21-osios 2023 metų savaitės naujienų ir gandų apžvalga

21-osios 2023 metų savaitės „Apple“ entuziastams skirtos naujienos ir gandai, o taip pat laikinai nemokamai ir pigiau platinamų: „iOS“ įrenginiams, „Mac“ kompiuteriams, „Apple Watch“ ir „Apple TV“ skirtų aplikacijų savaitės rinkinys.

 • Kalbama, kad „iPhone 16“ kameros bus išdėstytos vertikaliai, taip pat kaip ir „iPhone 12“. Manoma, kad taip pat išdėstytos jos bus ir „iPhone 16 Plus“.
 • Kai kurie savo „Apple Watch“ įdiegę „watchOS 9.5“ versiją susidūrė su problema. Po atnaujinimo ekrane atsirado daugiau žaliai/pilko atspalvio ir laikrodyje rodomo vaizdo spalvos atrodo išblukusios.
 • Po atnaujinimų su problemomis susidūrė ne tik „Apple Watch“ naudotojai. Kaip paaiškėjo, „iOS 16.5“ naujinimas pažeidžia suderinamumą su „Apple Lightning to USB 3 Camera Adapter“ priedu, skirtu „iPhone“ ir „iPad“ naudotojams. Šis priedas jungiamas prie „iPhone“ arba „iPad“ per Lightning ir turi integruotą USB-A prievadą, kurį galima naudoti norint prijungti daugybę kitų priedų prie savo „iPhone“ ar „iPad“. Taip pat yra įmontuotas „Lightning“ prievadas, skirtas „iPhone“ ar „iPad“ įkrauti. Tačiau, pasak vartotojų, kurie naudoja šį adapterį, „iOS 16.5“ pažeidžia suderinamumą su abiem tais prievadais.
  „Apple“ palaikymo, „Reddit“ ir „MacRumors“ forumuose vartotojai teigia, kad savo įrenginiuose atnaujinus operacinę sistemą į „iOS 16.5“ šio priedo Lightning ir USB-A prievadai tampa beverčiai. „Lightning“ prievadas nepraleidžia energijos, kad būtų galima įkrauti „iPhone“ ir „iPad“. Prijungus priedą prie adapterio per USB-A, pateikiamas klaidos pranešimas, nurodantis, kad adapteris naudoja per daug energijos.
  Nors „Apple“ šį adapterį įvardina kaip „kameros adapterio priedą“, „iPhone“ ir „iPad“ naudotojai iš tikrųjų jį naudoja norėdami prie „iPhone“ ar „iPad“ per USB-A prijungti įvairius išorinius įrenginius (tinklo adapterius, skaitmeninius garso keitiklius ir kt.).
 • „Apple“ poreikis sumažinti savo priklausomybę nuo Kinijos, kaip gamybos centro, buvo aiškus daugelį metų, tačiau pandemijos poveikis didžiausioje pasaulyje „iPhone“ surinkimo šį poreikį dar labiau padidino. Indija laikoma pagrindine „Apple“ viltimi, kai reikia perkelti gamybą už Kinijos ribų. „Apple“ pradėjo lėtai, suteikdama „Wistron“ sutartį dėl originalaus „iPhone SE“ gamybos šalyje. Vėliau „Foxconn“ ir „Pegatron“ įkūrė savo „iPhone“ gamyklas Indijoje, o praėjusiais metais šalyje buvo gaminami net naujausi flagmanų modeliai. Tačiau ne viskas Indijoje „Apple“ klostosi gerai. „Wistron“, kuri buvo pirmoji įmonė, gaminusi „iPhone“ Indijoje, pasitraukė iš verslo, sakydama, kad su „Apple“ sutartos kainos reiškia, kad bendrovė negalėjo uždirbti pelno.
 • Antradienį, išleidusi „iPad“ skirtas „Final Cut Pro“ ir „Logic Pro“ aplikacijas, „Apple“ išleido ir atitinkamų aplikacijas skirtų „Mac“ atnaujinimus, kurie įdiegia naujas galimybes ir projektų sukurtų aplikacijų „iPad“ versijose palaikymą.
 • Antradienį vakare sutriko „iMessage“ paslaugos veikimas ir dėl to kai kurie „Apple“ technikos naudotojai negalėjo išsiųsti žinučių.
 • „Apple“ paskelbė jos „Apple Design Awards“ konkurso finalistus.
 • „Apple“ toliau demonstruoja savo atsidavimą stengiantis apsaugoti asmeninius jos įrenginių naudotojų duomenis ir išleido video, kuriame parodo kodėl svarbi asmeninės sveikatos duomenų apsauga.
 • „Apple“ paskelbė apie kelių milijardų dolerių vertės bendradarbiavimą su JAV technologijų įmone „Broadcom“, kuriuo bus siekiama sukurti „pažangiausius“ komponentus, skirtus belaidžiu būdu prisijungti prie didelės spartos 5G telekomunikacijų tinklų. Kompanijos teigimu, aljansas apims sudėtingų radijo dažnių komponentų ir kitų „pažangiausių belaidžio ryšio“ dalių projektavimą ir gamybą Jungtinėse Valstijose. 2020 m. įdiegusi 5G technologiją „Apple“ įrenginiuose, bendrovė padėjo paspartinti 5G diegimą visoje šalyje, o įmonėms, remiančioms 5G naujoves atsirado galimybė padidinti darbo vietų skaičių.
