Kas naujo iOS 18.1 ir kas iš to naudotojams Lietuvoje

Temos: iOS, iOS patarimai

Didžioji „Apple“ įrangos naudotojų dalis su nekantrumu laukė „iOS“ 18.1 pasirodymo, nes šioje operacinės sistemos versijoje kompanija žadėjo pristatyti pirmąjį „Apple Intelligence“ funkcijų rinkinį. O kas tautiečiams iš šio atnaujinimo?

Didžiausias „iOS“ 18.1 atnaujinimas, kurio laukia daugelis yra „Apple“ dirbtinio intelekto funkcijų pasirodymas sistemoje. Tai nebus visas žadėtas „Apple Intelligence“ (AI) funkcijų paketas, o tik tam tikros funkcijos, tokios kaip patobulintas, sumanesnis ir „natūralesnis Siri“ asistentas, angliškai rašantiems tobulesnis teksto tikrinimas, teksto pakeitimas pagal pasirinktą rašymo stilių bei greito atsakymo į žinutes ir el. pašto laiškus funkcija.

„Nuotraukų“ aplikacijoje AI pagalba galima pašalinti nepageidaujamus objektus nuotraukoje bei sukurti prisiminimų rinkinį pagal pateiktą užklausą balsu arba raštu. Taip pat patogi turėtų būti apibendrinimo funkcija, kuri pateikia apibendrintą el. pašto laiškų, telefono skambučių, balso įrašų ir pranešimų informaciją.

Kitomis AI funkcijomis sistemą „Apple“ papildys išleisdama sistemos atnaujinimus vėliau, tačiau, reikia manyti, kad didesnio AI galimybių papildymo galima tikėtis ne anksčiau nei 2026 m. Gal iki to laiko kompanijai pavyks rasti konsensusą ir su Europos Sąjunga.

Kaip bebūtų apmaudu, nors didelė dalis naujų funkcijų tiesiogiai susijusi su anglų kalba, „iOS“ 18.1 šios AI funkcijos neveikia Europos Sąjungoje net ir nustačius kalbą į anglų (JAV) bei regioną pakeitus į Jungtines Valstijas.

Prieiga prie NFC lusto

„iOS“ 18.1 keičia prieinamumą prie „iPhone“ NFC lusto trečioms šalims. Tai leis trečiųjų šalių kūrėjams įdiegti bekontakčius mokėjimus ir funkcijas, kurios egzistuoja atskirai nuo „Apple Pay“ ir „Apple Piniginės“.

„Apple“ teigimu, kūrėjai galės naudoti „iPhone“ NFC lustą, kurdami mokėjimų, elektroninius automobilio, namų, biuro ar viešbučio raktus, studentų ID ar darbuotojų pažymėjimus, lojalumo korteles ir kitas funkcijas. Taip pat atsiras elektroninių valstybės asmens tapatybės dokumentų funkcija.

Pats funkcionalumo egzistavimas dar nieko nereiškia be kūrėjų įsikišimo. Šie turi sukurti tas funkcijas naudojančias aplikacijas, o prieš tai dar turės sudaryti komercinę sutartį su „Apple“ – prašyti NFC ir SE prieigos sutartį ir „sumokėti susijusius mokesčius“.

Tiesa, kol kas šios funkcijos prieinamos tik naudotojams Australijoje, Brazilijoje, Kanadoje, Japonijoje, Naujojoje Zelandijoje, JK ir JAV. Nesunku pastebėti, kad Europos Sąjungos šalių sąraše nėra, taip pat ir Lietuvos.

Nedideli pakeitimai Valdymo centre

Vienas iš didesnių „iOS 18“ pakeitimų yra visiškai naujas valdymo centras, kurį naudotojai gali pritaikyti savo poreikiams. „iOS“ 18.1 „Apple“ atliko keletą „Valdyno centro“ patobulinimų. Pirmas: dabar yra atskiri visų ryšio valdiklių perjungikliai, kurie anksčiau buvo pasiekiami tik didesniame „viskas viename“ ryšio valdiklyje.

