant klaviatūros kaskart norint parašyti skaičių, simbolį ar norint naudoti klavišų kombinacijas. Daugiau informacijos apie „Lietuvių (skaičių eilės)“ v3 rasite apsilankę šio nemokamo „Mac“ kompiuteriams skirto priedo svetainėje adresu raides.blavasciunas.com.

Pavyzdyje žemiau paaiškinsiu kaip pridėti lietuvių kalbos kodavimą/klavišus:

Pridedame lietuvių kalbos klaviatūros kodavimą

 1. Iš meniu spauskite ant „Obuolio“ (ekrano kairė viršus) > pasirinkite „System preferences“ arba paprasčiausiai paleiskite „System Preferences“ OS X System Preferences piktograma
 2. ir spauskite ant „Keyboard“ (senesnėse „OS X“ versijose ant „Language & Text“) ir tada ant „Input Sources“
 3. Sudėkite varneles ant tų kalbų, kurios jums reikalingos
 4. OSX-keiciamKalbas-InputSources
  Pažymime varnelėmis reikalingas kalbas, kurias naudosime rašant tekstus.
 5. Jei norime, kad viršuje esančioje meniu juostoje matytųsi aktyvią kalbą atitinkanti vėliavėlė - pažymime „Show input menu in menu bar“.

Dabar kaskart užvažiavę pelyte ant tos vėliavėlės galėsime pasikeisti klaviatūros kodavimą.

OSX-keiciamKalbas-KalbuMeniu

Jei norite, turėti greitą galimybę pažiūrėti klavišų išdėstymą ar surasti reikiamą simbolį klaviatūroje - ten kur žymite kalbas, ekrano viršuje uždėkite varnelę ant „Keyboard & character viewer“. Tokiu būdu, prie vėliavėlių ekrano viršuje, vienas iš pasirinkimų bus „Show Keyboard Viewer“. Jį paleidę ir spaudinėdami Option ⌥ ir Shift klavišus ar jų kombinacijas pamatysite kuriuos klavišus nuspaudus galėsite įvesti reikiamą simbolį. Atminkite, kad simbolių rinkiniai LT ir EN kalboms skirtingi.

Jei rašant tekstą retsykiais prisireikia kokios nors diakritinės raidės, kurią naudojate retai ir nepamenate kurią klavišų kombinaciją naudoti - jei programa, kurioje rašote palaiko naujas OS X galimybes, tada paspaudę ir palaikę raidę ilgiau pamatysite iššokusį raidžių rinkinį iš kurio pele, nuspaudę atitinkamą skaičių ar naudodamiesi rodyklėmis klaviatūroje galėsite pasirinkti reikiamą raidę. Lygiai taip pat, kaip tai darote iPod, iPad ar iPhone, jei tokius turite.

Diakritinių raidžių pasirinkimo meniu nuspaudus ir palaikius raidės klavišą

Klavišų kombinacija kalbų perjungimui

Kaip sukurti, kitoms programoms ir tikslams klavišų kombinacijas galite paskaityti „Kuriame savo klavišų kombinacijas OS X“.

 1. Iš meniu spauskite ant „Obuolio“ (ekrano kairė viršus) > pasirinkite „System preferences“ arba paprasčiausiai paleiskite „System Preferences“ OS X System Preferences piktograma ir spauskite ant „Keyboard“.
 2. Spauskite ant „Keyboard Shortcuts“, kairėje lango pusėje pasirinkite „Keyboard & Text Input“.
 3. Nuvažiuokite į ekrano apačią ir suraskite „Select the previous input source“ ir uždėkite varnelę prie šio įrašo.
 4. Greičiauaiai, numatyasis Cmd ⌘+ (tarpas) pradės konfliktuoti su jau esančia tokia klavišų kombinacija apie tai pranešdamas šauktuku geltoname trikampyje Šauktukas geltoname trikampyje
  1. OSX-keiciamKalbas-Konfliktas
   klavišų kombinacijų konfliktas. Šiuo atveju klavišų kombinacija Cmd+tarpas konfliktuoja su Spotlight klavišų kombinacija

   Šauktukas geltoname trikampyje Sprendžiame klavišų kombinacijų konfliktą

   Kai pasirinkta klavišų kombinacija konfliktuoja su kita — reikia pakeisti ją vienoje ar kitoje vietoje ir čia jau jūsų apsisprendimo reikalas. Aš kalbų perjungimui pasirinkau Cmd ⌘ ir (tarpas), nes šie vienas šalia kito esantys klavišai gana patogiai ir greitai nusispaudžia nelaužant savo pirštų. Spotlight aš parinkau klavišų kombinaciją Alt ⌥ ir (tarpas). Abiem jais naudojuosi dažnai, ir nors sėdint prie stacionaraus kompiuterio mano klaviatūra turi ir skaičių bloką, tad kalbas perjungti tenka tik norint surinkti kokį specialų simbolį, tačiau mano nešiojamame Mac atskiro skaičių bloko klaviatūroje nėra ir, kad būtų paprasčiau aš laikau abiejuose kompiuteriuose tas pačias klavišų kombinacijas.

   OSX-keiciamKalbas-SpotlightShortcut

   Kai lietuviška klaviatūra liko aktyvi, reikia prisijungti prie kompiuterio, o slaptažodyje skaičiai

   Jei taip nutiko, kad palikote lietuvišką klaviatūrą aktyvią ir išjungėte/užmigdėte kompiuterį, kai vėl jį įjungsite galite nemaloniai nustebti, kad kompiuteris atsisako atpažinti jūsų slaptažodį nors esate tikri, kad vedate jį teisingai. Taip nutikti gali tada, kai jūsų slaptažodis (protingai sudarytas) turi skaičius.

