Ar verta bandyti viešąją macOS Tahoe beta versiją?

Per artimiausią savaitę ar dvi „Apple“ turėtų išleisti pirmąją viešąją „macOS 26 Tahoe“ beta versiją. Šis straipsnis skirtas padėti apsispręsti – rizikuoti ar susilaikyti nuo šio viliojančio pasiūlymo.

Kaip ir su „Sequoia“ praėjusiais metais, norint įdiegti viešąją beta versiją, nebereikia parsisiųsti specialaus aktyvatoriaus iš uždaro tinklalapio. Dabar tai daroma per papildomą parinktį „Software Update“ („Programinės įrangos atnaujinimas“) lange. Viskas, ką reikia padaryti – prisiregistruoti čia, ir kai tik viešoji beta versija bus išleista, ją pamatysite „Software Update“ lange, jei „Mac“ bus prisijungęs ta „Apple ID“ paskyra, su kuria registravotės. Taip pat yra galimybė naudoti kitą „Apple ID“, skirtą beta versijoms.

Ar Mac veiks su Tahoe?

„Tahoe“ oficialiai palaikoma tik keturiuose „Intel“ „Mac“ modeliuose su T2 lustu bei visuose „Apple Silicon“ kompiuteriuose. Tikėtina, kad kai kurie senesni „Mac“ galės veikti su „Tahoe“ naudojant OCLP, bet tik tuomet, kai vėliau šiais metais, šis įrankis bus atnaujintas.

Palaikomų modelių sąrašas:

Kaip ir „Sequoia“, „Apple Intelligence“ funkcijos veiks tik „Apple Silicon“ modeliuose.

Ką duos beta versija?

„Apple“ oficialiai išvardija gana daug naujų funkcijų. Taip pat viena iš svarbių naujų funkcijų, pristatytų „macOS 26 Tahoe“, yra naujas disko atvaizdo formatas, leidžiantis diskui veikti labai greitai: ASIF, dokumentuotas čia.

Svarbiausi pokyčiai susiję su „Liquid Glass“ ir kitais naujos sąsajos elementais, kurie vis dar tobulinami. Tai keičia programėlių piktogramas ir gali pareikalauti papildomų sąsajos derinimų.

Kitos svarbios naujovės:

  • „Magnifier“ programėlė su prijungta kamera;
  • „Journal“ programėlė dabar pasiekiama „macOS“;
  • „Phone“ programėlė pasiekiama „macOS“;
  • „Metal“ 4 versija.

„Apple“ pateikia išsamius leidimo užrašus („release notes“) beta versijoms.

Nors „Tahoe“ iš esmės yra 26-ta „macOS 26 versija, kai kuriose vietose ji gali būti minima kaip 16 versija - nenustebkite.

Ar galite netekti savo Mac?

Kitas klausimas, kurį turėtumėte užduoti sau prieš diegdami beta versijas – ar galite sau leisti, kuriam laikui, visiškai prarasti „Mac“ dėl galimos problemos beta versijoje? Nors tai mažai tikėtina, visada reikia būti pasiruošus tokiai rizikai, kai įdiegiate bet kurią „macOS“ išankstinę („pre-release“) versiją.

Niekada, jokiomis aplinkybėmis, nediekite beta versijos „Mac“ kompiuteryje, kurį naudojate darbui. Beta versijos beveik visada atnaujina aparatinę įrangą („firmware“), tad net jei ją įdiegiate išoriniame diske, ji pakeis „Mac“ aparatinę programinę įrangą. Tai atstatyti – sudėtinga „Apple Silicon“ modeliuose ir beveik neįmanoma „Intel“ kompiuteriuose. Viskas, ką tada galite padaryti – laukti kitos beta versijos ar galutinio leidimo rudenį, kuris gali pateikti naują suderinamą aparatinės įrangos versiją.

Beta versijos taip pat dažnai atnaujina svarbius komponentus, tokius kaip „iCloud“, „APFS“ failų sistema ir „Time Machine“. Įvertinkit, kokią žalą gali sukelti klaida, jei ji paveiktų kitą laikmeną ar atsargines kopijas.

Jei nutiktų blogiausias scenarijus, gali tekti atstatyti „Mac“ į senesnę „macOS“ versiją. „Apple“ paaiškina, kaip tai padaryti, ir šią informaciją vertėtų perskaityti prieš priimant sprendimą diegti „beta“ versiją savo „Mac“ ar ne. Jei ketinate įdiegti beta versiją „Apple Silicon“ kompiuteryje, atminkite, kad norint grįžti prie anksčiau naudotos „macOS“ versijos bus reikalingas kitas „Mac“ su „Apple Configurator 2“, „macOS Sonoma“ ar naujesne versija, ir atkūrimas DFU režimu.

Vidinis ar išorinis SSD?

Vienas iš būdų sumažinti riziką, susijusią su beta versijomis – diegti jas į išorinę laikmeną. Tai gali šiek tiek atskirti sistemą ir suteikti saugumo, tačiau „Mac“ aparatinė programinė įranga vis tiek atnaujinama, ir išlieka žalos pavojus. Net ir diegiant iš išorinio disko, nerekomenduojama tai daryti su kompiuteriu, naudojamu darbui.