„iOS“ 18.1 programoje „Nustatymai“ taip pat yra nauja parinktis leidžianti atkurti „Valdymo centro“ piktogramų išdėstymo numatytuosius – gamyklinius nustatymus, jei besistengdami pritaikyti „Valdymo centrą“ sau gerokai persistengėte ir pradėti viską iš naujo yra greitesnis būdas viską sutvarkyti.

iPhone Mirroring

Nors daugelis tautiečių labai susikrimto pastebėję, kad „iPhone mirroring“ funkcija neveikia Lietuvoje, asmeniškai aš nematau jokios naudos iš šios funkcijos buvimo ir, spėju, kad net jei ji veiktų vargu ar dažnai ją naudočiau.

Vykdydama savo WWDC metu duotą pažadą, „Apple“ „iPhone Mirroring“ dabar palaiko galimybę pertempti failus iš „iPhone“ į „Mac“ ir atvirkščiai. Norint, kad ši funkcija veiktų reikia, kad „iPhone“ būtų įdiegta „iOS“ 18.1, o „Mac“ kompiuteryje „macOS Sequoia“ 15.1.

Šios funkcijos veikimą Europos Sąjungos teritorijoje „Apple“ taip pat yra apribojusi.

Kameros valdymo galimybės

„iPhone 16“ naudotojams „iOS“ 18.1 išplečia kameros valdymą dar viena nauja parinktimi. Dabar naujųjų „iPhone“ modelių naudotojai gali fotografavimo režimą perjungti į asmenukės kamerą perbraukdami pirštu per fotoaparato valdiklį:

  1. Atidarykite aplikaciją „Vaizdo kamera“, lengvai paspauskite kameros valdiklį.
  2. Ka pamatysite kameros valdymo meniu – du kartus lengvai paspauskite kameros valdiklį ir eikite į „Kameros“.
  3. Perbraukę iki galo į kairę pamatysite naują asmenukės parinktį.

Vargu ar šis būdas yra greitesnis, nei tiesiog ekrane paspausti kamerų keitimo Priekinių/galinių kamerų perjungimo mygtukas iOS vaizdo kamera aplikacijoje piktogramą, bet gal kai kuriais atvejais jis gali būti patogesnis ir, apskritai, geriau kai būdų atlikti tam tikrą veiksmą yra daugiau, nei jų trūksta.

Telefoninio pokalbio įrašymas ir dekodavimas

Iš pradžių ši funkcija buvo išskirtinė „iPhone 15“ ir „iPhone 16“ modeliams, tačiau „Apple“ ją išplėtė ir dabar ja galima naudotis „iPhone XS“ ir naujesniuose „iPhone“ modeliuose. Pokalbio metu galite pradėti skambučio įrašymą bakstelėję naują Telefoninio pokalbio įrašymo piktograma iOS 18.1 piktogramą, kuri rodoma viršutiniame kairiajame telefoninio pokalbio sąsajos kampe.

Bakstelėjus piktogramą, „iPhone“ praneš pašnekovui, kad skambutis įrašomas.

Savo telefonuose nustačiusiems atitinkamą regioną ir telefonu kalbantiems anglų (JAV, Australija), ispanų (JAV, Meksika), kinų mandarinų (žemyninė Kinija), kantoniečių (Honkongas) ir korėjiečių (Pietų Korėja) kalbomis – „iPhone“ sugeneruos skambučio pokalbio transkripciją, kuri bus patalpinta „Užrašų“ aplikacijoje kaip atskiras įrašas.

Ši nauja galimybė taip pat neveikia naudotojams Europoje.

TikTok integracija į Apple Music

„iOS“ 18.1 taip pat įdiegta gilesnė „Apple Music“ ir „TikTok“ integracija. „Muzikos“ aplikacijoje pamatysite naują mygtuką, leidžiantį lengvai bendrinti dainą ar albumą tiesiogiai „TikTok“. Galite paskelbti jį „TikTok“ kaip vaizdo įrašą ar nuotrauką arba išsiųsti kam nors kaip asmeninę žinutę.

Jei nuspręsite paskelbti ją kaip nuotrauką ar vaizdo įrašą, „TikTok“ taip pat automatiškai pridės dainą prie įrašo, kad kiti žmonės ją išgirstų.

Ši „TikTok“ integracija yra panaši į tą, kurią 2020 m. „iOS“ 13.4 kompanija „Apple Music“ aplikacijoje įdiegė leisdama dalintis patinkančia muzika „Instagram Stories“.

Kiti pakeitimai

Kadangi „iOS“ 18.1 versijoje „Apple“ leidžia pakeisti el. pašto adresus susietus su „Apple“ paskyra bei kurti elektroninio pašto adresų „alias'us – nustatymų aplikacijos „Prisijungimas ir sauga“ skirsnyje patogiau atskirti naudojami (jei naudojate kelis) elektroninio pašto adresai ir su jais susiję nustatymai. Pavyzdžiui galima du „Apple paskyra“ susieti kitą elektroninio pašto adresą ir nereikės kartoti paskyros patikros proceso bei nurodyti kitą elektroninio pašto adresą kaip numatytąjį.

Kompanija taip pat šiek tiek pakeitė kai kurių aplikacijų piktogramų išvaizdą, patobulino kai kuriuos „Nustatymų“ aplikacijos skirsnius, „Dinaminėje salelėje“ pagražintas mikrofono ir kameros indikatorių-piktogramų išnykimo efektas, „iOS“ 18.1 ir „watchOS“ 11.1 dabar gali aptiki apnėją[1] (ilgas kelias nuo 2017 m. kai buvo nustatyta, kad „Apple Watch“ gali nustatyti miego apnėją), „Siri“ geba keliauti per nustatymus žingsnis po žingsnio.

„iOS“ 18.1 taip pat įdiegtos pažangios su klausa susijusios funkcijos „AirPods Pro 2“ naudotojams: klausos apsauga, klausos testavimas ir klausos aparato funkcijos. Vienas iš pagrindinių atnaujinimo komponentų yra galimybė atlikti klausos testą tiesiai „iPhone“. Testas veikia, panašiu principu kaip ir klinikinis klausos tyrimas: atkuriami garsai skirtingais dažniais ir jei juos naudotojas girdi – turi tai patvirtinti. Rezultatai saugomi programėlėje „Sveikata“, o vartotojai gali atitinkamai koreguoti savo „AirPods“ garso nustatymus.

Žinoma, kompanija įdiegė ir daugiau nedidelių patobulinimų, užlopė žinomas saugumo spragas (kurių kelios buvo gana nemalonios) ir… kaip taisyklė sukūrė naujų. Tiesą sakant terpė atsirasti naujoms klaidoms ir saugumo spragoms „iOS“ 18.1 yra gana didelė, ir ne tik todėl, kad atsirado nauja „Apple Itelligence“ funkcija, bet ir todėl, kad vieni ją gauna, o kiti – ne, ir tai palieka didesnė erdvę programuotojams ir tikrintojams nesužiūrėti tam tikrų sistemos elgsenos atvejų.

Pabaigai

Susumuojant „iOS“ 18.1 atnaujinimą, jis nors ir didelis (pirmasis skaičius po pagrindinės versijos numerio, pirmasis skaičius po taško) ir jame yra tikrai įdomių naujų galimybių, šis atnaujinimas naudotojams Europoje ne toks ir reikšmingas, nes didesnė naujovių dalis europiečiams neveiks.


  1. Apnėja graikų kalboje reiškia „nekvėpuojantis“. Tai yra miego sutrikimai naktį, kai dėl įvairių priežasčių gali sustoti žmogaus kvėpavimas. Dažniausiai kvėpavimas sustoja trumpam laikui – nuo 10 iki 30 sekundžių, o retais atvejais iki 2-3 minučių. Miego apnėjos metu žmogus dažnai pabunda tam, kad tęstų kvėpavimą, tačiau vėliau ryte to visiškai neprisimena. Tuo metu žmogaus kraujyje mažėja deguonies. Dažniausiai miego apnėja pasireiškia žmonėms, kurie serga cukriniu diabetu, turi didelį kraujospūdį bei viršsvorį. Šis miego sutrikimas gali pasireikšti nepriklausomai nuo amžiaus, nustatyta, kad vyrus miego apnėja kamuoja dažniau nei moteris.  ↩︎

Apytikslis skaitymo laikas – 6 minutės.
Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūną Blavaščiūną

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas, didelę savo laisvalaikio dalį skiriantis straipsnių „Mac Arena“ rašymui.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*