Kaip pataisyti vartotojo failų ir aplankų teises

„OS X“ naudotojai žino, kad ši operacinė sistema turi gerai išvystytą vartotojų teisių ir prieigos prie failų bei aplankų sistemą, tačiau kartais, mėgėjai eksperimentuoti, kurie ne visada supranta ką daro, gali susidurti su problema — negali prieiti prie savo pačių sukurtų failų ir aplankų.

Daugelis „OS X“ naudotojų žino, kad kilus problemai su failų ar aplankų teisėmis, šią problemą galima spręsti „Disk Utility“ aplikacijoje esančių įrankių pagalba[1]. Reikalas tas, kad ši aplikacija gali išspręsti tik sisteminių failų ir aplankų teisių sutrikimus. Ką daryti jei tokios problemos kilo su vartotojo failais?

Pagrindiniai požymiai, kad su vartotojo teisėmis ne viskas tvarkoje kai:

 • ieškant per „Spotlight“ nerodomi/nerandami vartotojo failai ar aplankai, kurie tikrai yra sistemoje
 • išsaugant naują dokumentą rodomas klaidos pranešimas, nes toks failas ar aplankas neegzistuoja
 • negalite patekti į kokį nors jūsų vartotojui priklausantį aplanką ar jo pašalinti

Susidūrus su aukščiau paminėtomis ar kitomis su vartotojo teisėmis susijusiomis problemomis reikia sutvarkyti vartotojo teises. Toks vartotojo teisių tvarkymas atliekamas Mac kompiuterį įkrovus specialiame „Atstatymo režime“ kiekvienam vartotojui atskirai.

Šis būdas veikia visose „OS X“ versijose.

 1. Perkraukite kompiuterį ir išgirdę jo startavimo garsą nuspauskite ir laikykite nuspaudę Cmd ⌘+R klavišų kombinaciją iki ekrane pamatysite specialaus režimo vartotojo sąsają
 2. Iš meniu pasirinkite Utilities ir atsidariusiame sub-meniu Terminal
 3. Atsidariusios Terminal aplikacijos lange parašykite:
  resetpassword
  ir spauskite Enter ↲
 4. Įvedus aukščiau nurodytą komandą bus paleista speciali, slaptažodžio pakeitimo programa:
  1. viršutinėje lango dalyje pasirinkite diską
  2. žemiau aktyvuokite nurodytame diske esančios sistemos vartotojų sąrašą ir pasirinkite reikiamą naudotoją.
  3. Įveskite naują slaptažodį
  4. Apatinėje ekrano dalyje paspauskite ant mygtuko „Reset“ prie, kurio nurodyta, kad paspaudus ant jo bus atstatytos vartotojo prieiga prie jo aplanko bei prieigos kontrolės sąrašas (ACL) - šis procesas gali kiek užtrukti.
 5. Kai vartotojo teisių atstatymo procesas bus baigtas - perkraukite kompiuterį.

Perkrovus kompiuterį ir vėl prisijungus prie sistemos, su nauju slaptažodžiu - „Spotlight“ pradės failų indeksavimą, kuris gali kiek užtrukti. Indeksavimo metu kompiuteris gali veikti kiek lėčiau nei įprasta.

Dabar turėtumėte vėl galėti prieiti prie visų savo failų ir aplankų bei neturėtų kilti problemų išsaugant failus vartotojo aplankuose.


 1. „OS X El Capitan“ esančioje „Disk Utility“ aplikacijoje „Apple“ panaikino galimybę vartotojui inicijuoti failų teisių atstatymą ir šią funkciją kaip dalį „System Integrity Protection“ proceso automatizavo sistemos lygmenyje.

Pasidalinti straipsniu:

Apie Ramūnas Blavaščiūnas

Fotografijos, geros technikos ir kavos mylėtojas

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus viešinamas. Būtini laukai pažymėti *

*

Į viršų