Teksto iškarpinės Clippings yra patogi macOS funkcija leidžianti surinkti reikiamą informaciją kai ko nors ieškote ir reikalinga ar svarbi tik tam tikra teksto dalis ir nėra reikalo išsaugoti viso puslapio.
Teksto iškarpinės (textClippings) „macOS“ sistemoje yra jau daug metų, tačiau nedaug naudotojų apie šią, tam tikrais atvejais naudingą, funkciją žino. Šios funkcijos atsiradimas mena dar „Mac OS 9“ laikus ir anksčiau buvo vadinamas „Nuokarpomis“ (Snippets).
Kartais norisi teksto dalį turėti kaip atskirą teksto gabaliuką ir vėliau turėti galėti ją patalpinti kitame tekste neieškant to straipsnio ar interneto svetainės, kuriame jis buvo paminėtas. Tai gali būti naudinga ir redaguojant ilgą tekstą kai reikia dalį jo perkelti į kitą vietą. Tokių „iškarpinių“ gali būti naudojimas naudingas redaguojant tekstus (straipsnius, referatus, diplominius ar ilgus elektroninius laiškus) ar pavyzdžiui renkant maisto gaminimo receptus informacijos ieškant internete, kai radote tai ko reikia, bet nenorite tos informacijos vėl ieškoti puslapyje, kur viename lape yra 50+ receptų. Tokiu atveju į pagalbą ateina „macOS“ branduolyje esanti „iškarpinių“ funkcija.
„Iškarpinių“ naudojimas patogus dar ir tuo, kad juo naudotis yra nepaprastai lengva. Pažymėkite tekstą, kurį manote esant reikalingu ir tada, esant jam pažymėtam, pelės žymeklį užveskite ant pažymėtos teksto vietos, kaip taisyklė išskirtos kita spalva, paspauskite dešinį pelės mygtuką ir jo neatleisdami pertempkite į kokį nors aplanką kompiuteryje, pavyzdžiui ant kompiuterio darbalaukio.
Atlikus šiuos veiksmus, bus sukurtas .textclipping failas su pažymėtu tekstu. Jame bus išsaugotas pagrindinis pažymėto tekste formatavimas ir pažymėtame teksto fragmente buvusios nuorodos. Tiesa, paveikslėlių perkelti į tokį tekstą gali ir nepavykti.
Iškarpinės failo turinio redaguoti negalėsite, tačiau tokį failą galima tiesiog pertempti į „Pages“, elektroninio laiško kūrimo langą, „Xcode“ ir daug kitų aplikacijų. Jei to padaryti nepavyksta – galite du kartus spragtelėję pele per iškarpinės failą ir pažymėję tekstą jį nukopijuoti įprastu būdu – command ⌘+c ir tada kitame faile įterpti command ⌘+v komandos pagalba.
Žymint teksto fragmentus, gali būti naudinga ir teksto žymėjimo technika leidžianti pažymėti tekstą esantį skirtingose dokumento vietose: pažymint vieną reikalingą teksto dalį, tada nuspaudus command ⌘-Shift ⇧ klavišų kombinaciją ir laikant šiuo klavišus nuspaustus pažymėti kitą teksto fragmentą. Baigus tokį žymėjimą tiesiog atleiskite klavišus, paspauskite pelės žymeklį ant vienos iš pažymėtų vietų ir laikant nuspaustą kairį pelės mygtuką pertempkite tekstą į kokį nors aplanką kompiuteryje.
Norint peržiūrėti tokių išsaugotų iškarpinių turinį nebūtina jų atidarinėti. Tai padaryti galima greitos peržiūros „Quick Look“ funkcijos pagalba, pažymėjus iškarpinės failą ir paspaudus tarpo klavišą.
Jei prisijaukinsite šią funkciją ir dažniau naudosite ją savo darbo eigoje – ko gero yra prasminga sukurti aplanką specialiai šioms iškarpinėms, nes priešingu atveju jos gali greitai užtvindyti įvairiais kompiuterio vietas.
Turėkite omenyje, kad informacija iškarpinių faile išsaugoma specialiu, unikaliu formatu, kuris gali būti nesuderinamas su su kitomis platformomis ir įrenginiais. Todėl jei planuojate jomis dalintis su kitais – prieš tai išsaugokite jose esančią informaciją kokiame nors universalesniame ar labiau paplitusiame formate, pvz. .rtf, .pdf, .txt ir panašiai.