Jei planuojate diegti beta versiją į išorinį diską, turėsite susipažinti su šio proceso ypatumais „Apple Silicon“ kompiuteriuose[1]. Nors su praktika jis tampa nesudėtingas, kai kuriems vartotojams nepavyksta jo priversti veikti. „Intel“ kompiuteriai paprastesni, bet jei tai T2 modelis, reikia per „Startup Security Utility“ (Atkūrimo režime) sumažinti saugumo lygį, kad „Mac“ galėtų paleisti sistemą iš išorinio disko. Šiame straipsnyje aprašyta visa procedūra.

Kelios sistemos tame pačiame diske

Taip pat galima įdiegti kelias paleidimo apimčių grupes („boot volume groups“) tame pačiame diske ir pasirinkti, kurią „macOS“ versiją paleisti. Tai suteikia dar mažesnę izoliaciją nei atskiri diskai, todėl niekada neturėtų būti naudojama su pagrindiniu darbui naudojamais „Mac“.

„Apple“ rekomenduoja tai daryti tame pačiame „APFS“ konteineryje, naudojant atskiras paleidimo grupes – tai leidžia joms naudotis ta pačia laisva vieta. Tačiau kartais tai gali tapti trūkumu, tad gali būti verta rinktis atskirus konteinerius. Pasirinkimas jūsų rankose.

Virtuali mašina

Kai kurie mano, kad saugiausias būdas naudoti beta versiją – įdiegti ją į virtualią mašiną („VM“). Tokiu atveju „Mac“ aparatinė įranga neliečiama – vien tai jau yra labai saugu. Lengviausia tai daryti „Apple Silicon“ kompiuteriuose, nes jie turi išplėstinį virtualizavimo palaikymą. Galima naudoti bet kurį virtualizavimo įrankį: „Parallels“, „UTM“ ar „Viable“.

iCloud

Kai kurios beta versijos reikšmingai keičia „iCloud“, ir anksčiau tai yra sukėlę rimtų problemų paskyroms bei saugykloms. Kol kas nėra žinoma apie panašias „Tahoe“ beta versijų problemas, bet daugelis testuotojų renkasi naudoti atskirą „iCloud“ paskyrą „Mac“ kompiuteriui, kuriame veikia beta versija.

Branduolio klaidos (Kernel Panics)

Jei nusprendėte įdiegti „Tahoe“ beta versiją arba jau tai padarėte – naudokitės naujomis funkcijomis ir teikite atsiliepimus „Apple“. Taip pat labai svarbu išbandyti pagrindines sistemas, ypač naudojant išorinius ekranus, jungtis ir kitus įrenginius. Jei pastebite problemų – bendradarbiaukite su „Apple“, kad jos būtų išspręstos ir taip užkirstas kelias joms atsirasti galutinėse – visiems naudotojams skirtose „mscOS“ versijose. Jei galite, išbandykite tokias funkcijas kaip „Time Machine“ (tik būkite atsargūs, kad nesugadintumėte esamų atsarginių kopijų), kurios dažnai lieka neišbandytos.

Ypač svarbu – pranešti apie bet kokią „kernel panic“ klaidą, jei „Mac“ ją patiria veikiant beta versijai. Automatinė ataskaita, siunčiama po perkrovimo – padeda, bet kuo išsamesnė informacija pateikiama – tuo geriau. Net beta versijos neturėtų patirti tokių klaidų. Jei taip nutinka – padėkite „Apple“ jas išspręsti iki oficialaus „Tahoe“ išleidimo.

Tiems, kas testuoja „Tahoe“ beta – linkiu sėkmės, gero testavimo ir tikėkimės, kad padėsite „Apple“ sukurti dar geresnę ir stabilesnę sistemą visiems.


  1. Kitaip nei „Intel Mac“ kompiuteriai (įskaitant tuos, kuriuose yra T2 lustai), visi „Apple Silicon Mac“ kompiuteriai visada pradeda paleidimo procesą iš vidinio SSD disko, net jei jie nustatyti paleisti iš išorinio įkrovos disko. Tai užtikrina šio proceso saugumą ir vientisumą ir neleidžia užpuolikui paleisti „Mac“ be prisijungimo duomenų.
    Kad būtų galima pritaikyti pažangesnį „Apple Silicon Mac“ kompiuterių saugų įkrovimą, jų vidiniai SSD diskai yra suskirstyti į tris skaidinius ir dar šešis tomus esančius už įkrovos tomų grupės.
    „Apple Silicon„Mac“ yra pirmieji „Apple“ kompiuteriai, kurių programinę-aparatinę („firmware“) įrangą galima atnaujinti arba sumažinti jos versiją įdiegus IPSW atvaizdo failą, kai „Mac“ veikia DFU režimu. Tai leidžia ištrinti visą vidinį SSD ir įdiegti visus tris konteinerius su programine-aparatine įranga, SSV ir duomenų tomais į gamyklinę būseną bet kurioje palaikomoje „macOS“ versijoje. Tai neįkainojama, kai kyla problemų dėl programinės-aparatinės įrangos, vidinis SSD sugenda be fizinės žalos arba tiesiog norite grįžti prie senesnės „macOS“ versijos.
    Kadangi atkuriant DFU režimu ištrinamas visas vidinis SSD, taip pat panaikinama visa išsaugota to „Mac“ vietinės politikos taisyklės. Po atkūrimo proceso bet kurio su tuo „Mac“ naudojamo paleidžiamo išorinio disko nuosavybė turės būti nustatyta iš naujo, kad jam būtų galima sukurti naują vietinę politiką.

Apytikslis skaitymo laikas – 5 minutės.
Pasidalinkite straipsniu:
Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.