Nauja iOS 18.2 garsumo kontrolės sistema
Kadangi „iPhone“ naudotojams Europoje neprieinamos „Apple Intelligence“ funkcijos, mažai kas panaršė savo telefonų nustatymus manydami, kad ten nieko naujo.
„Apple Intelligence“ nėra vienintelės naujovės atsiradusios „iOS“ 18.2 operacinėje sistemoje. Vienas naudotojai jau spėjo pastebėti, tačiau yra naujovių slypinčių giliau nustatymuose ir jų daugelis naudotojų neaptiko. Manau, kai kurios jų vertos dėmesio ir išties gali būti naudingos.
Pasirodo, „iOS“ 18.2 yra puiki garsumo valdymo funkcija, vadinama „Garsumo limitas“ (Volume Limit). Kaip rodo pavadinimas, ši funkcija leidžia nustatyti konkretaus turinio garsumo apribojimus ir tai tikrai labai naudinga funkcija.
Klausa yra brangus žmogaus turtas, tačiau dažnai būnant garsioje aplinkoje ar klausantis muzikos labai garsiai gali pažeiti klausą ir, ne iš karto, bet su laiku ji pradės silpti. Pradžioje pradėsite negirdėti tam tikrų dažnių, vėliau pradės lietis garsai (efektas kai girdite kas, tarkim, žmogus kalba, bet nesuprantate žodžių, tarsi jie lietųsi), o galiausiai ir apskritai gali susilpnėti klausa ir teks nešioti klausos aparatą. Klausą reikėtų saugoti, taip pat kaip regėjimą.
„iPhone“ jau kuris laikas yra galimybė apriboti garso sklindančio iš ausinių garsumą. Dažnai naudojantys ausines, turėtų susikurti automatizaciją, kuri kaskart pajungus ausines jų garsą nustatytų iki 50% ar dar mažiau.
„iOS“ 18.2 atsirado dar vienas ginklas – „Garsumo limitas“, leidžiantis kovoti su per dideliu garsu. Ši funkcija gali būti įgalinta ir pritaikyta asmeniniams poreikiams Nustatymų aplikacijoje atidarius Garsai ir haptika, paspaudus ant Garsumo limitas ir įjungus nuostatą Riboti didžiausią garsumą. Įgalinus šią nuostatą, lange atsiras slankiklis leidžiantis nustatyti iki kokios didžiausios ribos per „iPhone“ garsiakalbį turi būti atkuriamas garso įrašas.
Garsumą galima reguliuoti nuo 20 iki 90%, jį keičiant žingsneliais po 10%. Šis nustatymas neturi įtakos garsumui naudojant telefoninius ir „FaceTime“ skambučius ar pavojaus įspėjimų ir pranešimų, žadintuvo, skambučio melodijų, sistemos ar „Lokatoriaus“ (Find My) signalų garsumui.
Tarkim nustatėte limitą ties 60% riba. „iPhone“ garsiakalbio garsumas neviršys šios ribos net ir nustačius didžiausią garsą. Garsumo juosta rodys didžiausią garsą, tačiau aukščiausias jo taškas bus nustatymuose nurodyta riba.
Didelio garso žala klausai
Klausą galima sugadinti esant ilgalaikiam poveikiui stipriam garsui. Triukšmas gali pažeisti ausies viduje esančias smulkias plaukelių ląsteles, kurios atsakingos už garso signalų perdavimą į smegenis. Kai šios ląstelės pažeidžiamos, jų atstatyti neįmanoma.
Kiek decibelų (dB) gali būti pavojingi?
- 85 dB: tai triukšmo lygis, kuris pradeda būti pavojingas, jei esate juo veikiami ilgiau kaip 8 valandas per dieną, tai gali būti ir miesto transporto keliamas triukšmas.
- 95 dB: klausos pažeidimas gali įvykti per 1 valandą esant tokiam triukšmo lygiui. Pavyzdžiui, tai yra triukšmas, kurį gali sukelti sunkvežimis.
- 100 dB: šis lygis gali pažeisti klausą per 15 minučių. Tai gali būti garsus koncertas ar šautuvo šūvis.
- 110 dB ir daugiau: net ir trumpas tokio lygio poveikis gali pažeisti klausą. Tai triukšmas, kurį gali skleisti grandininis pjūklas arba koncertų garsiakalbiai.
Kaip garsas gali pakenkti klausai?
Ilgalaikis poveikis: dažniausiai klausa nukenčia palaipsniui, kai ilgą laiką esate veikiami triukšmo. Pradžioje galite pastebėti, kad jums sunku girdėti aukštas garsų dažnius ir suprasti kalbą, ypač kai fone yra kitų garsų.
Staigus poveikis: garsūs akustiniai įvykiai, tokie kaip sprogimai ar šautuvų šūviai, gali sukelti staigų ir negrįžtamą klausos pažeidimą.
Apsauga nuo didelio darso
Klausos apsaugai rekomenduojama:
- Naudoti ausines su triukšmo mažinimo funkcijomis.
- Sumažinti garsumą, kai klausotės muzikos per ausines ar garsiakalbius.
- Riboti laiką, praleidžiamą triukšmingoje aplinkoje.
- Dėvėti ausų kištukus arba apsauginius ausų dangtelius kai dirbate triukšmingoje aplinkoje.
Saugokite savo sveikatą.