 • „Apple“ skaitmeninio automobilio rakto funkcija, skirta „iPhone“ ir „Apple Watch“, atkeliauja ir į „Mercedes-Benz“. Kolkas tik keletas prekių ženklų, įskaitant BMW, BYD, „Genesis“, „Hyundai“ ir „Kia“, iki šiol pristatė tam tikrų modelių funkcijos palaikymą, leidžiančią pridėti skaitmeninį automobilio raktą prie „Wallet“ aplikacijos „‌iPhone“‌ ir „Apple Watch“ ir jį naudoti automobilio užrakinimui, atrakinimui bei užvedimui be fizinio rakto. Vos prieš mėnesį „Apple“ konfigūracijos failuose pasirodė „Lotus“ kaip dar vienas prekės ženklas, kuris palaikys šią funkciją. „Mercedes-Benz“ praėjusį mėnesį paskelbė, kad naujasis E klasės sedanas, kaip KEYLESS-GO komforto paketo dalį, palaikys šią funkciją. E klasės skaitmeniniu raktu galima pasidalinti su 16 žmonių, o pagrindinis vartotojas gali priskirti tam tikras teises konkretiems vartotojams, pavyzdžiui, tik leisti atrakinti ir užrakinti transporto priemonę arba leisti ją vairuoti.
 • gegužės 24 debiutavo naujoji „Apple TV+“ komedija „Platonic“, kurioje vaidina Seth Rogens ir Rose Byrne. Tai serialas apie du draugus, artėjančius prie vidutinio amžiaus, kurie po ilgų nesutarimų vėl kartu. Jų draugystė virsta viską ryjančia jėga, kuri linksmai grasina destabilizuoti jų gyvenimą. Tai dar vienas linksmas serialas nuo „Apple“, kuriame tarsi svarstomas pagrindinis klausimas — ar vyrai ir moterys gali likti „tiesiog draugais“ (o gal draugėmis — šiais laikais jau nebeaišku kaip išlikti politkorektišku).
 • Tyrėjai tvirtina, kad mažiausiai keliolika aukų Armėnijoje nukentėjo nuo „Pegasus“, kai pirmą kartą kariniame konflikte buvo panaudota ši „iPhone“ šnipinėjimo programa. NSO grupės šnipinėjimo įrankiu anksčiau naudojosi vyriausybės, kurios esą bandė įsilaužti į Europos Komisijos pareigūnų telefonus. Jo naudojimas tapo toks reikšmingas, kad 2021 m. „Apple“ pradėjo siųsti pranešimus „iPhone“ naudotojams, į kuriuos, kaip įtariama, buvo įsilaužta. Nepaisant to, kad NSO grupė yra įtraukta į juodąjį sąrašą kaip JAV nacionalinio saugumo rizika, ji toliau kūrė naujus būdus, kaip nulaužti „iPhone“ ir kitus išmaniuosius telefonus. Dabar, kaip rašo „The Guardian“, tyrėjai teigia, kad buvo įsilaužta į Jungtinių Tautų pareigūnų, taip pat žurnalistų ir žmogaus teisių aktyvistų telefonus. Teigiama, kad Azerbaidžano vyriausybė įsilaužė į keliolikos asmenų telefonus konflikto su Armėnija metu. Įsilaužimai įvyko nuo 2020 m. spalio iki 2022 m. gruodžio mėn. ir, atrodo, yra susijęs su abiejų šalių kariniu konfliktu dėl ginčijamo Kalnų Karabacho regiono. „AccessNow“, „Amnesty International“ ir kt. tyrėjai teigia, kad į buvusios Armėnijos užsienio reikalų ministrės Anna Nagdalyan telefoną buvo įsilaužta mažiausiai 27 kartus. Tyrime nurodytos ir kitos įsilaužimų aukos, įskaitant žurnalistus Karlen Aslanyan ir Astghik Bedevyan. Penkios iš aukų nusprendė likti anonimiškos, tačiau tyrėjų teigimu viena iš aukų yra JT atstovas. Kaip rašo laikraštis „The Guardian“, tyrėjai teigia, kad įsilaužimą įvykdė NSO grupės klientas. Leidinys negali galutinai nustatyti, kuris iš jų. Nežinoma, kurios vyriausybės ar agentūros naudoja „Pegasus“ šnipinėjimo įrankius, nors pranešama, kad JAV FTB svarstė jos naudojimo galimybę, bet ją atmetė.
  „Net jei jūsų telefonas naudoja saugiausią sistemą, jūs nesate saugūs“, – sakė buvusi Armėnijos užsienio reikalų ministrės Anna Nagdalyan.
