Jei negalite ištrinti failo iš macOS šiukšlinės

Kartais nutinka, kad koks nors failas ima ir užstringa šiukšlinėje (Trash’e) ir nieku gyvu nenori būti iš jos išpurtytas. Kaip spręsti šią problemą „macOS“?

Vieni mūsų naudoja vienas aplikacijas, o kiti — kitas, tačiau šiukšlinę naudoja kiekvienas kompiuterių naudotojas (nebent koks nors kaupimo manijos apimtas žmogelis nutarė kaupti visą, net ir tai kas nereikalinga, bet čia jau sprendimo ieškoti reikėtų ieškoti medicinos įstaigoje). Didelė dalis kompiuterių naudotojų pratę šiukšlinę tuštinti „rankiniu“ būdu, kiti (tame tarpe ir aš) naudoja savo sukurtus automatizuotus šiukšlinės tuštinimo skriptus leidžiančius nurodyti kokiu periodiškumu ir kokius failus trinti iš šiukšlinės, treti – naudojantys „macOS Sierra“ - šiukšlinę tuština kas 30 dienų sistemos įdiegto mechanizmo pagalba (Finder → Preferences → Advanced → Remove items from the Trash after 30 days)

Kartais norint išvalyti „macOS“ šiukšlinę į kurią daugeliu atveju patenka nebereikalingi failai prieš jų visiškai atsikratant susiduriame su problema – vienas ar keli failai iš jos nieku gyvu nenori būti ištrinti. Priežasčių to geli būti kelios ir atitinkamai nuo naudojamos „macOS“ sistemos informaciniai pranešimai apie tai taip pat gali skirtis:

  • Cannot empty the Trash because a file is in use.“ – failas negali būti ištrintas, nes yra naudojamas
  • The Trash cannot be opened right now because it is being used by another task.“ - šiukšlinė negali būti atidaryta nes šiuo metu naudojama kitos užduoties.
  • Cannot empty the Trash because there are some locked items in the Trash.“ - šiukšlinė negali būti ištuština, nes kai kurie joje esantys failai yra užrakinti.

Tai nėra visi galimi, su šiukšlinės išvalymu susiję pranešimai. Dar gali būti apie nepakankamas naudotojo teisis ir panašiai.

Kai taip nutinka, pirmoji mintis šaunanti į galvą yra, kad šiukšlinė neveikia taip kaip turėtų, o ją ištuštinti norisi tuojau pat. Kartais pranešimas apie klaidą pasirodo failą perkeliant į šiukšlinę, o kartais bandant ją ištuštinti, tačiau bet kuriuo atveju yra sprendimai šioms problemoms spręsti.

Šiukšlinės trynimo klaida
Šiukšlinės trynimo klaida

Pranešimas su „file in use“ žinute reiškia, kad failas esantis šiukšlinėje šiuo metu (tada kai bandote jį iš ten ištrinti) yra atidarytas kokioje nors aplikacijoje ar naudojamas kokio nors foniniame režime veikiančio proceso. Paprasčiausias sprendimas yra uždaryti tą failą naudojančią aplikaciją ir tada vėl pabandyti ištuštinti šiukšlinę. Jei tai nepadeda — problemą galima išspręsti perkraunant „Mac“ kompiuterį „Safe Mode“ (saugiame režime) tam, kad būti tikriems jog automatiškai startuojančios aplikacijos vėl nepastvers to failo ir jo neatidarys, ir tada išvalyti šiukšlinę.

Jei aukščiau aprašyti metodai nepadeda ar esate knisliukas ir pageidaujate išsiaiškinti koks gi velnias laiko tą failą nusitvėręs, bet nelabai draugaujate su „Terminal’u“ ir lsof komandaatsisiųskite „Sloth“lsof komandos aplikaciją turinčia daugeliui suprantamą grafinę naudotojo sąsają (GUI). „Sloth“, kaip ir lsof parodys visas aplikacijas ir paslaugas bei jų atidarytus failus „Mac“ kompiuteryje. Tada pasinaudoję paieškos langeliu nesunkiai rasite tą aplikaciją nurodančią failui laikytis dantimis įsikibus į šiukšlinės kraštą. Tada, tiesiog „Slosth“ aplikacijoje pažymėkite tą aplikaciją ir ją kill’inkite.

Sloth aplikacija — tai GUI turinti lsof komanda
Sloth aplikacija — tai GUI turinti lsof komanda

Iki „OS X El Capitan“, „Mac“ kompiuteriams skirtose operacinėse sistemose „Apple“ buvo įdiegusi „Secure Empty Trash“ funkciją, kurios pagalba buvo galima ištrinti ir tuos „užstrigusius“ ir neva naudojamus failus, tačiau jau „El Capitan“ šios funkcijos neliko, tačiau ją pakeitė „Delete Immediately“ funkciją. Pažymėkite šiukšlinėje esantį failą, kurį norite ištrinti ir kuris nenori būti ištrintas, paspauskite dešinį pelės klavišą ant jo ir iš kontekstinio meniu pasirinkite „Delete Immediately“. Patvirtinkite savo pasirinkimą paspausdami ant Delete.

Jei aukščiau minimu būdai nepadeda — pabandykite vieną paprastą metodą: pertempkite failą (move) ant darbalaukio ir vėl perkelkite atgal į šiukšlinę. Pabandykite jį išmesti iš šiukšlinės vėl. Kartais šis negudrus būdas suveikia ir leidžia sutaupyti laiko nerakinėjant sistemos paslapčių.

Užrakintus (locked) failus ištrinti iš šiukšlinės galima juos atrakinant. Kai išnešant kompiuterio šiukšles ekrane matote langą su pranešimu apie užrakintus failus ir „Remove All Items“ vis tiek kai kuriuos jų palieka šiukšlinėje – pasirinkite „Remove Unlocked Items“. Tada iš šiukšinės bus ištrinti visi neužrakinti failai. Tada pažymėkite likutį (užrakintą) failą, paspauskite Cmd ⌘-i ir atsidariusiame informaciniame failo lange raskite „ Locked“ ir nuimkite varnelę. Atminkite, kad jei tai failas atidarytas iš kompiuterinio tinklo (pvz. kito „Mac“ ar PC kompiuterio) — norint tą failą atrakinti gali tekti žingsniuoti prie to kompiuterio, kuriame jis yra.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų