Kaip pašalinti aplikacijas Mac

Tema: 

Tikriausiai daugelis aplikacijas diegiame dažniau, nei jas triname. Tačiau, jei turite aplikacijų, kurių jau senokai nenaudojate – būtų verta apsvarstyti poreikį jų atsikratyti.

Seniai nenaudojamų aplikacijų gali prisikaupti per laiką, naudojantis kompiuteriu. Taip pat nenaudojamų ar nereikalingų aplikacijų gali kompiuteryje atsirasti kai bandoma atrast „tą vienintelę“ tinkamą konkrečiai užduočiai. Taip pat kai kurių aplikacijų palaikymą jų kūrėjai nutraukia ir jos paprasčiausiai neveikia naujose „macOS“ versijose. Tokias aplikacijas taip pat verta pašalinti.

Be senų žaidimų, kurių nebežaidžiate, pravartu atsikratyti sugadintos programinės įrangos ir diegimo paketų, kad atlaisvintumėte vietą diske. Lengviausias būdas tai padaryti yra per „Finder“, tačiau „macOS“ taip pat siūlo keletą kitų įrankių, tokių kaip „Launchpad“, „Terminal“, integruotus aplikacijų šalinimo mechanizmus ar net tam skirtas trečių šalių programas.

Aplikacijos šalinimui skirta programėlė

Kai kuriose „macOS“ programose, ypač atsisiųstose iš interneto, yra integruotas jų pašalinimo įrankis, kuris pašalina programą kartu su susijusiais failais. Pavyzdžiui, „Adobe“ programos, tokios kaip „Photoshop“ ir „Creative Cloud“, taip pat daugelis antivirusinių programų turi savo pašalinimo įrankius, skirtus kruopščiam išvalymui. Norėdami tuos įrankius rasti:

  1. Atidarykite Applications aplanką ir ieškokite programos aplanko (kai kurios programos yra atskirame aplanke, o ne viename .app faile).
  2. Aplanke patikrinkite, ar yra pašalinimo programa arba failas (dažnai vadinamas Uninstall[programos pavadinimas]).
  3. Dukart spustelėkite ant pašalinimo programos piktogramos pelės žymekliu ir ją atidarykite.
  4. Vykdykite ekrane pateikiamus nurodymus. Kaip taisyklė šis būdas gerai pašalina pačią aplikaciją ir su ja susijusius failus ir net jos išdiegimui skirtą programėlę. Tačiau, gali likti vienas ar keli su programa susiję aplankai.

Jei programą įdiegėte iš trečių šalių šaltinių, o jos pašalinimui skirtos programėlės kompiuteryje nerandate – verta jos, ar visiško jos ir susijusių failų šalinimo aprašymo, paieškoti programos kūrėjo svetainėje.

Finder aplikacijų šalinimui

Ko gero pats paprasčiausias būdas atsikratyti nereikalingos aplikacijos „Mac“ kompiuteryje yra pasitelkus „Finder“ aplikaciją. Šis būdas veikia visose „macOS“ versijose yra ko gero geriausiai žinomas ir dažniausiai naudojamas „Mac“ naudotojams.

  1. Atidarykite Finder aplikaciją.
  2. Kairėje aplikacijos lango pusėje esančioje šoninėje juostoje pasirinkite Applications.
  3. Raskite aplikaciją, kurią norite ištrinti ir paspauskite dešinį pelės klavišą ant jos arba command ⌘+Delete Delete klavišo simbolis ir kontekstiniame meniu pasirinkite Move to Bin, Taip pat galite aplikacijos piktogramą tiesiog nutempti į šiukšlinę.
  4. Norėdami aplikaciją visiškai pašalinti iš kompiuterio ant šiukšlinės piktogramos paspauskite dešinį pelės klavišą ir kontekstiniame meniu pasirinkite Empty Trash (arba Empty Bin, priklausomai nuo pasirinktos kalbos ir naudojamos „macOS“ versijos).

Šis būdas yra patogus ir greitas, tačiau gali palikti aplikacijos papildomų failų. Norint, kad jų neliktų ir nenorint jų „lesinėti“ rankiniu būdu - patogiausias būdas yra pasitelkti trečių šalių sprendimus.