 • „ChargerLAB“ teigia, kad neseniai neseniai gavo pranešimą iš pramonės, kad „Apple iPhone 15“ ir toliau palaikys 15 W belaidį greitąjį įkrovimą. Tačiau šį kartą „iPhone 15W“ belaidis įkrovimas gali būti suderinamas su Qi2 standartu. „iPhone“ belaidžio įkrovimo galia skirstoma į 7,5W ir 15W. 15W belaidį įkrovimą gali užtikrinti tik tie gaminiai, kuriuose integruotas oficialus „Apple MagSafe“ modulis. Tokiu būdu, po MFi, „Apple“ palaipsniui reklamavo naują priedų sertifikavimo sistemą MFM. Tačiau tikėtina, kad „iPhone 15“ palaikys du belaidžio įkrovimo protokolus, būtent originalų „MagSafe“ ir trečiosios šalies Qi2 standartą, o „Apple“ rekomenduos Qi2 kaip suderinamą belaidžio įkrovimo technologiją, skirtą „iPhone“. „ChargerLAB“ gavo patvirtinimą iš tiekimo grandinės, kad „Apple MagSafe“ modulio didmeninė kaina yra apie 16 USD, tai užima didžiausią išlaidų dalį, todėl mažmeninės kainos yra aukštesnės. Naujojo Qi2 belaidžio įkrovimo modulio kaina yra žemesnė nei „Apple MagSafe“ modulio trečdaliu, o gamintojui nebūtina būti MFi nariu. Tokiu būdu rinkoje tikrai atsiras pigesnių ir greitesnių belaidžio įkrovimo priedų.
 • „Apple“ išplatino oficialų būsimo trilerio „Hijack“ („Užgrobimas“), kuriame pagrindinį vaidmenį atlieka Idris Elba prodiuseris ir vadovas, anonsą. Septynių dalių seriale, kurį sukūrė George Kay ir Jim Field Smith, kurie taip pat atitinkamai parašė ir režisavo serialą.
 • „OpenAI“ išplėtė savo generatyvaus AI pokalbių roboto „ChatGPT“ mobiliosios aplikacijos diegimą, įtraukdama dar 33 šalis, įskaitant ir Lietuvą. Po naujausio geografinio prieinamumo išplėtimo „ChatGPT“ dabar pasiekiama Alžyre, Argentinoje, Azerbaidžane, Bolivijoje, Brazilijoje, Kanadoje, Čilėje, Kosta Rikoje, Ekvadore, Estijoje, Vokietijoje, Ganoje, Prancūzijoje, Indijoje, Irake, Izraelyje, Japonijoje, Jordanijoje, Kazachstane, Kuveite, Libane, Lietuvoje, Mauritanijoje, Mauricijuje, Meksikoje, Maroke, Namibijoje, Nauru, Naujojoje Zelandijoje, Nigerijoje, Omane, Pakistane, Peru, Lenkijoje, Katare, Slovėnijoje, Pietų Korėjoje, Tunise, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Jungtinėje Karalystėje ir Jungtinės Valstijose. Aplikacijai tapus prieinamai JAV, „Microsoft“ ją užblokavo.
  „Apple App Store“ yra nemažai „ChatGPT“ aplikacijų. Originali, „OpenAI“ sukurta versija yra ta, prie kurios sakoma „The official app by OpenAI“.
 • Gegužės 18 dieną išleidusi „iOS 16.5“, penktadienį „Apple“ nutraukė „iOS 16.4.1“ sertifikatų pasirašymą, taip sudegindama tiltus grįžimui prie šios operacinės sistemos versijos „iOS“ įrenginiuose.
 • Laikinai pigiau ir nemokamai platinamų aplikacijų rinkinys

  Dėl „Apple“ taikomo USD-EUR kainų kurso koeficiento, kai kurių aplikacijų kainos aukštesnės nei 0,00 gali šiek tiek skirtis nuo tų, kurias pamatysite „App Store“. Nors stengiausi sužiūrėti visas, gali būti, kad kokios aplikacijos kaina ir praslydo pro mano akis.

  Taip pat turėkite omenyje, kad pigiau ar nemokamai žemiau paminėtos aplikacijos platinamos laikinai. Kiek tas „laikinai“ priklauso nuo aplikacijos autoriaus ir kaina grįžti į įprastinę ar kaip nors kitaip pakisti gali bet kurią akimirką.

  iOS žaidimai

  iOS aplikacijos

  macOS aplikacijos

  watchOS aplikacijos

  tvOS aplikacijos

  Pasidalinti straipsniu:

  Apie Ramūnas Blavaščiūnas

  Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

  Komentarų: 4 | Ačiū, kad rašote lietuviškai

  1. Sveiki, gal kam jau pavyko parsisiųst ir susisetupint official ChatGPT appsą? Aš pastrigau ties LT numerio įvedimu, rašo It looks like a premium phone number...

  Parašykite komentarą

  Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

  *

  Į viršų