2025 m. Apple rekordiškai daug kartų perėmė nepriklausomų kūrėjų funkcijas ar idėjas

Kai WWDC scenoje pristatoma nauja „iOS“ ar „macOS“ funkcija, neretai galima išgirsti kolektyvinį kūrėjų atodūsį – jų programėlės funkcijas ką tik perėmė „Apple“. 2025-ieji nebuvo išimtis – „Sherlocking'o“ sąrašas dar niekad nebuvo toks ilgas.

Kaip ir beveik kasmet, „Apple“ savo WWDC konferencijoje 2025-aisiais pristatė daugybę naujų funkcijų, kurios „iOS 26“ ir „macOS 26“ akivaizdžiai perėmė esamų trečiųjų šalių programėlių idėjas. Tokie atvejai dar vadinami „Sherlocking“[1] – terminas kilęs iš 2001 m., kai „Apple“ pridėjo „Watson“ kūrėjo funkcionalumą į savo „Sherlock“ paieškos programą ir iš esmės sunaikino konkurentą.

Nors šis terminas kai kam atrodo pasenęs ar perdėtas, jo esmė išlieka aktuali – „Apple“ nuolat įtraukia sėkmingų nepriklausomų programėlių funkcijas į savo sistemas. Ir šiemet, nuo „Spotlight“ atnaujinimo su įmontuotu iškarpinės (clipboard) istorijos valdymu (kurį anksčiau siūlė „Alfred 5“, „LaunchBar 6“ ir „Raycast“), iki siuntų sekimo „Wallet“ ar skambučių filtravimo. „Apple“ palietė daugelį nišinių kūrėjų.

Nuo iškarpinės iki skrydžių sekimo: kas šiemet pateko į „Apple“ taikiklį?

Tarp labiausiai nukentėjusių – iškarpinės valdymo programėlės, nes šiemet „Spotlight“ įgavo galimybę saugoti ir rodyti iškarpinės istoriją. Kūrėjai, kūrę tokius įrankius 30 metų, neteko vieno iš pagrindinių savo pranašumų.

Kelionių programėlės, tokios kaip „Flighty“, taip pat patyrė smūgį – skrydžių informacija dabar rodoma „Live Activities“. Net ir tokie mažesni, bet lojalūs įrankiai kaip „TextExpander“ susiduria su konkurencija, nes „Shortcuts“ dabar leidžia naudoti „Quick Keys“, kurie atlieka panašią funkciją.

Taip pat atnaujinta „Apple Notes“ programėlė, kuri pagaliau atkeliavo į „Apple Watch“, sukeldama problemų nepriklausomai programėlei „Notes for Apple Watch“. Tuo tarpu „Apple Intelligence“ sukuria net ir grėsmes dirbtinio intelekto (DI) įrankiams, tokiems kaip „Cleft“, leisdama naudotojams susikurti savo alternatyvas „Shortcuts“ pagalba.

„Apple“ dažnai sustoja pusiaukelėje

„Apple“ dažniausiai perima tik dalį funkcionalumo – tiek, kiek naudinga daugumai vartotojų, bet ne tiek, kad pakeistų pažangių naudotojų poreikius. Tačiau pradinis smūgis dažnai pakerta programėlės augimą ar naujų vartotojų pritraukimą.

Nors kai kurios funkcijos, kaip DI automatinis kodavimas „Xcode“ ar vietinis garso įrašymas „iPad“, atrodo logiškas OS evoliucijos etapas, vis daugiau kūrėjų jaučia, kad jų idėjos tampa „Apple“ funkcijų dalimi – ir ne visada tai įvyksta sąžiningoje konkurencinėje kovoje.

Kaip rodo WWDC 2025 – jei kuri mažą, naudingą programėlę „Apple“ ekosistemoje, tikėtina, kad jos funkcionalumas anksčiau ar vėliau atsidurs pačioje „Apple“ rankose.


  1. Sherlocking – tai technologijų bendruomenėje vartojamas terminas, reiškiantis, kai „Apple“ prideda funkcionalumą, kurį anksčiau siūlė nepriklausomos programėlės, taip praktiškai jas „nužudydama“.
    Šis terminas dažniausiai siejamas su „Apple“, nes būtent nuo jos veiksmų jis ir kilo. Ši sąvoka atsirado dar ankstyvuoju 2000-ųjų laikotarpiu ir buvo įkvėpta konkretaus atvejo: „Apple“ pristatė savo „Sherlock 3“ paieškos įrankį „macOS“, kuris nukopijavo funkcionalumą iš populiarios trečiosios šalies „Karelia Software“ sukurtos programos „Watson“. Tai praktiškai sunaikino „Watson“ rinką.
    Kodėl tai prilipo prie „Apple“?
    „Apple“ turi visišką ekosistemos kontrolę – tiek OS, tiek aparatūrą, tiek programinę įrangą. Jie aktyviai stebi, kokios programėlės populiarios „App Store“ ir kokios funkcijos vartotojams patinka.
    Dažnai perima trečiųjų šalių funkcionalumą į savo sistemines aplikacijas ar OS funkcijas (pvz., „Screen Time“, „Shortcuts“, „Night Shift“, „Stage Manager“, „Continuity Camera“, „Clips“ ir kt.).
    „Apple“ tai pateikia kaip naudotojams naudingus patobulinimus, tačiau dažnai nepriklausomiems kūrėjams tai reiškia, kad jų produktai tampa nereikalingi.
    Ar tai daro ir kiti?
    Taip, „Sherlocking'ą“ daro ir kitos technologijų kompanijos, pvz.: „Microsoft“ kai pavyzdžiui į „Windows“ įtraukė „antivirusą“, kas paveikė tokius produktus kaip „Norton“, „McAfee“), „Google“ – kai integravo funkcijas iš „Weather“, „fitness“ ar „tasks“ aplikacijas. Tačiau terminas „Sherlocking“ išliko glaudžiausiai susijęs su „Apple“, šios kompanijos veikloje tai itin pastebima ir vyksta dažnai.

Apytikslis skaitymo laikas – 2 minutės.
Pasidalinkite straipsniu:
Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.