Kaip patikrinti Mac akumuliatoriaus ciklų skaičių ir įgalinti Low Power režimą

Svarbus „MacBook“ akumuliatoriaus būklės rodiklis yra jo ciklų skaičius. Ką tai reiškia ir kaip patiems patikrinti šį skaičių?

Modernūs „MacBook“, įkrovus juos iki 100%, gali veikti 18 valandų ar dar ilgiau, tačiau kaip ir visų įkraunamų baterijų, taip ir „Mac“ akumuliatorių talpa laikui bėgant palaipsniui mažėja. Nors pradžioje to nepastebėsite, tačiau po kurio laiko kompiuterį įkrauti teks vis dažniau, o po ilgesnio laiko, ir apskritai, ieškant vietos padirbėti kur nors kavinėje pradėsite dairytis staliuko šalia rozetės.

Norint palaikyti geriausią našumą, rekomenduojama bateriją pakeisti šiai pasiekus maksimalų įkrovimo ciklų skaičių. Žemiau pateikta informacija padės sužinoti kiek ciklų jau suskaičiavo jūsų nešiojamojo „Mac“ kompiuterio akumuliatorius.

  1. Laikydami nuspaustą klavišą Option ⌥, spustelėkite viršutiniame kairiajame meniu kampe esantį „Apple“ logotipą Apple ir pasirinkite System Infomarmation („Sistemos informacija“).
  2. Sistemos informacijos lango kairėje pasirinkite pusėje esančiame ‌Hardware („Aparatinė įranga“) skyriuje, jei reikia skyrių išskleiskite, ir pasirinkite Power („Maitinimas“).
  3. Dešinėje lango pusėje, „Health Information“ rasite Cycle Count ir skaičių šalia, kuris nurodo dabartinį akumuliatoriaus ciklų skaičių.
MacBook Pro akumuliatoriaus įkrovos ciklų kiekis

Akumuliatoriaus ciklai fiksuojami taip: vienas ciklas užbaigiamas, kai išnaudojama 100% baterijos talpos. Nebūtina viską išnaudoti per vieną įkrovimą. Pavyzdžiui, galite vieną dieną išnaudoti 75% baterijos talpos, o tada ją per naktį visiškai įkrauti. Jei kitą dieną išnaudosite 25%, iš viso būsite išnaudoję 100%, o šių dviejų dienų rezultatai bus susumuoti į vieną ciklą. Todėl vienam ciklui užbaigti gali prireikti kelių dienų.

Šiuolaikinių „Apple“ nešiojamų kompiuterių baterijos turi ribotą įkrovimo ciklų skaičių iki jų veikimas gali pablogėti. „Apple“ akumuliatoriai sukurti taip, kad jų talpa nesumažėtų mažiau 80% ribos pasiekus maksimalų įkrovų skaičių. Gera žinia ta, kad dauguma modernių „Apple“ nešiojamų kompiuterių tas ciklų skaičius gana didelis – iki 1000 įkrovimo ciklų. Ankstesniuose „Mac“ modeliuose šis skaičius buvo 300-500.

Pasiekus maksimalų ciklų skaičių baterija nenustoja veikti. Tai tiesiog rodo, kad galite pastebėti sumažėjusį baterijos veikimo laiką ir kompiuterį tenka įkrauti dažniau. Patikrinti koks jūsų „Mac“ kompiuterio akumuliatoriaus maksimalus įkrovos ciklų skaičius galite „Apple“ palaikymo svetainėje.

macOS Catalina“ 10.15.5 ir naujesnėse „macOS“ versijose yra optimizuoto baterijos įkrovimo funkcija, kuri gali padėti pailginti baterijos tarnavimo laiką. Ši funkcija stebi jūsų įkrovimo įpročius ir stengiasi sumažinti laiką, kurį jūsų „Mac“ praleidžia visiškai įkrautas ir taip sumažinant cheminį senėjimą prailginti baterijos tarnavimo laiką.

macOS 15.1 Mac naudotojams įjungti energijos taupymo režimą paprasčiau

Energijos taupymo („Low Power“) režimas yra funkcija, „iPhone“ įrenginiuose jau veikianti keletą metų ir leidžianti naudotojams vienu mygtuko paspaudimu taupyti baterijos energiją. Ši parinktis buvo įtraukta į „Mac“ kompiuterius „macOS Monterey“, tačiau „Apple“ ją užkasė giliai sistemos nustatymuose.

Įjungus energijos taupymo režimą, sistema automatiškai optimizuoja įrenginio nustatymus, kad taupytų energiją. „Mac“ kompiuteriuose šiek tiek sumažėja našumas, o kai kurios foninės užduotys gali būti pristabdytos. Taip pat sumažinamas ekrano ryškumas ir jo dažnis iki 60 Hz.

Nešiojamų „Mac“ kompiuterių naudotojai „macOS Sequoia“ 15.1 energijos taupymo režimą gali įjungti arba išjungti akumuliatoriaus meniu, vos porą kartų spustelėję pelės mygtuką.

Įjungus energijos taupymo režimą „macOS“ 15.1, akumuliatoriaus piktograma, taip pat kaip ir „iPhone“, taps geltona Akumuliatorius - energijos taupymo režimas. Jei norite energijos taupymo režimą išjungti, tai padaryti galite atlikdami tuos pačius veiksmus kaip ir jo įjungimui, tiesiog pasirinkite „Išjungti energijos taupymo režimą“.

Tiesa, norint prieiti prie išsamesnių energijos taupymo režimo parinkčių, vis tiek reikia apsilankyti sistemos nustatymuose.

Nors „Mac“ kompiuteriuose esantys „Apple Silicon“ procesoriai yra labai efektyvūs, o baterijos veikimo laikas gana ilgas, energijos taupymo režimas gali prailginti naudojimosi kompiuteriu laiką kai šalia nėra įkroviklio ar rozetės į kurią galėtumėte jį įkišti.

Pirkdami naudotą MacBook – neapsigaukite patikėję pardavėjo deklaruojamais ciklais

Pabaigai norėčiau paminėti tiems, kas perka ar planuoja pirkti panaudotus „MacBook“ kompiuterius. Periodiškai pastebiu skelbimus, kur rašoma, kad parduodamas puikus kompiuteris tik su kokiais 30 akumuliatoriaus ciklais (nors kompiuteriui jau 2+ metai). Jei kompiuteris buvo visą laiką pajungtas prie įkroviklio, tai taip pat alina kompiuterio akumuliatorių, nes akumuliatoriams sveikiausia yra dirbti. Ilgą laiką būti įkrautiems ar visiškai iškrautiems jiems nėra gerai ir nežiūrint nedidelio ciklų skaičiaus, kompiuterio akumuliatoriaus talpa gali būti gerokai sumažėjusi.

Perkant panaudotą kompiuterį, kurio savininkas deklaruoja įtartinai mažą akumuliatoriaus ciklų skaičių, patarčiau į tai žiūrėti su šiek tiek skepticizmo ir patikrinti akumuliatoriaus talpą („Maximum Capacity“), bei būseną („Condition“). Šią informaciją rasite tame pačiame akumuliatoriaus būsenos lange.

Apytikslis skaitymo laikas: 4 minutės.
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*