Patarimai ne tik pradedantiem Mac naudotojams - įdarbinkite Option klavišą

Teko pastebėti, kad nemažai „Mac“ naudotojų savo kompiuterius naudoja „vargdami“ ir neišnaudodami juose esančių galimybių bei pasirinkdami ilgesnį ir mažiau patogų kelią reikiamam rezultatui pasiekti.

Nemažai „Mac“ (ir apskritai kompiuterių naudotojų) savo kompiuterius naudoja tiesiog „daužydami“ jų ekranus pelės žymekliu ir, neretai, norėdami atlikti kokį nors veiksmą pasirenka, ko gero, patį nepatogiausią ir ilgiausią kelią jam atlikti.

Žemiau pateiksiu kelis patarimus, kaip tam tikrus veiksmus „Mac“ kompiuteryje atlikti efektyviau, tiesiog naudojant Option ⌥ dar žinomą kaip Alt ⌥ klavišą

Jei naudojate „Mac“ kompiuterį, turėtumėte, bent jau dažniau atliekamiems veiksmams patyrinėti Option ⌥ klavišo suteikiamas galimybes. Kai kuriais atvejais šis klavišas gali tapti nepaprastai naudingas ir padedantis kompiuteriu naudotus efektyviau.

Tikriausiai žinote, kad atsidarius aplikacijų meniu, šalia kai kurių jų meniu punktu rodomos klavišų kombinacijos – šių klavišų kombinacijų naudojimas gali padaryti naudojimąsi aplikacija gerokai patogesniu, nes galima aktyvuoti veiksmą neatitraukiant pirštų nuo klaviatūros. Tačiau patyrinėkite tų aplikacijų meniu paspausdami Option ⌥ klavišą ir, greičiausiai, pamatysite jog yra galimybė patogiai atlikti daugiau veiksmų nei žinojote.

Naudokite klavišų kombinacijas dažniau atliekamiems veiksmams (ne tik Cmd ⌘-C, Cmd ⌘-X ir Cmd ⌘-V). Tai naudojimą kompiuteriu padarys tobulesniu.

Sistemos informacija

Jei jums prireikė pažiūrėti „Mac“ kompiuterio sistemos informaciją (System Information):

  • Nereikia keliauti ilgo kelio, kurį renkasi daugelis „Mac“ naudotojų: meniu juostoje spausdami Apple logo » About this Mac » More Info… » General » System Report…
  • Kur kas paprasčiau: paspausti ant Apple logo meniu juostoje ir tada paspaudus Option ⌥ klavišą pasirinkti System Information

Aplikacijų langų valdymas

Dažnas naudojame daugiau nei vieną aplikacijos langą, o kartais tų langų esame atidarę tiek, kad vaizdas ekrane jau tampa panašus į visišką chaosą, kuriame sunku susigaudyti.

Daugelis „Mac“ naudotojų žino, kad klavišų kombinacija Cmd ⌘-H paslepia aktyvią, visų lange esančių aplikacijų priekyje esančią aplikaciją. Tačiau, dažnai norėdami sumažinti langų kiekį ekrane, norime paslėpti kitas aplikacijas, o ne tą kuri yra aktyvi. Tokiu atveju pravers klavišų kombinacija Cmd ⌘-Option ⌥-H, kurios pagalba galima paslėpsite visus, išskyrus aktyvų, langą ekrane.

Kai norite sumažinti aplikacijos langą, dažniausiai naudojate geltoną apvalų mygtuką lango kairėje-viršuje. Tačiau toks metodas sumažina tik vieną aplikacijos langą. Norint sumažinti visus tos aplikacijos langus, prieš paspausdami ant geltonojo mygtuko paspauskite Option ⌥ klavišą.

Norint atidaryti visus prieš tai uždarytus aplikacijos langus‌ – reikia juos atitinkamai uždaryti. Jei norėdami uždaryti aplikaciją spaudžiate Cmd ⌘-Q klavišų kombinaciją – vėl atidarant aplikaciją, ji bus atidaryta su vienu – aplikacijos metu buvusiu aktyviu langu (nebent aplikacijos nustatymuose, jei toks palaikomas, nurodėte kitaip). Jei norite, kad vėl atidarant aplikaciją būtų atidaryti visi, tarkim „Safari“ langai – uždarykite ją naudodami Cmd ⌘-Option ⌥-Q klavišų kombinaciją. Tada aplikaciją atidarant bus atidaryt visi prieš tai buvę atidaryti langai.

Papildomos informacijos peržiūra

Kai norite pažiūrėti failo informaciją – pažymite failą, spaudžiate dešinį pelės klavišą ir kontekstiniame meniu pasirenkate „Get Info“ arba pažymėję failą spaudžiate Cmd ⌘-i klavišų kombinaciją. Su šiuo būdu viskas gerai… jei norite peržiūrėti vieno failo informaciją. Tačiau, norint pažiūrėti kelių failų informaciją, pažymėjus juos ir paspaudus Cmd ⌘-i atidaroma daug informacinių langų. O jei jų 10 ar dar daugiau. Paprasčiausias sprendimas yra vietoje Cmd ⌘-i naudoti Cmd ⌘-Option ⌥-i klavišų kombinaciją. Tada atsidariusiame viename papildomos failo informacijos lange matysite tuo metu pažymėto failo informaciją. Pažymėjus kitą failą – rodoma kito informacija. Tokiu būdu nereikia atidarinėti begalės informacinių langų bei paskui vargti juos visus uždarinėjant.

Kitas naudingas Option ⌥ klavišo panaudojimas, nors naudojamas ir retai, yra skirtas papildomai informacijai apie Wi–Fi tinklą, prie kurio esate prisijungę peržiūrai. Matyt žinote, kad paspaudus ant Wi-Fi piktogramos Wi-Fi meniu juostoje gausite informaciją apie pasiekiamus tinklus, tačiau jei ant Wi-Fi piktogramos Wi-Fi paspausite prieš tai nuspaudę Option ⌥ klavišą – gausite išsamesnę informaciją apie naudojamą Wi-Fi tinklą. Tai gali būti naudinga jei susidūrėte su tinklo problemomis.

Kiti naudingi Option ⌥ panaudojimai

Kai kokia nors aplikacija užstrigo ir niekaip nepavyksta jos uždaryti – „macOS“ yra komanda „Force Quit“ aktyvuojanti langą, kuriame galima pasirinkti užstrigusią aplikaciją ir ją uždaryti priverstinai. Šį langą galima aktyvuoti Option ⌥-Cmd ⌘-esc klavišų kombinacijos pagalba.

Kai „macOS“ ištrinate failą ar kontekstinio meniu pagalba arba Cmd ⌘-klavišas on off – jis perkeliamas į šiukšliadėžę . Tačiau jei norite pažymėtą failą ištrinti iš karto, į šiukšliadėžę jo neperkeliant – pasinaudokite komanda Cmd ⌘-Option ⌥-klavišas on off

Daugelis rašydami tekstą, kai nori grįžti atgal naudoja rodyklių klavišus. Tačiau norint grįžti per kelis žodžius atgal tai nėra pats efektyviausias būdas. Norint grįžti tekste per kelis žodžius atgal ar pereiti pirmyn kur kas efektyviau yra spausti atitinkamą rodyklės klavišą prieš tai nuspaudus Option ⌥ klavišą. Tokiu būdu keliausite ne po vieną raidę, o po vieną žodį. Jei Option ⌥ klavišą nuspausite tekstiniame dokumente ir laikydami jį nuspaustą naudosite rodykle aukštyn ar žemyn – po tekstą keliausite žingsniuodami paragrafais.
P.S. Taip pat tekstiniame dokumente galite pabandyti Cmd ⌘ ir rodyklių klavišų kombinaciją.
Šias klavišų kombinacijas papildžius Shift ⇧ klavišu – reikiamo teksto dalies pažymėjimas naudojant klavišus taip pat pagreitės.

Labai daug naudojančių „Terminal“ OS X Terminal tipo aplikacijas žino kad anksčiau įvestą komandą galima pakartoti rodyklės aukštyn pagalba. Taip pat, jei ankstesnėje komandoje reikia ką nors pakeisti, labai daug „Terminal“ aplikacijoje kantriai spaudžia rodyklę kairėn kol pasiekia reikiamą vietą. Žiūrėti į tai būna labai sunku, nes komandos eilutė neretai būna gana ilga. Norėdami greitai pereiti į „Terminal“ įvestos komandos kitą vietą, tiesiog paspauskite Option ⌥ klavišą ir pelės žymekliu bakstelėkite reikiamoje komandos vietoje.
Terminal“ aplikacijoje taip pat veikia ir aukščiau aprašyti žingsniavimai pažodžiui naudojant Option ⌥ ir rodyklių klavišus.

Kai kurios aplikacijos (pavyzdžiui „Google Chrome“ Google Chrome) naudoja savo spausdinimo langą. Tačiau jei nuspausite Option ⌥ klavišą ir pasirinksite spausdinimo punktą iš aplikacijos meniu arba pasinaudosite Cmd ⌘-Option ⌥-P klavišų kombinacija (vietoje numatytosios Cmd ⌘-P) – aktyvuosite sistemos spausdinimo dialogą.

„Mac“ naudotojai žino, kad kopijuoti failus „macOS“ galima tiesiog juos pertempiant iš vienos vietos į kitą. Reikalas tas, kad jei failas pertempiamas į kitą vietą tame pačiame diske – jis ne kopijuojamas, o perkeliamas. Tai kaip ir nėra blogai – padeda apsisaugoti nuo failų dubliavimo. Tačiau jei „Finder“ aplikacijoje Finder failą tame pačiame diske norite nukopijuoti į kitą vietą – tiesiog jį tempdami paspauskite Option ⌥ klavišą. Šis kopijavimo metodas veikia ir kai kuriose kitose aplikacijose. Pavyzdžiui norėdami nukopijuoti įrašą „Apple“ kalendoriaus aplikacijoje iOS Calendar piktograma ir sukurti jo kopiją kitu laiku – nuspauskite Option ⌥ klavišą ir pertempkite įrašą į reikiamą datos ir laiko kalendoriuje vietą. tempiant įrašą kai Option ⌥ nenuspaustas – įrašas, kurį tempiate bus perkeltas į naują datą/laiką.

Kartais rasti „Apple užkastą“ nustatymą „System Settings“ aplikacijoje Settings aplikacija gali būti painu, tačiau jei žinote ko ieškote ir tai nėra kokio nors nustatymo punkto papunktis – laikydami nuspaustą Option ⌥ klavišą ir spustelėję pelės žymekliu ant „System Settings“ aplikacijos piktogramos, galite lengvai atidaryti reikiamą nustatymų punktą.

Jei „Preview“ aplikacijoje atidarote paveikslėlio failą – jį galite eksportuoti į kito formato failą pasirinkdami formatą eksportavimo lango „Format“ skirsnyje. Tačiau jei paveikslėlio eksportavimo lange, prieš išskleisdami „Format“ parinktis paspausite ir laikysite nuspaudę Option ⌥ klavišą – pamatysite, kad formatų į kuriuos galite eksportuoti paveikslėlį sąrašas gerokai pailgėjo.

Naudingų Option ⌥ klavišo panaudojimų yra ir daugiau – parašiau tik kelis, naudingesniu didesnei naudotojų daliai. Tačiau jei manote, kad kuris nors veiksmas, numatys „macOS“ jums yra nepatogus – greičiausiai yra būdas jį atlikti patogiau.

Apytikslis skaitymo laikas – 5 minutės.
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*