Kaip macOS Sequoia naudotojo namų (Home) direktoriją perkelti į išorinį diską

Temos: Mac, Mac patarimai

Perkantys „Apple“ kompiuterį pastebi, kad didinant vidinio disko talpą, dramatiškai auga ir kompiuterio kaina. Vienas iš būdų sutaupyti pinigų yra sistemai nurodyti kai kuriuos aplankus naudoti išoriniame SSD diske.

Daugelis pirkdamas naują kompiuterį nori, kad vidinio disko talpa būtų kiek įmanoma didesnė. Talpesnis diskas, tai ne tik galimybė jame saugoti daugiau failų, bet neretai ir greičiau veikiantis kompiuteris bei poreikis rečiau tikrinti „kas gi tiek vietos užima diske“.

„macOS“ yra numatyta galimybė naudotojo namų (Home) aplanką, kuriame yra visos „Documents“, „Music“, „Movies“, „Pictures“ ir t.t. direktorijos perkelti į išorinį SSD diską. Geriausia šį veiksmą daryti kai kompiuteryje dar nėra įdiegta daug aplikacijų ir „prigrūsta“ dokumentų, bet kaip taisyklė šio žingsnio griebiamasi kai kompiuteryje jau pradėjo trūkti vietos. Ne bėda – tai netrukdo šį veiksmą atlikti ir po to kai kompiuteris jau kurį laiką naudojamas.

Galimybė tam tikrus sistemos aplankus iškelti į išorinį diską suteikia galimybę: sutaupyti pinigų neperkant „Mac“ su didelės talpos SSD disku, sutaupytus pinigus panaudoti efektyviau – pavyzdžiui modeliu su daugiau papildomos atminties (RAM) įsigijimui ir nusipirkti greitą išorinį SSD diską, kurio kainos ne taip skaudžiai „muša“ per piniginę, kaip, kad tos, kurias yra nustačiusi „Apple“. Naudotojo „Home“ aplanką perkėlus į išorinį diską atsilaisvins disko vieta vidiniame kompiuterio diske ir šiam bus „lengviau kvėpuoti“.

Prieš pradėdami atlikti žemiau pateiktus veiksmus, turėkite omenyje, kad sistemos nustatymus teks iš naujo nustatyti, taip pat kaip pirminio diegimo metu (sistemos kalbos, regiono pasirinkimą ir t.t.).

Nors nurodyti sistemai naudoti išorinį diską galima ir nešiojamuose „Apple“ kompiuteriuose, daugiau prasmės yra tai daryti stacionariame – „Mac mini“,„Mac Studio“, „iMac“ ar „Mac Pro“, nebent savo „MacBook Pro“ ar „MacBook Air“ naudojate jo nepakeldami nuo stalo.

Ko reikia norint Home direktoriją pradėti naudoti išoriniame diske?

Nors daugeliui ir be papildomo paaiškinimo žinoma ko gali reikėti naudotojo Home direktorijos perkėlimui į išorinį diską, vis tiek paminėsiu:

  1. Laiko ir pasiryžimo.
  2. Kaip visada, prieš atliekant sudėtingesnius duomenų manipuliavimo veiksmus, reikia išsaugoti atsarginę, kompiuteryje esančių duomenų kopiją (o geriau dvi) iųorinėje laikmenoje ar serveryje ir įsitikinti, kad atsarginėje duomenų kopijoje esantys duomenys yra pasiekiami ir gali būti grąžinti į kompiuterį jei kartais toks poreikis atsirastų. Tam nereikia greito disko – tiks bet koks išorinis diskas, kurį galima prijungti prie kompiuterio ir, kurs suformatuotas formatu, kurį atpažįsta „macOS“.
  3. Akivaizdu bet paminėsiu – reikia išorinio SSD disko ir gero, „Thunderbolt“ laido (daugiau informacijos apie Thunderbolt laidus rasite čia). Dėklas turi gerai sklaidyti šilumą. Tiek dėklas, tiek ir laidas turi palaikyti Thunderbolt greičius. Kokį diską pasirinkti – kiekvieno asmeninis reikalas, tačiau paminėsiu porą rekomendacijų (disko dėklai ir patys diskai atskirai):
    1. OWC disko dėklas ir diskas su dėklu: OWC Express 1M2 Portable NVMe Thunderbolt (USB-C) SSD USB4 Ultra Fast External SSD Drive with Aluminum Heat Sink Enclosure – tai tik dėklas, į jį reikės įstatyti atskirai įsigytą NVMe M.2 SSD diską (rekomendacijas žiūrėkite žemiau).
      Jei nenorite „žaisti“ su SSD diskų paieška – galite šį dėklą įsigyti jau su įdiegtu 1TB SSD disku: OWC 1TB 1M2 Portable NVMe Thunderbolt (USB-C) USB 4 Ultra Fast External SSD Drive with Aluminum Heatsink Enclosure. Komplekte su 1TB disku yra ir 40Gb/s USB-C laidas.
      OWC Express 1M2 Portable NVMe Thunderbolt (USB-C) SSD USB4 Ultra Fast External SSD Drive Diskas / Disko dėklas
    2. Taip pat neblogas pasirinkimas būtų ANYOYO ar ACASIS išorinio SSD disko dėklai (dėklai be diskų)
      40Gbps NVMe SSD Enclosure for Thunderbolt 4/3, USB4 M.2 NVMe Enclosure for PCIe 2280 M-Key (B+M Key), USB C Case Compatible for Thunderbolt 3/4, Aluminium Alloy Housing, up to 2700 MB/s
      ACASIS 40Gbps M.2 NVMe SSD Enclosure, NVMe Enclosure Compatible with Thunderbolt 4/3, USB 4/3.2/3.1/3.0/2.0, Thunderbolt Hard Drive Enclosure
      ACASIS 40Gbps M.2 NVMe SSD Enclosure, NVMe Enclosure Compatible with Thunderbolt 4/3, USB 4/3.2/3.1/3.0/2.0, Thunderbolt Hard Drive Enclosure
      Naudojant šiuos dėklus reikėtų panaudoti abi jo komplekte esančias termo juosteles, tada aušinimas būtų dar efektyvesnis. Abu, ANYOYO ir ACASIS SSD dėklai komplektuojami su Thunderbolt laidu.
    3. SSD diskai:
      1TB Samsung 980 PRO 1 TB PCIe 4.0 (up to 7,000 MB/s) NVMe M.2 (2280) Internal SSD (MZ-V8P1T0BW)
      2TB Samsung 980 PRO 2 TB PCIe 4.0 (up to 7,000 MB/s) NVMe M.2 (2280) Internal SSD (MZ-V8P2T0BW)
      Samsung 980 Pro - 2TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
    4. Thunderbolt laidai
      OWC Thunderbolt 4 laidas galimi ilgiai: 0,7m. 1m ir 2m.
      ConnBull Thunderbolt 5 laidas galimi ilgiai: 1m ir 1,8m.
      Pirkdami išorinį SSD diską ar jo dėklą įsitikinkite ar jis komplektuojamas su „Thunderbolt“ laidu ir ar to laido ilgio jums pakaks. Kaip taisyklė komplekte esantys laidai nėra ilgi.

Kai turite visą reikalingą įrangą ir galite skirti laiko – galima pradėti sistemos perkonfigūravimą, jai nurodant naudoti išorinį SSD diską kaip naudotojo Home. Tam nereikia jokių nedokumentuotų veiksmų – viskas ko reikia yra jau numatyta „macOS“.

Perkeliame Mac naudotojo Home į išorinį diską

Jei esate įdiegę aplikacijų, kurių licencijos turi ribotą įdiegimų skaičių – prieš pradedant Home relokaciją, šias aplikacijas geriau išinstaliuoti ir įdiegti iš naujo po Home perkėlimo. Taip pat turėkite omenyje, kad kompiuteryje ir toliau aplikacijoms iš „App Store“ įdiegti bus naudojamas vidinis diskas, nebent „App Store“ nustatymuose bus nurodyta daugiau nei 1GB užimančias aplikacijas diegti išoriniame diske. Tačiau jas nesunku perkelti į išorinį diską, o vidinio disko Applications aplanke sukurti nuorodą (alias) į aplikaciją.

Sistemos nurodymo naudoti Home direktoriją išoriniame diske susideda iš kelių etapų: išorinio disko suformatavimo, duomenų perkėlimo, nurodymo sistemai naudoti Home išoriniame diske ir sistemos pradinio sukonfigūravimo.

  1. Disko formatavimas:
    1. Pajunkite išorinį SSD diską prie „Mac“.
    2. Atidarykite Disk Utility aplikaciją, pasirinkite išorinė diską, kurį naudosite kaip Home, nurodykite disko pavadinimą ir suformatuokite jį AFPS formatu naudojant GUID Partition Map schemą.
      Jei suformatavus diską iššoks pranešimas klausiantis ar norite diską naudoti atsarginėms „TimeMachine“ kopijoms – pasakykite Ne
  2. Duomenų iš naudotojo Home vidiniame „Mac“ diske perkėlimas į išorinį diską:
    1. Finder aplikacijoje atidarykite du langus:
      viename Finder lange jūsų Home direktorija esanti vidiniame kompiuterio diske, kuriame turite matyti „Desktop“, „Documents“, „Movies“, „Music“ ir t.t. aplankus. Tai padaryti galite paspaudę ant savo naudotojo vardo kairėje „Finder“ aplikacijos juostoje (šalia vardo bus namuko piktograma) arba jei tokios parinkties nematote – spauskite iš Finder aplikacijos meniu pasirinkite Go » Go to Folder… ir atsidariusio lango lauke įrašę ~/ (tildės ir pasvirojo brūkšnio ženklą) spauskite Enter ⏎.
      Kitame Finder aplikacijos lange atidarykite išorinį SSD, kurį planuojate naudoti, kaip savo naudotojo Home.
    2. Išoriniame SSD diske, sukurkite kokį nors aplanką – geriau pavadinimu, kuris nusakytų kokie duomenys jame saugomi, pavyzdžiui manoHomeX.
    3. Išoriniame SSD diske atidarykite sukurtą direktoriją ir iš vidinio Mac diske esančio naudotojo Home nukopijuokite visus aplankus į naujai sukurtą direktoriją išoriniame diske.
    4. Kai kopijavimas baigtas galite pastebėti skirtumus – išoriniame SSD diske perkelti aplankai neturi aplankų piktogramų su paveikslėliais, kurie yra vidiniame „Mac“ diske esančiame naudotojo „Home“ aplanke. Čia laikı̇̃na.
    5. Atidarykite System Settings aplikaciją » kairėje lango pusėje pasirinkite Users & Groups ir paspauskite dešinį plės klavišą ant naudotojo, kurio Home aplanką norite naudoti išoriniame diske ir duomenis perkėlėte, vardo » paspauskite ant Advanced Options… ir jei paprašys įveskite slaptažodį.
    6. Atsidariusio lango Home directory skirsnyje, po keliu nurodytu į dabar kompiuteryje naudojamą direktoriją, paspauskite ant
    7. Pasirinkite išoriniame SSD 2.2 žingsnyje sukurtą naują Home direktoriją (pvz. manoHomeX),į kurią perkėlėte duomenis iš vidinio disko, ir spauskite Open
    8. Patvirtinkite savo pasirinkimą atsidariusiame lange paspausdami OK.
    9. Perkraukite kompiuterį.
  3. Kompiuteriui persikrovus turėsite praeiti pirminę kompiuterio nustatymo procedūrą pasirinkdami Wi-Fi tinklą, sutikti su kompanijos privatumo politikos sąlygomis, „Find My“, Analitika ir t.t., žodžiu, įvesti Wi-Fi slaptažodį ir spaudinėti Continue.
    1. Prisijungę prie savo paskyros ir atidarę savo naują Home išorinėje laikmenoje pastebėsite, kad aplankų piktogramos pasikeitė – dabar „Desktop“, „Documents“, „Downloads“ ir t.t. aplankai turi specialias piktogramas, kokios anksčiau buvo Home aplanke vidiniame kompiuterio diske, o senoje vietoje liko standartinės.
    2. Įsitikinkite, kad naujame Home yra visi reikalingi failai ir jei taip – galite ištrinti failus esančius anksčiau naudotoje Home direktorijoje vidiniame kompiuterio diske, (pačias pagrindines: „Documents“, „Downloads“, „Desktop“ ir t.t. direktorijas aš rekomenduočiau palikti).

O kaip aplikacijų aplankas?

Nors atlikus aukščiau išvardintus veiksmus visi failai saugomi naudotojo Home bus išsaugoti naujajame Home įkurdintame išoriniame diske, su aplikacijomis situacija kiek kitokia.

Kaip taisyklė, ypač jei diegiate daugiau aplikacijų, „Apple“ aplikacijos užima sąlyginai nedaug vietos, o kitos aplikacijos bendroje sumoje gali užimti šimtus, brangios disko vietos, gigabaitų. Daugelį aplikacijų, ypač jei kompiuteriu naudojatės vienas, taip pat galima perkelti į išorinį diską.

Jei nesate įdiegę aplikacijų, kurios diegiamos naudotojo Home aplanke, Applications aplanko naujame Home nebus. Tokiu atveju galite nukopijuoti (pertempti) Applications aplanką į savo naują Home, šalia Documents, „Downloads“, „Desktop“ ir t.t. Jis nukopijuotas greičiausiai bus tuščias.

  1. Nukopijuokite (pertempkite) aplikaciją iš /Applications aplanko vidiniame kompiuterio diske į Applications aplanką naujame Home išoriniame diske ir ištrinkite ją vidiniame diske.
  2. Sukurkite nuorodą (alias) į nukopijuotą aplikaciją ir tą nuorodą patalpinkite vidiniame kompiuterio diske esančiame /Applications aplanke. Tokiu būdu galėsite aplikacijas atidaryti taip kaip ir įprastai, tačiau jos neužims vietos vidiniame diske.

Vienintelis šio metodo minusas tas, kad iš „App Store“ diegiamos aplikacijos vis tiek bus diegiamos vidiniame kompiuterio diske ir, norint jas saugoti išoriniame, teks kopijuoti jas rankiniu būdu ir kurti į jas nuorodas (alias).

Tos aplikacijos, kurios diegiamos naudoja naudotojo „Home“ („Steam“, „Synlogy Notes“, web aplikacijos ir t.t) – jos bus įdiegtos naudojant naująją Home vietą išoriniame diske.

Tokiu būdu sutaupysite vietos vidiniame kompiuterio diske, jį palikdami sistemai.

Pabaigai

Atlikus visus šiuos veiksmus reikia imtis ir atsargumo priemonių.

Po to kai naudotojo Home relokaciją užbaigta, įsitikinkite, kad kompiuteryje yra sukurta dar viena, atsarginė administratoriaus privilegijas turinčio naudotojo paskyra ir ši paskyra reziduoja vidiniame kompiuterio diske. Jos gali prireikti prisijungimui prie kompiuterio, jei kartais išorinis diskas nustotų veikti.

Bendrai kalbant, naudotis kompiuteriu naudojant administratoriaus privilegijas turinčia paskyra yra neapdairu, nes bet koks į kompiuterį patekęs kenkėjas tuojau pat gautų administratoriaus privilegijas, o neretai net nepaprašytų slaptažodžio tam tikriems veiksmams atlikti ar ką nors nedoro įdiegti. Naudodami kompiuterį prisijungę standartines naudotojo privilegijas turinčia paskyra – tuojau pat pamatytumėte iššokantį langą reikalaujantį įvesti slaptažodį, jei kas nors ką nors kompiuteryje nors įdiegti ar atlikti kitą, aukštesnių privilegijų reikalaujantį veiksmą. Jei tai ne jūs – galite tuojau pat šį veiksmą nutraukti ir užsiimti tyrimu, kas, ką be jūsų žinios jūsų kompiuteryje veikia.

Visiems greitų „Mac“!

Jei įsigyjate prekę „Mac Arena“ svetainėje paspaudę ant nuorodos į „Amazon“ svetainę — „MacArena“ gauna nedidelį mokestį, o jums tai nieko papildomai nekainuoja.
Apytikslis skaitymo laikas – 7 minutės.
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*