   Tokiu atveju, norint kad vedami skaičiai būtų skaičiai o ne lietuviškos raidės, spausdami skaičius laikykite nuspaudę Ctrl ir Alt ⌥ klavišus. Ši klavišų kombinacija galioja ir rašant tekstą, deja bet ja pasinaudoti nepavyks norint įvesti specialų simbolį esantį klaviatūros skaičių juostoje.

   Jei nesate iš tų kurie greitai atsimena visokias skaičių ar klavišų kombinacijas — nustatykite, kad kalbų perjungimo galimybė būtų rodoma ir prisijungimo metu.

   1. Iš meniu spauskite ant „Obuolio“ (ekrano kairė viršus) > pasirinkite „System preferences“ arba paprasčiausiai paleiskite „System Preferences“ OS X System Preferences piktograma ir spauskite ant „Users & Groups“.
   2. Spauskite ant spynos kairiame apatiniame atsidariusio lango kampe ir įveskite kompiuterio administratoriaus vardą ir slaptažodį.
   3. Uždėkite varnelę ant „Show input menu in login window“
   macOS System preferences → Users & Groups
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 20 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

 1. Dėkui, tas su žodynu buvo nežinomas "bajeris"... ;]

 2. Noreciau paklausti. Ar yra skirtumas kur pirkti Mac Book? Ar yra skirtumas tarp pirkto lietuvoje ar pvz Canadoje? Ar jei pirksiu kitoje salyje galios garantija Lietuvoje? Aciu

  • Nors Irenai atsakiau Facebook'e, gal kam iš klaidžiojančių interneto platybėse taip pat aktuali ši informacija.
   Perkant MacBook kompiuterį Kanadoje reikėtų atkreipti dėmesį į klaviatūrą, teisingiau klavišų išdėstymą, nes jis gali būti prancūziškas. Ypač į tai reikėtų atkreipti dėmesį užsisakinėjant internetu, nes paskui siuntinėjimas informacijos ir Mac'o pirmyn-atgal gali užtrukti ir jei Kanadoje viešima trumpiau - su jų tempais galima ir nesuspėti gauti reikiamos konfigūracijos Mac'o iki išvykimo.
   Taip pat reikėtų turėti omenyje, kad elektros rozetės Kanadoje kitokios nei Lietuvoje ir Kanadoje įsigijus MacBook kompiuterį reikės pirkti arba CA→EU elektros perėjimą (ko naudoti nerekomenduočiau) arba pirkti naują MacBook įkrovimo laidą, kurio kaina apie 90 € (kas gerokai sumažina naudą perkant kitose šalyse, kur Mac kainuoja pigiau).
   Taip pat perkant Kanadoje galiotų tik 1-erių metų pasaulinė Mac garantija, kuri perkant Lietuvoje yra 2 metai. Kalbant apie garantiją: Apple savo įrangai suteikia vienerių metų garantiją ir perkant Apple įrangą EU antrus metus suteikia pardavėjas, todėl įrenginiui sugedus antrų metų laikotarpiu, gali tekti kreiptis į Mac pardavusią parduotuvę ir ji kitoje šalyje - tai gali būti pakankamai keblu.

 3. Sveiki. Nusipirku Bluethooth skaičių klaviatūrą. Kaip ją pajungti? Nes ką bedarau nėra taip kad kompiuteris būtų su LT raidėmis „1 - ą, 2 - č... " ir tt. O klaviatūroje spaudžiant skaičių - mestų skaičių...
  dabar meta raides... Ačiū

 4. sveiki, man iskilo klausimas: kaip susirasti u nosine? visas lietuviskas raides klaviaturoje rasti pavyksta, u ilgaja duoda, bet u nosines ne. ir tai be galo erzina!

 5. Nėra už ką. Gero naudojimo.

 6. Sveiki, susiduriau su problema ir nezinau kaip ja isspresti. Man neraso lietuvisku raidziu, nors ir yra nustatyta kalba, neraso ir skaiciu. Buna jog raso, bet trumpai kelis sekundes o po to ir vel neraso. Skaiciau tikrai daug, bet problemos vis nerandu ir nezinau kaip sutvarkyti tai...

 7. Aurimas Zakarauskas

  Ramūnai, niekaip nepavyksta rasti mac atitikmens windows "kairiajam ALT" (mygtukas kuris leidžia neperjungti kalbos su visam. laikant jį paspaudus rašomi lietuviški ženklai)
  gal žinot ar mac turi savo "kairijį ALT"?

  • Jei klausimas apie kalbų perjungimą Mac kompiuteriuose, tai „Lietuvių skaičių eilės“ leidžia rašyti ir LT raides ir skaičius neperjungiant klaviatūros. Tiesa, jis veikia kiek kitaip nei Jūs aprašėte. Nuspaudus „Alt“ rašomi skaičiai (nes jų įprastai reikia rečiau), o kai „Alt“ nėra nuspaustas vietoje skaičių (viršutinėje klaviatūros eilėje) rašomos lietuviškos raidės ir kabutės.
   Daugiau informacijos apie „Lietuvių skaičių eilės“ ir galimybę atsisiųsti šį klavišų išdėstymą „Mac“ rasite raides.blavasciunas.com.

 8. Sveiki. Turiu Macbooka Air 13.3. Negaliu prisijungti, įvedžiu slaptažodį, bet vis tiek neleidžia prisijungt. Nerodo kur galima įvesti Apple id. Gal galite patarti,ką daryti? Gal tai yra dėl kalbos nustatymo? Jeigu taip, tai kaip ją galima pakeisti?

 9. Blemba ĄČIŪ :D turiu cia LT teksta perrasyti - ir copypastinau ą ir ų, o kitas visas naudojau per ta "emergency" -> nu cia ir susitaupys laiko...

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų