Kuo skiriasi Apple Watch judėjimo ir mankštos žiedai?

Kai kurie „Apple Watch“ savininkai stengiasi uždaryti visus tris aktyvumo žiedus, o kai kuriems jų tai yra tapę manija.

Siekis uždaryti tris „Apple Watch“ aktyvumo žiedus gali tapti tokia manija, kad lengva pamiršti, kodėl apskritai tai daroma. Ką iš tikrųjų reiškia uždaryti „Apple Watch“ žiedą? „Atsistojimo“ (Stand) žiedo reikšmė atrodo akivaizdi. Visi žinome, kad neturėtume visą dieną nepakėlę sėdimosios nuo krėslo sėdėti. Tačiau kuo skiriasi „Judėjimo“ (Move) ir „Mankštos“ (Exercise) žiedai, kurių paskirtis gali atrodyti labai panaši?

Iš tiesų, „Apple Watch“ „Judėjimo“ ir „Mankštos“ žiedai yra labai skirtingi ir suprasti šį skirtumą, norintiems pasiekti savo kūno rengybos tikslų, yra nepaprastai svarbu.

Apple Watch aktyvumo žiedai

„Apple Watch“ aktyvumo žiedai suteikia naudotojams paprastą būdą patikrinti savo pažangą siekiant dienos kūno rengybos tikslų. Pristatyti kartu su pirmuoju „Apple Watch“ 2015 m., jie atliko pagrindinį vaidmenį išmaniųjų laikrodžių evoliucijoje nuo madingo, bet nišinio daikto iki būtino sveikatos ir kūno rengybos nešiojamojo įrenginio. Ir vis dėlto vis dar nėra taip paprasta suprasti „Judėjimo“ ir „Mankštos“ žiedų skirtumų.

Kuo skiriasi judėjimas nuo mankštos? Širdies ritmas.

Daugeliui mūsų mintis apie „mankštą“ asocijuojasi su sportine apranga ir maždaug valandos trukmės šėlsmu sporto salėje. Vieniems tai hobis, kitiems – košmaras. Tačiau judėjimas yra tai, ką kiekvienas daro kasdien, net jei tai tik nuėjimas iki automobilio.

Tačiau „Apple“ judėjimą ir mankštą apibrėžia gana skirtingai. Tiesą sakant, „Apple Watch“ požiūriu, sporto salėje praleistas laikas nebūtinai yra mankšta. Tačiau pasivaikščiojimas iki automobilio – gali būti.

Taip yra todėl, kad bet koks riešo judesys prisideda prie jūsų rausvo „Judėjimo“ žiedo rezultatų, o „Apple Watch“ prie jūsų žaliojo „Mankštos“ žiedo minutes prideda tik tada, kai jūsų širdies ritmas pakyla virš tam tikros ribos, kuri kiekvienam vartotojui skiriasi. (Tai priklauso nuo tokių dalykų kaip jūsų amžius ir širdies ritmas ramybės būsenoje.)

Ne visas treniruotes Apple Watch traktuoja kaip mankštą

Kai registruojate treniruotę, ne visada prisideda prie „Mankštos“ žiedo pridedamas vienodas minučių kiekis.

Pavyzdžiui, jei naudojate programėlę „Treniruotė“ (Workout) 30 minučių pasivaikščiojimui registruoti, to gali nepakakti „Mankštos“ žiedui uždaryti, net jei šio žiedo tikslas yra 30 minučių. Problema ta, kad lėtas pasivaikščiojimas jūsų širdies ritmą padidina nedaug ir to gali nepakakti, kad tos minutės būtų pridėtos minutės prie „Mankštos“ žiedo skaitliuko.

Panašiai, jei sporto salėje keliate svorius, galite labai stipriai įdarbinti savo raumenis. Tačiau jei tarp serijų sėdite ir ilsitės, jūsų širdies ritmas gali niekada nepakilti tiek, kad „Apple Watch“ tai užskaitytų kaip mankštą.

Todėl, įprastai, uždaryti „Mankštos“ žiedą yra šiek tiek sunkiau nei „Judėjimo“ žiedą. Taip yra todėl, kad jis susijęs su jūsų veiklos kokybe, o ne tik kiekybe – ne kiek laiko, o kaip intensyviai tą veiklą vykdote.

Žinoma, galima priversti „Apple Watch“ įskaityti visas treniruotės minutes naudojant parinktį „Kita treniruotė“ (Other workout), nes tai reiškia, kad treniruojatės ne lėtesniu nei greitas ėjimas tempu, nepriklausomai nuo jūsų širdies ritmo. Tačiau tai šiokia tokia apgaulė, bet jei jūsų tikslas ne sveikata ar mankštinimasis, o tiesiog žiedo uždarymas – ji puikiai tinka.

Trumpa Apple Watch aktyvumo žiedų istorija arba kaip 1 tapo 3

Norėdami suprasti, kodėl turime atskirus „Judėjimo“ ir „Mankštos“ žiedus, trumpam stabtelėkime ir patyrinėkime istoriją.

Šiandieninių aktyvumo žiedų pirmtakas buvo „NikeFuel“, kuris buvo pristatytas dar 2012 m. kartu su „Nike+ FuelBand“. Tuo metu Jay Blahnik buvo pagrindinis „Nike“ ekspertas ir konsultantas. Šiandien jis yra „Apple“ sveikatos technologijų kūno rengybos departamento direktorius. Todėl nekeista, kad tarp „NikeFuel“ žiedo ir „Apple“ aktyvumo žiedų yra daug panašumų.

Kaip ir „Apple Watch“ „Judėjimo“ žiedas, „NikeFuel“ žiedas matavo naudotojo judėjimą visą dieną, remdamasis riešo judesiais. Tai buvo gana paprasta. Tačiau tuo metu su „Nike+ FuelBand“ aparatine įranga daugiau ir nebuvo įmanoma.

Bėda ta, kad kūno rengyba yra daugialypė sąvoka. Ji apima daug daugiau nei vien tik judėjimą. Dėl tokių aparatūros patobulinimų kaip integruotas širdies ritmo jutiklis ir galingas procesorius, „Apple“ galėjo žengti toliau ir „Apple Watch“ pridėjo dar du žiedus – „Atsistojimo“ ir „Mankštos“.

Kai kurie kūno rengybos aspektai, tokie kaip jėga, lankstumas ir koordinacija, vis dar neįtraukti į „Apple“ trijų žiedų modelį. Tačiau tai vis tiek yra didelis žingsnis į priekį nuo vieno savo pirmtako žiedo.

Kodėl Judėjimo žiedas yra vienintelis pritaikomas?

Vienas didelis skirtumas tarp „Judėjimo“ ir „Mankštos“ žiedų yra tas, kad tik „Judėjimo“ tikslas yra pritaikomas. „Mankštos“ tikslas yra vienodas visiems.

Kaip ir ankstesnis „NikeFuel“ žiedas, „Judėjimo“ žiedas leidžia pasirinkti per dieną sudegintų kalorijų skaičių. („Nike“ savo vienetus vadino „Fuel“, o ne kalorijomis, bet iš esmės tai buvo tas pats.) Šis lankstumas reiškia, kad „Judėjimo“ žiedas puikiai tinka beveik visiems. Nesvarbu, ar esate tinginys, ar olimpinis atletas, galite nusistatyti sau realų „Judėjimo“ tikslą.

Dar vienas puikus dalykas apie suasmenintus „Judėjimo“ tikslus yra tai, kad jie sulygina sąlygas dalijantis „Apple Watch“ aktyvumu. Panašiai kaip golfo handikapas, galite konkuruoti su draugais ir šeima, kad uždarytumėte savo „Judėjimo“ žiedą, net jei jūsų visų kūno rengybos lygis labai skiriasi.

Taigi, kodėl „Apple“ nepasirinko to paties kelio su „Mankštos“ žiedu? Kodėl visi gauname tą patį fiksuotą 30 minučių tikslą?

30 minučių Mankštos žiedo tikslas - nėra vienodas visiems

Tai, kad visi gauna tą patį „Mankštos“ tikslą, nepriklausomai nuo jų kūno rengybos lygio gali atrodyti neteisinga. Ir taip ir būtų, jei tai būtų tiesa. Tačiau iš tikrųjų viskas nėra taip paprasta. Trukmė gali būti 30 minučių visiems, tačiau intensyvumas kiekvienam skiriasi. Taip yra todėl, kad mūsų kūnai prisitaiko prie mankštos, kai ją darome dažnai.

Kai tampate fiziškai stipresni, jūsų širdis tampa stipresnė ir efektyvesnė. Jai nereikia taip greitai plakti, kad aprūpintų raumenis deguonimi mankštos metu. Kuo fiziškai stipresni tampate, tuo mažiau pakils jūsų širdies ritmas, kai atliksite tą patį darbo kiekį.

Kadangi „Apple Watch“ naudoja padidėjusį širdies ritmą, kad nustatytų, kada mankštinatės, labai fiziškai stiprus žmogus turi daug sunkiau dirbti, kad jo širdies ritmas pakiltų pakankamai, jog tai prisidėtų prie jo „Mankštos“ žiedo.

Kitaip tariant, greitas pasivaikščiojimas gali būti laikomas mankšta, jei esate netreniruotas. Tačiau kai įgausite formą, tai gali nebebūti užskaityta kaip mankšta, nes tai nepakels jūsų širdies ritmo tiek, kad būtų laikoma treniruote. Tada jums gali tekti bėgioti, kad jūsų širdies ritmas pakiltų pakankamai ir tai būtų įskaityta.

Bet kodėl būtent 30 minučių?

„Apple“ niekada tiksliai nepaaiškino, kaip jie nustatė 30 minučių „Mankštos“ tikslą, tačiau tai greičiausiai remiasi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) fizinio aktyvumo lygių suaugusiems rekomendacijomis.

PSO rekomenduoja suaugusiems per savaitę atlikti bent 150 minučių vidutinio intensyvumo veiklos, o tai sudaro apie 21 minutę per dieną. Papildomai sveikatos naudai PSO rekomenduoja siekti 300 minučių per savaitę arba 42 minučių per dieną. „Apple“ savo 30 minučių tikslą nustatė tiesiai per PSO rekomendacijų vidurį.

Norėdami tapti aktyvumo žiedų valdovu, turite žinoti savo galutinį tikslą

„Apple“ aktyvumo tikslai iš tikrųjų yra tik priemonė tikslui pasiekti. Dauguma mūsų kiekvieną dieną kadžkiek pajudame ir dar 30 minučių mankštinamės ne tik dėl malonumo. Mes tai darome norėdami išlaikyti arba pagerinti savo sveikatą.

Norint įsitikinti, kad gaunate tą naudą sveikatai ir ilgalaikėje perspektyvoje norint išsaugoti motyvaciją, būtina tiksliai žinoti savo asmeninį tikslą. Paklauskite savęs: „Kodėl man svarbu uždaryti šiuos žiedus?“

Jei jūsų atsakymas yra tas, kad norite numesti svorio, tada „Judėjimo“ žiedas yra labai svarbus. Taip yra todėl, kad šis žiedas matuojamas kalorijomis. Visi žino, kad skaičiuoti kalorijas svarbu, kai norite atsikratyti kilogramų.

Jei tiesiog norite gyventi ilgą ir sveiką gyvenimą, tada „Mankštos“ žiedas yra svarbus. Remiantis PSO rekomendacijomis, „Mankštos“ tikslas mažina tokių ligų kaip širdies vainikinių arterijų liga, aukštas kraujospūdis, insultas, 2 tipo diabetas, metabolinis sindromas, storosios žarnos ir krūties vėžys bei depresija riziką. Jis taip pat mažina šlaunikaulio ar stuburo lūžių riziką (jei jūsų mankštinimasis nėra užsiėmimas parkūru ar panašiai).

Judėjimo ir Mankštos žiedai – skirtingi kaip rausva ir žalia

Rožinis ir žalias „Apple Watch“ aktyvumo žiedai gali atrodyti panašūs. Tačiau, kaip matėme, iš tikrųjų jie yra labai skirtingi.

Paprasčiau tariant, kai mankštinatės, jūs taip pat judate. Tačiau kai judate, nebūtinai mankštinatės. Kad jūsų judėjimas būtų laikomas mankšta, tai turi būti vidutinio intensyvumo veikla, kuri pakelia jūsų širdies ritmą.

Jei norite išlaikyti sveiką kūno svorį ir sumažinti priešlaikinės mirties riziką, turite pasirūpinti, kad darytumėte šiek tiek ir vieno ir kito. „Apple Watch“ dėka, tai padaryti ir kontroliuoti lengviau nei bet kada anksčiau.

Apytikslis skaitymo laikas – 6 minutės.
Pasidalinkite straipsniu:
Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Komentarų: 2 | Ačiū, kad rašote lietuviškai
  1. ačiū už straipsnius. Dėl kalbos žodžių. Žodis - panašus. nuo źodžio nešti , panešti. manyčiau geriau nauduoti žodį - palygus , nes kažką su kažkuom lyginam.
    Ar ne taip?
    Ačiū. Geros dienos.

    • Ačiū, kad skaitote. Palygus… na gal ir galima jį būtų naudoti, tačiau nesinori teksto daryti mažiau suprantamu, nes tai rečiau vartotinas žodis, o ir pačio žodžio reikšmė gali būti siejama su lygus (prieš. kreivas).
      Palyginimas (ne „palygavimas“ - mano pastaba) yra stilistinė priemonė vienam daiktui ar reiškiniui sugretinti ar palyginti su kitu, norint pabrėžti, išskirti, išryškinti ar patikslinti kurį nors bruožą ar požymį. (Klementina Vosylytė, Vilnius: Lietuvių kalbos institutas, 2014, XXIV, 619 p. ISBN 978-609-411-110-5;)

      Dėl „Panašaus“.
      panašus - turintis tų pačių arba artimų ypatybių: Vaikas į tėvą panašus. Iš veido jie nelabai panašūs. Mes daug kuo vienas į kitą panašūs. Panašūs interesai. panaši padėtis. Tai panašu į tiesą.

      palygus- apylygis, lygokas.