Aplikacijų trynimas pasitelkus Launchpad

„macOS“ esanti „Launchpad“ aplikacija, parodo visas kompiuteryje įdiegtas aplikacijas, nepriklausomai nuo to ar šios įdiegtos iš „App Store“ ar atsisiųstos iš trečių šalių šaltinių.

Jei norite pašalinti aplikacijas įdiegtas iš „App Store“ – „Launchpad“ siūlo paprastą sprendimą – panašų į tą, kuris naudojamas šalinant programėles „iOS“ ar „iPadOS“.

  1. Atidarykite Launchpad aplikaciją paspaudę ant jos piktogramos „Dock“ juostoje ar „Applications“ aplanke arba jei naudojate „Trackpad“ – atlikę sužnybimo gestą.
  2. Atsidariusiame lange raskite aplikaciją, kurią norite ištrinti.
  3. Nuspauskite ant jos ir palaikykite nuspaudę pelės žymeklį iki programų piktogramos pradės virpėti ir tada paspauskite ant pageidaujamos ištrinti aplikacijos piktogramos pasirodžiusį X. Alternatyviai galite nuspausti option ⌥ klavišą ir paspausti ant „kryželio“ pasirodžiusio norimos pašalinti aplikacijos viršutiniame kape.
  1. Paspauskite Delete mygtuką patvirtindami savo ketinimą programą ištrinti.

Šis būdas gali leisti pašalinti ne visas „Launchpad“ matomas aplikacijas. Taip pat norint atsikratyti ir trinamų aplikacijų paliekamų failų, kurie įprastai užima ne daug vietos ir gali būti naudingi jei tą aplikaciją kada nutartumėte įdiegti iš naujo, kai kurių programų atvejų – papildomos bibliotekos gali užimti daug ar net labai daug disko vietos. Tokiu atveju geriau pasinaudoti trečių šalių sprendimu skirtų programų šalinimui„Mac“.

Programų šalinimas naudojant Terminal

Kai kurie, ypač iš „Linux“ pasaulio atkeliavę „Mac“ kompiuterių naudotojai, yra gerai įvaldę „Terminal“ komandas ir jų stveriasi dažnai įvairių užduočių vykdymui ar automatizavimui.

  1. Atidarykite Terminal ar kitą aplikaciją, kurią naudojate shell komandoms.
  2. „Terminal“ aplikacijos lange įveskite šią komandą:
    sudo uninstall file://
    ir pertempkite norimos pašalinti programos piktogramą ar .app failą į šios komandos pabaigą – Terminal lange automatiškai atsiras kelias į ją.
  3. Paspauskite return ⏎ klavišą ir įveskite administratoriaus slaptažodį. Atminkite, kad rašant slaptažodį nematysite nei ką, nei kad rašote – todėl jį veskite dėmesingai.

Trečių šalių sprendimai Mac aplikacijų trynimui

Yra nemažai sukurta aplikacijų skirtų programų su jų papildomais failais šalinimui iš „Mac“.

Aš pasirinkau „AppCleaner“. Ji nedidelė, nemokama, puikiai veikia ir nėra milžiniškas „monstras“ užimantis ir daug vietos kompiuteryje ir naudojantis daug sistemos resursų. Ji jau daug daug „macOS“ operacinių sistemų yra mano tylus bendražygis. Įgalinus jos veikimą foniniame režime: aplikacijos meniu AppCleaner pasirinkus Settings » atsidariusiame lange aktyvavus SmartDelete skirsnį ir įjungus išmanaus trynimo funkciją – pertempus aplikaciją į šiukšlinę ji automatiškai aptiks su trinama programėle susijusius failus ir pasirodžiusiame lange parodys jų sąrašą bei pateiks paprastą – vieno mygtuko paspaudimo būdą juos ištrinti.

Nenorint įgalinti „AppCleaner“ darbo foniniame režime, kai nusprendžiate pašalinti kokią aplikaciją iš „Mac“ – galite tiesiog atidaryti „AppCleaner“ ir į jos langą pertempti šalinamos aplikacijos piktogramą.

Nors yra sukurta daugiau aplikacijų visiškam pašalinimui iš „Mac“ skirtų aplikacijų – aš pasirinkau „AppCleaner“ todėl ją ir rekomenduoju.

Apytikslis skaitymo laikas – 4 minutės.
Pasidalinkite straipsniu:
Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.